bryston 7b st vs parasound a21

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Καλησπερα σε όλους τους φιλους!!!Τον τελευταίο καιρό εχω ρίξει πολυ ψάξιμο για την ευρεση τελικού ενισχυτή για το σύστημα μου . αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα. Από την αρχή...Ο χώρος μου περί τα 45 τμ μακροστενος.Ο ολοκληρωμένος που έχω ως τώρα είναι ο primare spa 21 πρόσφατα πήρα τα ηχεία τα audio spectrum hermes v2 και από εκεί και έπειτα άρχισε και η ανάγκη τελικού ενισχτη.. Καθώς είναι ένα πολύ καλό αλλά δύσκολο ηχείο ... Μέχρι τώρα έχω ακούσει το τελικό της primare a32 κάποιους vincent anthem , advance acoustic , κανένας δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε .τελικά τώρα έχω στα χέρια μου για δοκιμή έναν παλιό τελικό μονομπλοκ της bryston 7b st αλλά λίγο πριν φύγω από Αθήνα (μένω μόνιμα μήλο) πρόλαβα να ακουσω και τον parasound a21 που μπορώ να πω ότι από όλους είναι ο μόνος που με συγκίνησε παραπάνω Όχι βέβαια με τα δικά μου ηχεία και το δικό μου χώρο ... Τωρα αυτη τη στιγμή ακούω στο σύστημα μου με τα υπό δοκιμή bryston και πραγματικά εχωωμπερδευτει που θα έπρεπε να καταλήξω τελικαααα........ Αυτό πουβψαχνω είναι ένας μουσικός τελικός και όχι ουδετρος καθώς είναι και τα spectrum στην ίδια φιλοσοφία .ευχαριστώ Πολύ εκ των προτέρων ...η συμβουλη Σας είναι σημαντικη για μένα !!!!!
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Έχω ήδη τα πιο μικρά audio spectrum artemis ... Και πιο παλιά είχα και άλλο ένα ζευγάρι .... Και πάντα ήθελα το μεγάλο herme ...βέβαια τα ηχεία που αντικατέστησαν τα hermes ήταν τα triangle luna 260 ..Πολύ καλό ηχείο με ανάλυση αλλά μικρό για το χώρο μου ... Ο ήχος των spectrum είναι αρκετά πιο ουδετεος αλλά αυτό το ήξερα !!!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Hands down Parasound a21. Πιο σύγχρονη σχεδίαση, ποιο μουσικός σε σχέση με τον bryston που έχεις για δοκιμή. Υπ όψιν ο Parasound είναι στην ουσία μια μικρογραφία των (εκ των κορυφαίων σχεδιάσεων του John Curl ) JC1
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Εχοντας ζησει αρκετα χρονια με τον Α51, δεν θα τον ελεγα μουσικο...
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,010
Λάρισα
Ρώτα τον Στέργιο τον Κακαλιό (Κακαλιός Στέργιος), με pm αφού δεν το ειδε το θέμα μέχρι τώρα, αυτός είχε τους ερμήδες πριν τα magnepan και είχε ρίξει πολύ ψάξιμο.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εχοντας ζησει αρκετα χρονια με τον Α51, δεν θα τον ελεγα μουσικο...

Σε σχέση με τον Bryston που έχει για δοκιμή ο νήματος έργα, άποψη μου είναι ο είναι πιο μουσικός . Με απόλυτα κριτήρια τον λεω ουδετερο .

Τι διάφορες εντοπιζεις ηχητικά φραγκ;

Θα έλεγα οτι ο Bryston είναι λίγο κλινικός καθώς και οτι είναι λίγο τσιμπημένος ψιλά. Αυτή την αίσθηση την έχω πάρει και απο την γενιά των bsst.... Μόνο στους Bsst2 έχω ακουσει διαφορά στον τροπο απόδοσης του μουσικού δρώμενου, αλλά έχουν γίνει και αρκετές αλλαγές στην σχεδίαση.

Τα συστήματα που απεκόμισε αυτή την εντύπωση ήταν PMC OB1i με Φούλ Bryston μηχανήματα
 

Milosss1989

New member
26 November 2013
95
Piraeus Greece
Παιδιά συγγνώμη λίγο γιατί μπερδεύτηκα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά πραγματικά πιστεύετε ότι ο α21 είναι πιο μουσικός από τον bryston που έχω στα χέρια μου. Η όχι. Γτ αν δεν είναι πιο μουσικός δεν υπαρχει λόγος να αφήσω το bryston διότι στα υπολοιπα κομμάτια είναι ικανοποιημένος !!!! Ευχαριστώ
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Δεν χάνεις τίποτα να τον ακούσεις και ο ίδιος για να έχεις ιδία άποψη. Εξάλου, είναι πολύ πιθανό να διαφωνίσεις με την άποψή μου (πράγμα λογικό, αν σκεφτείς ότι ο καθείς έχει διαφορετικές μουσικές καταβολές).