Αναβάθμιση προβολεα

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Καληςπερα ειμαι κάτοχος benq w1070 εδώ και ενα χρόνο .Ο προβολεας για τα χρήματα του Ειναι πολυ καλός .Προβαλω στα 3.5 μετρα 106" αποςταςη θέασης 4 μετρα .Ο χώρος προβολής ενα κλασικό ανοιχτόχρωμο σαλόνι ,τι δεν μου άρεσε ;το μαυρο .Τι μου προτείνεται για αναβάθμιση μέχρι το πολυ 2500e;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Για αναβαθμιση στο μαυρο, ειτε καποιον epson 9200, ειτε καποιον μεταχειρισμενο jvc.
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Ολα με ενδιαφέρουν απλά νομίζω οτι το μαυρο που μου δίνει ο benq ειναι πολυ μέτριο .Ο χώρος μου ειναι ανοιχτόχρωμος.Παραθετω φωτο ImageUploadedByTapatalk1447697928.047752.jpg
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Επισης σκέφτομαι και την δυνατότητα του ασυρμάτου λενε οτι κάνει δουλειά .Δεν λέω οτι θα πάρω το μαυρο που το έχω δει να παίζει αλλά νομίζω κάτι θα κερδίσω .Η. οθονη ειναι 106" και εχει 1.0 gain
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Καληςπερα κύριε ΓΙαννη βλέπετε το μικρόβιο για τον epson δεν το έβγαλα ακόμα.Μιλατε για Sony vpl 40es αν δεν κανω λάθος .Τον έχω δει δεν με εντυπωσίασε και ειναι στα ιδια χρήματα με τον epson.
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Ολα ξεκίνησαν όταν σκέφτηκα οτι πρεπει να το βάλω τον benq στην οροφή.Πολυ δύσκολο στα 3,5m που καθετε με κλειστό το zoom ειναι 90cm απο τον τοιχο και ακριβως δίπλα απο το φωτιστικο .Δεν ξέρω αλλά νομίζω οτι κάτι καλυτερο θα πάρω απο μαυρο έστω και αν χάνει το σαλονι .Ακομα βλέπω οτι εχει πέσει και η τιμη της λάμπας πολυ.Παρεθετω φωτο χώρουImageUploadedByTapatalk1447703776.974446.jpgImageUploadedByTapatalk1447703793.566391.jpg
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Στη δεύτερη φωτο ειναι και το θέμα με το φωτιστικο και η αποςταςη ειναι πολυ μεγάλη απο τον τοιχο

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ο φακός του θα κάτσει ακριβως εκει που ξεκινάει το φωτιστικο
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
εγω θα προβαλα στον τοιχο ..... στο σπιτι μου προβαλω σε τοιχο! αγορασα οθονη και την ξεκρεμασα ....

η εικονα που εχω στον τοιχο δεν συγκρινεται με της οθονης .... και εχω τον παλιο 1070 !!!!!!!

στην οθονη το μαυρο του και γενικα ολη η εικονα γεμισε πεπλο ηταν για κλαματα !



μολις ανεβαζα την οθονη και εμφανιζοτανε ο Τοιχος απο πισω μπορω να σου πω οτι η εικονα ειναι αυτη που βλεπω στο Σινεμα !


πειραματιστηκα με φιλους οι οποιοι με βοηθησανε να την τοποθετησω την οθονη και παθανε πλακα και αυτοι με την διαφορα !

στην οθονη η εικονα ηταν 3 φορες χειροτερη ...... και να σκεφτεις οτι ελεγα να την εχω μονο για να βλεπω 3 D αλλα μου την εδωσε τοσο κατακουτελα που την ξεκρεμασα γιατι οσοι ερχοταν στο σπιτι με ρωταγαν γιατι δεν την ανοιγεις να δουμε εκει ;;;; δεν ηθελα με τιποτα να ξεφτιλιστω μετα απο τοσο κοπο που εκανα να την κρεμασω ...

