Sony KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Εχθές παρέλαβα την Sony KDL48 W705C και στο λίγο που είχα τον χρόνο να ασχοληθώ μαζί της τις πρώτες 2 ώρες εχθές το βράδυ παραθέτω τις πρώτες μου εντυπώσεις.

Αρχικά μου έκανε εντύπωση πόσο λεπτή και ελαφριά είναι για το μέγεθος της η τηλεόραση. Παρά τις 48 ίντσες της μπορεί ένα άτομο πολύ εύκολα μόνος του να την βγάλει από το κουτί της, να συναρμολογήσει την βάση της και να την τοποθετήσει το έπιπλο. Με την παλιά μου ασήκωτη 50αρα Plasma χρειαζόμουν πάντα ένα δεύτερο χέρι βοήθειας.

Σχεδιαστικά η τηλεόραση είναι πολύ όμορφη, με πολύ λεπτό πλαίσιο, πολύ λεπτή στο πάχος και με διακριτική και καλόγουστη μεταλλική βάση. Επίσης το λογότυπο στο κάτω μέρος είναι πολύ διακριτικό και ο φωτισμός Led μπροστά του της δίνουν ένα ωραίο στιλ. Την τοποθέτησα στην βάση της αλλά εκτιμώ πως και στον τοίχο θα δείχνει επίσης πολύ όμορφη. Το υλικό της είναι ως επί το πλείστον φτηνό πλαστικό, δεν είναι κάτι το αξιόλογο όμως με το μινιμαλιστικό της design κρύβει την "φτήνια" της και δείχνει πολύ πιο ποιοτική στο μάτι από ότι πραγματικά είναι.

Ως προς τις συνδέσεις θεωρώ πως έχει ότι θα μπορούσε να περιμένει κανείς από μία σύγχρονη τηλεόραση, αρκετά HDMI και USB, MHL, οπτική έξοδο για τον ήχο, σύνδεση δικτύου, RCA, scart, σύνδεση κεραίας και δορυφορικού πιάτου κλπ. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι πως η οπτική και το ethernet βρίσκονται εντελώς κάθετα στο σώμα της τηλεόρασης και όχι προς τα κάτω ή στο πλάι όπως οι άλλες συνδέσεις, πράγμα που αν χρησιμοποιείς χοντρά καλώδια με προστασία χαλκού ίσως να είναι πρόβλημα στην περίπτωση που θέλεις να τοποθετήσεις την τηλεόραση πολύ κοντά στον τοίχο. Εγώ για την ώρα δεν έχω τέτοιο σκοπό. Επίσης το τροφοδοτικό της δεν βρίσκεται εντός στο σώμα της αλλά είναι εξωτερικό όπως στα laptops. Αυτό είναι και καλό και κακό. Καλό γιατί αν χαλάσει αντικαταστήται πολύ εύκολα χωρίς να πάει η τηλεόραση για service, αλλά μπορεί να είναι εμπόδιο για κάποιον που δεν έχει πολύ χώρο για καλώδια πίσω από το έπιπλο του, η κυρίως αν η τηλεόραση δεν μπει σε έπιπλο αλλά τοποθετηθεί μετέωρη μόνη της σε κάποιο τοίχο.

Ως προς την εγκατάσταση της έγιναν όλα πολύ εύκολα και γρήγορα με τον συντονισμό των καναλιών, το software update και την ενημέρωση των εφαρμογών απλά ακολουθώντας τα βήματα χωρίς καν να ανοίξεις το manual. To GUI της είναι αρκετά πρακτικό και θα έλεγα καλοσχεδιασμένο, όμορφο έως και εντυπωσιακό με τα animated εφέ του, Παρατήρησα ένα μικρό lag στην απόκριση όταν κάνεις μια επιλογή συγκρίνοντας με το μενού της παλιάς μου Samsung plasma όπου όλα γίνονταν πιο άμεσα. Όμως σε καμία περίπτωση δεν θα το έλεγε κανείς εκνευριστικό. Στις εφαρμογές smart TV φαίνεται πολύ sophisticated αλλά ακόμα δεν το έχω ψάξει πολύ και δεν έχω διαβάσει το manual για να σας πω πόσο καλή ή όχι είναι σε αυτό τον τομέα.

