Σκέψη για ιο μετά από εγκατάσταση του League Of Legends

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Σήμερα το απόγευμα ο γιος μου δυστυχώς αγνόησε τις οδηγίες μου για την χρήση του laptop που είναι μόνο για σερφάρισμα και σε σοβαρά σαιτ , κατέβασε και εγκατέστησε το LEAGUE OF LEGENDS από εδώ .
Δεν έχω antivarius η firewall παρά μόνο το τείχος προστασίας των γνήσιων windows 8.1 .
Είμαι ένα βήμα από το format ανησυχώντας μην κατέβηκε κάποιο trojan , είναι τραβηγμένη η σκέψη μου μιας και από την ημέρα που το αγόρασα έχοντας σκοπό να το χρησιμοποιώ για e-banking δεν έχω εγκαταστήσει σχεδόν τίποτε ;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Σκέψη για ιο μετά από εγκατάσταση του LEAGUE OF LEGENDS .

Και ποιος είπε οτι το Browsing ήταν ασφαλές χωρίς AV ???
Κακώς δεν έχεις
Και φυσικά θα μπορούσες να έχεις είδη μολυνθεί από την πρώτη σου στιγμή στο νετ

Ο μικρός από την επίσημη πηγή το κατέβασε το LoL δεν θα ανησυχούσα για το συγκεκριμένο

Γενικότερα πάντως θα ανησυχούσα
AV και γρήγορα
Και φυσικά όλα τα windows updates, flash updates, acrobat updates etc.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,036
127.0.0.1
Re: Σκέψη για ιο μετά από εγκατάσταση του LEAGUE OF LEGENDS .

Υπήρξε κάποια εποχή που με το που συνδεόσουν στο internet κολλούσες ιό.
Τότε είχα αναγκαστεί να έχω τα πάντα σε CD, να τα εγκαταστήσω και μετά να συνδεθώ, αντί για την κλασσική μεθοδολογία install windows - download browser - download antivirus.

Οπότε το format πρέπει να το κάνεις, άσχετα με το LOL, και το πρώτο πράγμα που πρέπει να βάλεις είναι antivirus..
Παίζει δηλαδή να σε έσωσε ο γιος σου. :smile:
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Απάντηση: Σκέψη για ιο μετά από εγκατάσταση του LEAGUE OF LEGENDS .

Ευχαριστώ, έκανα ένα online scan με το eset και όλα καλά .
Με τα antivirus που τρέχουν συνέχεια δεν έχω καλή εμπειρία από παλιά που γονάτιζε ένα Pentium PC.
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Απάντηση: Σκέψη για ιο μετά από εγκατάσταση του LEAGUE OF LEGENDS .

Σήμερα το απόγευμα ο γιος μου δυστυχώς αγνόησε τις οδηγίες μου για την χρήση του laptop που είναι μόνο για σερφάρισμα και σε σοβαρά σαιτ , κατέβασε και εγκατέστησε το LEAGUE OF LEGENDS από εδώ .
Δεν έχω antivarius η firewall παρά μόνο το τείχος προστασίας των γνήσιων windows 8.1 .
Είμαι ένα βήμα από το format ανησυχώντας μην κατέβηκε κάποιο trojan , είναι τραβηγμένη η σκέψη μου μιας και από την ημέρα που το αγόρασα έχοντας σκοπό να το χρησιμοποιώ για e-banking δεν έχω εγκαταστήσει σχεδόν τίποτε ;
Tα windows 8 εχουνε ενσωματωμενο (απο την εγκατασταση), το antivirus της microsoft sequrity essentials το οποιο ομως δεν ειναι και οτι καλυτερο, αντιθετως http://www.pcsteps.gr/27654-απενεργοποίηση-windows-defender-windows-8/
 

latinos__

New member
4 September 2009
27
Καλυτερα να σου γονατισει ενα pc παρα να εισαι <<γυμνος>> στο διαδικτυο.