Cambridge CX A80

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Ανοίγω αυτό το θέμα πιο πολύ από εγκυκλοπαιδικής έννοιας για να το τονίζω το πόσο ταιριάζει ο ενισχυτής αυτός με τα ηχεία μου, τα Monitor Audio RX8.

Παλαιότερα είχα τον harman kardon 990 με τον οποίο ενώ ήμουν ευχαριστημένος ΠΑΝΤΑ ένιωθα οτι κάτι δεν άκουγα καλά...πάντα όμως.
Η αλήθεια είναι οτι με είχε βολέψει με το πόσες χίλιες μύριες ευκολίες είχε όπου είχα συνδέσει τα πάντα πάνω του. Επίσης είχε και γκάζι, τρελό γκάζι. Αν και η αλήθεια είναι οτι αργούσε να γκαζώσει στο volume ,αλλά αυτό μάλλον είναι θέμα του ενισχυτή και του gain του θεωρώ και δε το λέω σαν ελάττωμα, απλά το λέω.

Οταν παλιότερα είχα τα Audiovector MI3 Signature με τοποθέτηση λίγο άλλα ντ'άλλων έπαιζε αξιοπρεπέστατα και παρόλα τα βατ που ζητούσαν τα αδηφάγα αυτά ηχεία ένιωθα οτι σε μια καλή παραγωγή δεν υπήρχε όριο στο πόσο δυνατά θα άκουγα και γι αυτό και μόνον πιστεύω οτι ήταν πολύ αξιόλογος ενισχυτής.

Οταν πούλησα τα ηχεία και αγόρασα τα RX8, πήγα και άκουσα πολλά ηχεία με τον harman παραμάσχαλα. Θεώρησα οτι έκανε σωστό match (καταφανέστατα λάθος εκτίμηση) οπότε και προχώρησα σε αγορά.

Όπως και με τα audiovector, αν και τώρα είχα πολύ καλύτερη τοποθέτηση στο σπίτι, ένιωθα ΠΑΛΙ οτι κάτι δε κολλάει ρε παιδί μου...κάτι...
Και επειδή για όποιον θυμάται έριχνα το φταίξιμο στην πηγή, ένα blu-ray της harman, έφερα στο σπίτι και άκουσα ένα,δυο αμιγώς cd player όπου οι διαφορές μεταξύ των ήταν αμυδρά ακουστές και δεν δικαιολογώντουσαν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ για να έκανα υπέρβαση και να αγόραζα άλλο.

Αρα;; Μήπως φταίει ο ενισχυτής.... αναρωτιόμουν;

Και έφτασε η ώρα όπου πωλήθηκε, σχετικά εύκολα τολμώ να πω, αν και όπως όλα πλέον, έφυγε πολύ φθηνά...

Επειδή το μπάτζετ ήταν περιορισμένο στο χιλιάρικο οι επιλογές δεν ήταν πολλές. Μεταχειρισμένο για ψυχολογικούς λόγους δεν ήθελα... Από διάφορα που είχα ακούσει είχα ξεχωρίσει την densen. O b-110 μου άρεσε αρκετά αλλά ξέφευγε σε τιμή και στα περιφερειακά, γιατί θα θέλα έξτρα χρήματα για phono,dac και τηλεχειριστήριο...

Ο κλήρος μετά από διάβασμα αλλά και συνομιλία με κάποιους αντιπροσώπους (ονόματα όποιος θέλει σε πμ) αλλά και μετά από μια φευγαλέα ακρόαση στην έκθεση έπεσε στον cx a80.

Από την στιγμή που συνδέθηκε στο ρεύμα, από την πρώτη κιόλας στιγμή ένιωσα οτι ΟΛΑ μπήκαν στην θέση τους.
Πηγή παραμένει η ίδια, το blu ray, phono αγόρασα ένα project phono box s επειδή δεν είχε ενσωματωμένο και στο dac του συνέδεσα το imac.

Ο ήχος είναι ταυτόχρονα πιο αναλυτικός και πιο συμπαγής και ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ακούω πράγματα στα cd, flac που πριν ΔΕΝ άκουγα! Το βινύλιο δε, είναι δυο με τρεις σκάλες ανώτερο...τελικά τα ενσωματωμένα phono χάνουν ακόμα και από αυτά που έχουν 150 200 ευρώ, οι διαφορές είναι πέρα για πέρα εμφανείς.

