[Επίσημο] Xiaomi Mi Pad 2

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,100
Λιβαδειά
Redmi_Note3.png



Το δεύτερης γενιάς Mi Pad 2, το οποίο έρχεται με εξολοκλήρου μεταλλική κατασκευή, ενδιαφέροντα τεχνικά χαρακτηριστικά και πολύ προσιτή τιμή.

Θα κυκλοφορήσει το Δεκέμβριο σε τιμές 999 yuan (περίπου 145) για την έκδοση 16GB και 1299 yuan (περίπου 190) για την έκδοση 64GB.


  • Οθόνη 7.9” IPS (2048 x 1536, 326ppi)
  • Επεξεργαστής 64bit quad-core Intel Atom 2.24GHz
  • Επεξεργαστής γραφικών Intel HD
  • Μνήμη RAM 2GB
  • Αποθηκευτικός χώρος 16GB/64GB
  • Κάμερα 8MP
  • Εμπρόσθια κάμερα 5MP
  • WiFi 802.11ac
  • Λειτουργικό σύστημα Android
  • Μπαταρία 6190mAh
  • Μεταλλική κατασκευή
  • Υποδοχή USB Type-C
  • Διαστάσεις 200.4 x 132.6 x 6.95mm
  • Βάρος 322gr

[via]


1_Mi_Pad_2_avclub_gr.png

2_Mi_Pad_2_avclub_gr.png

3_Mi_Pad_2_avclub_gr.png

4_Mi_Pad_2_avclub_gr.png

5_Mi_Pad_2_avclub_gr.png

6_Mi_Pad_2_avclub_gr.png

7_Mi_Pad_2_avclub_gr.png

8_Mi_Pad_2_avclub_gr.png

9_Mi_Pad_2_avclub_gr.png

10_Mi_Pad_2_avclub_gr.png
 
Last edited:
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
αν κι εψαχνα κατι πιο οικονομικο, βρηκα ενα σε αγγελια και το πηρα (Android version 16GB) ... εντυπωσεις απο αυριο.

Κανονικα ειναι για δωρο στον ανηψιο, αλλα αν μ αρεσει ισως το κρατησω ! :p

Nα πω οτι ειχα στο παρελθον και τα ipad mini 4 kai samsung galaxy tab s2 8" ...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
αν κι εψαχνα κατι πιο οικονομικο, βρηκα ενα σε αγγελια και το πηρα (Android version 16GB) ... εντυπωσεις απο αυριο.

Κανονικα ειναι για δωρο στον ανηψιο, αλλα αν μ αρεσει ισως το κρατησω ! :p

Nα πω οτι ειχα στο παρελθον και τα ipad mini 4 kai samsung galaxy tab s2 8" ...


Καλορίζικο!
Δειχνει ωραιο παντως.
Οταν ειχε ανακοινωθεί ελεγα οτι θα τσιμπησω την win εκδοση αλλα μετα ουτε review δεν βρηκα...
Περιμενουμε εντυπώσεις.
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
ν αρχισουμε με τα εξωτερικα χαρακτηριστικα.


Ειναι ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ με το Ipad mini σε "βαθμο κακουργηματος" ! :p

Ιδιος σχεδιασμος, μικρες αλλαγες στα πληκτρα και φυσικα στο βυσμα, που ευτυχως ειναι Usb type c... γιατι δε μπερδευεσαι με το πανω-κατω , μπαινει και απο τις 2 μεριες οπως στο ipad mini (Lightning)
Ετσι κι αλλιως θα επικρατησει συντομα αυτο το βυσμα, οποτε καλως εκανε και το εβαλε .

Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, το καλυτερο android tablet που εχω κρατησει στα χερια μου, ακομα και απο τα προσφατα Samy TAB S2 !

Η οθονη τρομερη, ενα μολις κλικ κατω απο του μινι 4, πολυ καλο κοντραστ και χρωματα, laminated οθονη και αρκετη φωτεινοτητα.
Σε εξωτερικο χωρο , ειναι λιγοτερο φωτεινη απο τον ανταγωνισμο , οχι σημαντικα ομως.
Το μονο θεμα που εχω ειναι η υψηλη αντανακλαστικοτητα .

