Κ1 Plus Review

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Για ακομη μια φορά ειμαστε σε θέση να παρουσιάσουμε ένα ποιοτικό αλλα και προσιτο οικονομικά media player από την Κινα.

Αυτή τη φορά εχουμε στα χέρια μας το Κ1 Plus το οποιο θα κληθεί να δώσει φτερά στην πηγή απεικόνισης που θα το συνδέσετε.
Από αποψη εξοπλισμού δεν είναι ουτε ότι πιο συγχρονο , ουτε και ότι πιο γρήγορο .Σιγουρα όμως είναι υπερ επαρκές για το 100% του πλήθους των mainstream users εκει έξω.
Αναλυτικά οι προδιαγραφές του είναι οι ακόλουθες :
Operating SystemAndroid 5.1.1
CPUAmlogic S905 Quad core 64-bit Cortex A53 Up to 2.0GHz
GPUGPU Penta-core Mali-450 Up to 750MHZ
3D Graphics OpenGL ES 1.1/2.0 and Open VG 1.1 support
RAMDDRIII 1GB
ROMFlash Nand 8GB
Extended StorageTF CARD Support 1~32GB
Communication
Wifi Connectivity2.4G WiFi
Ethernet10/100 BaseT
BluetoothN/A
Media
Video SupportedHD MPEG1/2/4,H.265/HEVC , HD AVC/VC-1,RM/RMVB,Xvid/DivX3/4/5/6 ,RealVideo8/9/10
AVI/RM/RMVB/TS/VOB/MKV/MOV/ISO/WMV/ASF/FLV/DAT/MPG/MPEG
Audio SupportedMP3/WMA/AAC/WAV/OGG/AC3/DDP/DTS/DTS/FLAC/APE
Picture SupportedHD JPEG/BMP/GIF/PNG/TIFF
Resolution2K*4K
LanguageChinese , English ,Germany ,Japanese, Korea etc. 24 languages
Interfaces
HDMI PortStandard HDMI 2.0
Other Interfaces4*USB 2.0
1*TF card slpt
1*HDMI
1*AV
1*SPDIF
1*RJ45

2 (Small).jpg3 (Small).jpg1 (Small).jpg

Συσκευή


Το K1 Plus ερχεται σε μια απλη χάρτινη αλλα καλά προστατευμένη συσκευασία.
Μέσα σε αυτή θα βρουμε το ιδιο το player , το ir remote το τροφοδοτικό και ένα hdmi καλώδιο.
Το player είναι μικρό σχετικά σε μέγεθος και είναι κατασκευασμένο από πλαστικό.Αυτο δεν πρέπει να ανησυχεί τον αγοραστή ,σε σχέση με λυσεις αλουμινίου , αφου ο όγκος του μηχανήματος είναι τετοιος που δεν εγκλωβίζει την θερμότητα σε μικρό χώρο.
Ολες οι θυρες του είναι στο πλάι η και πίσω αφήνοντας ευτυχώς το μπροστινό μερος καθαρό.
Σε κατάσταση λειτουργίας ανάβει μια όχι και τοσο διακριτική led λυχνία η οποία όμως στην πράξη δεν θα σας ενοχλήσει.

4 (Small).jpg

Χειριστήριο

Το χειριστήριο είναι μια ευχάριστη εκπληξη για μηχάνημα τοσο χαμηλης κατηγορίας τιμής.
Αρκετα ποιοτικό , και περιλαμβάνει και αριθμητικά πλήκτρα .
Δυο μπαταρίες ΑΑΑ είναι ικανές να το τροφοδοτήσουν (δεν περιλαμβάνονται στη συσκευασία)

6 (Small).jpg7 (Small).jpg8 (Small).jpg5 (Small).jpg

Λειτουργία

Μετα τη διάρκεια του (σύντομου) boot , βρεθήκαμε στην αρχική οθόνη η οποία είναι τυπική android , αλλα καθαρή εχοντας λίγα εικονίδια ως shortcuts.
Οι πρώτη μας κίνηση ηταν να σετάρουμε σωστά το μηχάνημα.
Η ρύθμιση hdmi out bitstream , 1080p και οι ρυθμίσεις δικτύου για να βλέπει τον server , ηταν υπόθεση λίγων λεπτών.

10 (Small).jpg

Αναπαραγωγη αρχείων βίντεο

Όπως σε κάθε android media player που σέβεται τον εαυτό του , υπάρχει και εδώ εγκατεστημένη η πρόσφατη έκδοση 15.2 του δημοφιλούς Kodi.
Μέσω αυτού , κάθε αρχείο (από divx μέχρι blu ray υψηλου bitrate) έτρεξε πανέμορφα χωρις το παραμικρό κιχ.
Εδώ να τονίσω ότι επειδή φαίνεται να μην υπάρχει auto switching , πριν την θέαση του υλικού σας, θα πρέπει να θεσετε την σωστή ανάλυση για να μην έχετε τα περιβόητα σκαλωματάκια στην κίνηση κάθε λίγο και λιγάκι.
Στο θέμα του bitstream , το Kodi έβγαλε κανονικά Dolby Digital και DTS.

