Samsung UE J6200 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gatoulisrethymno7

Established Member
19 June 2012
156
Αν και δεν ήθελα να ξεκινήσω εγώ το νήμα μιάς και δεν την αγόρασα εγώ, έτυχε όμως σήμερα να παραλάβω για χάρη ενός ξαδέλφου το μοντέλο των 48 ιντσών.Χωρίς να μπαίνω σε λεπτομέριες τι περιείχε η συσκευασία και λοιπά θα μπώ κατευθείαν στο ζουμί.Αφού σύνδεσα την βάση την άνοιξα το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να μπω στο service menu.
Εκεί τσίμπησα τις πληροφορίες που ενδιέφεραν οι οποίες ήταν 48Α1ΑF0V 120hz panel και ερμηνεύονται ως εξής σύμφωνα με το AVForums χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

48-ίντσες
Α-κατασκευαστής πάνελ (Α=Samsung P=CMI(Εχει γίνει Innolux τώρα οπότε θα έχει άλλο αρχικό πιθανόν 'Ι') R=AUO S=Sharp)
1-συχνότητα πάνελ(6= 50/60ΗΖ 1=100/120ΗΖ 2=200/240ΗΖ)
Α-επίστρωση πάνελ(Α=Antiglare U=Ultra Clear)
F-ανάλυση(F=FullHD U=UltraHD)
0-δεν καταλαβαίνω τι εννοεί για αυτό το βάζω όπως και το παρακάτω στα αγγλικά
1st, 2nd panel and so on (1st = 0; 2nd = 1 ...)

V-backlight unit (S = Single side LED; V= Two side Edge LED; EH= Even Horizontal ; RH= Rounded Horizontal)

Αφού την ξανάνοιξα έκανα τις ρυθμίσεις όπου τις κάνεις μία φορά μόνο δηλ. να συνδεθώ στο οικιακό WIFI και να σαρώσω τα ψηφιακά κανάλια(Θα μιλήσω για αυτά στο τέλος).

Στην συνέχεια συνέδεσα το λάπτοπ όπου από εκεί έγιναν και οι περισότερες δοκιμές.Το πρώτο πράγμα ήταν να σετάρω κάπως την εικόνα.Με το που πάτησα το πλήκτρο του μενού όμως παρατήρησα ότι δεν ήταν και τόσο αποκρίσιμο και εξηγούμαι.Χρειάστηκε αρκετές φορές να πατήσω τα πλήκτρα που ήθελα 2 και 3 φορές νομίζωντας οτι δεν πήρε την εντολή με αποτέλεσμα να κάνει αυτό που ζητούσα καθυστερημένα.Αν και δεν έκατσα να το ψάξω θέλω να πιστεύω οτί τα συγκεκριμένα Lag γίνανε λόγω wifi διότι στην συνέχεια δεν σερνότανε τόσο.

Kαι φτάνουμε στο σημείο οπού γίνονται οι δοκιμές για Light Bleeding, Clouding, Banding-DSE, Dead Pixels.Πριν συνεχίσω να σας πω ότι λόγω απουσίας φωτογραφικής μηχανής όπως και smartphone δεν μπόρεσα να βγάλω φωτογραφίες.

Χρησιμοποίησα δύο πάτερν για Light Bleed(Ολόμαυρη εικόνα χωρίς να απενεργοποιείτε η οθόνη) και Clouding(αυτό με τον σταυρό στο κέντρο).Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό όσων αφορά το black uniformity.Πραγματικά πολύ καλή ομοιομορφία χωρίς κάποιες περιοχές να είναι φωτεινότερες από άλλες.Το ίδιο ισχύει και για το light bleeding το οποίο παρατήρησα μια πολύ μικρή διάχυση στην κάτω ένωση του πάνελ με το bezzel και μόνο αν βλέπεις απo πάνω προς τα κάτω και αυτό ελάχιστα.Σε κανονική θέαση δεν υπάρχει περίπτωση να το δείς ακόμα και αν είναι κατράμι μαύρο το φόντο.

Το ίδιο ισχύει και για Dead Pixels δεν παρατηρήθηκε κάτι.

