Pioneer VSX -1017

jasonbourne

Established Member
17 January 2008
120
Στον pioneer VSX -101 7AV παρατηρώ ότι το μπροστά αριστερο ηχείο δε παίζει....Έλεγξα τη σύνδεση,το αντικατέστησα με άλλο ...τίποτα.Έλεγξα τα levels.;Ολα φαίνονται εντάξει ,αλλα το ηχείο δε παίζει ούτε και στην αυτόματη δοκιμή..
Τι να κάνω?
Αντιπροσωπεία?
 
Last edited by a moderator:

jasonbourne

Established Member
17 January 2008
120
Re: Pioneer VSX -101 7AV

Αν και κανένας δεν απάντησε απλά γράφω ότι βρήκα λύση στο πρόβλημά.
Χρειάστηκε να κάνω 2 -3 αυξομειώσεις στο περιστροφικό διακόπτη της έντασης ,από το μηδέν μέχρι το τέρμα σχεδόν και έφτιαξε αμέσως!!
Οπότε γλύτωσα και το service ,προς το παρόν τουλάχιστον...
Όσοι αντιμετωπισετε παρόμοιο πρόβλημα να έχετε στο μυαλό σας αυτό το κόλπο ίσως σας φανεί χρήσιμο.

Sent from my XT1068 using Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Pioneer VSX -101 7AV

Αν και κανένας δεν απάντησε απλά γράφω ότι βρήκα λύση στο πρόβλημά.
Χρειάστηκε να κάνω 2 -3 αυξομειώσεις στο περιστροφικό διακόπτη της έντασης ,από το μηδέν μέχρι το τέρμα σχεδόν και έφτιαξε αμέσως!!
Οπότε γλύτωσα και το service ,προς το παρόν τουλάχιστον...
Όσοι αντιμετωπισετε παρόμοιο πρόβλημα να έχετε στο μυαλό σας αυτό το κόλπο ίσως σας φανεί χρήσιμο.

Sent from my XT1068 using Tapatalk

Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα στο ξανακάνει κρίνοντας απ τον τρόπο που το επανέφερες, επικίνδυνο μάλιστα που πήγες το ποτενσιόμετρο μέχρι το τέρμα. Επίσης ίσως δεν σου απάντησε κανείς γιατί κι εγώ βλέπω κενό το ποστ, αυτό σημαίνει ότι διάλεξες άλλο χρώμα γραφής κι όσοι χρησιμοποιούμε το μαύρο θέμα δεν μπορούμε να τα διαβάσουμε γι αυτό και το διόρθωσα σε αυτόματο.
 

jasonbourne

Established Member
17 January 2008
120
Re: Pioneer VSX -101 7AV

Δε έκανα κάποια επέμβαση στο χρώμα γραφής...
Πιθανόν να το ξανακάνει,το ξέρω.Ίσως έχει κάποιο πρόβλημα το ποτενσιόμετρο...
Θα δούμε.

Sent from my XT1068 using Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Pioneer VSX -101 7AV

Κι όμως ενώ το δεύτερό σου ποστ το διάβαζα κανονικά, το πρώτο δεν έβλεπα τίποτα, μάλιστα εκτός απ το χρώμα είχες αλλάξει και το μέγεθος της γραμματοσειράς ένα μέγεθος πιο μικρό κι αυτό το διόρθωσα.
 

jasonbourne

Established Member
17 January 2008
120
Re: Pioneer VSX -101 7AV

Κι όμως ενώ το δεύτερό σου ποστ το διάβαζα κανονικά, το πρώτο δεν έβλεπα τίποτα, μάλιστα εκτός απ το χρώμα είχες αλλάξει και το μέγεθος της γραμματοσειράς ένα μέγεθος πιο μικρό κι αυτό το διόρθωσα.
Ίσως γιατί το δεύτερο το έκανα από tapatalk.

Sent from my XT1068 using Tapatalk
 

jasonbourne

Established Member
17 January 2008
120
Απλά ενημερώνω ότι ο ενισχυτής δουλεύει ακόμα μία χαρά.Το μόνο επιπλέον που έκανα ηταν να απαγόρεψε στη κυρία που καθαρίζει να κουνάει το έπιπλο του....
Ούτε μια φορά δεν έχει παρουσιάσει ξανά πρόβλημα...
Περίεργο πάντως...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,197
Έχω παρόμοιο πρόβλημα με Pioneer (παλιό μοντέλο) και επανέρχεται κατά καιρούς. Την ίδια λύση χρησιμοποιώ και εγώ (αυξομείωση ήχου) αλλά είναι προσωρινή, κάπου δεν κάνει καλά επαφή ένα κύκλωμα πριν την έξοδο για τα ηχεία.
 

jasonbourne

Established Member
17 January 2008
120
Τελικά το πρόβλημα επεκτάθηκε και στις άλλο κανάλι οπότε τον έστειλα για επισκευή σε έναν τεχνικό στη Διδωτου.Θα μου απαντήσει από Σεπτέμβρη αν είναι συμφέρον να τον επισκευάσουμε ή δεν αξίζει...
 

jasonbourne

Established Member
17 January 2008
120
Το παλιό πρόβλημα έφτιαξε από πέρυσι το καλοκαίρι.
Πλέον όμως ο ενισχυτής ξαφνικα έχει αρχίσει και σβήνει ενώ μόλις σβήσει ανάβει το φωτάκι phase control...
Τι λέτε να φταίει?Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται η καλωδίωση των ηχείων?
 

jasonbourne

Established Member
17 January 2008
120
Λοιπόν αλλαχθηκαν δύο πυκνωτές οι οποίοι είχαν φουσκώσει ,σε έμπιστο μάστορα.Ολα καλά λοιπόν.Κοστος 80 ευρώ.
 
  • Like
Reactions: Panoramix