5.1 σε ps4 και pc ταυτόχρονα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gotnoizzzz

New member
28 December 2015
2
καλημέρα στην κοινότητα.

θα ήθελα εάν γίνεται την βοήθειά σας. είναι το πρώτο μου post και δεν είμαι σίγουρος εάν το τοποθετώ στην σωστή ενότητα. εάν όχι κάποιος admin ας το μετακινήσει.

λοιπόν έχω:
1)ένα pc με όλες τις απαραίτητες θύρες hdmi(απο κάρτα γραφικών και απο motherboard), οπτική ίνα απο motherboard και ένα σκασμό usb θύρες.
2)ένα playstation 4
3)μία τηλεόραση lg 42ιν με όλες τις βασικές θύρες (hdmi x 4 , οπτική ίνα, vga κτλ κτλ)
4)ένα σάπιο πάμφθηνο ενισχυτή-ταυτόχρονα dvdplayer που έχει 1 θύρα hdmi, 1 θύρα οπτική ίνα, κάτι usb.τον ενισχυτή τον έχω συνδέσει με σύστημα 5.1

και ερωτώ: μπορώ με κάποιον τρόπο να ακούω ότι παίζει το pc (μουσική ταινίες) σε 5.1 και ταυτόχρονα χωρίς να αλλάξω καλώδια να παίζει και το playstation 5.1 ? :hmmmm:

ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Αν μπορείς να διευκρινίσεις τι είναι (είσοδος ή έξοδος) η κάθε θύρα του ενισχυτή θα βοηθούσες λιγάκι περισσότερο. Απο αυτά που διαβάζω, μπορείς να συνδέσεις το ps4 με hdmi απευθείας στην τηλεόραση και ΙΣΩΣ το pc με mini jack στο aux του ενισχυτή ή με οπτική ίνα αν η οπτική του ενισχυτή είναι είσοδος. Ετσι, θα παίζεις ps4 στην τηλεόραση με τον ήχο στο mute και θ'ακούς μουσική απο τον υπολογιστή μέσω του ενισχυτή σου.
 

gotnoizzzz

New member
28 December 2015
2
Αν μπορείς να διευκρινίσεις τι είναι (είσοδος ή έξοδος) η κάθε θύρα του ενισχυτή θα βοηθούσες λιγάκι περισσότερο. Απο αυτά που διαβάζω, μπορείς να συνδέσεις το ps4 με hdmi απευθείας στην τηλεόραση και ΙΣΩΣ το pc με mini jack στο aux του ενισχυτή ή με οπτική ίνα αν η οπτική του ενισχυτή είναι είσοδος. Ετσι, θα παίζεις ps4 στην τηλεόραση με τον ήχο στο mute και θ'ακούς μουσική απο τον υπολογιστή μέσω του ενισχυτή σου.

για συνδεσημότητα έχει αυτά .... https://goo.gl/photos/DvPwCmQcPy6kQW9f7