Ο Τοιχος μου ειναι ανοιχτος βερυκοκι αν μπορω να τον περιγραψω....

ειλικρινα κανε μια δοκιμη ! και ρυθμισε και τον προβολεα δεν παθαινει τιποτα !

και κατι ακομα .... γιατι 106 ιντζες ;;; βαλε πραμα ... εγω 160 +++ ιντζες βλεπω τωρα απο τις 130 της οθονης ...
 
Last edited:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,645
Αθήνα
:huh2: :chinscratch:

Ο βερυκοκι ο τοίχος είναι 3 φορές καλύτερος από την οθόνη; Τι οθόνη έχεις;
Κι όταν λές "ρύθμισέ τον" εννοείς μόνο brightnes - contrast ή και χρωματικά;
Εσύ πως τον ρύθμισες, ελχεις κάποιο όργανο ή με το μάτι;
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Μη μας τρελάνεις αποκλείεται χάνεις σε χρώμα να μου λίγες λευκό οκ αλλά όχι και βερύκοκι.Το άλλο που μου είπες για προβολή στον τοιχο κοιτά τις φωτο μου έχω βάλει την οθονη σε γυψοσανίδα .Στον τοιχο έχω κρεμάσει πράγματα και ειναι και βαμενος σε άλλο χρώμα .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το μόνο που με εχει χαλάσει με την οθονη ειναι οι ζάρες ειναι ηλεκτρική αλλά εχει ζάρες σε ανοιχτόχρωμες σκηνές με χαλάνε .Ομως έδωσα 180e για την οθονη και ειναι 106" 1.0 gain

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ειμαι άσχετος με τους προβολείς αλλά μη μου λες για το μαυρο του.Μαυρο δεν εχει αν ήταν έτσι θα πούλαγε μόνο αυτός .Δεν το λέω εγω αλλά οι μετρήσεις και οι κριτικές .Ο προβολέας ειναι παρά πολυ καλός για τα χρήματα του φτηνότερος απο μια τηλεοραση .Αλλα μέχρι εκει .Εγω όταν τον πήρα σκέφτηκα να τον βάλω σε τραπεζάκι και τα ηχεια σε κολόνες .Ομως δεν σκέφτηκα το παιδι.Ετσι μπαίνω στην διαδικασία να στήνω και να ξεστηνω τον προβολεα .Να θύμα με βέβαια που τον είχα βάλει την προηγούμενη γιατι μου παίρνει και χρόνο .Το ηχοσύστημα απο 5.1 το έχω κάνει 2.1 και βγάζω τα ηχεια όταν κοιμάται το παιδι.Τωρα που ψάχνω μονιμη λυςη για τοποθέτηση προβολεα και ηχειων έχω θέμα .Σε δεσμεύει ο προβολεας που να τον βάλεις πως να τον βάλεις .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ποστευω οτι κάτι καλυτερο πάμε για epson και πάνω απο 2000e αλλά δύσκολες εποχές και ειμαι σε σκέψη

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν ειναι της άποψης το δικό μας ειναι οτι καλυτερο αλλά οτι πληρώνεις παίρνεις .Εγω όταν τον πήρα συνηθισμένος απο το μαυρο της τηλεόρασης και απο κριτικές που είχα διαβαςει δεν τρελάθηκα .Το καλυτερο το μαυρο το παίρνεις γιατι δεν ειναι λευκός ο τοίχος το είχα κάνει και εγω αυτο αλλά έχανες τα χρώματα κοιτά ενα χρώμα σε μια σκηνή κάνε παύση και βάλε το πανί .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και οι ιντζες που λες ειναι σε συνάρτηση με αποςταςη στα 4 μετρα που κάθομαι ειναι λογικές οι 106" εμένα με κουράζει ποιο μεγάλη εικονα
 

andreas_a

Senior Member
24 November 2009
413
Αθήνα
Για να εχεις καλο μαυρο, ακομα και με τον 9200 σημαντικο ρολο παιζουν και οι ανακλασεις που δεχεται η οθονη σου απο τον γυρω χωρο οπως σου ειπαν και απο πανω.
Αν μιλουσαμε για συνθηκες batcave, ok θα παρεις τρομερο αποτελεσμα. Αλλα εται οπως βλεπω το σαλονι σου, σιγουρα θα εχεις καλυτερο μαυρο απο τον benq αλλα θα χανεις λογω αντανακλασεων.