Αναπαραγωγή αρχείων μουσικής

Αν και υπάρχει και εδώ dedicated πρόγραμμα μουσικής (σπαρτιάτικο στην οψη) , η ενδεδειγμένη λύση είναι να πάτε στο Kodi η σε κάποια άλλη android λύση όπως το rocket player για να παιξετε τα mp3/flac σας.

9 (Small).jpg

Android OS

Δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε ότι υπάρχουν πάντα πολλά παραπάνω από αυτά που μας δίνει ο κατασκευαστής.
Μέσω του γνωστού Play Store της Google , μπορείτε να κατεβάσετε widgets,προγράμματα και παιχνίδια που θα σας κανουν την ζωη πιο εύκολη και πιο διασκεδαστική.
Η περιήγηση στο διαδίκτυο ηταν παιχνιδάκι (ειδικα με ένα πληκτρολόγιο τύπου Logitech K400) , όπως και η αναπαραγωγή videos στο youtube σε high definition.

Επίλογος

Για τα 40 κάτι που θα σας στοιχίσει , το K1 Plus κάνει πολλά πράγματα ,όλα οσα περιμέναμε , ενώ δίνει και μια διαφορετική νότε με το Private live tv app που διαθέτει το οποιο θα γεμίσει τις ώρες σας με κανάλια τηλεόρασης από πολλές χωρες και με τεράστια ποικιλία (δεν μπορώ να γράψω παραπάνω )
Αν ψάχνετε για κάτι οικονομικό , το K1 Plus , σίγουρα πρέπει να είναι στις κορυφαίες επιλογές.

To k1 plus θα το βρείτε στο http://www.geekbuying.com/item/K1-P...-3D-DLNA-AirPlay-Miracast-Netflix-357037.html
 
Last edited:

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Openelec (linux JEOS με KODI δηλαδή) για όποιον ξέρει τι σημαίνει αυτό, τα προτερήματα, και ενδιαφέρεται να δοκιμάζει :)

1. Clean install
ή
2. Update είτε από recovery είτε από Update&Restore app

ΔΕΝ υποστηρίζει τους ενσωματωμένους DVB-T/S δέκτες που έχουν οι νεότερες εκδόσεις
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Openelec (linux JEOS με KODI δηλαδή) για όποιον ξέρει τι σημαίνει αυτό, τα προτερήματα, και ενδιαφέρεται να δοκιμάζει :)

1. Clean install
ή
2. Update είτε από recovery είτε από Update&Restore app

ΔΕΝ υποστηρίζει τους ενσωματωμένους DVB-T/S δέκτες που έχουν οι νεότερες εκδόσεις

Καλησπερα φιλε.
Το εχω παραγγειλει και περιμενω καποια στιγμη να παραλαβω. Επειδη εχω μεινει λιγο πισω, καθως τοσα χρονια ειχα το Popcorn A210 , τι παραπανω προσφερει αυτο με λιγα λογια σε σχεση με το linux και το kodi που, αν εχω καταλαβει καλα, εχει ηδη εγκατεστημενα το μηχανακι?
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλησπερα παιδες. Παρελαβα το μηχανακι νωριτερα σημερα και ακομα δεν εχω δοκιμασει πολλα πραγματα αν και με μια ματια φαινεται να κανει πολυ καλη δουλεια και σιγουρα παιζει αρχεια που το A210 μου δεν επαιζε πλεον. Θα βαλω αργοτερα να παιξει κανενα βαρυ αρχειο να δω αν κολλαει αλλα δε δειχνει να εχει προβλημα ακομα και μεσω δικτυου (wired φυσικα) . Εχω μια απορια ομως. Ενας απο τους λογους που το αγορασα ηταν το Private Live Tv app το οποιο ομως δεν υπαρχει δυστυχως! Εχει κανεις καμια ιδεα πως μπορω να το βρω και να δοκιμασω να το βαλω μηπως και λειτουργησει?
Ευχαριστω
 

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
@ Geoav75
Πρώτον, βγήκε νέα έκδοση που υποστηρίζει και τους δέκτες (επίγειο ψηφιακό και δορυφορικό). Τώρα πλέον είναι κομπλέ. Downloads: http://amlinux.ru/image/905/6.95.3/
Δεύτερον, το μηχανάκι έρχεται με android. Εχει τη γνωστή εικόνα του android με τα apps κτλ. Το openelec είναι ένα άλλο λειτουργικό σύστημα. Είναι LINUX σε ειδική έκδοση που έχουν αφαιρέσει τα πάντα, έχουν κρατήσει μόνο τα απαραίτητα, κι έχει γίνει λάιτ. Φαντάσου χοντρικά είναι 100-150 mb όλο το λειτουργικό. Περιέχει και το KODI, το οποίο ξεκινάει αυτόματα.
Το κέρδος είναι ότι έχεις τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα κι απόδοση στο σύστημά σου, αφού δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ περιττό. Το μηχανάκι πετάει ;)