Το Banding-Dse όμως είναι κάτι τελείως διαφορετικό.Αφού κατέβασα το patern του site μας για Vertical Βanding(στιγμιότυπο απο ποδοσφαιρικό αγώνα) και το έβαλα να παίξει αυτό που είδα δεν με εντυπωσίασε.Φαίνεται να διακρίνονται κάποιες αχνές κάθετες γραμμές και αρκετό dirty screen.Το επιβεβαίωσα και με άλλα πατερν κυρίως βίντεο στο Youtube αλλά και με καρτέλα για την ομοιομορφία του γκρί.Για να μην τρομάξετε είναι στα ίδια επίπεδα με την περσινή Η6400 που τους περισότερους δεν τους ενοχλούσε.Εγώ το έβλεπα.

Αφού έγιναν τα παραπάνω έβαλα τις πρώτες ταινίες για δοκιμή.Κατά τη διάρκεια πείραξα λίγο το Movie Mode(μιας και έρχεται αρκετά καλά ρυθμισμένο αλλά όχι 100%) και απενεργοποίησα κάποιες λειτουργίες όπως Dynamic Contrast, Βlack Tone έβαλα το HDMI Black στο Low
ανέβασα +1 το gamma κατέβασα το backlight στο 13 και μετά το μόνο που έκανα μετά ήταν να παίζω με το Motion Plus.

Ξέχασα να σας πω οτι στο Catalyst της Amd κάρτας μου είδα για πρώτη φορά να ξεκλειδώνετε η επιλογή για 10 και 12 bit chroma.Αυτοί που παίζουν με Madvr θα το βρούν χρήσιμο.

Δοκίμασα 3 ταινίες και οι 3 full bluray(Hobbit, Interstellar, The Dark Knight Rises) με MPC-HC,madvr όλες με κλείδωμα στα 23,976.Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό.Βαθύ μαύρο και σωστά αλλά όχι υπερτονισμένα χρώματα.Το Dark Knight ήταν πιο σκοτεινό, αλλά επειδή το έχω δοκιμάσει και σε άλλες τηλεοράσεις έτσι είναι το φίλτρο της ταινίας.
Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ όμως ήταν το πόσο αποτελεσματική ήταν η χρήση του Motion Plus.Οι ρυθμίσεις που μου άρεσαν πιο πολύ ήταν Clear,Custom με Blur:3 και Judder:3(για λίγο πιό ομαλή κίνηση χωρίς έντονο Soap Opera Effect και πολλά artifacts) και με Βlur:10 Judder:0 (για πιο κινηματογραφική αίσθηση).

Στον ενσωματωμένο δοκίμασα μόνο μια ταινία να τσεκάρω για υπότιτλους και DTS.Δεν ξέρω αν υπήρχε και στα περσινά μοντέλα αλλά έχει και την επιλογή Large για τους υπότιτλους που τους κάνει πραγματικά μεγάλους(λίγο πιο μικροί από του Mega).

Smart λειτουργίες δεν πρόλαβα να δοκιμάσω παρά μόνο όταν μπήκα κατά λάθος στον Browser ο οποίος υποστηρίζει Flash κανονικά, αν και δεν βολεύει με το τηλεκοντρόλ.

Τέλος για το τηλεοπτικό τι να πείς.Κάθε χρόνο τα ίδια.Δεν ξέρω επειδή έβλεπα από πολύ κοντά αλλά μου φάνηκε πολύ Soft το ''γεράκι''.

Αυτά,


 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Ωραιότατος...
Παρατηρησες η μήπως δοκίμασες να δεις αν μπορούμε από το service menu να ενεργοποίησουμε smart control??
Αγορά έξτρα εννοείτε...
 

gatoulisrethymno7

Established Member
19 June 2012
156
Ωραιότατος...
Παρατηρησες η μήπως δοκίμασες να δεις αν μπορούμε από το service menu να ενεργοποίησουμε smart control??
Αγορά έξτρα εννοείτε...

Δηστυχώς όχι δεν πρόλαβα να δώ.
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
Την περιμενω κ εγω για να αντικαταστησει την αψογη Plasma Panasonic TX-P42U10E

ελπιζω να μην το μετανιωσω

περα απο τις γωνιες θεασης κ τα ελλειπη ηχειακια της στο insomnia αναφερθηκε εντονο lag στο smart menu οπως παρατηρησες κ εσυ

update της εκανες?
 

gatoulisrethymno7

Established Member
19 June 2012
156
Την περιμενω κ εγω για να αντικαταστησει την αψογη Plasma Panasonic TX-P42U10E

ελπιζω να μην το μετανιωσω

περα απο τις γωνιες θεασης κ τα ελλειπη ηχειακια της στο insomnia αναφερθηκε εντονο lag στο smart menu οπως παρατηρησες κ εσυ

update της εκανες?

