Gods of Egypt

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..


Imdb | Wikipedia | Cinemode

Adventure, Fantasy | 26 February 2016 (USA)

Πρώτη Ματιά: «Gods of Egypt» του Alex Proyas

Πρόκειται για την νέα επική περιπέτεια φαντασίας της Summit Entertainment που εστιάζει στην περίοδο των Αιγύπτιων «Θεών» Set και Osiris.

«Η ιστορία λαμβάνει χώρα στά επακόλουθα της δολοφονίας του Θεού Osiris απο έναν άλλο Θεό, τον Set.
Ο Horus, γιός του δολοφονημένου Θεού Osiris, αποφασίζει να πάρει εκδίκηση, όμως αποτυγχάνει και τυφλώνεται.
Υστερα απο αυτά τα τραγικά γεγονότα, ο Horus συμπράτει με την Hathor, την Θεά του Ερωτα και ένα νεαρό ληστή που είναι ερωτευμένος με μια σκλάβα,
με σκοπό την εξουδετέρωση του οργισμένου Θεού.»



Στην σκηνοθεσία βρίσκεται ο ταλαντούχος Alex Proyas («The Crow», «Dark City»), ενώ το σενάριο έχουν αναλάβει οι σεναριογράφοι του «Dracula Untold» Burk Sharpless και Matt Sazama.

Το casting που βρίσκεται σε εξέλιξη έχει ήδη εξασφαλίσει τον Nikolaj Coster-Waldau («Game of Thrones», «Mama») στο ρόλο του Horus, ενώ πιθανότατα ο Gerard Butler (β€œ300”) θα υποδυθεί τον Set,
τον «Θεό της Ερήμου» και σύμφωνα με φήμες ο Geoffrey Rush («Shine», «Pirates of the Caribbean») θα αναλάβει το ρόλο του Ra.

Η πλούσια μυθολογία(?) της Αιγύπτου πάντα αποτελεί ένα καλό υπόβαθρο για μια κινηματογραφική ταινία, πόσο μάλλον όταν στην σκηνοθεσία βρίσκεται ο dark σκηνοθέτης Alex Proyas, πλαισιωμένος απο αξιόλογους ηθοποιούς.

Τα γυρίσματα της ταινίας θα ξεκινήσουν στίς αρχές του νέου χρόνου στην Αυστραλία, ενώ η κυκλοφορία στίς αίθουσες προσδιορίζεται για το 2015.

-------

* Το άρθρο είναι παλιότερο *

Τα νεότερα:

Gods of Egypt Character Posters: The Gods Go to War
http://screenrant.com/gods-egypt-posters-characters-2016/

Ταινία για το θέαμα θα είναι..
αλλά έχω περιέργεια να δω τι θα φτιάξει ο Alex Proyas γιατί έχει κάνει κάποιες αγαπημένες μου ταινίες!

Αναμένουμε και κανένα Trailer!


 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Re: Gods of Egypt (2016)

Αν δεν ηταν ο Προγιας θα το βαφτιζα απο τωρα μπαρουφα.....αλλα ποτε δεν ξερεις .....
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Gods of Egypt (2016)

Elodie_Yung_sur_le_tournage_de_Gods_of_Egypt_a_S.jpg


Παίζει η Elodie Yung που θα την δούμε στο Daredevil ως Elektra!

Δεν ξέρω εάν θα χρειαστεί τις πολεμικές τέχνες που γνωρίζει εδώ... έτσι και αλλιώς κάνει την θέα του έρωτα! :cool:
Μάλλον θα έχει και άλλες δυνάμεις! :p
 

MuadDib

Established Member
28 June 2006
226
Re: Gods of Egypt (2016)

Μετά την Ελληνική μυθολογία το Χολιγουντ θα περιλάβει και την Αιγυπτιακή
Κανείς δεν γλυτώνει
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Re: Gods of Egypt (2016)

Επιτελους.


Να δουμε και κατι αλλο. Αν και μεγαλυτερη προσοχη θα εδινα για μια ταινια για την νορβηγικη μυθολογια .

Το καστ ειναι ετοιμο απο την marvel.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Gods of Egypt (2016)

Gods of Egypt (2016)
http://www.imdb.com/title/tt2404233/?ref_=fn_al_tt_1
Gods_of_Egypt_poster.jpg


Θα νομιζετε οτι ειμαι τρελλος, αλλα αν τις δωσετε μια ευκαιρια δεν θα απογοητευσει. Προφανως ειναι στην κατηγορια "it's so bad, it's good!" και οχι καμμια αληθινα καλη ταινια. Ιστορια αστεια, αισθητικη video game (με την κακη εννοια) και ενας φανταστικος Geoffrey Rush, οπου βλεπεις το σημα το δολλαριων στα ματια του. Ιδανικα η θεαση γινεται με παρεα και αφθονο αλκοολ Βοηθουν παρα πολυ στο να αντεξουμε την ταινια, οι ωραιες παρουσιες των Courtney Eaton, Elodie Yung.

Μάλλον δεν είσαι τρελλός.. το είδα και εγώ! :p :laugh:

Εντάξει η ταινία τα ισοπεδώνει όλα.. (κυριολεκτικά και μεταφορικά..)
αλλά την χάζεψα όπως έλεγα και πιο πάνω για διασκέδαση..
για τα εφέ της.. τα κουστούμια.. και κάποιους χαρακτήρες έτσι για την φάση! :cool:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ο Alex Proyas όπως βλέπω από το 2009 είχε να βγάλει άλλη ταινία..
οπότε δεν ξέρω τι φάση περνάει ο άνθρωπος! :p
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Re: Gods of Egypt (2016)

Κι εγω την ειδα αλλα πραγματικα ειναι να απορεις αν την ταινια αυτη την εκανε ο Προγιας ή καποιος αλλος....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: Gods of Egypt (2016)

Εμένα δεν μου κανει εντύπωση Ναθ

Μετά το dark city, η πορεία ειναι κατακόρυφα πτωτική
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,713
Αθηνα
Απάντηση: Re: Gods of Egypt (2016)

...

Ο Alex Proyas όπως βλέπω από το 2009 είχε να βγάλει άλλη ταινία..
οπότε δεν ξέρω τι φάση περνάει ο άνθρωπος! :p

Κακη μαλλον.
Ή τελος παντων οχι και πολυ δημιουργικη...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: Gods of Egypt (2016)

Είχα το 4Κ δισκάκι στο ράφι ένα χρόνο και τώρα έτυχε να το δω

Καλά, η ταινία είναι αυτό που ειπώθηκε παραπάνω «τόσο κακή που καταντά μαζοχιστικά απολαυστική» 😋

Η εικόνα τπτ ιδιαίτερο (για 4Κ) αλλά ο ήχος (DTS X) απλώς έσπερνε.

Σχεδόν όλα τα DTS X tracks που έχω ακούσει (δυστυχώς δεν είναι και πολλά) είναι κορυφαία.

Τυχαίο; Δε νομίζω...

Αρχίσω και πιστεύω ότι το γεγονός ότι το Dolby Atmos βγήκε πρώτο στην αγορά και έχει πάρει συντριπτικό τμήμα της πίτας, δυστυχώς δεν μας βγήκε σε καλό.