To κερασάκι στην τούρτα: Εγκαθιστάται (αφού είναι linux) το TVHEADEND service (είναι δυο κλίκ δουλειά) οπότε έχεις και έλεγχο καναλιών - πλήρες PVR μέσα από το Kodi

Edit: Aν δεν έχεις μια κάποια εμπειρία, καλύτερα ΜΗΝ τα πειράζεις, χρησιμοποίησέ το όπως είναι, μια χαρά είναι και με android...
 
Last edited:

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
@ Geoav75
Πρώτον, βγήκε νέα έκδοση που υποστηρίζει και τους δέκτες (επίγειο ψηφιακό και δορυφορικό). Τώρα πλέον είναι κομπλέ. Downloads: http://amlinux.ru/image/905/6.95.3/
Δεύτερον, το μηχανάκι έρχεται με android. Εχει τη γνωστή εικόνα του android με τα apps κτλ. Το openelec είναι ένα άλλο λειτουργικό σύστημα. Είναι LINUX σε ειδική έκδοση που έχουν αφαιρέσει τα πάντα, έχουν κρατήσει μόνο τα απαραίτητα, κι έχει γίνει λάιτ. Φαντάσου χοντρικά είναι 100-150 mb όλο το λειτουργικό. Περιέχει και το KODI, το οποίο ξεκινάει αυτόματα.
Το κέρδος είναι ότι έχεις τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα κι απόδοση στο σύστημά σου, αφού δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ περιττό. Το μηχανάκι πετάει ;)

To κερασάκι στην τούρτα: Εγκαθιστάται (αφού είναι linux) το TVHEADEND service (είναι δυο κλίκ δουλειά) οπότε έχεις και έλεγχο καναλιών - πλήρες PVR μέσα από το Kodi

Edit: Aν δεν έχεις μια κάποια εμπειρία, καλύτερα ΜΗΝ τα πειράζεις, χρησιμοποίησέ το όπως είναι, μια χαρά είναι και με android...

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου.
Εχω μια καποια εμπειρια απο linux αλλα θα δω πρωτα πως δουλευει as is και μετα θα το σκεφτω για περαιτερω πειραγματα. Ενας λογος βασικα που ρωτησα ειναι επειδη ειδα απο διαφορα reviews οτι ισως εχει θεμα με την ελευθερη μνημη και με το πως θα συμπεριφερεται οταν πας να παιξεις βαρυ αρχειο αλλα μεχρι να το δοκιμασω δεν ξερω τι θα κανω.
Και παλι σ'ευχαριστω παντως :)
Αν ηξερες και τι γινεται με το Private Live TV app θα μου εφτιαχνες τη μερα :p
 

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Private? Υποθέτω εννοείς IPTV... Μπα, δεν παρακολουθώ "live" σχεδόν ποτέ πια, αλλά αν κάποιος άλλος ξέρει να βοηθήσει θα θελα να κάνω κι εγώ μια δοκιμή :)
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Προφανώς εννοεί κάποιο Android app, που πιθανόν δεν το βλέπει στο play store, μάλλον εξαιτίας του τρόπου που βλέπει το play την συσκευή. Το έχουν αυτό καποιες άγνωστες κινέζικες μαρκες.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Παιδια, αν δειτε τα screenshots παραπανω θα το δειτε και το Private Live TV app ενω το αναφερει και ο φιλος vadergr στο αρχικο review του. Οντως ειναι IPTV app το οποιο υποτιθεται οτι ερχεται προεγκατεστημενο. Η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω αναγκη (εχω και Nova & OTETV) αλλα οκ δε θα με χαλουσε οταν εχουν απεργια να εχω εικονα με ηχο ;-)
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
το Private Live TV που αναφερεσε μιας και δεν υπαρχει σε σενα ισως αν ξανα φλασαρεις τη ρομ να το εχεις αλλα δεν ειναι δωρεαν το ειχα δοκιμασει και εγω το k1plus ειναι ξεκλειδωτο για 15 μερες περιπου και μετα 10 ευρω το μηνα "ο τζαμπας πεθανε ζητω ο τζαμπας".

