Αφυγραντηρες, προτασεις και αξιολογησεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

enduras1

Moderator
Staff member
Ενα πραγματικο εργαλειο που φροντιζει για την καλη υγεια τοσο την δικη μας οσο και των εργαλειων μας.
Ως γνωστο η υπερβολικη υγρασια δημιουργει προβληματα.

Ο αφυγραντήρας είναι μια συσκευή με ψυκτικό κύκλωμα όπως το κλιματιστικό, αλλά που είναι σχεδιασμένη αποκλειστικά για να αφαιρεί την υγρασία από τον αέρα. Έτσι η απόδοση του στην αφύγρανση είναι πολύ υψηλότερη από αυτήν ενός κλιματιστικού και η κατανάλωση του σε ρεύμα πολύ χαμηλότερη. Επίσης το κόστος λειτουργίας του είναι πολύ χαμηλότερο από το κόστος του πετρελαίου ή φυσικού αερίου που θα χρειαζόταν για μείωση την υγρασία του χώρου σε κανονικά επίπεδα. Ο αφυγραντήρας αναρροφά τον αέρα του χώρου και περνώντας τον πάνω από ένα ψυκτικό στοιχείο, υγροποιεί τους υδρατμούς και τους αποβάλλει υπό μορφή νερού σε ένα ειδικό δοχείο ή προς ένα σημείο μόνιμης αποθήκευσης. Κατόπιν μεταθερμαίνει τον αέρα περνώντας τον πάνω από ένα θερμό στοιχείο, ρίχνοντας έτσι ακόμα περισσότερο την υγρασία του.
Επειδή ο αφυγραντήρας αφαιρεί νερό από τον αέρα τα αποτελέσματα του είναι ορατά και μόνιμα, ανεξάρτητα από τον αν θερμαίνουμε η αερίζουμε τον χώρο. Έτσι μπορούμε να ρυθμίσουμε την υγρασία σε χαμηλά επίπεδα όταν ο αφυγραντήρας χρησιμοποιείται σε συνθήκες άνεσης από άτομα που υποφέρουν από υγρασία, η να προστατέψουμε αποτελεσματικά και μόνιμα όλων των ειδών τους χώρους, είτε είναι υπόγειοι που δεν αερίζονται, είτε είναι εξοχικά σπίτια που δεν θερμαίνονται. ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΕΤΑΙ Ο ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ; Οι αποδόσεις των αφυγραντήρων μετριούνται σε λίτρα υγρασίας που μπορούν να υγροποιήσουν σε 24 ώρες λειτουργίας. Για λόγους ομοιόμορφης σύγκρισης, έχει επικρατήσει να αναφέρονται οι αποδόσεις σε δύο διαφορετικές συνθήκες περιβάλλοντος, 30 [SUP]ο[/SUP]C με 80% σχετική υγρασία καθώς και 26,7 [SUP]ο[/SUP]C με 60% σχετική υγρασία. Γενικά όσο υψηλότερη είναι η θερμοκρασία και η υγρασία , τόσο αυξάνεται και η απόδοση του αφυγραντήρα. Η επιλογή του αφυγραντήρα εξαρτάται από την χρήση του. Αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε σπίτι που κατοικείται για δημιουργία συνθηκών άνεσης (20-22[SUP]ο[/SUP]C με 40-50 % σχετική υγρασία ) επιλέγουμε έναν τύπο με κατά προτίμηση όσο μικρότερη κατανάλωση ρεύματος γίνετε , ποιο αθόρυβοs και να διαθέτει και κάποιο φίλτρο στην αναρρόφηση του αέρα για να κάνει καθαρισμό στον χώρο του δωματίου και να μην βουλώνει από σκόνες και χνούδια το στοιχείο (ψυγείο) του μηχανήματος αποφεύγοντας έτσι την μειωμένη απόδοση της συσκευής μας! Αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε χώρο με χαμηλή θερμοκρασία και μόνο για προστασία με υπερβολική υγρασία, όπως υπόγειο ή εξοχικό που δεν κατοικείται τον χειμώνα και που η θερμοκρασία του είναι συνήθως 15 [SUP]ο[/SUP]C – 17 [SUP]o[/SUP]C με απαιτούμενη σχετική υγρασία 65-70%, ο αφυγραντήρας μπορεί να καλύψει μεγαλύτερο χώρο, γιατί η ποσότητα της υγρασίας που θα αφαιρεθεί είναι μικρότερη,απλά σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν να επιλέξουμε ένα μηχάνημα που να διαθέτει αυτόματη επανεκκίνηση μετά την διακοπή της ηλεκτρικής παροχής(auto restart),καθώς και δυνατότητα μόνιμης παροχέτευσης των συμπυκνωμάτων (νερά) σε μια αποχέτευση. Αυτό προϋποθέτει ότι ο αφυγραντήρας θα έχει στο πίσω μέρος υποδοχή για σωληνάκι και θα πρέπει η συσκευή να είναι σε ψηλότερο σημείο τοποθετημένη για να εξασφαλίσουμε φυσική ροή στα συμπυκνώματα!

