Αγορα κινητού για κοπέλα μέχρι ~300 Ευρω...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
μεχρι ~300ευρω για κινητό για κοπέλα τι προτείνετε? εχουν και μικρα δακτυλα και δεν συμπαθουν ιδιαιτερα τα 5.0+ Inch...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
3 Προτασεις απο εμενα:

299 στο eshop το motorola moto X (2014). Το πηρα προσφατα και εγω και ειναι φανταστικο κινητο. 5.2 ιντσες
κατω απο 200 ευρω ειναι το motorola moto g (3rd gen, δηλαδη μοντελο 2015) . 5 ιντσες
samsung j5 , 170-180 ευρω το βλεπω σκρουτζ, για το οποιο εχουν γραφτει παρα πολυ καλα λογια. Υπαρχει και σε δικαρτο αυτο νομιζω. Επισης 5 ιντσες.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448

iznodur

Established Member
3 February 2011
130
Moto G φίλε μην κοιτάξεις αλλού, λίγο μεγάλο ίσως είναι για κοπέλα, αλλά είναι ότι καλύτερο. Το έχουν Wind και Public επίσημα και κάνουν και άτοκες δόσεις
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Στην ίδια τιμή με το Μοτο X υπάρχει και το LG G3 16gb.
Είναι λίγο μεγάλο (5,5 ίντσες) αλλά λόγω των πολύ μικρών bezels είναι πολύ κοντά στα 5άρια ως συνολικό μέγεθος.
Σαν hardware είναι πολύ κοντά με το Moto X (snapdragon 801, 2GB RAM, 16GB ROM). Βασικές διαφορές:
-το moto X είναι 1080 x 1920 ενω το G3 2560x1440. Στα δικά μου μάτια η διαφορά δεν είναι ορατή, ίσα-ίσα που η επιπλέον ανάλυση επιβαρύνει CPU και GPU
-το Moto X έχει amoled που προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από την IPS του G3
-το G3 έχει σαφώς καλύτερη κάμερα, με οπτικό σταθεροποιητή, laser focus και πολύ καλογραμμένο software. Oι φωτογραφίες του ενός σε σύγκριση με το άλλο απέχουν πάρα πολύ σε ποιότητα.
Επιπλέον το Lg G3 μόλις αναβαθμίστηκε και σε Android 6.0.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Όταν μιλάμε για κινητό για γυναίκα πιστεύω ότι ο σχεδιασμός παίζει πρώτο ρόλο οπότε το Moto G αν και γενικά θεωρείται vfm δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή γιατί είναι σαν γκουμούτσα.

Προτείνω το Samsung A3...https://www.skroutz.gr/s/5988663/Samsung-Galaxy-A3-A300FU-16GB.html

Και το J5 πολύ καλό και εμφανίσιμο αλλά το Α3 είναι πιο "ντιζαινάτο".
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Στην ίδια τιμή με το Μοτο X υπάρχει και το LG G3 16gb.

To ειχα το G3 και της φαινοταν ΜΕΓΑΛΟ! οποτε αναγκαστικα να το πουλησω (με βαρια καρδια) και να παρω εγω το g4...

Όταν μιλάμε για κινητό για γυναίκα πιστεύω ότι ο σχεδιασμός παίζει πρώτο ρόλο οπότε το Moto G αν και γενικά θεωρείται vfm δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή γιατί είναι σαν γκουμούτσα. Προτείνω το Samsung A3...

Καλη περιπτωση μιας και ειναι και 4.5"...κοιταζα και το LG Zero που ειναι πολυ design (δεν ασχολουνται οι γυναικες παιδια με specs, αντε λιγο καλη καμερα να εχει..)
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Kαι η γυναίκα μου δεν ήθελε μεγάλη οθόνη... και τι είναι αυτή η γκουμούτσα, οι 4¨φτάνουν, τι να τη κάνω τη ram, τι να το κάνω το g4 και το 802.11ac κτλ κτλ, να μην πολυλογώ ήρθε φίλος με LG Flex 2, το πήρα στο χέρι να το δω και είναι άψογο πραγματικά!
Όχι ότι ξέρω από κουνητά, ούτε του έκανα hard tests κτλ... απλά δεν λαγκάρει, είναι σφαίρα σε απόκριση στο δίκτυο, με καλή επεξεργαστική δύναμη και 2GB RAM (δοκίμασα και δύο παιγνίδια του παιδιού, απροβλημάτιστα), και σε αυτά που έθεσες, ως προαπαιτούμενα,,, πολύ καλή αξιοποίηση της επιφάνειάς του και curved που το κάνουν 5"άρι αντί 5,5" στο χέρι και τη χρήση... 150gr / 149.1 x 75.3 x 7.1-9.4 mm... σύγκρινε με άλλα μικρότερα για να καταλάβεις. Μπόνους για γυναίκα το τρομερό look, curved oled full hd screen και ραδιόφωνο...

O φίλος επίσης μου είπε ότι έχει καλή αυτονομία, αλλα με μέτρια χρήση, κυρίως talk + surfing όχι παιγνίδια, όχι ραδιόφωνο, συνήθως απενεργοποιημένο το wifi τα βράδια, απενεργοποιημένη η εύρεση θέσης πάντα... κάπου δύο με τρεις μέρες.
Το τηλέφωνο ήταν 20 ημερών, δεν μπόρεσε να´μου πει πόσο αξιόπιστο και ανθεκτικό είναι.

Πολύ καλή προσοφορά (251,40 ) τρέχει τώρα εδώ http://www.bestmobile.gr/all-products/lg-h955-g2-flex2-4g-nfc-16gb-titanium-silver-eu/
Βάλε και μια micro sdhc του ~10ρικου και θα είναι σούπερ.

Τώρα θέλει και η γυναικα μου μεγάλο κινητό...
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Τελικα παιδια πηρα ενα samsung A3 σε ασημι χρωμα...ενταξει η οθονη εχει τραγικα μικρη αναλυση (960χ...) αλλα για μερικες γυναικες αυτα ειναι δευτεροντα...στα 180 ευρω απο Kaizerstore.... και το flex2 καλο αλλα οι 5" της φαινοντουσαν πολλες...4.5" και φυγαμε :)
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Το πηραμε σε platinum silver για καποιο λογο το πουλανε 3-4 ευρω πιο ακριβο...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τελικα παιδια πηρα ενα samsung A3 σε ασημι χρωμα...ενταξει η οθονη εχει τραγικα μικρη αναλυση (960χ...) αλλα για μερικες γυναικες αυτα ειναι δευτεροντα...στα 180 ευρω απο Kaizerstore.... και το flex2 καλο αλλα οι 5" της φαινοντουσαν πολλες...4.5" και φυγαμε :)

Μεγειά , το έχει η γυναίκα ενός φίλου μου και είναι πολύ καλό για τα λεφτά του , η ανάλυση είναι επιπέδου iphone βέβαια αλλά δεν ενοχλεί γιατί η οθόνη είναι μικρή.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
να στε καλα παιδια, μια χαρα νομιζω ειναι για 180 ευρω, για 4.5"...αληθεια το νεο Α3 (216) το πουλαει 330 ευρω? που παει η samsung με τετοιες τιμες?