Την βελτίωση του ήχου σε όλα τα επίπεδα παρατήρησε και η συμβία,δεν είμαι τρελός! Το πρώτο βράδυ που τον άναψα ακούγαμε μαζί διάφορα και κοιταζόμασταν και απορούσαμε πως ακούγαμε πριν. Μιλάμε για βελτίωση 30% με 40%.
Νιώθω πλέον οτι σηκώνει μια πολύ καλύτερη πηγή cd το σύστημα και το ομόσταυλο player το cxc είναι σε πολύ χαμηλή τιμή οπότε αργότερα ίσως το τολμήσω.

Προς το παρών θεωρώ οτι ακούω σε άλλο επίπεδο πλέον και σπάω το κεφάλι μου γιατί συμβαίνει αυτό...τόσο μέτριος ήταν ο χάρμαν (δε νομίζω), τόσο φοβερός είναι ο cambridge (πάλι δε το νομίζω), τόσο πολύ συνεργεία έχουν τα monitor audio με τα cambridge (η επικρατέστερη άποψη), τι διάολο...
Ακούω πολύ πιο μουσικά και ραφιναρισμένα απ οτι πριν και πιο αβίαστα αν μου επιτρέπεται. Μπορεί τιμολογιακά να ναι φθηνότερος ο cambridge έναντι του χαρμαν, μπορεί να ναι κυριολεκτικά ο μισός στο βάρος (10 κιλά έναντι 22 του χαρμαν) αλλά παίζει σε άλλο επίπεδο θεωρώ, παίζει μουσική ρε παιδάκι μου!

Αυτά τα "ολίγα" είχα να πω και ευχαριστώ γενικότερα πολλούς εδώ μέσα για τις συμβουλές του και καθοδήγηση τους.

Καλό βράδυ!

υ.γ. λινκ για τον ενισχυτή https://www.cambridgeaudio.com/products/cx/cxa80
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Μπράβο Βαγγέλη, πολύ χαίρομαι! Με υγεία, καλοάκουστος και να απολαμβάνεις πάντα έτσι και καλύτερα τις μουσικές σου!

Για πες λίγο και για τα μπάσα που ήταν λίγο "ατίθασα" πριν, με ενδιαφέρει.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Καλημέρα Δημήτρη και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Γενικότερα όλα ηρεμήσανε και ήρθαν εκεί που πρέπει. Τα μπάσα θεωρώ οτι τιθασσεύτηκαν και γενικότερα σφίξανε, γίνανε σίγουρα πιο ελεγχόμενα.
Αλλά επειδή άλλαξα και θέση στα μηχανήματα τα καλώδια mogami μονοκαλωδίωση που είχα δε φτάνανε και αγόρασα μεταχειρισμένα κάποια ecosse διπλοκαλωδίωση οπότε ίσως παίζει και αυτό τον ρόλο του στο σφίξιμο των μπάσων.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Όντως,είναι ωραία να σου κάθεται όπως θέλεις ένα μηχανάκι.
Με γεια και καλοάκουστο!
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
panoramix και sokmav σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Η αλήθεια είναι οτι η τιμή είναι χώμα γι αυτά που προσφέρει το μηχανάκι και την απόδοση του.
Θεωρώ οτι ανέβηκα επίπεδο με κυριολεκτικά ελάχιστα χρήματα.

Η μόνη παρασπονδία που έκανα είναι οτι μαζί με την αλλαγή του χαρμαν επήλθε και αλλαγή καλωδίων και μάλιστα διπλοκαλωδιωμένων...

Θα προσπαθήσω να τον μετακινήσω τον ενισχυτή και να βάλω πάνω τα παλιά Mogami κάποια στιγμή να δω τι διαφορές θα ακούσω, αν και δε νομίζω οτι με ένα διπλοκαλωδιωμένο καλώδιο κατώτερης ποιότητας του mogami θεωρητικά πάντα, θα βελτίωνε τόσο θεαματικά τον ήχο.

Τολμώ να πω οτι οι διαφορές είναι ένεκα του ενισχυτή γιατί πες οκ με την διπλοκαλωδίωση σφίξανε τα μπάσα λίγο, αλλά πως βελτιώθηκε όλο το soundstage και γενικότερα η καθαρότητα του συστήματος;
Ακούω κάτι πιατίνια και κάτι background ήχους σε ηχογραφήσεις που αγνοούσα την υπαρξή τους, σε σημείο που χτες κοίταζα πίσω μου να δω τι είναι αυτό που ακούγεται χαχα! Λες και ήταν κανα φάντασμα πίσω μου!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Ωραία πράγματα διαβάζω! Η CA έχει ιστορία πίσω της και είναι απο τις λίγες παλιές που ακόμα τιμούν την δικάναλη ακρόαση. Μεγειές και καλοάκουστος!

