Sony KD X8005C : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gino

New member
27 December 2015
35
καλησπερα ειμαι νεος κατοχος αυτου του μοντελου..θα ηθελα να μ πειτε εντυπωσεις για την συγκεκριμενη τηλ..κ ρυθμισεις για καλυτερη εικονα κ ηχο..οπως επισης κ για εφαρμογες που θα βοηθησουν στη λειτουργια της..ευχαριστω
 

karnaoubas

New member
17 November 2012
7
Αθήνα
Καλησπέρα!

Σήμερα την πήρα και εγώ.

Ρυθμίσεις έβαλα αυτές του rtings.com για τη σειρά Χ81, αλλά δεν έχω κάτσει να δω και να δοκιμάσω ακόμα λόγω έλλειψης χρόνου. Αν θες πάντως, ορίστε το link.

Έχω και εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση:
Πως μπορώ να παίξω απευθείας mp4 ή mkv από USB? Μέσω της εφαρμογής Videos, η οποία είναι προεγκατεστημένη λόγω Android, μου λέει ότι δεν είναι δυνατόν το playback. Δοκίμασα να βάλω third-party app, τον MX Player για την ακρίβεια (μέσω του Play Store), αλλά βγάζει ακριβώς το ίδιο μήνυμα.
Συνεχίζω το ψάξιμο και θα επανέλθω

Καλές θεάσεις!!
 
Last edited:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Sony Bravia KD-49/55X8005C: Direct LED,(100Hz panel+αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού) έχει ρύθμιση Motionflow,speakers :10W+10W,Bass Reflex,2ch, Full Range(30x80mm)x2.

Στην Αμερική , με τον κωδικό XBR-X810C

KD-55X8005C: VA panel
KD-49X8005C: IPS panel

SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ-ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Προδιαγραφές KD-X8005C με android tv(5.1.1)...http://www.sony.gr/electronics/tileoraseis/x8005c-series/specifications

Upgradable to Android TV Nougat 7.0.

Τεχνικές προδιαγραφές...http://www.sony.gr/support/el/content/cnt-specs/KD-55X8005C/list

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ-ΓΕΝΙΚΑ-FAQ-ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ-iMANUAL-ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ-FIRMWARE

Υποστήριξη για το KD-55X8005C...http://www.sony.gr/support/el/product/KD-55X8005C

Firmware update KD-55X8005C...http://www.sony.gr/support/el/conte...Kmodels-firmware-update-v3169-eub/KD-55X8005C

SONY EU | Support - Find Answers(en)...http://sony-eur-eu-en-web--eur.custhelp.com/app/answers/list/page/1/p/61659/c/68,65925/kw//

Οδηγός βοήθειας...http://helpguide.sony.net/tv/caep1/v1/el/index.html

Optional Accessories: Wireless Subwoofer (SWF-BR100),MHL Cable (DLC-MC10, DLC-MC20, DLC-MC30),Touchpad Remote Control (RMF-TX100E)

ώρες λειτουργίας...

PC Monitor:1080p @ 120Hz: Yes

Reviews:

55"...[rtings.com]...Sony XBR-55X810C review...http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x810c

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Προτεινόμενες εφαρμογές: Kodi (εφαρμογή αναπαραγωγής πολυμέσων με δυνατότητα προβολής video,μουσικής,φωτογραφιών με streaming),

Εγκατάσταση προσθέτων (add-ons) από usb stick.


