Πρόβλημα με μπαταρία σε iPhone 5 μετά το iOS 9.2 upgrade

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Τελευταία έχω πρόβλημα με την μπαταρία σε 2 ξεχωριστά iPhone 5 της ίδιας εποχής. Η μπαταρία μου τρώγεται πολύ γρήγορα ενώ συχνά κάνει μεταπηδήσεις, π.χ. γράφει πως έχει 60% και ξαφνικά πάει στο 20% ή κλείνει μέ ένδειξη πως δεν έχει μπαταρία. Μόλις το συνδέσω στο ρεύμα επιστρέφει στο 60% αμέσως. Έχει και κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Το έχω θέσει και στο Apple support communities αλλά απάντηση δεν έχω πάρει. Με τις παλιότερες εκδόσεις του iOS εδώ και 3 χρόνια ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Εννοείς για αλλαγή μπαταρίας; Δεν είναι λίγο παράξενο πως 2 διαφορετικά κινητά εμφάνισαν το ίδιο πρόβλημα μετά από το ίδιο software upgrade? Μου κάνει περισσότερο για πρόβλημα software παρά για πρόβλημα μπαταρίας.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Χθες δοκίμασα να κάνω restore to factory default το κινητό και στην συνέχεια restore from backup με την ελπίδα να λυθεί το πρόβλημα. Μέχρι στιγμής δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση στο άδειασμα της μπαταρίας, περιμένω να δω αν θα συνεχίσει να μου κάνει και τις μεταπηδήσεις.

Θα δοκιμάσω και το battery calibration που προτείνει ο φίλος suzukisx4. Το πρόβλημα είναι πως δεν αποφορτίζεται εντελώς η μπαταρία καθώς κλείνει το κινητό με ένδειξη τελειωμένης μπαταρίας ενώ στην πραγματικότητα έχει ακόμα 50-60% γι'αυτό και είναι δύσκολο να γίνει battery calibration σύμφωνα με τις οδηγίες.
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Δεν χρειάζεται να το πας άμεσα για μπαταριά παρακολούθησε το με συχνές φορτίσεις αποφορτίσεις ανάμεσα στο 75% με 90% για λίγο διάστημα.
Εφαρμογή που υποστηρίζει πλέον και το ios για να δεις τη μπαταρία σου είναι και το γνωστό coconut battery.
http://www.coconut-flavour.com/coconutbattery/
Βλέπεις πόσο φορτίζει πότε σταματά επίσης και την απόκλιση 5% που βλέπω εγώ στο ios σε σχέση με το τι λέει η συσκευή ότι είναι φορτισμένη.
4tkrDbS.png
 
Last edited:

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Δοκίμασα και το battery calibration και δεν έλυσε το πρόβλημα. Σε forum της Apple αναφέρει κάποιος που έχει το ίδιο πρόβλημα πως το iOS upgrade καταστρέφει την μπαταρία και δημιουργεί μόνυμο πρόβλημα στο κινητό που δεν επισκευάζεται. Λέει πως έτσι του είπαν στο Apple store που το πήγε να το ελένξουν και του προσφέραν άλλο κινητό σε προνομιακή τιμή. Αυτά βέβαια στην Αμερική. Μένει να το πάω και εγώ σε επίσημο apple support να δω τι θα μου πουν και εμένα. Μου κάνει πάντως εντύπωση να καταστρέφει το λειτουργικό την μπαταρία και το hardware.
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με μπαταρία σε iPhone 5 μετά το iOS 9.2 upgrade

Δοκίμασα και το battery calibration και δεν έλυσε το πρόβλημα. Σε forum της Apple αναφέρει κάποιος που έχει το ίδιο πρόβλημα πως το iOS upgrade καταστρέφει την μπαταρία και δημιουργεί μόνυμο πρόβλημα στο κινητό που δεν επισκευάζεται. Λέει πως έτσι του είπαν στο Apple store που το πήγε να το ελένξουν και του προσφέραν άλλο κινητό σε προνομιακή τιμή. Αυτά βέβαια στην Αμερική. Μένει να το πάω και εγώ σε επίσημο apple support να δω τι θα μου πουν και εμένα. Μου κάνει πάντως εντύπωση να καταστρέφει το λειτουργικό την μπαταρία και το hardware.

πολλά έχουν γραφτεί κατά καιρούς για όλα τα πράγματα αλλά να πει επίσημα το apple store έφταιγε το update :7SFGSFG:
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Το coconut battery που παρέθεσες παραπάνω το δοκίμασα. Με 100% φορτισμένο το κινητό μου γράφει current charge 100% από 351mAh και design capacity 24,6% από 1430 mAh. Τι σημαίνει αυτό;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με μπαταρία σε iPhone 5 μετά το iOS 9.2 upgrade

Το coconut battery που παρέθεσες παραπάνω το δοκίμασα. Με 100% φορτισμένο το κινητό μου γράφει current charge 100% από 351mAh και design capacity 24,6% από 1430 mAh. Τι σημαίνει αυτό;

Από ότι καταλαβαίνω, με 100% φόρτιση έχεις 351mAh, ενώ η μπαταρία κανονικά είναι για 1430mAh, άρα η μπαταρία είναι πεθαμένη.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Αυτό υπέθεσα και εγώ. Και στο άλλο κινητό η κατάσταση είναι παρόμοια. Επίσης ακόμα και πεθαμένη να είναι η μπαταρία, αυτές τις μεταπηδήσεις στα ποσοστά που μου δείχνει κατά την φόρτηση/εκφόρτηση δεν είναι λογικές. Και πως είναι δυνατό να έπεσε έτσι απότομα η απόδοση της μπαταρίας σε 2 διαφορετικά κινητά από την μια στιγμή στην άλλη την ίδια περίοδο μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού; Πριν 1-2 μήνες η μπαταρία κράταγε κανονικά και στα 2 κινητά.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Μόλις εγκατέστησα το update 9.2.1 και δοκίμασα πάλι το coconutBattery με πλήρως φορτισμένο το κινητό στο 100%. Τώρα εκεί που πριν μου έδειχνε μπαταρία 351mAh στο 25% του θεωρητικού μέγιστου, τώρα μου δείχνει 585mAh στο 41%. Άν ήταν πράγματι θέμα μπαταρίας δεν είναι λογικό τώρα να δείχνει περισσότερη ενέργεια από πρίν. Σίγουρα κάτι παίζει με το software. To κινητό είναι 3 χρόνων οπότε φυσικά δεν περιμένω να δω ποτέ τα θεωρητικά 1430mAh του 100% design capacity πλήρως φορτισμένα, αλλά από την άλλη να πέσει στο 25% από την μία μέρα στην άλλη πάλι δεν είναι λογικό για μία μπαταρία. Πόσο μάλλον να ανεβαίνει πάλι..
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με μπαταρία σε iPhone 5 μετά το iOS 9.2 upgrade

Το είχα και εγώ αυτό το "πρόβλημα" σε iPhone 6. Ελπίζω σήμερα με την εγκατάσταση της 9.2.1 να λυθει

Xmmm… όχι εσύ πρέπει να έχεις άλλο πρόβλημα που δεν λύθηκε με αυτό το Update
Δες εδώ

https://support.apple.com/en-us/HT205727

Όπως και να έχει, προτείνω σε όλους να κάνουν το τελευταίο Update καθώς κάποιες τρύπες ασφάλειας που κλείνουν είναι πολύ επικίνδυνες, remote code execution απλά από το safari κάνοντας browsing.