Υ.Γ. Δεν μασαει και με μεγαλα αρχεια να του βαλεις παιζε πολυ καλα απλα λογο 1 gb ram αν πας το αρχειο απο την αρχη στο 35 λεπτο περιμενεις 3-4 δευτερολεπτα να στρωσει η δοκιμη εγινε με στικακι usb 3 μπορει να εφταιγε το στικαι.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
το Private Live TV που αναφερεσε μιας και δεν υπαρχει σε σενα ισως αν ξανα φλασαρεις τη ρομ να το εχεις αλλα δεν ειναι δωρεαν το ειχα δοκιμασει και εγω το k1plus ειναι ξεκλειδωτο για 15 μερες περιπου και μετα 10 ευρω το μηνα "ο τζαμπας πεθανε ζητω ο τζαμπας".

Χεχεχε.. Οχι ευχαριστω φιλε μου δε θα παρω! :p
Ευχαριστω για την απαντηση ;-)
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Κι εδώ το κουπόνι μου βγάζει expired... :chinscratch:

...μου φαίνεται ότι θα ψωνίσω από το banggood - θα δώσω 2-3 δολάρια παραπάνω αλλά είναι πιο γρήγοροι και αξιόπιστοι. Μπορεί να στείλω και κάποιο mail ως στάνταρ πελάτης να ζητήσω κάποια έκπτωση...
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Κι εδώ το κουπόνι μου βγάζει expired... :chinscratch:

...μου φαίνεται ότι θα ψωνίσω από το banggood - θα δώσω 2-3 δολάρια παραπάνω αλλά είναι πιο γρήγοροι και αξιόπιστοι. Μπορεί να στείλω και κάποιο mail ως στάνταρ πελάτης να ζητήσω κάποια έκπτωση...
Καλημερα φιλε μου.
Το παρηγγειλα απο geekbuying στις 2 Μαιου και το παρελαβα στις 23 Μαιου με απλο ταχυδρομειο φυσικα. Μια χαρα ηταν νομιζω.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Το banggood κάνει περίπου 10-12 μέρες, μια φορά μου ήρθε από τετάρτη - παρασκευή της επόμενης εβδομάδας. Και επίσης με "χαλάνε" τα κουπόνια που δεν δουλεύουν...
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Το banggood κάνει περίπου 10-12 μέρες, μια φορά μου ήρθε από τετάρτη - παρασκευή της επόμενης εβδομάδας. Και επίσης με "χαλάνε" τα κουπόνια που δεν δουλεύουν...

10-12 μερες ε? Αν το ηξερα κι εγω απο κει θα το ειχα παραγγειλει. Ενδιαφερουσα πληροφορια οπως και να'χει.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλημερα παιδες. Εχει μπορεσει κανεις να κανει OTA update?
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Εχω την εντυπωση οτι ΟΤΑ update δεν γίνονται γενικά σε αυτά τα μηχανάκια. Κατεβασε το firmware, αν βγηκε καινουριο, και φλασαρε το μηχανημα χρησιμοποιώντας κάρτα.

Παρελαβα προσφατα το νεο μηχανακι που υποστηριζει και tv και sat. Εντυπωσιακη η δυνατοτητα για την τιμη αυτη του 3 σε 1.
Δεν δοκιμασα ακομα να φλασαρω οπενελεκ, εχω την εντυπωση πως εχει βγει προσφατα ιματζ που υποστηριζει και το μηχανημα αυτο (και όχι μόνο το σατ όπως ήταν το παλιότερο).
Αν κάποιος έχει την έκδοση μόνο με τη δορυφορική, περνώντας openelec μπορεί μετά να βάλει και usb στικάκι dvb-t2 για επίγεια.
Σε ότι αοφρά το δορυφορικό κομμάτι, ανησυχούσα έχοντας συνηθίσει το enigma πώς θα γίνει η παραμετροποίηση καναλιών και αν είναι εύκολη η χρήση emus. Το μενού (του στανταρτ android firmware) είναι εύκολο, υποστηρίζει diseqc 1.0, 1.1, 1.2 και usals. Υποστηρίζονται ακόμα emus και biss (για να εμφανιστεί το μενού τους θέλει να πληκτρολογηθεί 111111 όταν βρίσκεστε στο μενού εγκαταστασης του dvbs2).
Μια δυσκολία υπάρχει στη διαχείριση της λίστας με τα κανάλια (όπως στην περίπτωση μου που έχω μοτέρ), αλλά υπάρχει τρόπος:
Μετα το σκανάρισμα των καναλιών πάρτε ένα backup τους σε κάρτα sd. Βάλτε την κάρτα στο pc σας και εισάγετε το αρχείο file dvb_s_mw_s1 που δημιουργήθηκε στην παρακάτω διεύθυνση: http://k1plus-channel-editor.arrakis.pro/register.pl
Κάντε τις διορθώσεις, ξανασώστε το αρχειο στην καρτα και επιλεξτε restore backup στο μηχανάκι...