Υλοποίηση δίπολου ηχείου Linkwitz LX521.4 βήμα-βήμα

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,009
Λάρισα
'Οπως λέει και ο τίτλος του νήματος αποφάσισα να υλοποιήσω τα ηχεία Linkwitz LX521.4. Ένα σχέδιο από τον πολύ Sigfried Linkwitz, του οποίου το ιστορικό κοσμείται με πολλές πατέντες και ανακοινώσεις στην AES. Οι περισσότεροι απο εμάς έχουν ηχεία τα οποία τα crossover είναι Linkwitz-Rilley. Αυτά για την ιστορία, όποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες μπορεί να μπεί στον ιστότοπο www.linkwitzlab.com και να διαβάσει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.
Αποφάσισα επίσης να μοιραστώ αυτήν την εμπειρία μου μαζί σας για δύο κυρίως λόγους. Ο πρώτος είναι ότι το θεωρώ αρκετά σημαντικό σχέδιο, οπότε αξίζει το κόπο να γίνει ευρύτερα γνωστό και δεύτερον τα ηχεία που ήδη έχω δηλαδή τα MTZ ArcosX, σχεδιασμός των Μανώλη Τζωρτζάκη και Γιάννη Βαλάκα έγινε στο τότε AVFORUM με την συμμετοχή των μελών βήμα-βήμα με τους σχεδιαστές, πράγμα που στο avclub συνεχίζει να γίνεται κυρίως με ηλεκτρονικά dac και ενισχυτικά. Μιλώντας με τον Σωκράτη μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ξεκινήσω ένα τέτοιο νήμα οπότε σιγά-σιγά, δεν υπάρχει και μεγάλη ευχέρεια χρόνου, θα το συζητήσουμε βήμα-βήμα γιατί δεν σας το κρύβω ότι έχω αρκετές απορίες που θέλω να συζητήσω με τους ειδήμονες εδώ και αν υπάρχει και κάποιος που τα υλοποίησε ακόμα καλλίτερα. Το άλλο μοντέλο, τα Orion, σίγουρα υπάρχει Έλληνας που τα υλοποίησε αλλά δεν ξέρω αν συμμετέχει εδώ. Ολες οι γνώμες, απόψεις, εμπειρίες και προβληματισμοί δεκτά και συζητήσιμα και φυσικά χρήσιμα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το ηχείο λοιπόν είναι το LX521.4 δηλαδή το LX521 στην τελευταία του έκδοση. Εν ολίγοις το LX521.4 είναι 6 μεγαφώνων 5 δρόμων, δηλαδή 2 x woofer, 1 x lm (low midrange), 2 x um(upper midrange) και 2 x tweeter (αλλά σε ένα δρόμο). Για να επιτευχθεί ο διαχωρισμός των midrange σε χωριστούς δρόμους το κρος είναι μόνο ψηφιακό. Μέχρι και την προηγούμενη έκδοση LX521.3 οι μεσαίες συχνότητες υλοποιούνταν σε ένα δρόμο δύο μεγαφώνων αλλά με ένα παθητικό κρος κυρίως για λόγους συμβατότητας με το αναλογικό κρος που προέρχεται απο το ORION. Το παθητικό κρος των μεσαίων πλέον δεν υπάρχει. Το ψηφιακό κρος υλοποιείται μέχρι στιγμής είτε με το miniDSP 4x10HD είτε με το Hypex DLCP, χωρίς βέβαια να αποκλείεται οποιοδήποτε άλλο ψηφιακό ή αναλογικό κρος που μπορεί να βγάλει 5 δρόμους ανά κανάλι. Αν χρησιμοποιηθεί το Hypex τότε χρειάζονται δύο μονάδες γιατί αυτό είναι 6κάναλο και όχι 10κάναλο που χρειαζόμαστε.
Τα μεγάφωνα είναι της Seas και έχουμε 2χ10” γούφερ σε διάταξη v-frame, 1χ8” για τις μεσοχαμηλές, 1χ4” για τις μεσοϋψηλές και δύο τουΐτερ το ένα να εκπέμπει προς τα εμπρός και το άλλο προς τα πίσω. Το ηχείο είναι δίπολο με ηλεκτοδυναμικά μεγάφωνα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Βαγγέλη,στα ψηφιακά που προτείνει ο Linkwitz υπάρχει έτοιμη η διαμόρφωση;
Ρωτάω,γιατί αν και οπαδός των αναλογικών κρος,το ψηφιακό θα είναι πάρα πολύ απλούστερο αν υπάρχει έτοιμο το αρχείο.
Όχι πως υπάρχει κάποιος περιορισμός στα αναλογικά φυσικά,στα νέα μπορεί κανείς να ορίσει την ανώτερη και κατώτερη συχνότητα στον ίδιο δρόμο,διαφορετικές τάξεις το καθένα,κλπ.