Εγω προσωπικα με τον 7500 benq ειδα τρομερη βελτιωση στο contrast μονο και μονο αλλαζοντας το χρωμα του τοιχου απο λευκο σε ral 7040.
Που να μπουν και μαυρες κουρτινες που ετοιμαζω!!!!

Γενικοτερα η βιντεοπροβολη ειναι πολυ απαιτητικη και δεν ειναι για ολους τους χωρους. Γι αυτο και αν δεις δινουν και τεραστια ποσα σε dila και firehawk οθονες για να πετυχουν το μεγιστο δυνατο μαυρο οπου δε μπορουν να επεμβουν αισθητικα σε ενα συμβατικο σαλονι.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση προβολεα

Εγω προσωπικα με τον 7500 benq ειδα τρομερη βελτιωση στο contrast μονο και μονο αλλαζοντας το χρωμα του τοιχου απο λευκο σε ral 7040.

:speechless-smiley-0:speechless-smiley-0:speechless-smiley-0

Σε 0.35 gain πήγες καλέ με 120άρα οθόνη?? Μ' αρέσεις!!!! Hard Core προβολάκιας!!:D

Άσε τους άλλους να βλέπουν 3ντιά!!

ΥΓ

Ανδρέα, το 7040 από μαμά είναι πατημένο στο μπλε και πράσινο. Το κόκκινο υπολείπεται αρκετά. Ελπίζω ο 7500 να έχει τα γκάζια να το καλύψει.
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Το ξέρω για τις αντανακλάσεις οπως και ξέρω άλλο βλέπεις στα show room κι άλλο στο σπίτι σου

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Απλα εχουν και αυτά τα καλούδια που τους βάζεις όλους θες.Εγω τωρα πρεπει στα 3.51m για βα πάρω 106" ποιο πισω δεν μπορω να τον πάω .Ομως ειλικρινά με ενα χρόνο με τον benq ειναι παρά πολυ κακό μηχάνημα και πολυ βολικός .Παω στο χωριό τον παίρνω μαζί .Σου χαλάσει οκ και τι έγινε άλλο 700 άλλο 2000e.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτός ο κύριος χατζηγεωργιου είχε πολυ δίκιο για τον benq .Παντως περιμένω αυτές τις μέρες και τον κύριο Μανώλη για τοποθέτηση και calibration έχω γράψει 340 ώρες και δεν τον έχω πειράξει καθόλου .Τοσα ακούω για αυτόν για να δω θα κάνει κάτι ;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παρά πολυ καλο μηχάνημα ήθελα να πω
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση προβολεα

Μη μας τρελάνεις αποκλείεται χάνεις σε χρώμα να μου λίγες λευκό οκ αλλά όχι και βερύκοκι.Το άλλο που μου είπες για προβολή στον τοιχο κοιτά τις φωτο μου έχω βάλει την οθονη σε γυψοσανίδα .Στον τοιχο έχω κρεμάσει πράγματα και ειναι και βαμενος σε άλλο χρώμα .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το μόνο που με εχει χαλάσει με την οθονη ειναι οι ζάρες ειναι ηλεκτρική αλλά εχει ζάρες σε ανοιχτόχρωμες σκηνές με χαλάνε .Ομως έδωσα 180e για την οθονη και ειναι 106" 1.0 gain

