Xiaomi Mi Band 1S

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
20151111170937333.jpg


http://www.geekbuying.com/item/Orig...te-2-Mi4-Mi3---iOS-Phones---Black-357888.html

Σκέπτομαι να το αγοράσω
Μόνο και μόνο για το Heart Rate Monitor που έχει
Οι άλλες επιλογές με heart rate αυτή τη στιγμή garmin – fitbit έχουν από $150, MS απο 200
Οπότε με 32 ευρώ σίγουρα είναι ευκαιρία για HR
Έχει προλάβει να το παραλάβει κανείς και να το δοκιμάσει?
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Original Xiaomi Mi Band 1S Pulse Heart Rate Wristband IP67 Bluetooth 4.0 Smartban

Για sleep heart rate monitor το θέλω,αλλά δεν βλέπω να το έχω στα χέρια μου πριν το 2016.Το παράγγειλα πριν 15 μέρες αλλά ακόμα ούτε το στείλανε ,βέβαια ήταν pre-sale.Βέβαια για τρέξιμο αποκλείεται να πλησιάζει σε ακρίβεια το polar h7 strap αλλά όταν θα έρθει θα το τεστάρω σε σχέση με αυτό για heart rate και σαν activity με το flex και το moov now .
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Original Xiaomi Mi Band 1S Pulse Heart Rate Wristband IP67 Bluetooth 4.0 Sm

έχω το απλό, νταξ, δεν είναι και ότι πιο ακριβές μηχανάκι υπάρχει, αλλά για το κόστος του κάνει -σχετική- δουλίτσα. Ωραία είναι τα έξτρα χαρακτηριστικά όπως οι ειδοποιήσεις για κλήσεις και εισερχόμενα, το ξυπνητήρι κλπ
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Original Xiaomi Mi Band 1S Pulse Heart Rate Wristband IP67 Bluetooth 4.0 Sm

Έβαλα μια παραγγελία εχθές, δυο κομμάτια
Θα δούμε αν θα έρθει πριν τα Χριστούγεννα :D

Το HR μόνο με ενδιέφερε, θα δείξει …
 

krokodilos

Established Member
26 February 2008
193
Re: Original Xiaomi Mi Band 1S Pulse Heart Rate Wristband IP67 Bluetooth 4.0 Smartban

Όσοι δοκιμάσετε την HR λειτουργία του γράψτε δυο λόγια για την ακρίβειά του γιατί υπάρχουν ορισμένες αμφιβολίες.
Για τα υπόλοιπα περί ειδοποιήσεων κλπ που είχε και η προηγούμενη γενιά ήταν μια χαρά.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Original Xiaomi Mi Band 1S Pulse Heart Rate Wristband IP67 Bluetooth 4.0 Sm

Χρωστάω review ;-)

Καταρχάς εδώ στην παρέα τα bands είναι πια πέντε στο σύνολο, και θα έρθουν κι άλλα δυο


Συσκευασία υποδειγματική όπως πάντα από την xiaomi
Έρχεται άδειο από μπαταρία και χρειάζεται κάποιες ώρες φόρτιση με τον ενσωματωμένο φορτιστή – νομίζω περίπου 4
Ο φορτιστής είναι σαν μισό μπρασελέ που παίρνει από την μια πλευρά την ‛κάψουλα’
Μετά το βάζουμε στο κανονικό μπρασελέ και το φοράμε
Δεν είμαι συνηθισμένος να φοράω τίποτε στο χέρι, άλλα δε με ενόχλησε καθόλου
Είναι ελαφρύ, φοριέται λιγο πιο ψηλά από τον καρπό να ακουμπάει μόνιμα στο χέρι
Δεν μου έχει κάνει αποτρίχωση, ούτε σημάδια ή άλλο , γενικά καλοφόρετο το ξεχνάς ότι το φοράς
Το βγάζω μόνο στο ντουζ

Είναι αδιάβροχο ? Αρκετά, το έκανα και δοκιμή, μπάνιο στη θάλασσα για 45 λεπτά χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Μπαταρία είμαι χωρίς φόρτιση 3 εβδομάδες τώρα. Άρα καταπληκτική αυτονομία.

