Κατασκευη περγολας

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Για να μη χαθει μιας και μαλλον θα προχωρησει το project, ανοιγω αυτο το θεμα.

Εχω λοιπον αυτη τη ψευτοκρεβατινα καιμθελω να την κανω ποιο ανθρωπινη.
Φυσικα το κονδυλιο ειναι χαμηλο.

[FONT=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif][/FONT]

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Οι διαστασεις ειναι περιπου αυτες καθως και η διαρρυθμιση του χωρου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μετα απο ενα προχειρο σχεδιασμο εφτιαξα αυτο










print screen windows xp


Τιμξυλα πρεπει να παρω, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω απλα καδρονια για περιορισμο κοστους?
Φυσικα θα ειναι πλαναρισμενα αλλα αβαφα. Ο τοιχος εχει εξωτερικη θερμομονωση. Πως να το στηριξω εκει?
Να εχει ή οχι κλιση η περγολα? το δαπεδο εχει κλιση και προς τις δυο διαστασεις του, οποτε οι στυλοι δεν θα ειναι ιδιου υψους. Στα 2,5 μ τις εχω σχεδιασει και ο τοιχος εχει υψος 2,85μ
 

enduras1

Moderator
Staff member
Ο Ηλιας θα σου δωσει πληροφοριες για διαστασεις με βαση την εμπειρια του στις κατασκευες αυτες.
Εγω 4,5Χ9 θα σου προτεινα για τις βασεις και τον σκετελο και 4,5 τετραγωνακι για τις τραβερσες.

Κλιση να τους δωσεις εστω και μικρη καθως ισως στο μελον βαλεις καποιο πολυκαρβονικο φυλλο.
 

Mr_Kenzo

AVClub Addicted Member
30 May 2015
2,034
Νεκταριε ότι σου έγραψα στο άλλο νήμα . Για την κλιση αναλόγως τι θα βάλεις απο πανω , αν βάλεις πανι όπως στο έδειξα δεν χρειάζεται κλίση . Στο θέμα των δοκαριων πάλι εχει να κανει με το τι θα βάλεις απο πανω .
Προσωπικα θα στηριζα το περιμετρικο στην κάτω πλευρα του κουτελου και τουσ ριχτες με δοκοθηκες στο περιμετρικό . Για το πανι και τα "ταπεινά" 5x10 κάνουν .
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Να σου πω πως το έχω φανταστεί...
4 μέτρα ειναι το πλάτος φαντάζομαι , 3 κάθετα δοκάρια μπροστά , πατάει επάνω το περιμετρικό , απέναντι στον τοίχο ενα τετραμετρο στον τοίχο και απο εκει 7-8 ριχτες εώς απέναντι στο περιμετρικό . Τετραμετρες λωρίδες τεντοπανου πλάτους 50 εκατοστων και πλεξιμο πανω στους ριχτες σαν την φωτο παρακάτω .


https://www.google.gr/search?q=πανι...AUICCgB&biw=320&bih=356#imgrc=xfk8e_qKOjo4MM:
Δεν χρειάζεται πολυ χοντρά δοκάρια και ριχτες , ουτε καποιο ιδιαιτερο πανι . θα σου βγει αρκετα οικονομικά αλλα το αποτέλεσμα θα ειναι πανέμορφο !

Μεταφορα
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μηπως αν δεν δωσεις κλιση θα πρεπει να βαλεις και δυο καθετα πισω....
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    102.2 KB · Views: 422

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Περιμετρικο φανταζομαι εννοεις αυτομπου εχω βαλει στο τοιχο. Δεν θα παει ομως πολυ ψηλα? 2,85-0,05-0,04=2,76μετρα η κατω επιφανεια των τραβερσων. Αν οι κολωνες ειναι 2,5μ στο εξωτερικο σημειο η κατω πλευρα τραβερςων θα ειναι στο υψος 2,5+0,1 =2,6. Εχω δηλαδη 15 ποντους υψομετρικη διαφορα σε αποσταση λιγοτερο απο 1,8μ. Μεγαλη δεν ειναι η κλιση? δεν θελω να σηκωσω ποιο πολυ Τη κατασκευη.

Πανια, σκεπαστο κλπ δεν θα βαλω. Πιθανοτατα θα αφησω να αναπτυχθει το αμπελι απο πανω
Οι αποστασεις μεταξυ τραβερσων τις εβαλα μισο μετρο μεταξυ τους. Καλα ειναι?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μηπως αν δεν δωσεις κλιση θα πρεπει να βαλεις και δυο καθετα πισω....

Δεν νομιζω να ειναι απαραιτητο. Πιστευω το οριζοντιο πισω μπορει να υποστει το συνολικο βαρος με καταλληλη φυσικα στηριξη.
 

Mr_Kenzo

AVClub Addicted Member
30 May 2015
2,034
Ναι αυτο εννοω Νεκταριε . Όχι η κλίση δεν ειναι μεγάλη , στο χαμηλό όριο για κλίση . Μια χαρα ειναι οι 50 πόντοι για κρεβατουρα . 5αρακι καδρονακι για τις τραβερσες και είσαι μια χαρα με τα 5x10 δοκάρια .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εμπειρικά για τις αποστάσεις που λες πρέπει να είσαι στις 10 μοίρες κλίση .
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Δοκοθηκες θα χρειαστουν και για το εμπρος περιμετρικο? τα καθετα καινοριζοντια δοκαρια πως να τα δεσω? να παρω αυτα τα μεταλικα ταυ?
Το ξυλο ειναι ελατο, διαστασεις 4μετρα ειναι?
 