Τώρα στο θέμα της εικόνας μάλλον δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός κριτής για να βγάλει κανείς συμπεράσματα καθώς προέρχομαι από τον κόσμο της Plasma με τον οποίο συμβίωνα τα τελευταία χρόνια και ως προς την εμπειρία μου με άλλες LCD η σύγκριση γίνεται με τηλεοράσεις άνω της 5ετίας που είχα στο παρελθόν. Η πρώτη εντύπωση στο θέμα της εικόνας σε σχέση με την Plasma ήταν απογοητευτική με τα ψηφιακά τηλεοπτικά κανάλια. Η εικόνα δείχνει πολύ ψεύτικη και τα χρώματα πολύ αφύσικα τουλάχιστον έτσι όπως έρχεται σεταρισμένη από το εργοστάσιο. Έπαιξα λιγάκι με τις ρυθμίσεις να το βελτιώσω ρίχνοντας χρώμα και αντίθεση αλλά θα το ψάξω και άλλο. Η Plasma στα τηλεοπτικά τόσο στα SD όσο και τα HD ήταν ποιοτικά 5 επίπεδα πιο πάνω. Σε σκοτεινό δωμάτιο η Sony τα πάει πράγματι πολύ καλά με αρκετά καλό μαύρο για LCD τηλεόραση, καλύτερο από ότι άλλο έχω δει μέχρι τώρα από αυτή την τεχνολογία. Όμως και πάλι αυτό δεν σώζει την αφύσικη lcdλα που έχουν τα χρώματα στα τηλεοπτικά. Όταν την τροφοδότησα για λίγο με καλής ποιότητας σήμα από το δίκτυο τα πράγματα έγιναν σαφώς καλύτερα. Η εικόνα έγινε αρκετά πιο αξιοπρεπής στο λίγο που είδα. Ακόμα δεν έχω κάτσει να παρακολουθήσω ταινία HD για να σας πω πιο ολοκληρωμένες εντυπώσεις.

Τέλος ως προς τον ήχο της στο λίγο που άκουσα στην αρχή που την σέταρα μου φάνηκε αρκετά καλός. Στην συνέχεια τον απενεργοποίησα καθώς χρησιμοποιώ εξωτερικό ενισχυτή οπότε δεν είμαι σε θέση να σας δώσω λεπτομερείς εντυπώσεις.

Αυτά για την ώρα, όταν θα έχω περάσει περισσότερο χρόνο μαζί της θα γράψω κι άλλα.

image2.jpgimage1.jpg
 

harrygreen88

New member
2 December 2015
49
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλοριζικη. Δοκιμασες να βαλεις usb με ταινια και υποτιτλους για να δεις αν σου διαβαζει κανονικα τα ελληνικα χωρις να χρειαζεται να αλλαξεις το codec των υποτιτλων απ τον υπολογιστη σου? Αν δε σου ειναι δυσκολο θα μπορουσες να μου πεις επειδη με ενδιαφερει κ εμενα η συγκεκριμενη?
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλοριζικη. Δοκιμασες να βαλεις usb με ταινια και υποτιτλους για να δεις αν σου διαβαζει κανονικα τα ελληνικα χωρις να χρειαζεται να αλλαξεις το codec των υποτιτλων απ τον υπολογιστη σου? Αν δε σου ειναι δυσκολο θα μπορουσες να μου πεις επειδη με ενδιαφερει κ εμενα η συγκεκριμενη?

Όχι τις δυνατότητες αναπαραγωγής και PVR δεν πρόλαβα να τις κοιτάξω καθόλου. Όταν το δοκιμάσω θα σου πω.
 

harrygreen88

New member
2 December 2015
49
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αν σου ειναι ευκολο δες πως μπορει να σου εμφανιζει τους φακελους σου στο usb η σε σκληρο γιατι απ οτι διαβασα στα πεταει χυμα κ αντε βρεις την ακρη αν εχεις συνδεσει σκληρο 1 Tb. Η εικονα σε HD φανταζομαι πολυ καλη;
 

mtriandros

New member
8 January 2012
80
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλοριζικη. Δες τι ειδους αρχεια γραφει με PVR, οταν μπορεσεις. Θανκς.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Sony Bravia KDL-xxW705C (xx=48",40",32")

VA panel,Edge LED,50Hz+αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,αντικαθιστά τις περσυνές KDL-48W605B και την KDL-48W585B ,σχεδόν ολόιδιες.