Τα καλώδια έχουν και αυτά ένα ρόλο να παίξουν , ιδιαίτερα όταν το σύστημα "ακούει" ...
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Σε ευχαριστώ πολύ fragoulis!
Είμαι σίγουρος οτι ο ενισχυτής είναι άλλο επίπεδο απλά κρατάω και μια μικρή πισινή με τα καλώδια.
Επόμενη στάση το cxc, το ομόσταυλο player.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Κι εγώ νομίζω ότι τα βασικά είναι από τον ενισχυτή. Τα καλώδια μπορεί να επηρεάσουν, αλλά σύμφωνα με την εμπειρία μου δεν κάνουν τη νύχτα-μέρα. Κάνε το τεστ κι εσύ, θα έχει πλάκα.
 

baltasarr

New member
28 October 2015
80
Καλορίζικος vsklav! Καλές ακροάσεις! Αύριο θα τον ακούσω κ γώ στην αντιπροσωπία ;)
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Καλορίζικος vsklav! Καλές ακροάσεις! Αύριο θα τον ακούσω κ γώ στην αντιπροσωπία ;)

Ευχαριστώ baltasarr! Να σαι καλά!
Οταν τον ακούσεις κατέθεσε εδώ τις εντυπώσεις σου! Εγώ κάθε μέρα διαπιστώνω πόσο πιο μουσικός και πόσο πιο "σωστός" τονικά είναι σε σχέση με τον προηγούμενο μου.
 

baltasarr

New member
28 October 2015
80
Χρόνια πολλά!
Θα δώσω κ εγώ τα εύσημα στον cx80. Πολύ δυνατός ενισχυτής! Έχει μπει στις πρώτες θέσεις μέχρι στιγμής για την επιλογή μου.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Εγώ κάθε μέρα τον απολαμβάνω και σοκάρομαι από τις διαφορές με τον προηγούμενο μου....Με κάνει να μετανιώνω που πριν 3 χρόνια σκεφτόμουν τον 851A και τον απέρριψα επειδή ήταν πιο ακριβός και με αρκετά λιγότερα βατ...αν τον είχα αγοράσει τότε δε θα τρωγόμουν καθε τρεις και λίγο τι φταίει στο σύστημα...Βέβαια αυτά τα λέω από τις εντυπώσεις του cx a80 και δεν έχω ακούσει καν τον 851 οπότε τρέχα γύρευε, αλλά ειλικρινά δε περίμενα τόσο καλό αποτέλεσμα με τόσο λίγα λεφτά.
Σε κάνει να αναρωτιέσαι για πολλά πράγματα...

Baltasarr με monitor audio τον άκουσες ή με τα ομόσταυλα ηχεία της Cambridge?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εγώ κάθε μέρα τον απολαμβάνω και σοκάρομαι από τις διαφορές με τον προηγούμενο μου....Με κάνει να μετανιώνω που πριν 3 χρόνια σκεφτόμουν τον 851A και τον απέρριψα επειδή ήταν πιο ακριβός και με αρκετά λιγότερα βατ...αν τον είχα αγοράσει τότε δε θα τρωγόμουν καθε τρεις και λίγο τι φταίει στο σύστημα...Βέβαια αυτά τα λέω από τις εντυπώσεις του cx a80 και δεν έχω ακούσει καν τον 851 οπότε τρέχα γύρευε, αλλά ειλικρινά δε περίμενα τόσο καλό αποτέλεσμα με τόσο λίγα λεφτά.
Σε κάνει να αναρωτιέσαι για πολλά πράγματα...

Baltasarr με monitor audio τον άκουσες ή με τα ομόσταυλα ηχεία της Cambridge?

Μπορείς να περιγράψεις λίγο το σύστημά σου να το θυμηθούμε;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μη νομίζεις πάντως, παντα κάτι θα φταίει και κάτι (συνήθως ακριβότερο) θα παιζει καλυτερα.
Το να αραξεις είναι περισσότερο απόφαση που πηγάζει απο οικονομικούς παράγοντες.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Στην τωρινή μορφή το σύστημα είναι το εξής:

blu ray - Harman Kardon bdt30
pickup - Project debut carbon ( πριν έπαιζε με το phono του Harman kardon 990, τώρα με project phono box s)
ηχεία - Monitor Audio RX8
Pc που χρησιμοποιείται μόνο για ιντερνετικό ράδιο - imac 21.5 του 2009.

Εχω καλώδια ρεύματος diy supra σε ενισχυτή και blu ray. Γενικότερα οι συνδέσεις και τα καλώδια των ηχείων είναι θεωρώ σχετικά προσεγμένα, δεν έχω τίποτε πανάκριβο επάνω, απλά δεν είναι του κιλού. Του κιλού είναι μόνο η οπτική ίνα που χω συνδέσει το imac στον ενισχυτή.
Εχω coaxial audioquest, rca phono inakustik, rca απλά της qed και καλώδια ecosse flat biwire στα ηχεία.