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ειμαι άσχετος με τους προβολείς αλλά μη μου λες για το μαυρο του.Μαυρο δεν εχει αν ήταν έτσι θα πούλαγε μόνο αυτός .Δεν το λέω εγω αλλά οι μετρήσεις και οι κριτικές .Ο προβολέας ειναι παρά πολυ καλός για τα χρήματα του φτηνότερος απο μια τηλεοραση .Αλλα μέχρι εκει .Εγω όταν τον πήρα σκέφτηκα να τον βάλω σε τραπεζάκι και τα ηχεια σε κολόνες .Ομως δεν σκέφτηκα το παιδι.Ετσι μπαίνω στην διαδικασία να στήνω και να ξεστηνω τον προβολεα .Να θύμα με βέβαια που τον είχα βάλει την προηγούμενη γιατι μου παίρνει και χρόνο .Το ηχοσύστημα απο 5.1 το έχω κάνει 2.1 και βγάζω τα ηχεια όταν κοιμάται το παιδι.Τωρα που ψάχνω μονιμη λυςη για τοποθέτηση προβολεα και ηχειων έχω θέμα .Σε δεσμεύει ο προβολεας που να τον βάλεις πως να τον βάλεις .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ποστευω οτι κάτι καλυτερο πάμε για epson και πάνω απο 2000e αλλά δύσκολες εποχές και ειμαι σε σκέψη

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν ειναι της άποψης το δικό μας ειναι οτι καλυτερο αλλά οτι πληρώνεις παίρνεις .Εγω όταν τον πήρα συνηθισμένος απο το μαυρο της τηλεόρασης και απο κριτικές που είχα διαβαςει δεν τρελάθηκα .Το καλυτερο το μαυρο το παίρνεις γιατι δεν ειναι λευκός ο τοίχος το είχα κάνει και εγω αυτο αλλά έχανες τα χρώματα κοιτά ενα χρώμα σε μια σκηνή κάνε παύση και βάλε το πανί .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και οι ιντζες που λες ειναι σε συνάρτηση με αποςταςη στα 4 μετρα που κάθομαι ειναι λογικές οι 106" εμένα με κουράζει ποιο μεγάλη εικονα



Μη μου Τρελαινεσαι .... δωσε 2000 παρε τον Επσονα και μην ασχολησε ... -bye-



εγω εκατσα πεδευτηικα εφερα τα χρωματα του εκει που πρεπει γιατι ο τοιχος δεν ειναι λευκος και απολαμβανω μια χαρα και εγω και οι φιλοι μου !

ενοειται βρε συ οτι τα χρωματα θελουν ρυθμιση αν ο τοιχος δεν ειναι λευκος !

και φυσικα δεν ειμαι κολημενος να λεω ΤΙ ΠΡΟΒΟΛΑΡΑ πηρα !!!!!! απλα την κανει μια χαρα τη δουλεια του και σε μενα ο τοιχος μου εκατσε καλα ! η οθονη μου μοιαζει με τη δικια σου αλλα ειναι 130 ιντζες βρισκεται πλεον στην αποθηκη !!!!!!!



και ενα αλλο εσυ προβαλεις 106 ιντζες ...εμ φυσικο ειναι να εχεις πολυ φως και ανακλασεις και μαυρο για κλωτσιες !
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
:huh2: :chinscratch:

Ο βερυκοκι ο τοίχος είναι 3 φορές καλύτερος από την οθόνη; Τι οθόνη έχεις;
Κι όταν λές "ρύθμισέ τον" εννοείς μόνο brightnes - contrast ή και χρωματικά;
Εσύ πως τον ρύθμισες, ελχεις κάποιο όργανο ή με το μάτι;


Και εγω δεν το πιστευα ! Ο προβολεας ρυθμιστηκε απο εναν Γερμανο φιλο μου ( ουτε αυτος το πιστευε) ο οποιος εχει πολλα χρονια εμειρια με προβολεις και δουλευει και σε μαγαζι με τετοια ...
ναι εφερε φωτομετρο και ενα λαπτοπ με καποια προγραματα και τον δουλευε απο εκει ...