Πηγη: airconditioning.com.gr
 
Last edited:

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
View attachment 122333
ο αφυγαρντηρας παραληφθηκε την παρασκευη και ειναι πραγματικο εργαλειο γιαυτο το ποσταρω σε τρεις μερες εχει βγαλει τρελη ποσοτητα νερου και εχει αλλαξει ολη την ατμοσφαιρα του σπιτιου.
 

Attachments

  • PC070062.jpg
    PC070062.jpg
    108.3 KB · Views: 536
Last edited by a moderator:

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Καλορίζικα Βασίλη,μέ ενδιαφέρει ο αφυγραντήρας μπορείς να μού πείς λεπτομέρειες,δηλαδή άν έχεις υγρόμετρο στό σπίτι ποσο σχετική υγρασία είχε πρίν μπεί σέ ενέργεια ο αφυγραντήρας καί πόσο μετά,επίσης γιά πόσα τετραγωνικά είναι καί πόσο στοιχίζει
 
Last edited by a moderator:

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Ευχαριστω Δημητρη υγρομετρο εχω παραγγειλει και το περιμενω αλλα η διαφορα ειναι αισθητη και χωρις υγρομετρο.ο συγκεκριμενος ειναι για 100 τμ ενιαιου χωρου ,ειναι με ζεολιθο( οχι με μοτερ) και τον πηρα 229 ευρω.
 
Last edited by a moderator:

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Κανουν δουλεια οι αφυγραντηρες. Και γω απο κει που ειχα τετοιες μερες υγρασια γυρω στο 70% πλεον με ενα οχταωρο εργασιας στη χαμηλη σκαλα, τις μερες που χρειαζεται κατεβαζω την υγρασια κατω απο 60%.
 
Last edited by a moderator:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Ο αφυγραντηρας ειναι σωτηρια σε πολλες περιπτωσεις αλλα τσεκαρετε την καταναλωση, δεν ειναι καθολου μικρη σε καποια μοντελα και η 24ωρη χρηση μπορει να γυρισει απο ξηρη σε αλμυρη :))
Την τελευταια φορα που αγορασα αφυγραντηρα, κοιταγα πρωτα την καταναλωση και μετα την τιμη...
 
Last edited by a moderator:

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: Tι παραλάβαμε σήμερα..

ευχαριστω παναγιωτη .
μιχαλη εχεις δικιο για την καταναλωση σε πληρη ισχυ λενε τα specs φτανει τα 650 watt ,αλλα σε eco και low που τον δουλευω πλεον ειμαι περιπου στα 135 watt.
θεωρω οτι κερδιζω σε θερμανση ομως και η ατμοσφαιρα του σπιτιου εχει αλλαξει δραματικα προς το καλυτερο.
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Αφυγραντηρες, προτασεις και αξιολογησεις.

Βλεπω οτι πολλοι απο εσας αγοραζετε αφυγραντηρες, και επειδη ψαχνομαι και εγω, αλλα ακρη δεν εχω βγαλει, εχοντας διαβασει και το αντιστοιχο θεμα στο διπλανο καφενειο (το οποιο εχει παγωσει λιγο), μηπως να το αναπτυξουμε και εδω ως ημερολογιο προσωπικης εμπειριας και παρατηρησεων ;
Αυτη τη στιγμη εχω στο υπνοδωματιο 11C και 79%, αρα αφου ζω σε συνθηκες ψυγειου (max 18C) θελω ζεολιθο. Αλλα κανει πραγματικα δουλεια; Θα καιει τον "ποπο του" δυσαναλογα του εργου που παραγει, και θα πουληθω στη ΔΕΗ; Τι κανει πραγματικα αποδοτικη μια τετοια συσκευη;
Ειναι ερωτηματα που με βασανιζουν και παρολα οσα εχω διαβασει δεν τα εχω απαντησει στο μυαλο μου 100%.
Ειμαι χαμηλης αντιληψης ή ενας παρα πολυ περιεργος "τυπος" που προσπαθει να συμβιβασει το ασυμβιβαστο; Με λιγα λογια.........γιατρε μου ειμαι πολυ ασχημα;
 
Last edited by a moderator:

panava

Supreme Member
6 June 2014
4,783
Αφυγραντηρες, προτασεις και αξιολογησεις.

