Ο Σιδεράς - Mεταλλικές κατασκευές

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή πρόσφατο ταξίδι. Εκεί είδα σε χριστουγεννιάτικες αγορές, σιδεραδες να φτιάχνουν κ να πουλουν μικροκατασκευες. Είμαι σε αναζήτηση αμονιου (μάλλον μεταχειρισμένου) κ πατέντας για τη φωτιά. Όποιος έχει γνώμη ή πληροφορίες για το χόμπυ, ευπρόσδεκτος!

Αυτά τα χειροποίητα μαχαίρια είναι κοσμήματα τελικά....
 
Τεραστιο θεμα ανοιγεις φιλτατε,ο κοσμος της Μεταλλουργιας ειναι ενας αλλος κοσμος..Η επεξεργασια του ατσαλιου ειναι μυσταγωγια,κολλημα και αρρωστια,αν θες να εμπλακεις ετοιμασου για ατελειωτα ξενυχτια διαβασματος και για σοβαρα εξοδα.Εγω ειχα αρχισει,αλλα αποφασισα πως το ξυλο μου ταιριαζει καλυτερα..Σιδερο εναντιον ξυλου,φωτια εναντιον νερου..Μαγικες τεχνες και οι δυο..Αντε,ευχομαι συντομα να μας παρουσιασεις το πρωτο σου Δαμασκηνο λεπιδι...
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,656
Πάτρα
Μπράβο συντοπίτη για τις αναζητήσεις σου.
Μακάρι να το προχωρήσεις και να δούμε καλλιτεχνίες από το καμίνι σου.
Τελευταία φορά που είδα μάστορα να εξασκεί το επάγγελμα ήταν πριν από αρκετά χρόνια δίπλα από την εκκλησία της Αγίας Αικατερίνης στα γύφτικα όταν είχα πάει αρκετά μασιφάκια για να μου τα κάνει λόγχες στην άκρη για μια αυλόπορτα και κάγκελα που ήθελα.
Ο μάστορας ήταν ηλικιωμένος απ ότι θυμάμαι και δεν είναι σίγουρο ότι ζει ακόμα αλλά κάνε μια βόλτα από την περιοχή και ρώτησε .... μπορεί να υπάρχει διαθέσιμος και ο εξοπλισμός του.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,170
λοιπον... αλλο πραγμα το σιδερο για καγκελα και αλλο το ατσαλι. μια που νομιζω οτι το πρωτο δεν βαφεται/σκληραινει.

Για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ greekblades.com. Εκει θα βρεις μαχαιροποιους απο ολη την Ελλαδα που εχουν την διαθεση να σου δειξουν πραγματα.
Και για αρχη θα βρεις και πατεντες, οπως αυτοσχεδιο αμονι απο σιδηροτροχια (οι μισοι ετσι ξεκινησαν) και καμινι ιδιοκατασκευη με γκαζι, και πηγες για καθε ειδους υλικο. Μονο ωρα για διαβασμα να εχεις...
 

mixalio

AVClub Enthusiast
21 January 2012
718
Χανιά
και εγω ειχα γραφτει και ειχα ξεκινησει το διαβασμα αλλα λογω μειωμενου ελευθερου χρονου κ μεγαλου ογκου εργασιων
συν οτι δεν βρηκα καποιον να με βοηθησει το αφησα δυστηχως.
αν βρεις καποιον που να ξερει και ειναι στην ιδια περιοχη με εσενα για να σε βοηθησει στην αρχη θα ειναι πολυ βολικο!!
 

xelonakias

AVClub Enthusiast
5 June 2015
1,242
Ελλαδα
Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή πρόσφατο ταξίδι. Εκεί είδα σε χριστουγεννιάτικες αγορές, σιδεραδες να φτιάχνουν κ να πουλουν μικροκατασκευες. Είμαι σε αναζήτηση αμονιου (μάλλον μεταχειρισμένου) κ πατέντας για τη φωτιά. Όποιος έχει γνώμη ή πληροφορίες για το χόμπυ, ευπρόσδεκτος!

