Μεταφορά σήματος απο δωματιο σε τιβι

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Το πισι αυτο ειναι στο δωματιο αλλα το θεμα ειναι οτι θελω ενα τροπο φτηνό που εκτος απο εικόνα να μεταφέρω και μια usb μαζι μου ή έναν τροπο τελος παντων ώστε να μεραφερω και το σήμα του Bluetooth ανταπτορα keyboard mouse ώστε οταν βρίσκομαι μπροστά στην τιβι να εχω και τον ελενχο του πισι ώστε να μπορω να κανω και ενα μικρο μπραουζ απο το σαλόνι αν χρειαστεί και οχι να πηγαίνω στο δωματιο υπάρχει ενα σύστημα της Intel που λέγεται widi δεν εχω ασχοληθεί δεν ξερω πως δουλεύει αλλα απ οτι ειδα μεταφέρει μονο εικόνα εχετε κατι κατα νου;

Ευχαριστω προκαταβολικά
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Η αληθεια ειναι οτι χρειαστηκε να διαβασω αρκετες φορες το ποστ σου για να το καταλαβω :

Θελεις λοιπον να εισαι στην τηλεοραση που ειναι π.χ. στο σαλονι και να μπορεις α) να ελεγχεις το pc σου και β) να μπορεις να "πετας" την εικονα του pc σου πανω στην τηλεοραση.

Το wifi direct (αυτο μαλλον εννοεις) κανει αυτην τη δουλεια σε μηχανηματα windows και συμβατες τηλεορασεις που το υποστηριζουν. Συνδεεται δηλαδη pc-tv μεσω wifi και ετσι γινεται μεταφορα εικονας. Για τον ελεγχο του pc τωρα. Αν οι ασυρματες συσκευες keyboard-mouse bluetooth που ηδη εχεις δεν δουλευουν (λογω μεγαλης αποστασης ή τοιχων), τοτε δοκιμασε εφαρμογη για κινητο, οπως
αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=jmaxxz.airbornemouse

Υπαρχουν πολλες αντιστοιχες. Συνηθως εγκαθιστας μια μικρη εφαρμογη στο pc και με την αντιστοιχη εφαρμογη στο κινητο συνδεεσαι και εχεις onscreen touchpad/keyboard πανω στο κινητο (για android ειναι, αλλα ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν αντιστοιχες για ios).

Αν η τηλεοραση σου ΔΕΝ υποστηριζει wifi direct, τοτε ο πιο ευκολος και φτηνος τροπος ειναι η αγορα ενος chromecast. Εδω δειχνει ενας τον τροπο που γινεται και τι ακριβως αποτελεσμα εχει.

Το βιντεο δεν ειναι και πολυ καλο, αλλα νομιζω θα παρεις μια γευση. Με το chromecast μπορεις να κανεις και screen mirroring οθονης κινητου και να "πεταξεις" ολη σου την οθονη, οτι και αν δειχνει (και οχι μονο τον browser) πανω στην τηλεοραση. Κοστος chromecast (τωρα υπαρχει η 2η γενια) λιγο κατω απο 50αρικο στην ελλαδα.


Ελπιζω να καταλαβα τι ηθελες να κανεις και να σε καλυψα.