Εγκατάσταση προσθέτων (add-ons) και αποθετηρίων(Repositories ή Repo) μέσα από το Kodi

ES File Exporer:διαχείρηση αρχείων

[androidpolice.com]...Easiest Way To Install APKs From APK Mirror On Your Android TV? Favorite The Site In ES File Explorer's Built-In Web Browser...http://www.androidpolice.com/2015/1...te-in-es-file-explorers-built-in-web-browser/

Sideload Launcher: εφαρμογή συντόμευσης για εφαρμογές που δεν είναι ακόμη διαθέσιμες στο Google Play Store της tv

Dolpin browser .apk :υποστηρίζει flash player.
 

gino

New member
27 December 2015
35
Απάντηση: Re: Sony KD X8005C : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

sε ευχαριστω πολυ για το λινκ..κ εγω ακομα ψαχομαι γτ χθες την πηρα..κ ειναι 1φορα που εχω smart tv οποτε το ψαξιμο ειναι πολυ..προσπαθω να βελτιωσω σε 1 φαση την εικονα γτ ειναι χαλια..αν το καταφερω θα ειμαι ικανοποιημενος..στειλε μ αν σ κατσουν καλα αυτες οι ρυθμισεις να μ πεις..κ εσενα xavito σε ευχαριστω για τα link..αρχικα νομιζα οτι εκανα χαλια επιλογη παιρνοντας αυτη τη τηλεοραση σιγα σιγα κ με ψαξιμο πολυ καταλαβαινω οτι ηταν λαθος η αρχικη γνωμη που μ δημιουργηθηκε...
 

skar1983

New member
17 January 2016
7
Κάτοχος εδώ και 2 μέρες της Sony KD-49X8005C.

(-)

Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν στην αρχή το soap opera effect το οποίο ευτυχώς λύθηκε με το kodi και όχι από ρύθμιση motion flow = off
Μέχρι να το βρω ήθελα να την πετάξω από το μπαλκόνι.

Η οθόνη είναι λίγο glossy και δεν σβήνει με το πράσινο κουμπί είτε με αυτό πίσω μεριά της τηλεόρασης αλλά μπαίνει σε κατάσταση αναμονής.
Απενεργοποίησα το eco αλλά παραμένει το πρόβλημα.
Αν το πατήσω παρατεταμένα το κουμπί κάνει ένα όμορφο restart και αναρωτιέμαι πώς κλείνει και πως απενεργοποιείται πέρα από το να την βγάλω από την πρίζα.

Ο σκληρός δίσκος που είναι με usb συνδεδεμένος ανάβει και όταν κλείνω την τηλέοραση.....

Επίσης πως εμφανίζω τον task manager του android για να κλείνω εφαρμογές (Αυτό που είναι με παρατεταμένο το home button στα κινητά)

(+)

Τα θετικά η εικόνα κρύσταλλο και σε 4κ που δοκίμασα χωρίς κολλήματα.

Τα κανάλια πολύ καλή εικόνα και εναλλαγή προγράμματος.

Cast screen από android κινητό και από windows 10.


(?)

Το ps4 δεν το δοκίμασα ακόμη.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Κάτοχος εδώ και 2 μέρες της Sony KD-49X8005C.

(-)

Ο σκληρός δίσκος που είναι με usb συνδεδεμένος ανάβει και όταν κλείνω την τηλέοραση.....

Επίσης πως εμφανίζω τον task manager του android για να κλείνω εφαρμογές (Αυτό που είναι με παρατεταμένο το home button στα κινητά)

a)Κουμπί Home>Ρυθμίσεις>TV>Εφαρμογές>Ληφθείσες εφαρμογές>Αναγκαστική διακοπή.Εκτός αν βάλεις κάποια εφαρμογή task manager.

Περί του HDD,δοκίμασε μέσα από ES File Explorer να κάνεις unmount τον HDD,χωρίς να τον βγάλεις.

-------------

Για ρυθμίσεις εικόνας (για θέαση σε χαμηλό φωτισμό ,σήματος υψηλής ανάλυσης) της KD-49X8005C θα δοκίμαζα της XBR-43X830C λόγω IPS...[rtings.com]...http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x830c/settings

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αλλιώς για καλύτερα αποτελέσματα patterns από AVS HD 709 - Blu-ray & MP4 Calibration...http://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/948496-avs-hd-709-blu-ray-mp4-calibration.html
 
Last edited:

skar1983

New member
17 January 2016
7
a)Κουμπί Home>Ρυθμίσεις>TV>Εφαρμογές>Ληφθείσες εφαρμογές>Αναγκαστική διακοπή.Εκτός αν βάλεις κάποια εφαρμογή task manager.