Σαν αλλαγές έχει γίνει φυσικά η αντικατάσταση του Harman kardon 990 έναντι του Cambridge, μπήκε εξωτερικό Phono αναγκαστικά και πριν στα ηχεία είχα mogami 3103 μονοκαλωδίωση.

Η μεγάλη αλλαγή είναι ο ενισχυτής και η πιο μικρή θεωρώ τα καλώδια. Το Phono είναι ξεκάθαρα καλύτερο από το phono του Harman και είναι λογικό οπότε δε το βάζω στην εξίσωση. Τα καλώδια τυπικά είναι πιο φθηνά από τα mogami που είχα αλλά είναι διπλοκαλωδίωση με οτι συνεπάγεται αυτό.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μη νομίζεις πάντως, παντα κάτι θα φταίει και κάτι (συνήθως ακριβότερο) θα παιζει καλυτερα.
Το να αραξεις είναι περισσότερο απόφαση που πηγάζει απο οικονομικούς παράγοντες.

Σαφώς σαφέστατα όπως τα λες. ΑΛΛΑ λάβε υπόψιν οτι είμαι άνθρωπος που δε ζητάει πολλά και δε ψάχνω ούτε sweet spots ούτε τίποτε από τέτοια πράγματα.
Θέλω απλά να ακούω μουσική. Δε με νοιάζει πόσο καθαρά ή πόσο λαμπρά ακούγεται η φωνή ή το τίμπρο κοκ...
Και πριν ένιωθα οτι δεν άκουγα μουσική εν αντιθέσει με τώρα που όλα μπήκανε στην θέση τους. Ανυπομονώ να πάρω και το dedicated cd transport της Cambridge όπου πιστεύω θα κάνει ακόμα κάλύτερα τα πράγματα.

Επίσης ο Cambridge ήταν σημαντικά φθηνότερος του Harman.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Θα με βρίσκει πολύς κόσμος τώρα.
Δε δοκιμαζεις να βάλεις αντί για τα σουπρα κανένα lapp olflex (Δημουλας);
Θα χάσεις σε ησυχία και χαμηλό, αλλα θα κερδίσεις σε "μελωδία" και μαλακοτητα.
3-4 ευρώ το μέτρο έχουν.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Πώς και δεν παίζεις από το iMac τα cd σου μέσω ripping?

χεχε όλοι αυτό μου λέτε να κάνω...Αλλά βαριέμαι την διαδικασία του ripping αφάνταστα...έχω και πάνω από χίλια cd και θα μου πάρει αιώνες...Επίσης για λόγους που δεν είναι του παρόντος, δε μου αρέσει να ανοίγω το pc για να ακούω μουσική. Ισως το κάνω στο μέλλον, ποτέ δε ξέρεις, αλλά χλωμό.
Επίσης το imac χρησιμεύει πιο πολύ σαν media player και είναι συνδεδεμένο και στην τηλεόραση αλλά και στον ενισχυτή.
Μουσικά προτιμώ να μαι πιο oldschool :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Θα με βρίσκει πολύς κόσμος τώρα.
Δε δοκιμαζεις να βάλεις αντί για τα σουπρα κανένα lapp olflex (Δημουλας);
Θα χάσεις σε ησυχία και χαμηλό, αλλα θα κερδίσεις σε "μελωδία" και μαλακοτητα.
3-4 ευρώ το μέτρο έχουν.

Επίσης έχω να σου πω οτι είμαι τύπος που δεν καταλαβαίνει διαφορές σε καλώδια χαχα! Εκτός και αν έφταιγε τόσο πολύ ο Harman και δεν άκουγα διαφορές. Ολα έχουν τοποθετηθεί για ψυχολογικούς λόγους και ανάθεμα αν κατάλαβα κάτι στον ήχο.
Η μεγαλύτερη αλλαγή επήλθε όταν άλλαξα ένα αρχαίο cd sansui με το blu ray και τώρα που άλλαξα ενισχυτή.

Θα ακούσω την προτασή σου πάντως, μιας και το χαμηλό είναι που με προβληματίζει στα ηχεία μου. Βελτιώθηκε παρασάγγας με τον Cambridge και έσφιξε αλλά ενδέχεται βελτίωσης. Ο χώρος και η τοποθέτηση δεν αλλάζει οπότε ίσως δοκιμάσω τα ρεύματος που λες.