Αυτά τα χειροποίητα μαχαίρια είναι κοσμήματα τελικά....

Οτι λενε οι φιλοι, ανωθεν, ισχυει...
Επισης εαν θες να ασχοληθεις σοβαρα, περνα απο ενα πολυτεχνειο που εχει τεχνολογια υλικων, μεταλλα κλπ, και παρε το μαθημα για τα ατσαλια. Πλεον το κανουν και μεσω διαδικτυου. Η ακριβης κατανοηση του τι ειναι τηξη, σκλήρυνση, διαχυση ατομων ανθρακα, δενδρικες δομες, σιδεροπυριτια κλπ...Θα σου γλιτωσει απειρες ωρες διαβασματος απο γιατροσοφια μαστορων και ατερμονες συζητησεις ανακριβεις κλπ. Το μεταλλο ειναι τεχνη και εφαρμοσμενη επιστημη. Σημερα μπορεις να αγορασεις καθε λογης μεταλλο σε βαβδους η φυλλα με την ακριβη συνθεση που χρειαζεσαι, για ασχοληθεις με την διαμορφωση, χωρις εκπληξεις απο την χρηση ακατάλληλου υλικου για την δημιουργια σου. Λ.χ. για σπαθι, παιρνεις -ατσαλι ελατηριου- οχι ανοξείδωτο...κλπ. Επισης η παραδοσιακη τεχνη (θερμανση, σφυρηλατηση, ψυξη) ειναι ενεργοβορα, θορυβώδης και παραγει πολλα σκουπιδια και ρυπους. Και θελει συνεχη εγρασια σε μερες. Να προβλεψεις χωρους, συν ασφαλεια εργασιας, προστατευτικα κλπ....Ειναι δυσκολο χομπι για κατοικημενη περιοχη. Εγω δεν το επιχειρω λογω γειτονων. Δες πολλα βιντεο δημιουργων και κοιτα τους χωρους τους. Θα καταλαβεις τι εννοω.
 
  • Like
Reactions: kostas k

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Οτι λενε οι φιλοι, ανωθεν, ισχυει...
Επισης εαν θες να ασχοληθεις σοβαρα, περνα απο ενα πολυτεχνειο που εχει τεχνολογια υλικων, μεταλλα κλπ, και παρε το μαθημα για τα ατσαλια. Πλεον το κανουν και μεσω διαδικτυου. Η ακριβης κατανοηση του τι ειναι τηξη, σκλήρυνση, διαχυση ατομων ανθρακα, δενδρικες δομες, σιδεροπυριτια κλπ...Θα σου γλιτωσει απειρες ωρες διαβασματος απο γιατροσοφια μαστορων και ατερμονες συζητησεις ανακριβεις κλπ. Το μεταλλο ειναι τεχνη και εφαρμοσμενη επιστημη. Σημερα μπορεις να αγορασεις καθε λογης μεταλλο σε βαβδους η φυλλα με την ακριβη συνθεση που χρειαζεσαι, για ασχοληθεις με την διαμορφωση, χωρις εκπληξεις απο την χρηση ακατάλληλου υλικου για την δημιουργια σου. Λ.χ. για σπαθι, παιρνεις -ατσαλι ελατηριου- οχι ανοξείδωτο...κλπ. Επισης η παραδοσιακη τεχνη (θερμανση, σφυρηλατηση, ψυξη) ειναι ενεργοβορα, θορυβώδης και παραγει πολλα σκουπιδια και ρυπους. Και θελει συνεχη εγρασια σε μερες. Να προβλεψεις χωρους, συν ασφαλεια εργασιας, προστατευτικα κλπ....Ειναι δυσκολο χομπι για κατοικημενη περιοχη. Εγω δεν το επιχειρω λογω γειτονων. Δες πολλα βιντεο δημιουργων και κοιτα τους χωρους τους. Θα καταλαβεις τι εννοω.
Αυτό έχω στο μυαλό μου. Είναι απόφοιτος σχολής συναφούς αντικειμένου, αν κ από την τεχνολογία των υλικών λίγα θυμάμαι κ θέλω ξεσκόνισμα. Ευτυχως χώρος υπάρχει. Όσον αφορά στην κατεργασία, όσα videos αλλά κ ζωντανά έχω παρακολουθήσει, δεν μου φαίνονται άπιαστα. Ειδωμεν. Προς το παρόν ψάχνω αμόνι (πανακριβα) κ προχωρω την πατέντα για το καμίνι.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,170
υπαρχει και η ευκολη λυση για την μαχαιροποιια. Ο πωλητης στην Ελλαδα της χαλυβουργιας Udelholm εχει ολα τα βασικα ατσαλια μαχαιριου και αναλαμβανει την βαφη τους (και αποστολη στην επαρχια). Τον χρησιμοποιουν συχνα τα μελη του φορουμ και ειναι εξυπηρετικος και στο τηλεφωνο
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Καλημέρα κ χρόνια πολλά. Ή πρώτη κατασκευή με τα νέα εργαλεία είναι ένα μαχαιρακι. Δυστυχώς από τη σφυρηλάτηση δεν έχω φωτο. Μόνο από την επεξεργασία με τις λιμες.
a6bf94047d45e2c5ec2d6a03bfdf74e0.jpg


