Sony PS-HX500 turntable

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Είναι γεγονός και κάτι που δεν κρύβω το οτι βλέπω με κάποια καχυποψία την όλη φάση με την αναβίωση του βινυλίου.

Άσχετο με το αν έχω δίκιο ή όχι, τα βινύλια όντως πουλάνε ενώ υπάρχουν ακόμα άπειρα διαθέσιμα σε προκλητικά λογικές τιμές σε διάφορα παζάρια. Επίσης είναι επίσης γεγονός οτι ο αληθινός μουσικόφιλος (και όχι απαραίτητα audiophile) χρειάζεται οπωσδήποτε ένα πικάπ γιατί έτσι αυξάνει την πρόσβαση στην αγαπημένη του μουσική.

Για παράδειγμα με την καταρρευση της Ελληνικής μουσικής βιομηχανίας (μεταξύ πολλών άλλων φυσικά) τεράστιος όγκος τίτλων δεν είναι πιά διαθέσιμος σε CD αφήνοντας όποιον θα ήθελε να ασχοληθεί είτε στο έλεος των εφημερίδων όποτε και άν επανεκδώσουν αυτό που ψάχνει σε CD ή στην λύση των μεταχειρισμένων βινυλίων τα οποία μπορεί να αποδειχτουν ενίοτε και με λίγο ψάξιμο πιό οικονομικά ακόμα και απο τα CD των εφημερίδων. Ακόμα περιμένω πάντως κάποια εφημερίδα να επανεκδώσει Μαρίζα Κώχ...

Τέλος αν και σπάνια υπάρχουν και περιπτώσεις που η βινυλιακή κόπια κάποιας καινούργιας ηχογράφησης ενδεχομένως να προσεγγίζει καλύτερα τα audiophile κριτήρια μιας και μπορεί να είναι η μήτρα της "κομμένη" απο master λιγότερο "κομπρεσαρισμένο" δυναμικά απο του αντίστοιχου CD παρέχοντας μεγαλύτερη δυναμική ποικιλία. Ένα πρόσφατο παράδειγμα η βινυλιακή έκδοση του τελευταίου άλμπουμ του αείμνηστου David Bowie.

Με αυτά και άλλα τα πικάπ έκαναν την εμφάνιση τους ακόμα και στο ..Πλαίσιο.. http://www.plaisio.gr/fotografia-video/hxos/pikap/Lenco-TT-33-pikap-prasino.htm

Στο πνεύμα της εποχής λοιπόν η SONY παρουσίασε στην πρόσφατη CES στο Las Vegas για πρώτη φορά εδώ και χρόνια ένα πικάπ, το Sony PS-HX500.
Αναμένεται σε τιμή καλού HI-FI (γύρω στα 600 ευρώ) και δείχνει ιδιαίτερα καλοφτιαγμένο και ιδιαίτερα ανταγωνιστικό στην κατηγορία που εταιρίες με "όνομα" στα πικάπ όπως η pro-ject ή η rega προσφέρουν τα "καλά" εισαγωγικά τους μοντέλα. Έχει ήδη μια mm κεφαλή προεγκατεστημένη (μάλλον Audio Technica) ενώ προσφέρει εκτός απο την παραδοσιακή αναλογική έξοδο και ενσωματωμένο phono αλλα και ..ψηφιακή έξοδο μέσω USB για ψηφιοποίηση των βινυλίων μας στην αντιστοιχη free εφαρμογή εγγραφής και editing της SONY μάλιστα επιπέδου DSD ή 96/24pcm γιαυτό και φέρει και την αντίστοιχη σήμανση "HI-RES Audio" σε περίοπτη θέση κάτι που με μια πρώτη ματιά δείχνει παράδοξο επάνω σε ένα φαινομενικά 100% αναλογικό προιόν.

Προσωπικά μου δείχνει πολύ ποιοτικό σαν κατασκευή και το βρίσκω πανέμορφο με απλό κατανοητό και "χρηστικό" Desighn με μία futurιστική νότα παρότι ουσιαστικά αφορά μια retro τεχνολογία, "ρετροfuturιστικό" δηλαδή, μια αισθητική που σε συνδυασμό με την απλότητα και τον μινιμαλισμό είναι πολύ του γούστου μου.

Αν προσθέσουμε και την δυνατότητα μεταφορά των βινυλίων μας ακόμα και σε DSD απο ένα αρκετά "σοβαρό" πικάπ ωστε να αξίζει δηλαδή τον κόπο ωστε να μπορούμε να τα απολαύσουμε και απο το φορητό μας HI-RES player ή το Smartphone μας χωρίς ποιότικες απώλειες βρίσκω το συγκεκριμένο πικάπ κάτι παραπάνω απο μία απλά καλή λύση για τον μέσο μουσικόφιλο. Σίγουρα θα μπεί σε πολλά σπίτια..

https://www.youtube.com/watch?v=e2aEpncHG0Y
 
Last edited:

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Δεν μπορώ να ξέρω πως παίζει το συγκεκριμένο πικάπ αφού δεν το έχω ακούσει...Όμως για εμάς που ασχολούμαστε και με τα ψηφιακά αποκτά ενδιαφέρον όταν η sony μετατρέπει τα βινύλια σε DSD.

