Ηχεία Πλήρη...Βραδινών Εντάσεων/Ακροάσεων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Αυτο ακριβως:
Ποια ειναι αυτα τα ηχεια που αποδιδουν σε πληρες φασμα και ειναι ακρως ευηκοα, σε χαμηλες (σχετικα,οχι ανω των 50 db) εντασεις ιδανικα για βραδινες ακροασεις; Eννοειται οτι το ζητουμενο ειναι η αποδοση να μην διαφοροποιειται οταν η ενταση αυξανει "αισθητα". Κατα προτιμηση δαπεδου συμμαζεμενων διαστασεων
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Επειδή είσαι στην κατηγορία Hi-End ηχεία.
Παίζουμε σε κατηγορία high end όντως ?
Να μιλήσουμε με δεδομένα ηχείων 5000++ ανά ζευγάρι ή και ηχείο ?
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Χμ... να το κανουμε στυλ-μνημονιο; στα... προθυρα του hiend, δηλ του ποσου που ανεφερες ανα ζευγος
 

VasilisXXX4

New member
26 March 2008
1
Re: Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Vienna Acoustics Beethoven baby grand. Μου ταιριάζει σε όλες τις ανάγκες που έβαλες παραπάνω και αν το άκουσες στην έκθεση ειναι όντως hi end
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Από μουσικούλα τι ακούς ?
Τελικός ενισχυτής φαντάζομαι υπάρχει ήδη κάποιος καλός ? Αν ναι, ποιός ?

Και αν έχεις κάποια προτίμηση στο "στύλ" του ήχου ( να τονίζονται κάποιες συχνότητες ? μπασάκι λογικά δεν θα θες αφού μιλάμε για νυχτερινές ακροάσεις )
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Βαγγέλη,σε αυτά που αναφέρεις και συμμαζεμένο έχω ακούσει τα Blumenhofer big fun 17.
Το κακό είναι πως πίσω τους είχαν πολλές χιλιάδες συνοδά,οπότε το παρόν διάβασε το με επιφύλαξη.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Είσαι σίγουρος για τα 50dB; σε τόσο χαμηλή ένταση θέλεις κάτι με φουσκωμένο χαμηλό για να ακούγεται ισορροπημένο. Δυστυχώς το loudness έχει εκλείψει από τους ενισχυτές.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Είσαι σίγουρος για τα 50dB; σε τόσο χαμηλή ένταση θέλεις κάτι με φουσκωμένο χαμηλό για να ακούγεται ισορροπημένο. Δυστυχώς το loudness έχει εκλείψει από τους ενισχυτές.

+1 ... θέλεις κάτι σαν το παλαιό χαρακτηριστικό των ενισχυτών μέχρι το 1980-90, που φούσκωναν κάπως τα άκρα σε χαμηλές εντάσεις και έδιναν την ψευδαίσθηση πλήρους ακούσματος ...

Βαγγέλη, παρακολουθώ τις κινήσεις σου αρκετά χρόνια τώρα ... έχεις αλλάξει πολλά μηχανάκια και όλο κάτι σε τρώει, αφού ουδέποτε φαίνεσαι πλήρως ικανοποιημένος ... γνώμη μου, μην δαπανήσεις άλλα χρήματα ... δες πιο χαλαρά αυτό το καταναγκαστικής φύσεως χόμπυ, και ασχολήσου με μάζεμα μουσικών ... και άσε ότι έχεις να παίζει όπως έχει ... ή φύλαξε την όρεξη σου για όποτε αλλάξεις χώρο, που από ότι θυμάμαι είναι ο φταίχτης για όλα σου τα δεινά ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πάντως, κατ' εμέ δεν πρόκειται να πάρεις σοβαρό ήχο σε χαμηλές εντάσεις ... έχω ακούσει δεκάδες σούπερ ηχεία στην ζωή μου, αλλά όλα έδειχναν τα δόντια τους όταν άρπαζε λίγο το ποτενσιόμετρο ... είναι και θέμα φυσικής ...

Αν δεν θέλεις να ενοχλείς, πάρε ένα καλό ενισχυτάκο για τα hd 600 που θυμάμαι ότι έχεις και είσαι μια χαρά ... αλλαγή συνήθειας είναι...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Σπυρο (Δημοκηδή - χρονια σου πολλα επι τη ευκαιρια) να διευκρινισω γιατι "χαμηλα" και "50db":
Μετα απο τοοοσα χρονια,διαπιστωσα οτι τα καλα ηχεια αποδιδουν 'καλα" σε ολες τις εντασεις αρχιζοντας απο χαμηλα και οσο αυξανεις την ενταση απλα...φωναζουν περισσοτερο. Το να χρειασθει ενα ηχειο μεγαλη ενταση (ανω των 80db) για να αποδωσει. το θεωρω σχεδιαστικο/υλοποιητικο λαθος και μειονεκτημα. Τι να τα κανω τα αριστα μεσοχαμηλα οταν αυτα πρεπει να σε ξεκουφανουν για να τα απολαυσεις, ενω σε ανθρωπινη (οικιακη) ενταση απλα...ψιθυριζουν; και δεν εννοω βεβαια την υπαρξη του παλαιου και εντυπωσιακου loundness, που οταν το "ξεχνουσαμε" ξετιναζε το γουφερ στη παραμορφωση! Για χωρο που λες δεν προκειται να αλλαξω (δεν...προλαβαινω!), οποτε συμβιβαζομαι εν αναζητησει. Με ακουστικα ΔΕΝ ακουω, τα 600 πότε τα δινω πότε μετανοιωνω (!), και απο μουσικες εχω για τρεις ζωες!!! Απλα, με τα 805d βρηκα την υγεια μου στο προβλημα του "μπουμαρισματος" μα σε χαμηλη ενταση...ορα παραπανω! Και βεβαια δεν θα τα αλλαξω με κανενα αλλο, αν δεν βρω αυτο που ακουγεται καλα χαμηλα και δεν μπουμαρει δυνατα (αδυνατο ε; )