2000732227.jpeg


2000732228.jpeg

source photos:[tweakers.net]

SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ-ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
KDL-xxW705C specs...http://www.sony.gr/electronics/tileoraseis/w700c-series/specifications

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ-ΓΕΝΙΚΑ-FAQ-ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ-iMANUAL-ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ-FIRMWARE
Υποστήριξη για KDL-48W705C...https://www.sony.gr/support/el/product/KDL-48W705C

Εγχειρίδια για KDL-W705C...https://www.sony.gr/support/el/content/cnt-man/KDL-48W705C/list

i-Manual(ηλεκτρονικό εγχειρλιδιο χρήσης) KDL-W705C....http://pdf.crse.com/manuals/14XM100111/EL/index.html

Μορφές αρχείων με δυνατότητα αναπαραγωγής (συσκευές DLNA, USB κλπ.)...http://pdf.crse.com/manuals/14XM100111/EL/codeclist.html#5

Firmware update PKG2.704EUA...https://www.sony.gr/support/el/cont...bravia-kdlw-firmware-update-v2704/KDL-48W705C

Προαιρετικά αξεσουάρ:Ασύρματο υπογούφερ (SWF-BR100), καλώδιο MHL .

Standard VESA:30x20cm

Πέρι PAP και PIP

Opera browser


Reviews

48"...[tweakers.net]...Sony KDL-48W705C review...http://tweakers.net/reviews/4161/sony-48-inch-w70c-zuinige-lcdtv-zonder-franje.html

32"...[benchmark.pl]...Sony KDL-32W705C review...http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/sony-kdl-32w705c-test.html
 
Last edited:

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εχθές δοκίμασα να παίξω ταινία μέσω της εφαρμογής Plex από την βιβλιοθήκη ταινιών στο δίκτυο μου. Όλα καλά η ταινία έπαιζε απροβλημάτιστα και οι Ελληνικοί υπότιτλοι αναγνωρίστηκαν κανονικά.
 

harrygreen88

New member
2 December 2015
49
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Eνσωματωμενοι υποτιτλοι η απλα με το ιδιο ονομα με την ταινια στον φακελο? Βρηκες τροπο να οργανωσεις σε φακελους τα αρχεια σου οταν συνδεεις σκληρο η usb η αναγκαστικα τα πεταει ολα χυμα?
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Eνσωματωμενοι υποτιτλοι η απλα με το ιδιο ονομα με την ταινια στον φακελο? Βρηκες τροπο να οργανωσεις σε φακελους τα αρχεια σου οταν συνδεεις σκληρο η usb η αναγκαστικα τα πεταει ολα χυμα?

Όχι ενσωματωμένοι. Υπότιτλοι σε μορφή αρχείου .srt μέσα στον ίδιο φάκελο με την ταινία αλλά με άλλο όνομα. USB δεν έχω συνδέσει ακόμα, οι ταινίες μου βρίσκονται στον υπολογιστή σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού και η τηλεόραση τις βλέπει μέσα από το δίκτυο. Οι ταινίες είναι οργανωμένες μέσω του Plex media server και η τηλεόραση τις βλέπει με εφαρμογή plex client με το πρωτόκολλο DLNA.

H ταινία ήταν 1080p με ήχο Dolby digital και έπαιζε απροβλημάτιστα χωρίς κολλήματα. Νωμίζω πως το macmini που χρησιμοποιώ ως media player είναι πλέον περιττό.

Η εικόνα ήταν αρκετά καλή με πολύ καλό μαύρο, όμως τα χρώματα εξακολουθούν να μου φαίνονται υπερβολικά και κουραστικά. Δεν έχω κοιτάξει ακόμα τι modes εικόνας έχει για να τα βελτιώσεις.

Τέλος να πω πως η τηλεόραση μου είναι κατασκευής Νοέμβριος 2015!
 