φαγαμε ενα ολοκληρο απογευμα και μισο βραδυ ... τον ρυθμισαμε στα χρωματα !!
μου εβαλε 3 ρυθμισεις : ρυθμιση για τηλεοραση για πισι και για το πλευερ Μπλου ρει που εχω !


! η αντιθεση και η φωτεινοτητα δεν μας απασχολησαν δεν ηταν αυτο το προβλημα μας ...

τα χρωματα στην ανθρωπινη επιδερμιδα ηταν λιγο πονοκεφαλος αφου ο τοιχος δεν ειναι ασπρος !

η οθονη μου ηταν 130 ιντζες με μασκινγκ και καλη κατασκευη θα ελεγα δεν γιαλιζε ηταν ματ και χειροκινητη !
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,645
Αθήνα
Ξ
Και εγω δεν το πιστευα ! Ο προβολεας ρυθμιστηκε απο εναν Γερμανο φιλο μου ( ουτε αυτος το πιστευε) ο οποιος εχει πολλα χρονια εμειρια με προβολεις και δουλευει και σε μαγαζι με τετοια ...
ναι εφερε φωτομετρο και ενα λαπτοπ με καποια προγραματα και τον δουλευε απο εκει ...

φαγαμε ενα ολοκληρο απογευμα και μισο βραδυ ... τον ρυθμισαμε στα χρωματα !!
μου εβαλε 3 ρυθμισεις : ρυθμιση για τηλεοραση για πισι και για το πλευερ Μπλου ρει που εχω !


! η αντιθεση και η φωτεινοτητα δεν μας απασχολησαν δεν ηταν αυτο το προβλημα μας ...

τα χρωματα στην ανθρωπινη επιδερμιδα ηταν λιγο πονοκεφαλος αφου ο τοιχος δεν ειναι ασπρος !

η οθονη μου ηταν 130 ιντζες με μασκινγκ και καλη κατασκευη θα ελεγα δεν γιαλιζε ηταν ματ και χειροκινητη !


Μάλιστα... Τώρα εξηγείται αυτό που γράφεις...
Εκει με το Brightness-Contrast μου τα μπλέκεις λίγο όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να σου έκανε ρύθμιση χωρίς να ασχοληθεί μ´αυτά. Μάλλον δεν το πήρες χαμπάρι, έφτιαχνες καφέδες -bye-
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Ξ


Μάλιστα... Τώρα εξηγείται αυτό που γράφεις...
Εκει με το Brightness-Contrast μου τα μπλέκεις λίγο όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να σου έκανε ρύθμιση χωρίς να ασχοληθεί μ´αυτά. Μάλλον δεν το πήρες χαμπάρι, έφτιαχνες καφέδες -bye-

οχι νομιζω οτι δεν ασχοληθηκε πολυ με αυτα !

να πω την γνωμη μου ; εμενα τοσες ωρες ρυθμιση γιαυτον τον προβολεα το θεωρω υπερβολη εμενα μου σπασε τα νευρα καποια στιγμη βαρεθηκα .... του λεω αστον μια χαρα ειναι !

αυτος ειχε ορεξη να ασχοληθει αλλιως εγω δεεεν ....
 

Ilzals

Senior Member
1 May 2014
447
Epson eh tw 6600

Γεια σας εχει κανείς εικονα αν αξίζει ο συγκεκριμένος προβολεας;ειμαι κάτοχος benq w1070 ψάχνω για αυτά τα καλούδια που εχει γιατι έχω θέμα τοποθέτηση Πλεων στο χώρο μου.Γενικα έχω διαβαςει καλές κριτικές αλλά το μαυρο θα ειναι καλυτερο απο τον benq ξέρω πως δεν περιμενω να δω μαυρο απο 9200 αλλά θα πάρω κάτι καλυτερο απο τον benq ;ευχαριστω