Εγώ παραλαμβάνω σήμερα αυτόν:

http://www.skroutz.gr/s/4329423/Meaco-12L.html

Και αφού σε ενδιαφέρει ο ζεόλιθος, κοίτα αυτόν:

http://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

Το έχω ψάξει και είναι, πιστεύω, από τις καλύτερες προτάσεις της αγοράς. Δες κριτικές (reviews στα ελληνικά) στο Skroutz και στο Amazon UK.
 
Last edited by a moderator:

enduras1

Moderator
Staff member
Αφυγραντηρες, προτασεις και αξιολογησεις.

Παρελαβα και εγω εναν χθες και θα μπει σε δοκιμη σημεραμε σκοπο να τον παρω μαζι στην Χιο τις γιορτες να τον αφησω στον παππου!
Περισσοτερα το απογευμα.
 
Last edited:

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Μιας και ερχετε και το νεο μελος της οικογένειας θα με ενδιεφερε και εμενα πολυ ενα μηχάνημα με χαμηλη ιδανικά καταναλωση μιας και θα ηθελα να λειτουργει το δυνατον περισσοτερο.
Τα δωματια που θελω να καλυψω...

Σαλονι 30τετ.μετρα
2 Δωματια απο περ 10τετ μετρα εκαστο...

Απο τα παραπάνω καταλαβαινετε οτι χρειαζομαι 2 διαφορετικα μηχανηματα μιας και οι χωροι φανταζομαι οτι δεν μπορουν να καλυφθουν με ενα και μονο...σε λογικο μεγεθος...

Ευχαριστω,
Ευγένιος
 

panava

Supreme Member
6 June 2014
4,783
Απάντηση: Re: Αφυγραντηρες, προτασεις και αξιολογησεις

Μιας και ερχετε και το νεο μελος της οικογένειας θα με ενδιεφερε και εμενα πολυ ενα μηχάνημα με χαμηλη ιδανικά καταναλωση μιας και θα ηθελα να λειτουργει το δυνατον περισσοτερο.
Τα δωματια που θελω να καλυψω...

Σαλονι 30τετ.μετρα
2 Δωματια απο περ 10τετ μετρα εκαστο...

Απο τα παραπάνω καταλαβαινετε οτι χρειαζομαι 2 διαφορετικα μηχανηματα μιας και οι χωροι φανταζομαι οτι δεν μπορουν να καλυφθουν με ενα και μονο...σε λογικο μεγεθος...

Ευχαριστω,
Ευγένιος

Κοίτα στη πρώτη σελίδα στο #9 post μου. Εγώ τον παράγγειλα με το κόστος κατανάλωσης στο μυαλό μου. (165w)
 

xelonakias

AVClub Enthusiast
5 June 2015
1,242
Ελλαδα
Re: Απάντηση: Re: Αφυγραντηρες, προτασεις και αξιολογησεις

Παιδια, στα υπ¨οψιν οτι δεν εχει νοημα ο αφυγραντηρας να στεγνωνει αφαιρωντας πανω απο 48-50% υγρασια, γιατι απλα το αναπληρωνουμε αναπνεωντας κλπ...Εαν παρετε μοντελο με ζεολιθο, ανευ κομπρεσερ -λιγοτερα ντεσιμπελ χωρις κομπρεσσερ- και θα λειτουργει ακομα και σε σπιτι με θερμοκρασια κατο απο 10 βαθμους κελ.
Δεν χρειαζεται να λειτουργει σε 24 ωρη βαση,ακομα και με ενα μωρο. Παρτε και εναν μετρητη υγρασιας να βλεπετε τι κανει.
deite http://www.meaco.gr/
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Απάντηση: Re: Αφυγραντηρες, προτασεις και αξιολογησεις

