Τέρμα το blu ray σαν όνομα !

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Σταματά η χρήση του blu Ray σαν όνομα ...
ξεκινα η πώληση 4K player στα 400 δολάρια περίπου απο την Samsung απο τον Μάρτιο .
35 ταινειες μεχρι το τέλος του χρόνου .
κατι επιτέλους αρχίζει να γίνεται .
κατα την ταπεινή μου αποψη το γλέντι ξεκινά το 2017 .

http://www.hxoseikona.gr/nea/item/3558-ultra-hd-premium.html

https://www.avforums.com/video/video-samsung-s-4k-ultra-hd-blu-ray-player-launched-at-ces-2016.12217


http://www.prnewswire.com/news-rele...-first-ultra-hd-blu-ray-titles-300197659.html
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Xavito για αλλη μια φορα thanx και :worshippy:



Μας έχουν τρελάνει πια. Ελπίζω μέχρι το 2020:

1) να έχουν καταλήξει με τα formats,
2) να έχουν βγει τουλάχιστον 1000 τίτλοι και
3) αν γίνεται να υπάρχει και κανένας προβολέας 4Κ της προκοπής στα 2000ε και κάτω.

Πολλά ζητάω? Από το Δεκέμβριο του 2012 4Κ ακούμε και 4Κ δεν βλέπουμε, μια είναι πανάκριβα μια δεν αξίζει λόγο απόστασης θέασης, μια δεν αξίζει λόγο hdcp, μια δεν αξίζει γιατί δεν έχει hdr και πάει λέγοντας...


....και όσο τα λέμε αυτά......το δισκάκι ακόμα δεν έσπασε και δεν το βλέπω να σπάει σύντομα.....εδώ ακόμα περιμένουμε 4Κ drive για το pc....τι να λέμε τώρα.
 
19 June 2006
35,671
Ποια Oppo? Εδώ έχει χαθεί στην κυριολεξία η μπάλα. Οι εταιρείες δεν μπορούν να πιάσουν τα πρότυπα και οι οργανισμοί χορηγούν τις πιστοποιήσεις γιατί έκαναν μια...καλή προσπάθεια. Της παράνοιας ή άλλως, αρλούμπες.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εσείς μου το είχατε πει ότι θα είναι έτσι τα πράγματα μεν... αλλά εγώ σαν βλάκας ξεροκέφαλος, κουνούσα το κεφάλι μου δήθεν συγκαταβατικά ενώ στα κρυφά ξεροστάλιαζα μάταια μπροστά στις 4Κ ΤVs στα public σαν βλάκας και τώρα, χρόνια πλέον μετά, έχω πραγματικά χάσει την υπομονή μου.


Υ.Γ. από τότε που έβαλα projector πέρασαν πλέον 2 γεμάτα χρόνια.....περιττό να γράψω ότι η TV εξακολουθεί να παραμένει σβηστή....και τώρα που έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι λέω να περιμένω πάλι για 4κ projector... :flipout:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ε ναι...στο τέλος μόνο αυτό μετράει....κάθομαι και σκάω για μηχανάκια, αλλά έφτασε η ώρα που μετακομίζω και ήθελα να έχω καταλήξει με τις συσκευές και τις αποστάσεις θέασης κτλ, μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει έλεγα, αλλά έτσι όπως πάει, μέχρι να καταλήξουν, θα έχω μετακομίσει ξανά....αυτή τη φορά στον οίκο ευγηρίας

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εγω πιστεύω πάντως οτι γι αυτόν τον λόγο καθυστέρησε η oppo ...

....εμ τι.... χαζή είναι η oppo.....όπως έχει η κατάσταση και με τους σοβαρούς κατασκευαστές απο A/V receivers ένα πραμα....όλοι βγάζουν νέα σειρά κάθε χρόνο ενώ αυτοί περιμένουν να "καθίσει η σκόνη"