Ζηλεύω πάντως,και μόνο το παιχνίδι που επιτρέπει ένα τέτοιο project φτάνει.
Ειδικά όταν πίσω του έχει τις ευχές του Linkwitz.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και μια διόρθωση,4 δρόμων είναι,όχι 5.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,009
Λάρισα
Σωκράτη για το miniDSP είναι έτοιμη η διαμόρφωση απο το μέλος DAVE, ο οποίος μιλάει απο ότι κατάλαβα με τον Linkwitz, και προτείνεται πλέον σαν official. Σήμερα πήρα απάντηση απο τον Dr Brener, επειδή εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω Hypex, ότι μπορεί να μου πουλήσει τα DLCP έτοιμα διαμορφωμένα χωρίς extra χρέωση για την διαμόρφωση. Πάντως μέχρι στιγμής δεν μίλησα ακόμα για το κόστος, μόλις το κάνω θα ενημερώσω. Το θέμα ψηφιακά απο όσο ξέρω δεν είναι μονόδρομος αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αναλογικά αρκεί να έχει τουλάχιστον 4 δρόμους στο κανάλι ή καλλίτερα 5. Και λέω 5 γιατί τα γουφερ καλόν είναι να μην βγαίνουν απο Υ αντάπτορα αλλά απο το κρος να βγαίνει ξεχωριστή έξοδος, με τα ίδια χαρακτηριστικά, δια καθένα γούφερ.
Μέχρι στιγμής, δλδ μέχρι και την 521.3, οι δρόμοι ήταν 2 για τα γουφερ, ένας και για τα δύο μιντ με παθητικό κρος, και ένας για τα τουίτερ, άρα 4 κανάλια ενίσχυσης. Τώρα χρειάζομαστε πλέον ακόμα ένα γιατί τα μιντ χωρίζονται με δική του διαμόρφωση το καθένα οπότε 5 κανάλια ενίσχυσης. Πάντα παραμένει η περίπτωση τα γούφερ να ενισχύονται απο ένα κανάλι ενίσχυσης με Υ αντάπτορα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

..........................Ζηλεύω πάντως,και μόνο το παιχνίδι που επιτρέπει ένα τέτοιο project φτάνει.
Ειδικά όταν πίσω του έχει τις ευχές του Linkwitz................

Σωκράτη είμαι αρκετά αισιόδοξος ότι θα υπάρχει αίσιο τέλος, γιατί μην ξεχνάμε ότι είναι ένα project το οποίο γνωρίζω μόνο απο θεωρία. Δεν άκουσα πουθενα το ηχείο, εκτός μόνο απο το youtube που δεν ξέρω πόσο αληθινή γεύση μπορείς να πάρεις. Δεν στο κρύβω πόσο αναπολώ την περίοδο του ArcosX.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Για να πάρεις πάντως τους δρόμους που θέλεις από αναλογικό η διαμόρφωση είναι όπως στην φώτο παρακάτω.
(Οι συχνότητες είναι τυχαίες και η φώτο για το ένα μόνο κανάλι.)



ΓŽΕ‘ΓΒΓŽΒΏΓβ€š.jpg
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,009
Λάρισα
Εγώ φόρτωσα λοιπόν το αρχειάκι και το έδωσα στο cnc, σε επιπλοποιείο, και χωρίς καμμία άλλη προσαρμογή ή πείραγμα ή οποιαδήποτε άλλη παρέμβαση το αρχείο διαβάστηκε και μου έκοψε την πλάκα του κόντρα πλακέ θαλάσσης σελίδα, και μου παρέδωσε τα κομμάτια.
Για σκεφτείτε το λίγο μου ήρθε το αρχειάκι με e-mail απο Αμερική, το έδωσα σε cnc στο Αργυροπούλι Λάρισας και τσουπ έχω τα κουτιά σε κομμάτια έτοιμα για συναρμολόγηση.
Η συναρμολόγηση μέχρι στιγμής έγινε στο μαραγκάδικο ενός φίλου. Δεν απαιτεί εξειδικευμένα εργαλεία πέρα απο ένα πάγκο και σφιγκτήρες μεγάλους για την σύσφιξη και συγκόλληση των μερών. Για την συγκόλληση χρησιμοποίησα καβίλιες και atlacol. Εύκολη σχετικά διαδικασία ακόμα και για μένα που είμαι μια ζωή γραφιάς και αρκετά τεμπέλης ώστε να βρίσκω χιλιάδες δικαιολογίες ώστε να μην το κάνω. Το κόστος γελοία φτηνό εν συγκρίσει με αυτό που ζητάει ο Dr Brener ή το madisound και σίγουρα δεν αποτελεί εμπόδιο ή δικαιολογία για την μη υλοποίηση. Το κόστος του cnc πολύ μικρό. Μέχρι στιγμής έχω συγκολλήσει το v-frame και την γέφυρα (Π) που συκρατεί το άνω τμήμα και το απομονώνει απο το τμήμα των γούφερ. Θα ανεβάσω και φώτος σιγά-σιγά για να εξοικειωθώ με την διαδικασία.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να πάρεις πάντως τους δρόμους που θέλεις από αναλογικό η διαμόρφωση είναι όπως στην φώτο παρακάτω.
(Οι συχνότητες είναι τυχαίες και η φώτο για το ένα μόνο κανάλι.)



View attachment 121582

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, πρέπει να χρησιμοποιήσω 3 δίδρομα κροσόβερ ή ένα συνδυασμό τους; Για εξήγησέ το λίγο παραπάνω.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ναι,στην ουσία είναι τρία δίδρομα κροσόβερ σε συνδυασμό.
Φυσικά δεν θα χρειαστείς 6 διαφορετικές συσκευές αν αποφασίσεις αναλογικό,υπάρχει κι έτοιμο 4way/stereo σε καλή υλοποίηση που κοστίζει 1500$ κομπλέ,όσο τα δυο DLCP που μάλλον θα χρειαστείς.
Μπορείς να ανεβείς πολύ σε τιμή βέβαια αν θέλεις,μπορείς να πας σε λαμπάτο,μπορείς να βάλεις stepped attenuators με αντιστάσεις για την ρύθμιση των εντάσεων,κλπ.

Βεβαίως τα DLCP έχουν αποδείξει κατά κάποιον τρόπο την αξία τους αφού είναι η καρδιά των Grimm οπότε είναι μάλλον θέμα παιχνιδιού και προτίμησης η επιλογή,με το ψηφιακό να υπερτερεί σε ευκολία φυσικά.
 

dapost

AVClub Enthusiast
28 August 2006
813
Αθήνα
Καταρχήν εύχομαι κάθε επιτυχία στην κατασκευή των ηχείων! Είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα σε ανταμοίψει.