Λογω αλουμινιου ειναι σχετικα βαρυ για το μεγεθος του, οχι σε ενοχλητικο βαθμο ομως.

Αξιζει τα λεφτα του σιγουρα οσον αφορα το σχεδιασμο και τα υλικα του.

Εχει double tap to wake, αλλα δε λειτουργει τοσο καλα οσο πχ στο lg g flex 2 κινητο που εχω.
Πολλες φορες θελει 2-3 φορες για να το καταλαβει και δεν εχει hardware button στο κατω μερος , μονο software capacitive buttos... αυτο μ ενοχλει λιγο , αλλα συνιθιζεται.

Πιανεται ευκολα στο ενα χερι (εχω μετρια χερια) και το μεγεθος κρινεται επαρκες, αλλα οχι "χορταστικο".... θεωρω οτι το ιδανικο μεγεθος ειναι στο κλασσικο 9.7".
Δε ξερω αν εχει βγαλει καποιο 10αρι ταμπλετ η Xiaomi, ελπιζω να βγαλει καποιον παντως συντομα.


Ο ηχος τωρα ειναι μετριος, με σχετικα τονισμενες τις μεσαιες0υψηλες συχνοτητες ("τσιριζουν" λιγο) και ελλειψη χαμηλου. Εδω υστερει θα ελεγα απο τον ανταγωνισμο ...
Eιναι δυνατος ο ηχος που βγαινει απο τα ηχεια του, αλλα η ελλειψη χαμηλων συχνοτητων , το κανει καπως ενοχλητικο ... ενα ζευγαρι καλα ακουστικα ειναι η λυση!
 
Last edited:
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
σιγα-σιγα... ολα θα τα πουμε. :p

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

περναμε τωρα στα "δυσκολα"...

Δε ξερω πολλα για τις Xiaomi συσκευες και φυσικα δε θα μπω στη διαδικασια ξεκλειδωματος bootloader, root Κλπ , τα εχω αφησει πισω μου πριν αρκετα χρονια ολ αυτα.
Ετσι κι αλλιως εχω ακουσει οτι οι Ελληνικες ROM αλλα και αλλα πειραγματα , δημιουργουν καποια θεματα (πχ error XXX sto Google Play, Bricks Κλπ) , οποτε το προσπερναω...

Εχει την επισηση εκδοση se Android 5.1 και MIUI 7.0.1 Stable.

Να πω φυσικα οτι ειναι πρωτη μερα και θα του δωσω ακομα λιγο χρονο μεχρι να στρωσει...


Εχει αρκετο bloatware, που θυμιζει ΠΟΛυ τις εφαρμογες του ios... εχει γινει μεγαλη προσπαθεια ν απλοποιηθουν καποια πραγματα και να θυμιζουν απελπιστικα τα ipad.
Δεν αφαιρουνται δυστυχως, καποια ομως απενεργοποιουνται.

Εγω εβαλα nova launcher και χρησιμοποιω τις αντιστοιχες εφαρμογες της google (note-calendar -mail klp)

Ειχε κανονικα google play store, αλλα σχεδον καμια εφαρμογη αυτης, οποτε τις κατεβασα χεροκινητα

Εδω ειχα καποια θεματα, με αρκετες εφραμογες που δε κατεβαιναν ή δεν ετρεχαν καν (οχι της google).

Πχ το yahoo weather δεν με αφηνε να το κατεβασω , το Olympus camera share (για τον ελεγχο της μηχανης μου, το Athinorama-Vrisko ) και πολλες αλλες εφαρμογες!
Το προβλημα ξεπεραστηκε εν μερη κατεβαζοντας το APKPURE και κατεβασα απο εκει καποιες εφαρμογες .

Καποιες ομως , ακομα κι αν κατεβηκαν δε λειτουργουν καθολου ή κρασαρουν, οπως πχ το MX PLAYER PRO (το εχω αγορασμενο) για video playback.