Mr_Kenzo

AVClub Addicted Member
30 May 2015
2,034
Υπάρχουν σύνδεσμοι τύπου Π για μπροστά σε διάφορες διαστάσεις και χρώματισμους (τα βασικά, μαύρο ασήμι χρυσό) , προσωπικα προτιμώ τις γωνίες δεσιματος (οι δυο στις ίδιες διαστάσεις με τα Π ειναι πιο φθηνές) , και πιο εύκολες στο δέσιμο . Περισσοτερο 4 μετρα χρησιμοποιω .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για τα δοκάρια ναι , πάρε συνδέσμους Τ .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν θυμάμαι καλα οι 5x5 γωνίες συνδέσεων έχουν 30 λεπτα η μια , τα Π συνδέσεων 1,10 και τα Τ 2 . Ολα σε βαμμένο μαύρο . Οι βάσεις για τα δοκαρια δεν θυμάμαι .
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
οι βάσεις για τις κολώνες για να μην πατάνε στο δάπεδο και βρέχονται, οι απλές σιδερένιες μαύρες κάνουν 5-6 οι μπρούτζινες κάπου τα διπλά και οι ατσάλινες ανοξείδωτες κάπου τα πενταπλά (όποιος προτιμήσει τις ανοξείδωτες -όχι γαλβανισμένες- να πάρει και ανοξείδωτα στριφώνια) .
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Μαυρες θα παρω. Αυριο πρωι θα κανω μια βολιδοσκοπηση για ξυλεια και τιμες.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Απάντηση: Κατασκευη περγολας

Μαυρες θα παρω. Αυριο πρωι θα κανω μια βολιδοσκοπηση για ξυλεια και τιμες.

Ρώτα και τον Ταουκτσή. Έχεις καλές τιμές και ποικιλία.
Αν πας θέλω και εγώ ένα φύλλο κόντρα πλακέ. Πάρε με τηλέφωνο αν είναι.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Μετα απο μια καλη κουβεντα με τον ξυλα, κατεληξα στη διασταση 12χ6 τοσο για τις κολωνες αλλα και τα οριζοντια και τα φουρουζια.
Απλα πρεπει να διαλεξω αν θα τα παρω σε σουηδικο ή πλανισμενο οικοδομικο.
Το κοστος ειναι περιπου 180 με 100 αντιστοιχα. Σε αυτα προσθετουμε βασεις, στηριγματα λαδια.
Οποτε με το πλανισμενο ειμαι εντος του budget των 200 ενω με το σουηδικο ξεφευγουμε.
 

johnny_ser

Senior Member
30 January 2011
359
Μετα απο μια καλη κουβεντα με τον ξυλα, κατεληξα στη διασταση 12χ6 τοσο για τις κολωνες αλλα και τα οριζοντια και τα φουρουζια.
Απλα πρεπει να διαλεξω αν θα τα παρω σε σουηδικο ή πλανισμενο οικοδομικο.
Το κοστος ειναι περιπου 180 με 100 αντιστοιχα. Σε αυτα προσθετουμε βασεις, στηριγματα λαδια.
Οποτε με το πλανισμενο ειμαι εντος του budget των 200 ενω με το σουηδικο ξεφευγουμε.

Νεκτάριε να ξέρεις ότι το σουηδικό είναι κλάσεις ανώτερο και θα σου κρατήσει πολύ περισσότερα χρόνια (Με σωστή συντήρηση βέβαια)! Η απλή οικονομική ξυλεία εκτεθημενη στα καιρικά φαινόμενα δεν έχει αντοχή στο χρόνο!
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Δηλαδη ενα σουηδικο περασμενο με λαδι και ενα οικοδομικο εξισου περασμενο με λαδι εχουν διαφορα στην αντοχη?
Στη συντηρηση θελουν τα ιδια, ποια μπορει να ειναι η καλυτερη αρχικη εφαρμογη λαδιου/βερνικου/ μπογιας για το καλυτερο αποτελεσμα και αντοχη? μετεπειτα συντηρηση που ειναι και αυτο που βαριεμαι, τι μπορει να ειναι?
 

Mr_Kenzo

AVClub Addicted Member
30 May 2015
2,034
Νεκταριε θα σου στείλω μετα κωδικό για βερνικι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πολυ καιρο . Λιγο ακριβο αλλα αξίζει !

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

5x10 δεν είχε για τα οριζόντια ;
Αν σε 5x10 πέσει στα 150 σου συνηστώ και εγω σουηδικό και ας σου παει λιγο παραπάνω απο τα 200 σύνολο .
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Λιγο πολυ αυτα μου προτεινε οπως κυλησε η κουβεντα. Θα ρωτησω αν εχει 5χ10 και αν μπορουμε να συμπιεσουμε το κοστος. Για σουδικο θα παω, αν και αυτο εχει ποιοτητες αλλα δεν το ψαχνω αλλο. Περιμενω το λινκ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Βερνικι ή λαδι?
 

Mr_Kenzo

AVClub Addicted Member
30 May 2015
2,034
Βερνικι εμποτισμου Νεκταριε αλλα δημιουργεί μια αδιάβροχη κρούστα στην επιφάνεια...απίστευτο βερνικι !

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ξέχασα να πάω κάτω να δω κωδικό κλπ , αύριο θα σου πω .