Μέτρηση βημάτων,
παρουσιάζει καλή ακρίβεια ούτε καν +/- 5% από κινητό
Άλλα καθώς φοριέται μόνιμα πάνω μας οι μετρήσεις του είναι μεγαλύτερης ακρίβειας σε σχέση με το κινητό που όλο και κάπου το παρατάς
Ότι ξεγελιέται σίγουρα ξεγελιέται και αυτός όπως όλοι οι μετρητές βημάτων. Σε μπάνιο στη θάλασσα κατέγραψε λίγα βήματα σε σχέση με τις κινήσεις μου. Δοκιμή σε βάρκα δεν έκανα, αλλά ξέρω ότι όταν Κουνήσει η θάλασσα, όλοι οι αντίστοιχοι σενσορες γραφουν και εκεί βήματα αντι για κύματα.

Μέτρηση Heart Rate,
με δυο λόγια για αυτό το αγόρασα και περίμενα κάτι καλύτερο, άλλα σταδιακά μαθαίνω το πώς έχει η τεχνολογία.
Καταρχάς δεν υποστηρίζει μόνιμη μέτρηση ή επανειλημμένες συνεχείς μετρήσεις.
Πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε εφαρμογή που μπορείς να το κάνεις, αλλά είναι επί πληρωμής και δεν σκοπεύω να πληρώσω
Θεωρητικά σε κάποια στιγμή η ίδια η xiaomi θα το δώσει στη δική της δωρεάν εφαρμογή, το πότε είναι ερωτηματικό
Ακρίβεια, εδώ πάσχει. Σε χαμηλούς παλμούς το σύνηθες είναι overestimate, σε πολύ υψηλούς το σύνηθες είναι underestimate.
Στο νετ κυκλοφορούν βίντεο που το συγκρίνουν με apple watch. Τελικά και το apple watch δεν έχει τόσο μεγάλη ακρίβεια.
Ενώ σε συζητήσεις με φίλους που έχουν αντίστοιχες λύσεις, είναι εμφανές ότι δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή μεγάλη ακρίβεια σε κανένα αντίστοιχο οπτικό heart rate sensor.
Κάποιες ζώνες άθλησης παρακολούθησης φαίνεται να έχουν καλύτερη ακρίβεια , αλλά και αυτές δεν έχουν την ακρίβεια που θα θέλαμε για ιατρική λ.χ. παρακολούθηση εύκολα και φθηνά με ένα app.
Παρόλα αυτά, με το σωστό τρόπο μέτρησης (το χέρι στο ύψος της καρδίας κ.ο.κ.) μπορείς να πάρεις επαναλαμβανόμενες καλές καταγραφές.
Στο ποδήλατο εφόσον έχετε σταντ κινητού, και βάλετε την εφαρμογή στο hear rate, η εφαρμογή μένει ανοιχτή και δεν πέφτει για ύπνο, οπότε μπορούμε να κάνουμε ταπ και να ξαναπάρουμε μέτρηση. Στο ποδήλατο βολεύει γιατί σκυμμένος μπροστά είναι και σχεδόν στο ίδιο επίπεδο η καρδία με τον αισθητήρα.

Άρα έχω Mixed feelings για την ποιότητα του heart rate sensor. Για μια ένδειξη καλό είναι , αλλά όχι με την ακρίβεια που θα ήθελα.
Παρεμπιπτόντως του χρόνου μπορεί να υπάρχει καλή λύση με κάτι αυτοκόλλητα που είδα από CES.
Ως τότε για κάποια πρώτα δεδομένα φαίνεται επαρκές. Απλά για να αποκτήσω εμπειρία, και όταν θα έχουμε μεγαλύτερης ακρίβειας να μπορέσω να το αξιοποιήσω καλύτερα.

Παρακολούθηση ύπνου,
Ευχάριστη έκπληξη, άκρως αξιοποιήσιμα δεδομένα , και με τον καιρό νομίζω ότι βγάζουν και νόημα.
Πολύ καλύτερο feature από ότι περίμενα. Καθημερινά βλέπω την ανάλυση, που παρουσιάζει περιόδους αδρανείας – deep sleep – εάν ξύπνησα για κάποια ώρα κ.ο.κ.
Πολύ γέλιο που έχει τη δυνατότητα να πιάνει και το ξύπνησα μέσα στον ύπνο μου.
Για παράδειγμα με πείρε ο ύπνος στον καναπέ βλέποντας βαρετή ταινία, αλλά ξύπνησα για το τέλος της ταινίας και μετά ξανακοιμήθηκα. Αναλυτικό Log :)
Για όποιον θέλει να παρακολουθήσει τον ύπνο του το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Περιπτώσεις δύσκολου ύπνου, από ροχάλισμα, μεθύσια κ.ο.κ. ή απλά για να δείτε πόση ώρα στριφογύριζαν εκείνες οι σκέψεις στο κεφάλι σας. Πολύ καλό εργαλείο. Α και παρατηρώντας τον ύπνο ενός μικρού, είδαμε deep sleep που οι πιο ώριμοι δεν έχουμε. Αυτό μου λέμε κοιμάται σα μωρό :D

