VU Solo 2 4K Ultra

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

voukefalas

New member
19 June 2006
33
Πριν δυο ημερες παρελαβα τον VU SOLO2 4K και τον εγκατεστησα σε συστημα με 10 δορυφορους απο 30 δυτικα εως 28,2 ανατολικα .
Ο δεκτης φερει το λογισμικο της εταιρειας ψαχνοντας στο δικτυο ανακαλυψα το ανεπισημο BLACK HOLE 3.0 η δε εγκατασταση του ειναι απλη το φορτωνεις σε ενα usb φλασακι διαμορφωμενο κατα fat32 το τοποθετεις στο μπροστινο usb του δεκτη ανοιγεις την τροφοδοσια στην LCD οθονη που αναγραφεται η ενδειξη update press power button Το power button ειναι ενα μικρο κουμπι που ισα που φαινεται με το ματι ανοιγοντασ το καπακι της μοντουλας
μεσα σε λιγοτερο απο ενα λεπτο εγκατασταθηκε το νεο λογισμικο κατεβασα ολα τα settings των δορυφορων μεσω του δικτυου ρυθμισα το diseqc καθως και την εξοδο του hdmi σε αναλυση 2160p kαι απολαυσα τα 4κ καναλια demo καταρχην
Μεσα μενου του δεκτη ειχε και εντολη για αναβαθμιση οπου και δινοντας την να κατεβει κολησε ο δεκτης και εκανα εγκατασταση παλι απο την αρχη μετα προσεξα στο site της black hole που συνιστα να μην κανουμε online update μεχρι νεοτερας
επισης δεν πρπει να καταβασουμε καποιο plugin η addon γιατι ακομα δεν εχει γινει διαχωρισμος ποια ειναι συμβατα με το δεκτη
η εικονα του ειναι απαραμιλλη και με συνδιασμο με samsung tv 65uhd8500 μοντελο του 2014 αποδιδει τα μεγιστα ειναι επισης παρα πολυ γρηγορος στην αλλαγη καναλιων
προκειται για τον καλυτερο δεκτη της αγορας
με τη βοηθεια φιλου εμπειρου κομπιουτερα ανακαλυψα και τα κρυφα καλουδια του δεκτη οπου και απογειωθηκε η χρηστικοτητα του
ακομα δεν γνωριζω ολες τις λειτουργιες του θα επαναελθω με νεοτερα
voukefalas
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Re: VU SOLO 2 4K ULTRA

Καλορίζικο φίλε. Με όλο το σεβασμό για το vu+, προσωπικά δεν βλέπω σοβαρό λόγω να κάνω την αναβάθμιση (εκτός από το 4k βέβαια). Αν και δεν κρύβω ότι ανυπομονώ το gigablue και το xtrend et11000. Έχω κολλήσει στο διπλό hdmi. Το vu solo 4k έχει μόνο μια θύρα η κάνω λάθος?? Επίσης έχει μόνο μια θέση για μοντουλα?
 

voukefalas

New member
19 June 2006
33
Re: VU SOLO 2 4K ULTRA

ο δεκτης διαθετει μια θεση για μοντουλα και 2 θεσεις για καρτες και 2 εισοδους lnb και 2 tuners μπορεις ακομα να του προσθεσεις επιγειο tuner πισω επισης δεχεται συρταρωτα σκληρο δισκο σχετικα με το διπλο hdmi σε μενα δεν εχει χρηστικοτητα γιατι η εξοδος hdmi του δεκτη πηγαινει σε av ραδιοενισχυτη yamaha 1030 περσινο μοντελο οπου και διαθετει εκτος απο 7 εισοδους hdm2 kai 2 εξοδους hdmi1, εναν για τηλεοραση και τον αλλον για προβολεα
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Re: VU SOLO 2 4K ULTRA

Νομίζω πως θα αργήσει να το δούμε σε ελληνικά καταστήματα. Να προσθέσω ότι αν στην Γερμανία έχει 499 , εδώ θα κοστίσει περίπου 600 για τους γνωστούς λόγους
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: VU SOLO 2 4K ULTRA

499 έχει στο γνωστό κατάστημα με έδρα Βουλγαρία που όμως πουλάει Ελλάδα.

