Άμεση αγορά TV 40

dchatz

New member
16 November 2007
54
Τελικά αποφάσισα να ανοίξω ξεχωριστό thread διότι εχω πάρει μέρος σε συζητήσεις που αφορούν άλλες περιπτώσεις και μπερδεύομαι. Οι ανάγκες μας είναι:

1. Τηλεοπτικό σήμα digea, nickelodeon για τα πιτσιρίκια
2. ταινίες από εξωτερική πηγή, με διαφορετικά formats, mkv mp4 avi
3. Σύνδεση με ps3, σχεδόν μηδενική χρήση gaming για την ώρα.
4. Γουστάρουμε χαμηλό φωτισμό, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό για τα μικρά.
5. Απόσταση 2,7 με 2,8
6. Σύνδεση laptop με display port
7. Να ειναι smart. Θα βλέπουμε YouTube ή streaming?
8. Όχι 3d
9. Θα ήθελα σειρά 6 που ειναι έτους 2015

Ελπίζω να μην σας κούρασα.
 
Last edited by a moderator:

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Άμεση αγορά TV 40"

Πες μας λίγο τι budget έχεις και διευκρίνισε και τη σύνδεση με display port. Γιατί το χρειάζεσαι αυτό?
Επίσης τι εννοείς σειρά 6?
 

dchatz

New member
16 November 2007
54
Re: Άμεση αγορά TV 40"

Budget μέχρι 700 περίπου σκέφτομαι. Laptop lenovo T440s εχω και σκέφτομαι να συνδεθεί με την TV. Σειρά 6 εννοούσα της Samsung.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Άμεση αγορά TV 40"

Budget μέχρι 700 περίπου σκέφτομαι. Laptop lenovo T440s εχω και σκέφτομαι να συνδεθεί με την TV. Σειρά 6 εννοούσα της Samsung.

Η σειρά 6 της Samsung έχει θέμα με το τηλεοπτικό όπως σίγουρα έχεις ήδη διαβάσει. Αυτή τη στιγμή η προσφορά της 50J6200 στα 599 την κάνει πραγματικά ασυναγώνιστη, δεδομένων και των ακριβών τιμών του ανταγωνισμού.
Αν έβλεπαν μόνο τα παιδιά digea (nickelodeon δηλαδή) θα σου έλεγα ότι είναι η καλύτερη επιλογή γιατί πληρεί όλες τις άλλες προδιαγραφές σου και για το λάπτοπ μπορείς να πάρεις ένα καλώδιο
Αν όμως βλέπετε αρκετά και εσείς τότε δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή τουλάχιστον τηλεόραση που να καλύπτει όλα όσα θέλετε, στα χρήματα που διαθέτετε. Σαν καλύτερο συμβιβασμό θα έβλεπα την Sony 48W705 και την Panasonic 50CS520
Ο λόγος έιναι ότι αφού δεν βλέπετε ποδόσφαιρο, τα 100Hz θα σας λείψουν πολύ λιγότερο απο τα υπόλοιπα.
 

dchatz

New member
16 November 2007
54
Re: Άμεση αγορά TV 40"

Ευχαριστώ πολύ. Από αυτές τις επιλογές σαν smart tv και media player ποιες υπερέχουν?
 

zlatcopraga

New member
11 November 2015
29
Τα reviews απο εδώ είναι αξιόπιστα? http://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/40-42-43-inch/best. Δεν μπορώ να αποφασίσω μεταξύ Samsung και Sony..

Και εγω το ιδιο προβλημα ειχα.....απλα θεωρω τις Sony πιο ποιοτικες τηλεορασεις και επισης θεωρω οτι το android tv εχει πολυ μελλον....
 

dchatz

New member
16 November 2007
54
Σκέφτομαι οτι θα παίζει πολύ η θέαση ταινιών απο εξωτερικό σκληρο και digeam Η Samsung 6200 σε 40" σε σχέση με μια sony τι σας λεει?
 