Κατεβασα το VLC και λειτουργει κανονικα, δε ξερω ακριβως τι συμβαινει με αυτες τις εφαρμογες.

Το ταμπλετ ειναι γρηγορο, φαινεται οτι δεν εχει θεμα "ισχυος" , αλλα καποια μικρο-lag και κυριως καποια στιγμιαια "παγωματα¨ειναι συχνα και καπως ενοχλητικα.

Επαιξα πχ δυσκολα παιχνιδια και 4Κ βιντεο , με σχετικη ανεση, αλλα το software θελει κι αλλη δουλεια για καλυτερο optmisation .
Δεν ζεσταθηκε ιδιαιτερα , ακομα και οταν το εστηνα και κατεβαζα εφαρμογες , ειχα ανοιχτα σχεδον τα παντα, δοκιμαζα αλλαγες στα settings κλπ.

Χωρις φυσικα να εχει κορυφαιο hardware , δε φαινεται να εχει καποιο προβλημα να χειριστει αντεα οποια εφαρμογη δοκιμασα.

Υπαρχουν φυσικα πολλες που οπως ανεφερα δεν ανοιγουν καν (mx player, filmic pro ) και θα το κοιταξω παραπανω ...

Δεν περιμενω θαυματα σε Multimedia εφαρμογες, αλλωστε καμια συσκευη android δεν εχει καταφερει ν ανταποκριθει στις δοκιμες-απαιτησεις μου , ακομα και οι πιο ακριβες !

Για οποιαδηποτε ομως "κοινη" χρηση, browsing, παιχνιδια (οχι τα απολυτως πιο βαρια) ειναι παραπανω απο καλη η συμπεριφορα του και η αποκριση του.

Πλησιαζει πολυ την εμπειρια ενος ipad mini 4 , αλλα μαλλον προς Ipad mini 3 τελικα θα το συνεκρινα.

Αν καποιος το βρει (οπως εγω) μεταχ/νο μεχρι 150 ευρω το παιρνει με κλειστα τα ματια (αν του αρκουν οι 8").
 
Last edited:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
σιγα-σιγα... ολα θα τα πουμε. :p

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

περναμε τωρα στα "δυσκολα"...

Δε ξερω πολλα για τις Xiaomi συσκευες και φυσικα δε θα μπω στη διαδικασια ξεκλειδωματος bootloader, root Κλπ , τα εχω αφησει πισω μου πριν αρκετα χρονια ολ αυτα.
Ετσι κι αλλιως εχω ακουσει οτι οι Ελληνικες ROM αλλα και αλλα πειραγματα , δημιουργουν καποια θεματα (πχ error XXX sto Google Play, Bricks Κλπ) , οποτε το προσπερναω...

Εχει την επισηση εκδοση se Android 5.1 και MIUI 7.0.1 Stable.

Να πω φυσικα οτι ειναι πρωτη μερα και θα του δωσω ακομα λιγο χρονο μεχρι να στρωσει...


Εχει αρκετο bloatware, που θυμιζει ΠΟΛυ τις εφαρμογες του ios... εχει γινει μεγαλη προσπαθεια ν απλοποιηθουν καποια πραγματα και να θυμιζουν απελπιστικα τα ipad.
Δεν αφαιρουνται δυστυχως, καποια ομως απενεργοποιουνται.

Εγω εβαλα nova launcher και χρησιμοποιω τις αντιστοιχες εφαρμογες της google (note-calendar -mail klp)

Ειχε κανονικα google play store, αλλα σχεδον καμια εφαρμογη αυτης, οποτε τις κατεβασα χεροκινητα

Εδω ειχα καποια θεματα, με αρκετες εφραμογες που δε κατεβαιναν ή δεν ετρεχαν καν (οχι της google).

Πχ το yahoo weather δεν με αφηνε να το κατεβασω , το Olympus camera share (για τον ελεγχο της μηχανης μου, το Athinorama-Vrisko ) και πολλες αλλες εφαρμογες!
Το προβλημα ξεπεραστηκε εν μερη κατεβαζοντας το APKPURE και κατεβασα απο εκει καποιες εφαρμογες .