Tης έκανα μέσω wifi αλλα δεν έβρισκε κάτι.Απο το site δεν μπήκα να δω αν έχει βγεί νεότερο.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Επιβεβαιώνω τα παραπάνω και εγώ.
Παρέλαβα το μεσημέρι και έκανα 2-3 δοκιμές ΔΕΝ άλλαξα τίποτα από τα presets αλλά έχει ερθει σε πολύ καλό επίπεδο..

Σε HD είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ
Σε sd digea συγκεκριμένα, μια από τα ίδια, ίσως ίσως ίσως λίιιιγο καλύτερη από την H6400 που έχω στις ίδιες ίντσες.
ΟΜΩΣ χρησιμοποιώντας τον vu zero στις 3' -κάνοντας δηλαδη επεξεργασία και upscaling με αυτό- και βλέποντας από εκεί την digea η εικόινα ΚΑΙ στην digea είναι ΠΑΡΑ πολύ καλή..
Προσωπικά έπαθα πλάκα με το μαύρο της, την ομοιομορφία του πανελ και την έλλειψη διαχύσεων.. Είναι σίγουρα καλύτερη από την Η6400 που έχω στο σαλόνι.
Κατά τα άλλα, το σαρτ της είναι καλό και το μενού της πιο αναβαθμισμένο αισθητικά από το αντίστοιχο των περισυνών μοντέλων.
ΠΟΛΥ καλοδεχούμενο το ΒΤ που έχει. Ο ήχος ικανοποιητικός (περιμένω το J450 soundbar και θα γράψω και γι αυτό εντυπώσεις). Ποιότητα κατασκευής (βάση κτλ) ΠΟΛΥ καλή.
ΔΕΝ νομίζω ότι στα 529 υπάρχει καλύτερη αγορά... value for money 10/10..Εύγε..

ΥΓ παρατήρησα στην αρχή της πρώτη λειτουργίας της μια ψιλοκαθυστέρηση στην απόκριση, νομίζω ότι με το update και την έναρξη της λειτουργίας έφτιαξε..

Θα ψάξω για settingς όπως και το πως απενεργοποιείς αυτό το σπαστικό κλικ που κάνει κάθε φορά που πατάς κουμπί στο τηλεχειριστήριο (κάπου θαμμένο είναι, δεν το βρίσκω)
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Όποιος μπορεί και πριν την σετάρει (για να μην χάσει τις ρυθμίσεις) ας δει αυτό που έγραψα στο 2ο ποστ παιδιά...
Είμαι να τραβήξω σκανδάλη για την 60 άρα αν πέσει λίγο ακόμη...
Με ενδιαφέρει πολύ να δέχεται smart remote αφού είναι μέρα με νύχτα με το κανονικό τηλεκοντρόλ.

Η επιλογή στο service menu θα λέει
"smart remote support "
Τουλάχιστον στην JU6800 έτσι λέει...
 
Last edited:

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
με κλειστη tv πατας τα πληκτρα με αυτη την σειρα

1. info
2. menu
3. mute
4. power

με μεγαλη προσοχη τι πειραζετε εκει γιατι αν υπαρξει προβλημα κ βρουν πειραγμενο service menu δεν ισχυει η εγγυηση
 

gatoulisrethymno7

Established Member
19 June 2012
156
Το firmware που φοράει η συγκεκριμένη του ξαδέλφου είναι το 1412 και ενώ κατέβασα από το ίντερνετ το 1412.1 περασμένο σε φλασάκι βγάζει ότι δεν χρειάζεται ακόμα αναβάθμιση(εννοείτε οτι το αποσυμπίεσα πρώτα).Δεν έχει βάλει ίντερνετ ακόμα αλλιώς θα δοκίμαζα από την TV.Θα δοκιμάσω πάντως να βγάλω το φάκελο ''image'' απο τον φάκελο ''T-HKMFDEUC'' μήπως και αλλάξει κάτι. Επίσης έναν σκληρό 500αρι western που έβαλα εχτές δεν δεχόταν να παίξει κανένα αρχείο οποιασδήποτε μορφής, ούτε καν mp3 και jpeg και ενώ με το φλασάκι διαβάζει τα πάντα.Δοκιμάστηκε σε όλες τις θύρες.Συνεχίζει πάντως να είναι αργή η απόκριση και για αυτό είχα εναποθέσει τις ελπίδες μου στο firmware upgrade.
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
η 6300 ειναι curved

