Θηκες και μεμβρανες προστασιας iphone6s

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Prometheus

Established Member
6 April 2011
200
καλησπερα και χρονια πολλα για τους σπυρους....μια βοηθεια παρακαλω...σε φιλο που γιορταζει σημερα θα δωθει δωρο ενα iphone 6s (ρεφενε φαση
lol.gif
) και επειδη αποφασισα να αναλαβω το κοστος για θηκες θελω να με βοηθησετε να επιλεξω μια καλη θηκη και μεμβρανες προστασιας οθονης...ειμαι ψιλοασχετος με το θεμα των θηκων για αυτο και δεν ξερω τη να παρω...γενικα παντως μια η εστω δυο θηκες το πολυ και τριτη για να του προστατευουν το τηλεφωνο γιατι ειναι και λιγο τσαπατσουλης..αχαχαχ...ευχαριστω εκ των προτερων
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Μεμβράνη κατ εμε δεν νομιζω οτι χρειάζεται. Δεν χαράζεται το γυαλί μπροστά ακομα κ με κλειδιά στην τσέπη.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτή η θήκη που ειναι για τσαπατσουληδες : http://www.amazon.com/ZeroLemon-Protective-Versions-Warranty-Guarantee/dp/B00MV76NS8
 

Prometheus

Established Member
6 April 2011
200
Μεμβράνη κατ εμε δεν νομιζω οτι χρειάζεται. Δεν χαράζεται το γυαλί μπροστά ακομα κ με κλειδιά στην τσέπη.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτή η θήκη που ειναι για τσαπατσουληδες : http://www.amazon.com/ZeroLemon-Protective-Versions-Warranty-Guarantee/dp/B00MV76NS8



καλημερα και σε ευχαριστω για την απαντηση...το γυαλι της οθονη του καινουριου iphone ειναι τοσο ισχυρο δηλαδη?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
καλημερα και σε ευχαριστω για την απαντηση...το γυαλι της οθονη του καινουριου iphone ειναι τοσο ισχυρο δηλαδη?

Γενικά τα κρύσταλλα των τελευταίων iPhone 5 και πάνω, πολύ δύσκολα χαράζονται.
Τώρα αν θες, βάζεις μεμβράνη.
 
Κι από τη δική μου εμπειρία, η οθόνη δε χαράσσεται γενικά. (Σε αντίθεση με την πλάτη όπου είναι άστα να πάνε).

Υπάρχει η περίπτωση πάντως μια καλή μεμβράνη (tempered glass) να σε σώσει από σπάσιμο μετά από πτώση (αφού θεωρητικά θα αναδιανείμει το φορτίο του κραδασμού σε όλη την επιφάνεια της οθόνης και όχι σε συγκεκριμένο σημείο ώστε να σπάσει.

Όμως δεν είναι και βέβαιο, εξαρτάται από δεκάδες άλλους παράγοντες. Εγω πάντως φόρεσα στο 6s μια tempered glass έτσι επειδή τη βρήκα ψιλοτσάμπα και με καλά reviews. Δεν ενοχλεί σε κανένα θέμα (ποιότητα εικόνας, αντανακλάσεις, απόκριση οθόνης, 3Dtouch, κλπ), οπότε την κρατάω για την ώρα και βλέπουμε.
 

Prometheus

Established Member
6 April 2011
200
Απάντηση: Re: Θηκες και μεμβρανες προστασιας iphone6s

Υπάρχει η περίπτωση μια καλή μεμβράνη (tempered glass) να σε σώσει από σπάσιμο μετά από πτώση (αφού θεωρητικά θα αναδιανείμει το φορτίο του κραδασμού σε όλη την επιφάνεια της οθόνης και όχι σε συγκεκριμένο σημείο ώστε να σπάσει.

Όμως δεν είναι και βέβαιο, εξαρτάται από δεκάδες άλλους παράγοντες. Εγω πάντως φόρεσα στο 6s μια tempered glass έτσι επειδή τη βρήκα ψιλοτσάμπα και με καλά reviews. Δεν ενοχλεί σε κανένα θέμα (ποιότητα εικόνας, αντανακλάσεις, απόκριση οθόνης, 3Dtouch, κλπ), οπότε την κρατάω για την ώρα και βλέπουμε.



ποιo tempered glass φορας?
 

Prometheus

Established Member
6 April 2011
200
Απάντηση: Re: Θηκες και μεμβρανες προστασιας iphone6s

Αυτή εδώ.

Επίσης, η γυναίκα μου έχει αυτή, πάλι σε 6s και μου φαίνεται μια χαρά.


μηπως εχεις καποιο λινκ απο ελλαδα για πιο αμεση αγορα;
 

Prometheus

Established Member
6 April 2011
200
Απάντηση: Re: Θηκες και μεμβρανες προστασιας iphone6s

Δυστυχώς όχι. Εν τω μεταξύ οι τιμές που τις πήραμε ήταν κάτω από το μισό απ'αυτές που φαίνονται τώρα στο Amazon, πετύχαμε προσφορές.


δεν πειραζει...σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
+1 για temperd glass. Χθες που επεσε το κινητο με την οθονη προς τα κάτω σε χαλίκια (μικρα και μυτερα). Θρύψαλα το temperd, Η οθόνη ανέπαφη!
Μπορεί οι οθόνες των συγχρονων κινητών να μην χαράσονται εύκολα αλλά σε μια πτώση τα πράγματα είναι διαφορετικά.
Επίσης μακριά απο τις απλές μεμβράνες. Χαράσονται εύκολα και χάνει αρκετά σε αίθηση η αφή του κινητού.Αν ειναι να βάλεις φθηνή πλαστική μεμβράνη καλυτερα να μην βάλεις καθόλου.
Όσο για τις θήκες αν μας ανεδιαφερει περισσότερο η προστασία από πτώσεις και λιγότερο το αισθητικό κομμάτι τα πράγματα ειναι απλά. Όσο πιο μαλακή και όσο πιο χοντρή τόσο το καλυτέρο.
Επίσης είμαι αντίθετος με τις τις μεταλικές θήκες προστασίες. Δεν απορροφούν ελαστικά τις δυνάμεις στο σημείο επαφής στην πτώση και μειώνουν το σήμα του κινητού. (περισσότερο μειώνεται το σήμα της κινητής τηλεφωνίας και λιγότερο το wifi αλλά ή πτώση είναι αισθητή από το πρώτο δευτερόλεπτο χρήσης τους.)