Υπάρχει πλήρες review του δέκτη στο "Ψηφιακή Τηλεόραση" που κυκλοφορεί.
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Re: VU SOLO 2 4K ULTRA

Να ρωτήσω κάτι άλλο?? Θεωρητικά το hdmi 2,0 δίνει καλύτερη ποιότητα βίντεο?? Έχεις κάνει μήπως κάποια σύγκριση??
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: VU SOLO 2 4K ULTRA

Το HDMI 2.0 είναι κυρίως για υποστήριξη 2160p50 και 2160p60. Το HDMI 1.4 υποστήριζε ως 2160p30.
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Re: Απάντηση: VU SOLO 2 4K ULTRA

Το HDMI 2.0 είναι κυρίως για υποστήριξη 2160p50 και 2160p60. Το HDMI 1.4 υποστήριζε ως 2160p30.
Όσο αφορά το δεύτερο κομμάτι της ερώτησης??? Δλδ σε ένα κανάλι που δείχνει 1080p60, έχει την ίδια ποιότητα με το vu solo2 ας πούμε??? Ευχαριστώ
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: VU SOLO 2 4K ULTRA

Δεν είμαι ειδικός στο HDMI, αλλά νομίζω πως για αναλύσεις ως 1080p, το HDMI 2.0 δε δίνει κάτι παραπάνω απ' ότι το HDMI 1.4. Το σημαντικό είναι το μεγαλύτερο bandwidth του HDMI 2.0, το οποίο επιτρέπει 2160p60 με 10 και με 12 bit χρώμα. Με 8 bit χρώμα νομίζω υποστηρίζει (out of spec) και το HDMI 1.4 την ανάλυση 2160p60
 

george664

AVClub Addicted Member
11 May 2007
1,449
ΡΕΘΥΜΝΟ
Re: VU SOLO 2 4K ULTRA

Γεια και εγω αγορασα το δεκτη απο καταστημα που εδρευει πλεον Βουλγαρια στα 499 ευρω του περασα το ιματζ του BlackHole 3.0 δεν του εκανα αναβαμιση οπως λει ο φιλος λαι ειμαστε φυσικα στο αρχικο σταδιο οποτε υπομονη Καναλια ειναι προς το παρον τα περισσοτερα στον Astra 1KR/1L/1M/1N @ 19.2° East ελευθερα
 

voukefalas

New member
19 June 2006
33
Re: VU SOLO 2 4K ULTRA

προς το παρον φαινεται μονο επι τοις 100 ισχυ σηματος η εμφανιση ποιοτητας σηματος σε db εξαρτάται από τα διαφορα skin που θα κυκλοφορησουν προσεχως κατά τα αλλα ο δεκτης δεν επιδεχεται καμια αναβαθμιση η εγκατασταση καποιου addon η plugin γιατι κολαει και χρειαζεται από την αρχη εγκατασταση
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: VU SOLO 2 4K ULTRA

σε db εμφανίζεται μόνο στα images που δεν βασίζονται στο official της vu(blackhole,vti..),πχ open pli
 

Rascalicon

Established Member
13 July 2012
123
Re: VU SOLO 2 4K ULTRA

ειναι σιγουρο αυτο φιλε μου; και αν εμφανιζονται ποια ειναι η μεγιστη ενδειξη; νομιζω γενικα η vu δεν δινει βαση στο να φτιαξει drivers που να δινουν σωστες μετρησεις σηματος.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: VU SOLO 2 4K ULTRA

ειναι σιγουρο αυτο φιλε μου; και αν εμφανιζονται ποια ειναι η μεγιστη ενδειξη; νομιζω γενικα η vu δεν δινει βαση στο να φτιαξει drivers που να δινουν σωστες μετρησεις σηματος.

17db
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: VU SOLO 2 4K ULTRA

Κανένας driver της VU+ δεν αναφέρει dB. Αυτό που γίνεται σε κάποια images είναι πως μετατρέπουν την ποσοστιαία τιμή που αναφέρει ο driver (ποιο συγκεκριμένα είναι μία τιμή 16bit από 0 ως 65535 με 100% το 65535) σε dB, βάση μίας φόρμουλας που έχει δώσει η VU+. Το κατά πόσο είναι ακριβής αυτή η φόρμουλα ελέγχεται ...
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Re: VU SOLO 2 4K ULTRA

Τα ίδια λέει και η vu+ για το db των άλλων images.
Και αυτός είναι ο λόγος που δε θέλει να το υποστηρίξει.