Καποιες ομως , ακομα κι αν κατεβηκαν δε λειτουργουν καθολου ή κρασαρουν, οπως πχ το MX PLAYER PRO (το εχω αγορασμενο) για video playback.

Κατεβασα το VLC και λειτουργει κανονικα, δε ξερω ακριβως τι συμβαινει με αυτες τις εφαρμογες.

Το ταμπλετ ειναι γρηγορο, φαινεται οτι δεν εχει θεμα "ισχυος" , αλλα καποια μικρο-lag και κυριως καποια στιγμιαια "παγωματα¨ειναι συχνα και καπως ενοχλητικα.

Επαιξα πχ δυσκολα παιχνιδια και 4Κ βιντεο , με σχετικη ανεση, αλλα το software θελει κι αλλη δουλεια για καλυτερο optmisation .
Δεν ζεσταθηκε ιδιαιτερα , ακομα και οταν το εστηνα και κατεβαζα εφαρμογες , ειχα ανοιχτα σχεδον τα παντα, δοκιμαζα αλλαγες στα settings κλπ.

Χωρις φυσικα να εχει κορυφαιο hardware , δε φαινεται να εχει καποιο προβλημα να χειριστει αντεα οποια εφαρμογη δοκιμασα.

Υπαρχουν φυσικα πολλες που οπως ανεφερα δεν ανοιγουν καν (mx player, filmic pro ) και θα το κοιταξω παραπανω ...

Δεν περιμενω θαυματα σε Multimedia εφαρμογες, αλλωστε καμια συσκευη android δεν εχει καταφερει ν ανταποκριθει στις δοκιμες-απαιτησεις μου , ακομα και οι πιο ακριβες !

Για οποιαδηποτε ομως "κοινη" χρηση, browsing, παιχνιδια (οχι τα απολυτως πιο βαρια) ειναι παραπανω απο καλη η συμπεριφορα του και η αποκριση του.

Πλησιαζει πολυ την εμπειρια ενος ipad mini 4 , αλλα μαλλον προς Ipad mini 3 τελικα θα το συνεκρινα.

Αν καποιος το βρει (οπως εγω) μεταχ/νο μεχρι 150 ευρω το παιρνει με κλειστα τα ματια (αν του αρκουν οι 8").

για τις εφαρμογές μάλλον λόγο επεξεργαστή δεν παίζουν, δεν είναι arm και η έκδοση android επίσης πρέπει να είναι διαφορετική
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Γενικά δε το σκεφτομουν σαν νεα συσκευη, αλλα μιας και υπαρχει δυνατότητα μεταβασης σε win 10 στις εκδοσεις με τα 64GB, μοιαζει πιο δελεαστικό.
 

maddoctor

Senior Member
29 October 2007
480
Αθήνα

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ειπαμε να γινονται αντιγραφες, αλλα αυτοι το τερματησαν..
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
και τι μ αυτο ?
αμα τρεχει win , μια απο τα ιδια θα ειναι .

Οπως και το mi pad 2... οπως ηρθε , ετσι εφυγε.

Καλοφτιαγμενο (σχετικα) hardware), μετριο software... συνταγη αποτυχιας!
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Για αρκετους ομως καταναλωτες ισχυει το looks over the substance. Βλεπουμε με τι μοιαζει και απο που παει να "κλεψει" αγοραστες. Οποτε θα ελεγε καποιος πως ειναι λιγο.., εξαπατηση δεν ειναι η σωστή λεξη, παραπλανηση ισως, αθεμητο;
 

P.Bateman

Senior Member
22 March 2012
506
Οκτάνα
Συμφωνώ.
Βέβαια και το να χρεώνεις κάτι δέκα φορές πάνω λέγεται καταλήστευση!
Καλό είναι πάντως που υπάρχουν επιλογές!
Διαλέγεις τι θες να είσαι σαν πελάτης με εύρος από εξαπατημένος έως καταληστευμένος! :p