και εχει PQI rating 800 αντι για 600 νομιζω της J200

PQI = Picture Quality Index

We’ll admit we don’t totally know what Samsung means when they give the J6300 a PQI rating of 800. We know that PQI stands for Picture Quality Index and that bigger numbers are always better, right? But the only definition we could find was in translated French and related to fluidity of movement, where the rating is seemingly determined by a combination of factors including backlight modulation and motion processing. Come to think of it, they used to call this sort of thing CMR (Clear Motion Rate) so it would appear PQI is the new CMR in a world already overloaded with TLAs. Elsewhere you get the Auto Depth Enhancer feature which works by applying different levels of contrast enhancement to different areas on the screen. There’s also quad-core processing to power along the Smart TV features and did we mention that the screen is curved? Sorry!

https://www.avforums.com/review/samsung-ue48j6300-tv-review.11662

βασικα στα specs φαινονται πανομοιτυπες κ κανεις δεν ξερει γιατι εχουν διαφορετικο PQI
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Re: Απάντηση: Samsung UE J6200 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

χαχα ευχαριστώ techie,μάλλον πρόκειται για την ίδια σε curved.
 

techie

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,131
εικαζω οτι αν υπαρχει διαφορα περαν της καμπυλοτητας (που εμενα προσωπικα μου ειναι αδιαφορη οπως κ το 3d) θα ειναι σοφτγουερικη (κανενας εξτρα αλγοριθμος επεξεργασιας εικονας ισως)

ως specs κ στα οσα εχουν ανακοινωθει δεν υπαρχουν διαφορες ,va panel με μετρημενα πραγματικα 120hz k micro dimming pro,4πυρηνη cpu

oποτε τα lag ειναι σιγουρα θεμα firmware k θα διορθωθει

αν υπααρχουν εξτρα αλγοριθμοι στην j300 θα ειναι πανευκολο να τροποποηθουν τα firmware της για να τα δεχεται η j200 κ να αποκτα τις εξτρα δυνατοτητες
 

zaratoustra

New member
18 September 2008
19
Την αγόρασα και εγώ πρόσφατα 55" αλλά δεν έχω αλλάξει ακόμα τίποτα από ρυθμίσεις.
Χρειάζεται να αλλάξω κάτι από ρυθμίσεις εικόνας για καλύτερο αποτέλεσμα?

Παντως πολύ καλή πραγματικά!
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Την αγόρασα και εγώ πρόσφατα 55" αλλά δεν έχω αλλάξει ακόμα τίποτα από ρυθμίσεις.
Χρειάζεται να αλλάξω κάτι από ρυθμίσεις εικόνας για καλύτερο αποτέλεσμα?

Παντως πολύ καλή πραγματικά!
Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα θα άλλαζαν τουλάχιστον το 80% από τις αρχικές ρυθμίσεις που έρχεται η τηλεόραση για να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερη. Τώρα εσύ αφού δεν έχεις πειράξει τίποτα και είσαι οκ, άστην όπως είναι διότι αν πειράξεις, το πιο πιθανό είναι τότε να μη σου αρέσει, θέλει χρόνο και εκπαίδευση το μάτι για να συνηθίσει να βλέπει σωστά.........
Στο λέω πολύ πολύ φιλικά και άνευ παρεξηγήσεως ελπίζω!
 

angel137

New member
15 November 2015
2
Με ενδιαφέρει πολύ να δέχεται smart remote αφού είναι μέρα με νύχτα με το κανονικό τηλεκοντρόλ.
Η επιλογή στο service menu θα λέει
"smart remote support "
Τουλάχιστον στην JU6800 έτσι λέει...

Μπηκα στο μενου και εχει αυτη την επιλογη
Την κλικαρισα και την δεχτηκε ως ON - Λογικα θα μπορει να πάρει το touch remote
(μακαρι να επαιρνε και το voice control..που εχει)
Από που θα το πάρεις? το σκεφτομαι και γω..
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Αυτά είναι εξαιρετικά νέα...
Ebay φυσικά... Τώρα μένει να δούμε ποιό ακριβώς να πάρουμε...(και φυσικά μια καλύτερη τιμή για την 60"αρα..)


http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_f...0.Xbn59+01220b.TRS0&_nkw=bn59+01220b&_sacat=0

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_f...0.Xbn59+01182b.TRS0&_nkw=bn59+01182b&_sacat=0

Ταιριάζουν και λειτουργούν στην J6800 από ότι διαβάζω άρα δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην ταιριάξουν και με την J6200...
 
Last edited: