Πρόβλημα με Συνδεσμολογία Home Cinema-Laptop-TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leotakis77

New member
10 January 2016
2
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την βοήθεια-ενημέρωση που δίνετε,

Έχω καταφέρει να σπαταλήσω πάρα πολλές ώρες για να βρω τον σωστό τρόπο σύνδεσης ώστε να έχω σωστό ήχο 5.1 τουλάχιστον όταν βλέπω ταινίες από το laptop μου αλλά τίποτα.

Laptop.-->Dell inspiron 3537 i7 - 4500u 8gb 1tb
Τηλεόραση-->lg 42lm615s 3d led tv.
Home Cinema-->Panasonic BTT465

Επίσης έχω αγοράσει και μια εξωτερική κάρτα ήχου από το πλαίσιο "Turbo-X Κάρτα Ήχου SC Box 200" .

Το πρόβλημα που προσπαθώ να αντιμετωπίσω είναι να ακούω 5.1 και όχι απλώς να αναπαράγουν κάποιον ήχο όλα τα ηχεία.

Οι ταινίες που κατεβάζω έχουν ήχο AC3 / DTS.

Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Παμε λιγο συνδεσμολογια να βεβαιωθουμε οτι το εχεις κανει κατα τον βελτιστο τροπο. Το λαπτοπ θα υποθεσω οτι εχει hdmi. Εισαι τυχερος γιατι απο οτι βλεπω εχει και το homecinema hdmi in και οχι μονο out. Καλωδιο hdmi απο το λαπτοπ στο hdmi in του homecinema. Μετα (αλλο) καλωδιο hdmi απο το hdmi out του homecinema σε hdmi input της τηλεορασης. Αν η τηλεοραση και το home cinema υποστηριζουν hdmi-arc (audio return channel) τοτε με αυτη τη συνδεσμολογια θα μπορεις να ακουσεις και ηχο των τηλεοπτικων καναλιων απο το home cinema. Διαφορετικα αγοραζεις οπτικη ινα και συνδεεις τηλεοραση με home cinema.

Αν η συνδεσμολογια ειναι σωστη, το αρχειο που πας να παιξεις απο το λαπτοπ εχει ηχο 5.1 (οχι απλα ac3/dts, γιατι υπαρχουν και αρχεια που εχουν dts 2.0) και τελικα ακους τα 5 ηχεια να παιζουν το ιδιο πραγμα, τοτε υπαρχει καποιο λαθος στις ρυθμισεις του λαπτοπ ή στις ρυθμισεις του home cinema. Αν το home cinema εχει καποια επιλογη auto για τον ηχο, τοτε δοκιμασε την
 

leotakis77

New member
10 January 2016
2
Υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι γιατί το home cinema έχει μόνο 1 HDMI το οποίο είναι out-arc, HDMI in δεν έχει καθόλου,
Επίσης η τηλεόραση δεν έχει HDMI-arc οπότε την οπτική ίνα δεν την γλυτώνω.