Xiaomi Mi Band Pulse

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
http://www.engadget.com/2015/11/09/xiaomi-mi-band-pulse/

Εξελιγμενη εκδοση του mi band. Στην τιμη αυτη βλεπω να περνουν φωτια οι παραγγελιες στα κινεζομαγαζα :) Σε συνδυασμο με το γεγονος οτι τα xiaomi ξεκλειδωνουν με τη χρηση αυτου (το ειχε αναφερει ο leo06 νομιζω), βλεπω το πακετακι κινητο + band να πηγαινει συννεφο
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Xiaomi mi band pulse

έχει αρχίσει και χαλάει το λουράκι από το mi band μου και έλεγα να πάρω ανταλλακτικό, αλλά με την τιμή που είδα, μάλλον το pulse θα πάρω απευθείας... :p
 

krokodilos

Established Member
26 February 2008
193
Re: Xiaomi mi band pulse

Πολύ χρήσιμος ο αισθητήρας του miband 1s για μέτρηση παλμών σε ένα fitness band.
Απλά ακόμα δεν έχει δοκιμαστεί και υπάρχουν πολλά ερωτήματα όπως αν καταγράφει παλμούς συνέχεια και μετά με sync τους περνάει ή θα πρέπει να ενεργοποιείται κάθε φορά απο το app για να κάνει μια μέτρηση.
Δεν μένει παρά να δοκιμαστεί!
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: Xiaomi mi band pulse

Παρέλαβα σήμερα το Xiaomi Mi Band 1S Pulse Heart Rate αλλά δεν υπήρχε στο κουτί manual στα Αγγλικά και τα Κινέζικα είναι... Κινέζικα για μένα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ενεργοποιώ το band. Προσπαθώ να το συνδέσω με το κινητό μου (LG V10) αλλά νάδα....

Επίσης όταν το βάζω να φορτίσει δεν βλέπω κάποιο ενδεικτικό led να ανάβει... δεν θα έπρεπε ?

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με pm ?
 

dimx2

Senior Member
29 December 2006
504
Chania
Re: Xiaomi mi band pulse

Παρέλαβα σήμερα το Xiaomi Mi Band 1S Pulse Heart Rate αλλά δεν υπήρχε στο κουτί manual στα Αγγλικά και τα Κινέζικα είναι... Κινέζικα για μένα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ενεργοποιώ το band. Προσπαθώ να το συνδέσω με το κινητό μου (LG V10) αλλά νάδα....

Επίσης όταν το βάζω να φορτίσει δεν βλέπω κάποιο ενδεικτικό led να ανάβει... δεν θα έπρεπε ?

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με pm ?
χρειάζεσαι το app της xiaomi, το mifit
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: Xiaomi mi band pulse

χρειάζεσαι το app της xiaomi, το mifit

Αυτό το εγκατέστησα ήδη. Τελικά όλα καλά... Πρέπει να ήταν τελείως άδειο από μπαταρία και μετά από αρκετές προσπάθειες κάποια στιγμή ξύπνησε και άναψαν τα λαμπάκια του ;) Φόρτισε πλήρως και το έκανα pair και με το τηλέφωνο. Τώρα είμαι στο ψάξιμο του μενού του...
Ερώτηση 1. Γιατί η app ζητά ενεργοποίηση του gps ?
Ερώτηση 2. Μπορεί το band να συνδεθεί -όχι φυσικά ταυτόχρονα - και με άλλο κινητό, της συζύγου π.χ, αν το φορά αυτή ? Δηλαδή μπορεί να "διαχειρίζεται" 2 προφίλ ?
 

zananiro

Established Member
14 November 2016
140
Gafaloupoli
Re: Xiaomi mi band pulse

Αυτό το εγκατέστησα ήδη. Τελικά όλα καλά... Πρέπει να ήταν τελείως άδειο από μπαταρία και μετά από αρκετές προσπάθειες κάποια στιγμή ξύπνησε και άναψαν τα λαμπάκια του ;) Φόρτισε πλήρως και το έκανα pair και με το τηλέφωνο. Τώρα είμαι στο ψάξιμο του μενού του...
Ερώτηση 1. Γιατί η app ζητά ενεργοποίηση του gps ?
Ερώτηση 2. Μπορεί το band να συνδεθεί -όχι φυσικά ταυτόχρονα - και με άλλο κινητό, της συζύγου π.χ, αν το φορά αυτή ? Δηλαδή μπορεί να "διαχειρίζεται" 2 προφίλ ?

1. Ζητά ενεργοποίηση ή απλα πρόσβαση στο GPS? Γιατί εμένα πρόσβαση ζητα υπό φυσιολογικές συνθηκες. Ενεργοποίηση ζητά όταν ενεργοποιήσεις τη λειτουργία για τρέξιμο, οποτε το χρειάζεται για να καταγράφει και να σου δείχνει στο χάρτη τη διαδρομή που διανύεις.
2. Θα πρέπει κάθε φορά να κάνεις unpaid και pair κάθε φορά που θες να το πάρει η σύζυγος και να συνδέεται στον αντίστοιχο λογαριασμό mi.

Sent from my Onda v975m using Tapatalk
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: Xiaomi mi band pulse

1. Ζητά ενεργοποίηση ή απλα πρόσβαση στο GPS? Γιατί εμένα πρόσβαση ζητα υπό φυσιολογικές συνθηκες. Ενεργοποίηση ζητά όταν ενεργοποιήσεις τη λειτουργία για τρέξιμο, οποτε το χρειάζεται για να καταγράφει και να σου δείχνει στο χάρτη τη διαδρομή που διανύεις.
2. Θα πρέπει κάθε φορά να κάνεις unpaid και pair κάθε φορά που θες να το πάρει η σύζυγος και να συνδέεται στον αντίστοιχο λογαριασμό mi.

Sent from my Onda v975m using Tapatalk

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες !
Σχετικά με την χρήση από την σύζυγο, ναι... βρήκα την απάντηση στην πράξη απόψε. Και φυσικά είναι όπως τα λες :smile:
Για το GPS νομίζω ζητούσε ενεργοποίηση και όχι πρόσβαση και τις 3 φορές (2 στο δικό μου και μια στης συζύγου) που το έκανα pair. Τεσπά, κατάλαβα τον συνδιασμό του με το gps...