Σωκρατη (Sokmav) η τεχνοτροπια του ηχειου που προτεινεις θυμιζει κατασκευαστικα Proac που τα μπασσα του ...χορευαν οτι δεν ηταν καρφωμενο εδω μεσα (δηλ ολα!) - συν την τεραστια τρυπα στις μεσαιες (ο χωρος μονον εφταιγε; )

billpeppas ο νεος ενισχυτης (μαλλον τελευταιος) ειναι ο εξαιρετικοτατος (ως απεδειχθη σε συγκριτικο τεστ με διπλασιας σχεδον τιμης - και απειρης φημης "αντιπαλο") Hegel h360. Για τον ηχο που λες ακουω παλαιοροκιες, τζαζ φωνες/πιανο, εντεχνο ντοπιο - αρα μεσαιοχαμηλα!

VasilisXXX4 ειναι "λιγο" τσιμπημενη η τιμη τους (ποιος εχει τωρα την αντιπροσωπεια; )
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

50 db μου φαίνονται πολύ χαμηλά για αξιόλογη ακρόαση. 80 εντάξει, αλλά 50; Εδώ υπάρχουν εκτυπωτές που παράγουν τόσο θόρυβο σε πλήρη φόρτο (περίπου μη βαράτε). Τί να την κάνεις τη δυναμική περιοχή των ηχείων ή των ενισχυτών αν ακούς τόσο χαμηλά...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Evam και τα pmc παιζουν μπάσο απο χαμηλά, αλλα το μπάσο τους παιζει πολύ με το χώρο. Επισης τα δικά μου τουλαχιστον σε χαμηλες εντάσεις έχουν μια τρυπουλα στα μεσαιουψηλα.
 

vasilios

New member
16 January 2011
41
αργυρουπολη
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Tα monitor audio pl300 νομιζω πρεπει ναναι στις επιλογες σου.Εμενα με συντροφευουν τα τελευταια 4 χρονια, τα εχω στησει στη μικρη διασταση του σαλονιου σε αποσταση 4 μετρων απο τη θεση ακροασης .Παιζουν εξαιρετικα τοσο σε χαμηλες οσο και σε πολυ υψηλες εντασεις τουλαχιστον για τα γουστα μου
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Λάκη, η αναζήτησή σου μοιάζει πολύ με του vet. Εκείνος είχε τότε επιλέξει κάποια ηλεκτροστατικά Quad (ESL 2812; )
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Σε τόσο χαμηλές εντάσεις εμένα προσωπικά, στην κατηγορία των <5000$ μου αρέσει το "άνοιγμα" που κάνουνε τα Klipsch ( π.χ. RF-7 II, RF-83 ).

Αντίστοιχα ωραία στα χαμηλά βρίσκω και κάτι ψωροφτηνιάρικα ( χαχα ) Zingali.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Λάκη, η αναζήτησή σου μοιάζει πολύ με του vet. Εκείνος είχε τότε επιλέξει κάποια ηλεκτροστατικά Quad (ESL 2812; )
Κωστη δυστυχως δεν κανουν για τον χωρο μου.
Ιδεες παρακαλω οχι ανω του 5χιλιαρου κι ας μην ειναι ...hiend
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Λάκη με τέτοιον ενισχυτή αμαρτία ρε συ να ακούς τόσο χαμηλά... θα πας στην κόλαση σίγουρα :p . Mήπως να σου φέρω καμιά μέρα τα delphinus να δεις πως κάθονται στον χώρο σου; Έχουν αρκετό μπασάκι από χαμηλά.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Μα γενικα ΔΕΝ ακουω χαμηλα, αντιθετα 80αρια db βαραω, αλλα οταν ασχολεισαι με κατι αλλο δεν πρεπει να ΑΚΟΥΣ σωστα ΚΑΙ χαμηλα; Τα ηχεια σου τα ακροασθηκα οταν εψαχνα βασης, μα μου εκατσαν τα 805, που τα ηξερα απο παλαια (ειχα τα s).
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

50dB ειναι ενα κλικ πανω απο τον θορυβο ενος τυπικου σπιτιου σε πολη κατα την διαρκεια της ημερας (40-45, την νυχτα πεφτει στα 35). Σιγουρα ακους τοσο χαμηλα το βραδυ? Σε τοσο χαμηλες σταθμες θες καποιο ηχειο με μεγαλο woofer περαν της μαρκας. Τα 40ρια δεν τα πανε και τοσο ασχημα παντως.

Σε τετοιες περιπτωσεις ισως ειναι καλυτερη λυση ενα ακουστικο κλειστου τυπου
 
Απάντηση: ΗΧΕΙΑ ΠΛΗΡΗ...ΒΡΑΔΙΝΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ

Μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης με το σπορ και με γνώμονα πλέον αποκλειστικά και μόνο τις μουσικές αλλά και τις εντάσεις στις οποίες τις ακούω, θα ήθελα να καταλήξω σε κάτι τέτοιο:


Να είμαι εκεί στα 60+ μόνος ήρεμος στην πολυθρόνα Πέμπτη βράδυ και να παίζει μια τέτοια γυναικεία φωνή μόνο για την πάρτη μου.

ααααα, δατς λάηφ...