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, υπάρχει κάποιο λινκ που να αναφέρει την ανάγκη για 5 δρόμους/κανάλι; Εγώ βλέπω μόνο δύο παραλλαγές:
1. τριών δρόμων με χρήση του αναλογικού ASP και
2. τεσσάρων δρόμων με χρήση DSP.

π.χ. http://www.magiclx521.com/powerboxes-and-more.html
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,009
Λάρισα
Χρειάζεσαι 2 κανάλια ενίσχυσης για τα χαμηλά, 2 για τα μεσαία και ένα για τα υψηλά ανά κανάλι. Η διαφορά του 521.4 είναι ότι καταργεί το παθητικό κρος που είχε και για τα δύο μεσαία (low mid & upper mid) οπότε χρησιμοποιούσε ένα κανάλι ενίσχυσης και έτσι έφτανε το ASP και τώρα χρειάζεται δύο ενισχυτές για τα μεσαία οπότε το ASP δεν επαρκεί και χρησιμοποιούνται απο τα ψηφιακά κρος ή 5 έξοδοι ή στα χαμηλά Υ αντάπτορας. Βάζοντας όμως Υ αντάπτορα στα χαμηλά τότε ο ενισχυτής βλέπει φορτίο 2Ω, οπότε χρειάζεσαι και κατάλληλο ενισχυτικό. Μην ξεχνάμε ότι ο LInkwitz χρησιμοποιεί 12κάναλο ενισχυτή της ΑΤΙ 60W το κανάλι.
Αυτά υπάρχουν όλα στο Linkwitzlab.com και στο oplug
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Γιατί δύο για τα χαμηλά;
Εφ' όσον λειτουργούν στο ίδιο εύρος μπορείς να χρησιμοποιήσεις δυο ενισχυτές,έναν για κάθε μεγάφωνο με Υ adaptor πριν από αυτούς,μεταξύ αυτών και του κρος δηλαδή.

Τα μεγάφωνα είναι 4ωμα;Θα μπορούσες και με έναν ενισχυτή αν είναι,συνδεδεμένα σε σειρά θα έβλεπε 8ohm.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,009
Λάρισα
Ναι μπορείς να το κάνεις όταν σου λείπουν δρόμοι στο κρος, με τα ψηφιακά δεν έχεις τέτοιο θέμα. Και εαν απεχθάνεσαι τους ανταπτορες και τα καλώδια χρησιμοποιείς ένα δρομο απο το κροσοβερ.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,009
Λάρισα
Ρώτησα στο oplug για την χρήση του DLCP............
Probably end up on the idea to use two DLCP's one on each channel and in a chassis with 5 channels UcDD180 on each channel. Is it better to use the outset UcD400? It is very difficult to DLCP be customized? no one who did the parameterization in DLCP?

και μου απάντησε ο Dr Frank Brener της magiclx521...........

The filter curves themselves are intellectual property of SL.
For Hypex DLCP, their implementation was different from MiniDSP and has been guided by ARTAs MAG/PH/GD measurements.
Registered plan owners may order their DLCP with installed files for
LXmini, LXstudio, LX521 or LX521.4
There is no extra charge for the filter program installation.
LX521.4 runs with 8 channel and therefore requires two DLCPs.
We shipped these LX521.4 DLCPs already to fellows, that use
one DLCP for the left LX521.4 and the other DLCP for the right LX521.4
Operating them as MASTER/FOLLOWER tandem means:
Transfer of volume, input select commands and digital music from MASTER to FOLLOWER may be realised via one ordinary CAT5 cable (we prefer CAT5/RJ45 over digital RCA or digital XLR interconnects).
Some folks reported difficulties with DLCP chaining in other forums (eg diyaudio). With proper set-ups and programming, we found DLCP tandems working flawlessly!
One exception: Auto Channel Detect does not recognise the optical input. You need to select the optical input manually. I was told, that Hypex will fix this bug with the upcoming firmware update.

Best
Frank
http://www.magiclx521.com/