10580657119d5fd8c806e65283404871.jpg

Πολλη λεπτόδουλειά κ πολυ λιμαρισμα. Δεν απορώ που τα χειροποίητα τα πουλάνε τόσο ακριβά!
 
  • Like
Reactions: Giannis mkds

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Πολύ καλή η προσπάθεια σου.
Λογικό είναι η πρώτη φορά να είναι τόσο ζόρικη αλλά λογικά η δεύτερη θα είναι πιο εύκολη! :)
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
2631da7dd60011cc3252bfa7d4201295.jpg
9bd7349ee443b7539e8b0e8250e151f7.jpg

Τελείωσα επιτέλους το μαχαιράκι. Εκκρεμεί μόνο το τελικό τροχισμα αν κ ήδη κόβει πολύ καλά, κ το πέρασμα με μερικά ακόμα χέρια λινελαιο.
Η απόπειρα έγινε για πειραματισμούς, κ μόνο με ο,τι υλικό είχα σπίτι. Η Λια γεννήθηκε από μπετοβεργα που αφού σφυρηλατηθηκε για να πάρει ένα καλό σχήμα, λιμαριστηκε. Ακολούθησε βαφή του χάλυβα. Το χερούλι είναι από προπέρσινο ελιά, και τα προσόντα μπρουτζινες βίδες. Ελπίζω στην ελαστικότητα σας. Πρώτη προσπάθεια είναι
 
  • Like
Reactions: Giannis mkds

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Απιστευτο αποτελεσμα απο σφυρηλατιση μπετοβεργας!!! Καταλαβα λαθος??

Και η λαβη πανεμορφη!!
Όχι Μιχάλη, μια χαρά κατάλαβες. Φυσικά μετά τη σφυριλατηση έπεσε πολυυυυυυυυυ λίμα!
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: Ο Σιδεράς

2631da7dd60011cc3252bfa7d4201295.jpg
9bd7349ee443b7539e8b0e8250e151f7.jpg

Τελείωσα επιτέλους το μαχαιράκι. Εκκρεμεί μόνο το τελικό τροχισμα αν κ ήδη κόβει πολύ καλά, κ το πέρασμα με μερικά ακόμα χέρια λινελαιο.
Η απόπειρα έγινε για πειραματισμούς, κ μόνο με ο,τι υλικό είχα σπίτι. Η Λια γεννήθηκε από μπετοβεργα που αφού σφυρηλατηθηκε για να πάρει ένα καλό σχήμα, λιμαριστηκε. Ακολούθησε βαφή του χάλυβα. Το χερούλι είναι από προπέρσινο ελιά, και τα προσόντα μπρουτζινες βίδες. Ελπίζω στην ελαστικότητα σας. Πρώτη προσπάθεια είναι

:grinning-smiley-043