O λόγος είναι προφανής ....Ξέρει πολύ καλά τον ψηφιακό ήχο και το λογισμικό όσον αφορά την μετατροπη που νομιζω ότι θα συζητηθεί.

Η αποψη της ... https://community.sony.gr/t5/blog-nea-apo-te-sony/diatereste-tous-diskous-binyliou-me-to-pikap-ps-hx500/ba-p/2162154?cid=DM16567&bid=616734440&src=eml&resp_id=235959811&ccid=1D2786E3743C324549BF11859B6086224F6B862F

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://www.youtube.com/watch?v=pFeUsx2B5aw

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.whathifi.com/sony/ps-hx500/review
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Άσχετο με το αν έχω δίκιο ή όχι, τα βινύλια όντως πουλάνε ενώ υπάρχουν ακόμα άπειρα διαθέσιμα σε προκλητικά λογικές τιμές σε διάφορα παζάρια.

Οτι πουλάνε πουλάνε ΟΚ . Αλλά "προκλητικά λογικές τιμές" δεν θα το έλεγα . Προκλητικές τιμές σκέτο το πιθανότερο.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,761
Μεσευρώπη
Οτι πουλάνε πουλάνε ΟΚ . Αλλά "προκλητικά λογικές τιμές" δεν θα το έλεγα . Προκλητικές τιμές σκέτο το πιθανότερο.

Σε πολλά παζάρια βρίσκεις βινύλια για 1 ευρώ. Πόσο πιο λογικές μπορεί να είναι οι τιμές;
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Σε πολλά παζάρια βρίσκεις βινύλια για 1 ευρώ. Πόσο πιο λογικές μπορεί να είναι οι τιμές;

Και στο Μοναστηράκι αν πάω Κυριακή μεσημέρι εκεί προς το τέρμα που βγαίνει Ερμού με 1 ίσως πάρω και 10 αλλά σε κατάσταση σκουπιδιού. Η τιμή απο μόνη της δεν λέει κάτι . Σήμερα - πάντα όπως βλέπω εγώ τα πράγματα - στα διάφορα παζάρια στην κατηγορία 0-5 παίζουνε από επώνυμα σκουπίδια , ξεσκισμένα , στραβωμένα και γδαρμένα , μέχρι καλούτσικα αλλά αδιάφορα για τους πολλούς βινύλια . Μέτρια εως καλούτσικα κλασσικά αλμπουμς μπορεί να παίξουνε 5 -15-20 ελληνικής κοπής κυρίως (που τα θεωρώ ήδη πολλά) και μετά ξεφεύγει το πράγμα . Κλασσικό άλμπουμ (ροκ που ασχολούμαι κυρίως) σε καλή κατάσταση (γενικά και αόριστα) με 1 δεν έχω δει ποτέ μου. Και για παράδειγμα μια και το έχω πρόσφατο απο το τελευταίο vinyl is back . Βρήκα ελληνική κόπια και σε όχι τόσο καλή κατάσταση το "senderos de tracion" των Ισπανών Heroes del Selencio στα 27 . Γιατί ? Για μην θυμήθω κάτι ελληνικά αλμπουμς απο τρύπες και διάφανα κρίνα που ξεκινάνε απο 50αρικο. Για μτχ εχω βάλει ταβάνι τα 10 εφόσον με λίγη τύχη βρίσκεις και σφραγισμένες κόπιες με λιγότερο απο 20 .
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Θα συμφωνησω 1000% με τον Anritsu!!! Oι τιμες των βινυλιων σημερα ειναι εκτος πραγματικοτητας, οι νεες κυκλοφοριες αν ειναι μονό βινυλιο 20-25 ευρω,αν ειναι διπλό ή τριπλο (που ετσι ειναι οι περισσοτερες πλεον) 30-40 ευρω. Στα θετικα το οτι σε καποιες νεες κυκλοφοριες για μενα τουλαχιστον,μαζι με το βινυλιο υπαρχει και το cd μεσα στη συσκευασια. Επισης στο Vinyl is Back ειδα το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! Το "Awake" των Dream Theater ενας το ειχε 45ευρω κι ενας αλλος 115!!! Μεταχειρισμενα σε μετρια κατασταση και τα 2... Και στο ebay 35 ευρω ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ - ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ μαζι με τα μεταφορικα!!! Τωρα το αν το ενα ειναι 1st press ενω το αλλο τωρινη επανακυκλοφορια εμενα προσωπικα δε μου λεει απολυτως τιποτα...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Είναι γεγονός ότι η εταιρίες για να καταπολεμησουν την πειρατεία αναβίωσαν το βινύλιο και οι τιμές στην Ελλάδα είναι εξωπραγματικες .

Όμως για το συγκεκριμένο πικάπ που μιλάμε απευθύνεται και σε ένα κοινό που θέλει μετατρέψει τους δίσκους του σε DSD και όταν μιλάμε για μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες επιτρέψτε μου να πω οτι τον ανταγωνισμό το κάνουνε κρεμμυδάκια ειδικότερα σε τιμές.

Είναι αστείο στις μέρες μας να μιλάμε μόνο για βινύλιο αφού και η ψηφιακή τεχνολογία,όσοι ξέρουν να την χρησιμοποιουν σωστά προσφέρει πολλά.

Η sony παντρεύει τους δυο αυτούς κόσμους και βγάζει ένα προιον που κατασκευαστικα φαίνεται προσεγμένο.

Σε ένα πικαπ το μεγαλύτερο μέρος ηχητικά,οφείλεται στην κεφαλη και στο phono και μετά τα υπόλοιπα που και αυτά όμως έχουνε την σημασία τους.

Αλλα όπως και να το κάνουμε το πικαπ είναι ιεροτελεστία...Προσωπικά έχω όλη την δισκοθήκη μου από cd σε σκληρό δίσκο και τώρα όλη μου η δισκοθήκη σε βινύλιο θα πάρει και αυτή τον δρόμο της με την αντίστοιχη free εφαρμογή εγγραφής και editing της SONY ΚΑΙ μάλιστα επιπέδου DSD.

Στο παρακάτω video ο τύπος πήρε το αεροπλάνο για να πάει να δει ...Μα τι αλλο ...

https://www.youtube.com/watch?v=r6AgbLEtNaA
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Πιστευεις οτι θα αποκομισεις υψηλου "επιπεδου" dsd αρχεια απο το αναλογικο σου σεταπ?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Ναι όταν μιλάμε για sony...Έχει τους κατάλληλους μηχανικούς και εμπειρία για να το κάνει .

Έχω και μια δισκοθήκη κληρονομιά από τον πατέρα μου που θα πάρει και αυτή τον δρόμο της...Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα ακούω και από το πικάπ .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σε ένα άλλο σημάδι των αναλογικών φορές, η Sony παρουσιάζει το PS-HX500 πικάπ, ένα σχέδιο βελτιστοποιημένη για την αντιγραφή δίσκους σε ψηφιακές. Η ενσωματωμένη Α / Ψ μετατροπέα θα εμφανίσει τα αρχεία hi-res WAV (μέχρι 192/24) ή ακόμα και DSD (έως 5.6MHz). Το PS-HX500 παρέχεται με το λογισμικό και μια εφαρμογή για την επεξεργασία αρχείων (PC ή Mac). Η Sony ανεπτυγμένες βραχίονας του πικάπ ευθεία διαθέτει αναπόσπαστο ελαφριά κεφαλή ήχου εξοπλισμένο με ένα φυσίγγιο κινούμενο μαγνήτη. Ο πίνακας ιμάντα κίνησης »έχει ένα χυτό αλουμίνιο πιατέλα ολοκληρώνεται από ένα χαλί από καουτσούκ. Ο παίκτης θα πωλήσει για $ 599, όταν πλήττει την αγορά στο Q2. Άκουσα τα αρχεία DSD έπαιξε για την εξαιρετική της Sony HAP-Z1ES διακομιστής μουσική που είχε αντιγράψει στο PS-HX500 και έμεινε έκπληκτος από το πόσο καλή ακουγόταν....Μεταφρασμένο...http://www.theabsolutesound.com/articles/ces-2016/
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Για ερασιτεχνική χρήση από τους αγοραστές του εν λόγω πικάπ, μια χαρά θα είναι.
Για σοβαρή χρήση με άριστο αποτέλεσμα, δεν είναι λύση.
Σίγουρα βέβαια κάποιους θα βολέψει, θα αρέσει, θα καλύψει, αλλά το μέγιστο αποτέλεσμα δεν το παίρνεις από τέτοιες λύσεις. :grandpa:
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Ναι το φέρνουν εγώ το παρήγγειλα απο τα Sony center απο την προηγούμενη εβδομάδα ...Με πήραν τηλέφωνο οτι θα μου το παραδώσουν σήμερα για να δουμε .

Προτίμησα την Ελληνική αγορά διότι το προϊόν είναι καινούργιο και δεν θέλω να πλέξω με αγορά απο το εξωτερικό διότι μιλάμε για πικάπ.
Αν πάει κάτι στραβά και είναι ελαττωματικό τους το γυρίζω πίσω και τους το φέρνω κολάρο ...