Denon -PMA 50 Compact Digital Amplifier

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Ήρθε...Στημένος ήδη στο σαλόνι με τα dali zensor 3,χριστουγεννιατικο δώρο μπορεί.

Mε βλέπω να κατεβάζω τα ομοκεντρικά τις Tannoy στον συγκεκριμένο χώρο για να είμαι σίγουρος τι ακούω.

Για την ώρα απλά γελάω...


IMG_1397.jpgIMG_1398.jpgIMG_1400.jpgIMG_1390.jpg
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Καλοάκουστος!
Πως και Denon;






























(Αστειεύομαι φυσικά,περιμένουμε review κι άλλες φώτο. )
 
Last edited:

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια .

Εεε και τέτοια ώρα που γράφω ...Ζήτω η τρέλα.

Καταρχήν να σας πω ότι ήθελα για το σαλόνι κάτι compact ώστε να μην έχω την γκρίνια της συντρόφου μου ...Γιατί έτσι και αλλιώς τις μουσικές μου αναζητήσεις στο βινύλιο στην μπομπίνα στον ψηφιακό ήχο αλλά και στο home theater της κάνω σε αλλο διαμορφωμένο χώρο.

Σίγουρα είμαι συνηδιτοποιημένος το τι θέλω να ακούσω και την συνταγή δύσκολα την αλλάζεις ειδικά αν είσαι ευχαριστημένος από το denon 300 usb συνδεδεμένο με τον pma 2010 ae .

H τεχνολογία στον ψηφιακό ήχο προχωράει και βλέπουμε ακόμη εταιρίες που πουλούσαν dvd με 145 ευρώ να βγαζουν προιοντα και να ζητάνε περισσότερα...

Για μένα όμως η καθαρότητα στον ήχο είναι αδιαπραγματευτη για αυτόν τον λόγο ,ξαναεπελεξα την ασφαλή λύση που λέγεται denon pma 50 .

Έχουμε λοιπόν

50W x 2 (4-ohms) digital power amplifier.
Advanced AL32 processing and DAC.
Inputs: 2 x optical TOSlink, coaxial S/PDIF, USB type B.
Support for 192kHz/24bit and DSD 2.8MHz and 5.6MHz high resolution audio.
Computer noise isolation block.
Bluetooth built in, with aptX, low latency, and NFC.
High quality headphone output with gain control.
Subwoofer pre-out.
Analogue Aux input.
5-way binding posts.
Horizontal or vertical placement.
Clear view OLED display.
Available in black/silver.

Σχεδόν ψήνει καφέ Κώστα ...Θα μπορούσε να είχε μια είσοδο θύρα usb όπως σωστά ειπώθηκε αλλά και μια έξοδο αναλογική ...Αυτά τα χαρακτηριστικά τα δίνει στο μεγαλύτερο μοντέλο της dra 100.

Τον συγκεκριμένο ψηφιακό ενισχυτή τον έχω συνδεδεμένο με οπτική ίνα με το ps3 αλλά και με το apple tv και βέβαια συνδέθηκε με την θύρα usb με το laptop μου για να μπορέσουμε να παίξουμε με τα προγράμματα ... foopar, JRiver ,spotify κτλ.

Σημαντική προσθήκη η λειτουργιά Bluetooth αφού μπορούμε να στριμαρουμε την μουσική μας από το κινητό tablet .

Το πως ακούγεται ...Θέλω να έχω μια ολοκληρωμένη αποψη ...Είμαι συνέχεια σε δοκιμές...Το μόνο που θα πω σαν αρχή αν έβαζα μπροστά μια κουρτίνα δεν θα πιστεύεται ότι ακούγεται ψηφιακός ενισχυτής.

IMG_1404.jpgIMG_1406.jpgIMG_1408.jpg

IMG_1407.jpg
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,036
127.0.0.1
Καλοάκουστος!
Τελικά ποια ηχεία έχεις επάνω; Γιατί μπερδεύτηκα με τις φωτογραφίες.


Καταρχήν να σας πω ότι ήθελα για το σαλόνι κάτι compact ώστε να μην έχω την γκρίνια της συντρόφου μου ...