dchatz

New member
16 November 2007
54
Τελικά κρατήθηκα και περίμενα τις εκπτώσεις. Είμαι μεταξύ Samsung και Sony στις 40 ή 43". Δεν μπορώ να πείσω τη γυναίκα για μεγαλύτερη. Πήγα και έπαιξα usb στη Samsung UE40J6200 με υπότιτλους και διαλέγοντας τη γλώσσα έπαιξε μια χαρά. Στη Sony, έβγαλε ένα μαύρο πλαίσιο στους υπότιτλους. Θα το κάνει πάντα ή έχει ρύθμιση. Πραγματικά δεν μπορείς να δεις τι σου αρέσει σε κάθε τηλεόραση. Είναι δύσκολο να τους ζητήσεις να δεις τηλεοπτικό σήμα, μετά να παίξεις ταινία, κτλ. Εγώ προσωπικά, ντρέπομαι να τους το ζητάω. Σκέφτομαι την Samsung UE40J6200 και την Sony με Android TV που ξεφεύγει, την SONY KDL-43W755C. Υπάρχει και η 756 που δεν ξέρει τι διαφορές έχουν. Στις LG στις 42" δεν κατάφερα να δω.
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Το τηλεοπτικο να προσεξεις πιο πολυ, (σε sd αναλυση, να κανει καλο upscale), σε ταινια δεν νομιζω να εχεις θεμα, ειδικα σε full hd.
 

dchatz

New member
16 November 2007
54
Αυτό ακριβώς θέλω να διαπιστώσω. Γιατί βλέπουμε τηλεοπτικό και δεν θέλω να απογοητευτούν τα μικρά και η γυναίκα, για ευνόητους λόγους.
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Ακριβως αυτο, οι ταινιες εχουνε πολλους παραμετρους, ειδικα οι υποτιτλοι, συνηθως αν ενδιαφερετε η οποιαδηποτε εταιρεια, μπορει με καποιο update να διορθωσει τετοια προβληματα, αλλα συνηθως πρεπει να τους ενοχλουνε οι χρηστες, διαφορετικα...δεν ιδρωνει το αυτι τους.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
Στη Sony, έβγαλε ένα μαύρο πλαίσιο στους υπότιτλους. Θα το κάνει πάντα ή έχει ρύθμιση. Πραγματικά δεν μπορείς να δεις τι σου αρέσει σε κάθε τηλεόραση. Είναι δύσκολο να τους ζητήσεις να δεις τηλεοπτικό σήμα, μετά να παίξεις ταινία, κτλ. Εγώ προσωπικά, ντρέπομαι να τους το ζητάω. Σκέφτομαι την Samsung UE40J6200 και την Sony με Android TV που ξεφεύγει, την SONY KDL-43W755C. Υπάρχει και η 756 που δεν ξέρει τι διαφορές έχουν. Στις LG στις 42" δεν κατάφερα να δω.

Στην Sony KDL-43W75xC ,που έχει Android TV (5.1.1 Lollipop) , η αναπαραγωγή ταινιών μπορεί να γίνει από εφαρμογές αναπαραγωγής πολυμέσων , που κατεβάζει ο χρήστης δωρεάν μέσα από το Google Play Store της τηλεόρασης ,όπως είναι Kodi , MX player , Archos player ,VLC ...και εκεί ο χρήστης μπορεί να παραμετροποιήσει όπως θέλει τους υπότιτλους ,σε μέγεθος,θέση,χρώμα,μορφή,γραμματοσειρά,χαρακτήρας,με/χωρίς περίγραμμα ...

Το άλλο θέμα , δίνεις τα λεφτά σου να αγοράσεις μια τηλεόραση και δεν θα τι δεις πως αποδίδει σε κάτι που σε ενδιαφέρει πχ απόδοση σε τηλεοπτικό σήμα standard ανάλυσης;

H KDL-43W756C είναι ίδια με την KDL-43W755C,η διαφορά είναι ότι η πρώτη είναι με ασημί ματ αλουμινένιο πλαίσιο ενώ η δεύτερη με μαύρο ματ αλουμινένιο πλαίσιο.
 

dchatz

New member
16 November 2007
54
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Είχα παλιά Samsung σειρά F και με τραβάει προς τα εκεί. Επίσης, τα σχόλια περί καλύτερου μαύρου και χρωμάτων. Όμως, αυτά που σου δίνει η sony είναι πάρα πολλά.
 

dchatz

New member
16 November 2007
54
Τελικά αποφάσισα και αγόρασα τη Sony KDL-43W755. Πρώτες εντυπώσεις μόνο από τηλεοπτικό σήμα πολυ καλές. Δεν κατάφερα να συνδέσω το wifi με το router, αλλά δεν το έψαξα πολύ. Θα πάω στα reviews και θα το δω. Είμαι εξωτερικό για δουλειά και περιμένω να γυρίσω για να την παιδέψω λίγο.