Last edited:

harrygreen88

New member
2 December 2015
49
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Ειναι αναμεσα στην δικη σου και την w755c αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν τα 200 ευρω παραπανω για τα 100 hz και το android tv. Κατα 95% θα παω στην δικη σου ομως γιατι δε το βλεπω να ριχνουν την τιμη στην αλλη. Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,578
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πήρα κι εγώ τη συγκεκριμένη. Στο δίκτυο μου έχω ένα nas synology. Ενώ το βλέπει δεν μπορώ δω εξωτερικούς υπότιτλους. Αν τους ενσωματώσω στο αρχείο mkv τους παίζει κανονικά. Η εικόνα πάντως είναι πολύ καλή και στο τηλεοπτικό.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Προς πληροφόρηση εδώ στην Γερμανία η τιμή της έχει πέσει στα 535 ευρώ στα ιντερνετομάγαζα. Πριν 1 εβδομάδα η τιμή της ξεκίναγε από 600 και πάνω. Αν την βρείς γύρω στα 550 ευρώ θεωρώ πως είναι καλή τιμή για αυτή την τηλεόραση. Δεν νομίζω μέσα στους επόμενους μήνες να πέσει πολύ πιο κάτω.
 

harrygreen88

New member
2 December 2015
49
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

599 εχει εδω, εχεις αποψη για το αν αξιζει να δωσω αλλα 200 για την 755? Η αληθεια ειναι οτι μου φαινονται πολλα τα 200 πανω για 2 ιντσες περισσοτερες.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η προσωπική μου άποψη είναι πως γενικά δεν αξίζει να δώσει κάποιος χρήματα για lcd τηλεόραση. Αν βολέυεσαι με αυτή που έχεις τώρα θα σου έλεγα να περιμένεις 1-2 χρονια και να πάρεις μια OLED όταν αυτές πέσουν. Αν τώρα επίγεσαι για τηλεόραση όπως εγώ, θεωρώ πως η 705 είναι μια καλή οικονομική λύση. Η 755 νομίζω είναι γενικά και σαν κατασκευή πιο καλή τηλεόραση με μεταλικό σώμα, αλλά όπως σου είπα αυτή την στιγμή δεν θα έδινα πολλά χρήματα για μια τεχνολογία που πρόκειτε να παραγκονηθεί στα επόμενα χρόνια.
 

harrygreen88

New member
2 December 2015
49
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σωστα σκεπτικο νομιζω. Ευχαριστω πολυ, νομιζω με ξεμπερδεψες.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Eνσωματωμενοι υποτιτλοι η απλα με το ιδιο ονομα με την ταινια στον φακελο? Βρηκες τροπο να οργανωσεις σε φακελους τα αρχεια σου οταν συνδεεις σκληρο η usb η αναγκαστικα τα πεταει ολα χυμα?

Πατώντας το κουμπί Options βγαίνει menu και υπάρχει επιλογή για προβολή σε φακέλους.
 

harrygreen88

New member
2 December 2015
49
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστω πολυ, εξυπηρετικος ακομα μια φορα.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δοκίμασα το USB στικάκι αλλά δυστυχώς είναι φορμαρισμένο σε MacOS και δεν το βλέπει η τηλεόραση. Δοκίμασα όμως τον media player της τηλεόρασης μέσω DLNA από σκληρό στο δίκτυο.

Με τους υπότιτλους δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι ακριβώς συμβαίνει. Μία ταινία που δοκίμασα με 3 διαφορετικά αρχεία υποτίτλων Ελληνικά, Αγγλικα και Ισπανικά, αναγνωρίζει τα Αγγλικά και τα Ισπανικά αλλά το αρχείο με τα ελληνικά σαν να μην υπάρχει καθόλου. Σε άλλη ταινία με Αγγλικά και Ελληνικά δεν βλέπει κανέναν από τους 2. Μία τρίτη ταινία δεν την παίζει καθόλου. Ως προς τον ήχο παίζει κανονικά και αναγνωρίζει και Dolby Digital και DTS.

Μέσω του plex client η TV παίζει τα πάντα όλα! Αναγνωρίζει κανονικά όλες τις ταινίες και όλους τους υπότιτλους και του Ελληνικούς τους εμφανίζει κανονικά. Η μόνη διαφορά του plex με τον ενσωματωμένο player της τηλεόρασης είναι πως στο fast forward/backward είναι πιο αργός στην αναζήτηση, κατά τα άλλα μια χαρά.
 

harrygreen88

New member
2 December 2015
49
Re: SONY KDL W705C series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Tωρα με ψιλοαγχωσες. Δεν θελω να ειμαι αναγκαστικα με το λαπτοπ ανοιχτο για να κανω χρηση του plex.Mε στικακι θα βλεπω κυριως και το δικο μου στικακι ειναι σε macOS καθως στο σπιτι ολες μου οι αλλες συσκευες ειναι apple. Mirroring απ το iPad στην τηλεοραση σου κανει στο youtube?