Το γεγονός ότι δεν χρειάζεται φόρτιση για κάνα μήνα και βάλε εδώ είναι τεράστιο ατού, σε σχέση με έξυπνα ρολόγια που θέλουν κάθε μέρα φόρτιση.
Ο οπτικός αισθητήρας heart rate, ανάβει για δευτερόλεπτα συχνά όσο κοιμόμαστε και συμβάλει στην καλύτερη αναγνώριση του εάν κοιμόμαστε ή όχι. Μια δυο φορές μες το βράδυ ψευτοξύπνιος είδα για λίγο το led , δυο τρία δευτερόλεπτα πρέπει να ανάβει.


Use as a security token for Phone
Όταν είναι in range το band με το κινητό μέσω Bluetooth να μη χρειάζεται να ξεκλειδώσεις το κινητό.
Πολύ χρήσιμο για όσους κλειδώνουν το κινητό τους. Εγώ το έχω μόνιμα έτσι πια.
Έχει μια εμβέλεια με το Bluetooth μικρότερη των 7 μέτρων.
Οπότε στην ουσία όσο είμαστε δίπλα στο κινητό αυτό είναι ξεκλείδωτο εφόσον το θέλουμε
Παλιότερα χρησιμοποίησα nfc σε γραφείο κ τραπέζι κινητού, αλλά το nfc έχει πολύ μικρή απόσταση (cm)


Δόνηση ειδοποιήσεων
Για διάφορους λόγους το κινητό μου την περισσότερη μέρα είναι στο αθόρυβο.
Οπότε η δόνηση στο band είναι ευπρόσδεκτο feature
Το έχω βάλει να δονείται για συγκεκριμένης εφαρμογές μόνο whatsup viber
Βολικότατο

Δόνηση για ξυπνητήρι
Καταπληκτικό Killer Feature!
Καταρχάς είναι ωραίος τρόπος για να ξυπνήσεις. Πιο ωραίο από ήχους κινητού τηλεφώνου.
Αλλά το γεγονός ότι δεν ακούγεται ξυπνητήρι, σημαίνει ότι δεν ξυπνάς και τους υπόλοιπους στο σπίτι η δίπλα σου!
Ειδικά σε εξοχικά με όλη την οικογένεια στις γιορτές ένα ξυπνητήρι μπορεί να ξυπνήσεις παιδιά μωρά και … άλλα μωρά…
Οπότε το private ξυπνητήρι είναι απίθανο και υπάρχουν χίλιοι λόγοι να το χρησιμοποιήσετε


All in All
Για τα λεφτά του εξαιρετικό!
Για να μαζέψετε πρώτα σας προσωπικά στοιχεία και *να μάθετε τι μας έρχεται*

Το παραδέχομαι μπήκα στον πειρασμό να παρακολουθήσω και κόσμο. Ποιος δε θα ήθελε να παρακολουθεί τους γονείς του μεγάλης ηλικίας. Υπάρχουν όμως και πολλά ηθικά θέματα πάνω σε όλα αυτά. Με έβαλε σε σκέψεις δηλαδή για το αύριο μας, που νομίζω ότι όσο και να έχεις σκεφτεί, όταν βλέπεις αντίστοιχες τεχνολογίες να κοστίζουν 20 ευρώ σήμερα, σκάφτεσαι πιο καθαρά τι μας έρχεται στα 20 ευρώ του χρόνου , και του επόμενου.
Είδα κάποια Patches που αρχίζουν να εμφανίζονται στην αγορά , από θερμόμετρα, μέχρι αυτοκόλλητα που μπαίνουν κάτω από την καρδία και προσφέρουν κορυφαία απόδοση σε σχέση με ότι έχουμε ως σήμερα.
Βήματα μάζευα δυο χρόνια κοντά στοιχεία και έχω πια κάποια άποψη, το συγκεκριμένο band, για εμένα θεωρώ ότι είναι ένα ξεκίνημα στον κόσμο της μόνιμης&συνεχής παρακολούθησης βιολογικών παραμέτρων, και σίγουρα η περιέργεια μου είναι τεράστια να παρακολουθήσω αυτόν τον τομέα.
 
Last edited: