Απορία για συνδεσμολογία smart tv

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ferox

Established Member
5 January 2008
167
καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε
Έχω μια απορία για την συνδεσμολογία του setup μου.
Μόλις αγόρασα την tv samsung ue55j6200 και έχω τον av denon x2000 όλα (ps3,htpc,otetv κλπ) πάνε εκεί και απο εκεί στην tv. Όλες οι συνδέσεις είναι με hdmi. Όλα καλά ως εδώ, και 5,1 και όλα καλά.
! Τώρα με την καινούργια smart tv όταν μπαίνω στις smart λειτουργίες (αναπαραγωγή ταινίας από usb ή streaming από το pc ή video απο youtube) o ήχος βγαίνει από την τηλεόραση και οχι από τα ηχεία του home theater. απο τα ηχεία εξακολουθεί να ακούγετε ο ήχος της πηγής πχ οτεtv και όχι οτι παίζει η tv. Τι μπορώ να κάνω για να έχω τον ήχο και στα ηχεία μου?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Οταν παιζεις κανονικο τηλεοπτικο περιεχομενο (digea) απο που ακουγεται ο ηχος;
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Αν δε θελεις να το πολυψαχνεις, συνδεσε με καλωδιο οπτικης ινας ενισχυτή με tv
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Καλύτερη επιλογή HDMI arc που το υποστηρίζει η τηλ και σχεδόν σίγουρα ο ενισχυτής καθώς είναι καινούριος. Για αυτό ρωτούσα τι γίνεται όταν παίζει digea
 

Ferox

Established Member
5 January 2008
167
H tv και ο ενισχυτής εχουν arc κ εκει τα εχω συνδεσει.
Καλύτερη επιλογή HDMI arc που το υποστηρίζει η τηλ και σχεδόν σίγουρα ο ενισχυτής καθώς είναι καινούριος. Για αυτό ρωτούσα τι γίνεται όταν παίζει digea
Digea δεν βλεπω, δεν εχω κανει καν σάρωση τα κανάλια, για τηλεοπτικό βλέπω μόνο μέσω otetv .

απλά ο ενισχυτής βλέπει το σήμα (hdmi) απο οτε και όχι από την τηλεόραση.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Ή αλλιως όπως αναφέρθηκε συνδέις την τιβι με οπτική και τελειώσες!
 

Ferox

Established Member
5 January 2008
167
Δες ποια θύρα της TV σου γράφει HDMI ARC και βάλε εκεί το HDMI από τον AV..

ετσι το έχω κάνει :/ υπάρχει περίπτωση να φταίει το hdmi γιατι το εχω 3-4 χρονια
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Θα συνεχισω με μερικες "χαζες" ερωτησεις και συγχωρεσε με αν θεωρεις την απαντηση τους αυτονοητη.

Η προηγουμενη σου τηλεοραση υποστηριζε και αυτη arc; Κοινως, εχεις ξαναχρησιμοποιησει τον ενισχυτη σου με arc και δουλευε μια χαρα;
 

Ferox

Established Member
5 January 2008
167
Καμιά ερώτηση δεν είναι χαζή φίλε μου ;)
Η προηγουμενη οχι δεν ειχε arc αλλα δεν ειχα καποιο προβλημα με αυτο γιατιοτι επαιζε η tv οτε ps3 ή απο pc εβγαινε μια χαρα . Απλα τωρα ειναι λειτουργεια της ιδιας τηλεωρασης και οχι καποιας πηγης ;) . Η main εξοδος του ενισχυτη ειναι arc.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Έχεις κάνει assign TV audio σε HDMI?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Όχι να το διαλέξεις απλά σαν source
 

Ferox

Established Member
5 January 2008
167
Δεν έχει επιλογή, ή δεν την εχω βρει εγω. Στις επιλογες εχει (ηχείο tv , bluetooth και οπτικη)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Κάτι είχα δει στο manual. Αργότερα θα ποσταρω λινκ

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Έχεις κάνει assign TV audio σε HDMI?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Όχι να το διαλέξεις απλά σαν source
Στις επιλογές του ενισχυτή αναφερομαι
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως, δοκίμασε καταρχήν arc και στη συνέχεια, αν δεν βγάλεις άκρη με το hdmi, οπτική.
 

Ferox

Established Member
5 January 2008
167
θα το κοιτάξω μόλις πάω σπίτι, αλλα απ'οτι ειδα σε άλλα φορουμ στο εξωτερικό μαλλον με οπτική θα κάνω δουλειά ;) κάποιος βέβαια έλεγε να κλείσω τον αποκωδικοποιητή και θα δουλέψει. θα δουμε. ευχαριστω παντος
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Με οπτικη θα κανεις σιγουρα δουλεια, αλλα ειναι κριμα ομως... Εχεις καινουρια τηλεοραση και καινουριο ενισχυτη που υποστηριζουν το arc και οι δυο. Καποια ρυθμιση πρεπει να ειναι.
 

Ferox

Established Member
5 January 2008
167
Τζίφος με το arc όπως λένε και εδώ είδα οτι πολύς έχει αυτό το πρόβλημα το οποίο λύνεται μόνο με χρίση οπτικής ίνας και μετά απο factory reset. Τελευταία μου προσπάθεια είναι να να ενεργοποιήσω το Anynet+ που έχει η τηλεόραση μπας και είναι αυτό, αν και δεν νομίζω. Μάλλον θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ το HTPC
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Κανε ενα scan στα επιγεια καναλια και δες αν σε κανονικο τηλεοπτικο σημα ακουγεται ηχος μεσω ενισχυτη. Τα φορουμ του cnet δεν τα εμπιστευομαι για κατι τοσο ειδικο παντως.

https://www.avforums.com/threads/denon-x2000-and-samsung-ue46f8000-arc.1854718/

και πιο συγκεκριμενα

"In the Samsung TV menu, go to the sound menu, then 'additional settings'. Then go to 'SPDIF output' and select it. Then change 'audio format' to Dolby Digital or DTS Neo 2.5 instead of PCM.

If any of these options are greyed-out and not available, turn off your amp and use just the TV speakers whilst you are making the settings, then turn on the amp.

After changing this setting, my amp now reports receiving 5.1 audio from the TV via ARC. When this setting was set to PCM I was only getting 2.0. Just worked out how to fix this today after a lot of messing around over the last year!"