Moment Lens Cyber Monday Discount

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Για όσους ενδιαφέρονται, το κορυφαίο σύστημα φακων/θηκης της MomentLens έχει από σήμερα και μέχρι τις 2 Δεκεμβρίου 20% έκπτωση:

http://momentlens.co

Εγώ παράγγειλα έναν wide, έναν tele και την "έξυπνη" θήκη:

momentcase02.png


moment4-100577455-orig.jpg
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Ειναι τοσο καλοι οι συγκεκριμενοι φακοι ? γιατι ειναι και λιγο ακριβοι ?
Σε βιντεο εχουν καποια διαφορα ?
Υπαρχει περιπτωση να περασουν τελωνειο ?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Ναι, θεωρούνται κορυφή.
Για video κυρίως τους πήρα μαζί με ένα gimbal. Θα μου τους φέρει φίλος από Αμερική.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Ποιο gimbal πηρες γιατι ψαχνομαι και εγω για iphone 6s plus . Φιλο δυστυχως δεν εχω αν ειχα ισως επερνα και εγω.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Αυτη εχω σκοπο να παρω και εγω , κοιταξα καλυτερα στο moment lens στελνουν Ελλαδα και υπολογιζουν και τα εξοδα τελωνειου στο checkout.
Ισως παραγγειλω και εγω το σετακι.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
No problem! Απλως πες τους να στείλουν με USPS διότι με εταιρία courier θα πληρώσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου στο τελωνείο...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Άμα ειναι να κουβαλάς όλα αυτά τα τςουμπλεκια, καλύτερα να έχεις ξεχωριστές φωτό / βίντεο μηχανές....
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Καμία σχέση. Έχεις το iPhone στην θήκη και βιδώνεις τον φακό που θες στο φτερό. Το gimbal έτσι και αλλιώς θα ήταν έξτρα σε οποιαδήποτε μηχανή.
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Απο οτι ειδα υπαρχουν και αλλες θηκες που ταιριαζουν με τους φακους , η δικια της εχει το θετικο του κουμπιου για ληψει φωτο,
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
... ειναι οτι καλυτερο σ αυτα τα χρηματα.
Οι ipro lenses ειναι λιγο πιο μικροι κι ελαφιοι, αλλα δυστυχως εχουν θολα ακρα και παραμορφω ση στα ακρα επισης.

Οι moment ειναι σαφως πιο ποιοτικοι, δεν εχουν θολουρα , ουτε (ορατη) παραμορφωση, γι αυτο ειναι και λιγο πιο ογκωδης.


Ειδικα το καλοκαιρι, βαζεις τη θηκη (και για προστασια) και με 2 εξτρα φακουδακια εισαι κομπλε.
Το εκανα το καλοκαιρι αυτο και σχεδον αντικατεστησε τη καλη μου φωτογραφικη.
στα βραδυνα φυσικα εχεις καποιο θεμα, αλλα συμβιβαστηκα . Οταν γυρισα σπιτι και ειδα τις φωτο , υπηρχαν στιγμες που μπερδεψα τις μηχανες (σονυ α6000 και Iphone).

Να πω οτι στην ουσια αποκτας 3 εστιακα μηκη (κι ενα macro αν θες) ... 22mm Wide , 33mm (iphone original) kai 65mm (tele).

Το βαρος ειναι μηδαμινο και ο ογκος επισης. ( σε ενα μικρο πουγκακι τους ειχα στη "μπαναν" μου) , κι επειδη ειναι bayonet ειναι ευκολοι και γρηγοροι στο βαλε-βγαλε.
 
Last edited:

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Ακομα το σκέφτομαι αν θα προχωρήσω σε αγορά γιατί έχω σκοπό να πάρω μια RX100 και φοβάμαι μήπως μου μείνουν στο συρτάρι οι φακοί.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Προφανως το να κουβαλας μια καλη compact είναι all around πολύ καλυτερη και βολικότερη λύση (για ολους εκτός από τα 2 φανμπόγια :p)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Moment Lens Cyber Monday Discount

Προφανως το να κουβαλας μια καλη compact είναι all around πολύ καλυτερη και βολικότερη λύση (για ολους εκτός από τα 2 φανμπόγια :p)

Προφανώς και μια top compact θα έχει καλύτερη εικόνα, αλλα και προφανώς είναι πολύ πιο ακριβή λύση και όχι εξίσου βολική σε θέμα όγκου.
Και η τεχνολογία προχωρα γενια με την γενια. Πχ η δικια μου η Lumix LX-7 (που έκανε 600 ευρω όταν την είχα πάρει), μονο στα σκοτεινα βγάζει καλύτερες φωτό/video από το iphone λόγω πιο φωτεινου φακού, ενώ στα φωτεινα το iphone έχει καλύτερο processing εικόνας και επιπλέον τραβα slow motion 120/240 fps και 4Κ.
Εγώ αγόρασα το παραπάνω σύστημα + το gimbal κυρίως για να πειραματιστώ για πιο pro look στο video. Εντυπώσεις όταν παραλάβω.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Δεν έβαλα μέσα τον παράγοντα κόστος (αν και φυςικα δεν αναφέρομαι στη mk4 του χιλιάρικου αλλα max 700 των υπολοίπων σχετικών μοντέλων (mk3 η άλλων εταιριών))

Δεν είδα καν ποσο κάνουν αυτά που λέτε παραπάνω αλλα για μένα όλη η μανούρα του κουβαλά 3-4 μπλιμπλικια, σε κουτάκια, pouch κλπ και κάτσε κούμπωνε τα μερικά λεπτά οταν θες να βγαλεις φωτό, ειναι deal breaker.

Γενικώς μου θυμίζει τα keybs στα tablets: Κάθεσαι και τα φορτώνεις με διαφορά έξτρα με αποτέλεσμα να μην έχεις πια tablet αλλα ενα (κακό) laptop.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Το σετακι 2 φακών και θήκης κάνει 250 ευρώ. Άπαξ και έχεις την θήκη το να βγάλεις και βυδωσεις τον φακό θέλει ένα λεπτό max. Και εάν έχεις αποφασίσει πως θα τραβήξεις (wide η tele) δεν χρειάζεται να βάζεις-βγάζεις συνέχεια. Πχ σε ένα ταξίδι λογικά θα τραβάς συνέχεια wide.