Παιδια, στα υπ¨οψιν οτι δεν εχει νοημα ο αφυγραντηρας να στεγνωνει αφαιρωντας πανω απο 48-50% υγρασια, γιατι απλα το αναπληρωνουμε αναπνεωντας κλπ...Εαν παρετε μοντελο με ζεολιθο, ανευ κομπρεσερ -λιγοτερα ντεσιμπελ χωρις κομπρεσσερ- και θα λειτουργει ακομα και σε σπιτι με θερμοκρασια κατο απο 10 βαθμους κελ.
Δεν χρειαζεται να λειτουργει σε 24 ωρη βαση,ακομα και με ενα μωρο. Παρτε και εναν μετρητη υγρασιας να βλεπετε τι κανει.
deite http://www.meaco.gr/

Συμφωνα με τα απραπανω βρηκα αυτον μεσω Skroutz...
http://www.airconenergy.gr/gr/el/pr...i-8lit-kalypsis-eos-100-tm-se-3-atokes-doseis

βεβαια τα 300W καταναλωσης στο εκο φανταζομαι οτι δεν ειναι λιγά.
 

koinos123

New member
1 January 2007
88
Έχω αυτόν http://www.meaco.gr/meaco-dd8l/ εδώ και έναν χρόνο.
Αποτελεσματικό θα τον έλεγα... (δεν μπορώ να συγκρίνω με κάτι άλλο). Μέσα σε δύο - τρεις ώρες ρίχνει την υγρασία από 60% στο 50% σε ένα δωμάτιο με ανοικτή την εσωτερική πόρτα.

Αθόρυβο δεν θα τον έλεγα. Στην μεσαία σκάλα κάνει αρκετό θόρυβο, στη μεγάλη πολύ και στην μέγιστη σκάλα ΔΥΝΑΤΟ.

Το σίγουρο είναι ότι βελτιώνεται η ατμόσφαιρα στον χώρο. Το καταλαβαίνεις εύκολα.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Re: Αφυγραντηρες, προτασεις και αξιολογησεις

εχετε να προτεινετε καποιο μετρητη υγρασιας ;

http://www.skroutz.gr/c/2276/Metrites-Ygrasias.html?from=catspan&keyphrase=μετρητη+υγρασιας+

Αυτοι που ανεβασες ειναι μετρητες υγρασιας σε υλικα και χωμα, εσυ θελεις ενα υγρομετρου τοιχου.
Οπως αυτο.
https://www.skroutz.gr/s/332424/Avidsen-107240.html?from=catspan
Το εχω το συγκεκριμενο και θεωρω πως ειναι καλο.
 
Last edited by a moderator:

panava

Supreme Member
6 June 2014
4,783
Παρέλαβα και μπήκε σε λειτουργία, χαμηλό θόρυβο. Εντυπώσεις - κριτικές αφού δουλέψει αρκετάIMG_20151209_152713.jpgIMG_20151209_152645.jpg.
η 2η φωτο μάπα αλλά ...
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
meaco ddl8 εχω και γω κα ιτον δουλευω ενα 8ωρο τις μερες που εχει αυξημενη υγρασια εξωτερικα και εσωτερικα. η υγρασια εντος οικιας με σωστο μετρητη την κρατω το γυρω στα 60%
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Παραγγείλα και περιμένω για τα πεθερικα μου αυτόν http://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-compact-dds-20# στα 250 . Απο ότι διάβασα λίγο πολύ όλοι κάνουν θόρυβο , πιο πολύ αυτοι με το μοτέρ οι οποιοι ομως κανοθν και για μεγαλύτερα σπιτια . Αν κάποιος τον εχει βολιδοσκοπήσει θα εχω αποψη σύντομα
 

enduras1

Moderator
Staff member
Αυτος λοιπον ειναι ο δικος μου που θα γινει Χιωτης!
Rohnosn R-9112
http://www.electrostudio.gr/product/13955/rohnson-afygrantiras-r-9112-12lt24h-
13955.jpg


Πολυ καλο μηχανακι, προοριζεται για το κατωι στην Χιο το οποιο ειναι περιπου 50τμ.

Τον εθεσα σε λειτουργεια χθες στο σαλωνι και στην θεση 45% και το επιασε πολυ γρηγορα.
Εχει επανω του και υγρασιομετρο και θελω τωρα να το τσεκαρω με το εξωτερικο που εχω.
Το μονο ισως αρνητικο ο θορυβος ο οποιος ειναι υπαρκτος ακομη και στην χαμηλη ταχυτητα.
Υπαρκτος αλλα οχι ενοχλητικος.