Παντόφλα; :HTEHEH56:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Denon -PMA 50 Compact Digital Amplifier

Καλοάκουστος!
Τελικά ποια ηχεία έχεις επάνω; Γιατί μπερδεύτηκα με τις φωτογραφίες.
Τι είναι αυτό που σε μπερδεύει;
L το Dali και R το Tannoy,φαίνονται στην κάτω φώτο.




(Χωρίς πλάκα τώρα,τα Dali βλέπω επάνω στο αρχικό στήσιμο.)
Το θέμα είναι με ποια παίζουν καλύτερα,θα ήταν ενδιαφέρουσα η σύγκριση.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Re: Απάντηση: Re: Denon -PMA 50 Compact Digital Amplifier

Τι είναι αυτό που σε μπερδεύει;
L το Dali και R το Tannoy,φαίνονται στην κάτω φώτο.




(Χωρίς πλάκα τώρα,τα Dali βλέπω επάνω στο αρχικό στήσιμο.)
Το θέμα είναι με ποια παίζουν καλύτερα,θα ήταν ενδιαφέρουσα η σύγκριση.

Ναι όντως...Που μας κάνει να αγαπάμε περισσότερο το χόμπι μας.

Θέλω όμως να είμαι σίγουρος για αυτά που θα γράψω μιας και τα ακούω με όλα τα είδη μουσικής.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλοάκουστος!
Τελικά ποια ηχεία έχεις επάνω; Γιατί μπερδεύτηκα με τις φωτογραφίες.




Παντόφλα; :HTEHEH56:

Μα με τους τρελούς που έχουνε πλέξει...Άδικο έχουνε.

Καλοπροαίρετα το λέω .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Καλά όλα τα ηχεία ...Απλά μερικά σε παιδεύουν αφάνταστα ως προς την τοποθέτηση και άλλα λένε τα πράγματα με το όνομα τους.
Τα Dali Zensor 3 είναι ένα all-round ηχείο που θα παίξει καλά με όλα τα είδη μουσικής χωρίς να ξεχωρίσει σε κάποιο...Πανέξυπνα σχεδιασμένο, αφού και μόνο όταν στρωθεί λες και ακούς ομοκεντρικό.
Στην μεσαία περιοχή είναι ιδιαίτερα ατμοσφαιρικό και ζεστό ίσως επειδή έχουνε πρόσθεση ίνες ξύλου στο μεγάφωνο και με πρίμα αναλυτικά χωρίς ίχνος σκληράδας...Φυσικό άκουσμα.

Δεν έχω όμως την ίδια αποψη για τa dali ikon αφύσικο άκουσμα που επικεντρόνεται περισσότερο στη ανάλυση και κουράζει στα υψηλά.

Τα Τannoy DC1 μου άρεσαν ιδιαίτερα με το denon pma 50 μιας και αναζητουν καθαρότητα από τα ενισχυτικά σου και αν τους δώσεις χρωματισμένο ήχο ...Κλαφτα Χαράλαμπε.
Ξεχωρίζουν όμως στην Κλασική μουσική ,jaz,ακουστικά όργανα και κλασικό rock .

Θα ήθελα να ακούσω όμως και τα kef ls 50 με τον pma 50.

Αυτό που άκουσα λοιπόν με τον Denon ...Καθαρότητα .ουδετερότητα,ανοιχτός ήχος ,χωρίς ίχνος ψηφιακού ήχου και σκληράδας...Γνώριμος ήχος για μένα θα έλεγα ότι άκουγα τον pma 2010 ae σε Compact διαστάσεις .

Για τα ακουστικά ...Δεν τα έχω ακούσει ακόμη.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Καλοάκουστα. Σαν να ακούω μου φαίνεται συντονισμό του επίπλου με τα ηχεία... Ή μήπως φταίει το mic?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Ευχαριστώ.

Το video είναι τραβηγμένο από κινητό ,σε απόσταση περίπου 3 μέτρων.

Είναι τοποθετημένα πάνω σε μασίφ ξύλο και όχι σε mtf (χαρτοπολτός) με καπλαμά καρυδιάς κτλ η νοβοπαν (πριονίδια)με αντίστοιχο καπλαμά.

Σε πιο λεπτό του video άκουσες τον συντονισμό...Στο λέω γιατί real δεν υπάρχει ...Τουλάχιστον αυτό που ακούω...Υπάρχουν βέβαια η μετρήσεις.