Περί του HDD,δοκίμασε μέσα από ES File Explorer να κάνεις unmount τον HDD,χωρίς να τον βγάλεις.

-------------

Ευχαριστώ με το task manager ok.

Αλλά με το unmount του σκληρού δίσκου τίποτα. Ενώ τον κάνει unmount το φωτάκι στον σκληρό είναι αναμμένο και μάλιστα αν ανοίξω και μετά τον kodi τον βλέπει κανονικά. Μόνο ο es file explorer δεν τον βλέπει.

Τέλος λίγο βλακεία μου φαίνεται το γεγονός να μην μπορείς να κάνεις power off την τηλεόραση πέρα από το να την βγάλεις από την πρίζα.
 

gino

New member
27 December 2015
35
καλησπερα πως μπορω να κανω επαναφορα εργαστηριακων ρυθμισεων??να μν υπαρχει κανενα καναλι δηλ αποθυκευμενο,γν τις ξανακανω απο την αρχη
 

GoldenEye

Established Member
19 December 2009
129
Καλησπερα. Μπορει καποιος κατοχος να γραψει δυο λογια για την ποιοτητα εικονας, την καθημερινη ευχρηστια του android, αν με το προσφατο update εμφανιζονται ακομα τα γνωστα bugs και αν ειναι καταλληλη για gaming (input lag).
 

skar1983

New member
17 January 2016
7
Καλησπερα. Μπορει καποιος κατοχος να γραψει δυο λογια για την ποιοτητα εικονας, την καθημερινη ευχρηστια του android, αν με το προσφατο update εμφανιζονται ακομα τα γνωστα bugs και αν ειναι καταλληλη για gaming (input lag).

στην αρχή λίγο περίεργο το Android αλλά μετά το συνηθίσεις και είναι σούπερ.
όσο για το input lag είναι αρκετά καλή για χρήση με ps4
 

GoldenEye

Established Member
19 December 2009
129
στην αρχή λίγο περίεργο το Android αλλά μετά το συνηθίσεις και είναι σούπερ.
όσο για το input lag είναι αρκετά καλή για χρήση με ps4

Ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις χρησιμοποιησει τις δορυφορικες εισοδους; Αν ναι λειτουργει με free to air καναλια; Επίσης έχεις υποψιν τον διαθεσιμο ελευθερο ενσωματωμενο αποθηκευτικο χωρο για εφαρμογες και αρχεια;
 

skar1983

New member
17 January 2016
7
Ευχαριστω για την απαντηση. Εχεις χρησιμοποιησει τις δορυφορικες εισοδους; Αν ναι λειτουργει με free to air καναλια; Επίσης έχεις υποψιν τον διαθεσιμο ελευθερο ενσωματωμενο αποθηκευτικο χωρο για εφαρμογες και αρχεια;

όχι δεν έχω βάλει δορυφορική.
πρέπει να έχει αν δεν κάνω λάθος αρκετό δεν θυμάμαι ακριβώς.
είμαι εκτός για κάποιες μέρες θα σου πω την άλλη εβδομάδα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
GoldenEye η KD-X8005C έχει δορυφορικό δέκτη DVB-S2 x2 και μπορείς να δεις FTA κανάλια.

Ο αποθηκευτικός χώρος που έχει διαθέσιμο είναι 8.2Gb από τα συνολικά 16Gb.
 
Μερικές εντυπώσεις μετά από μια βδομάδα με την 55άρα (αγορασμένη στην εξωφρενική τιμή των 780$!! :Banane0: )

Απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν είμαι πολύ αυστηρός κριτής αφού η προηγούμενη τηλεόρασή μου ήταν της πλάκας, ενώ και οι απαιτήσεις μου είναι αρκετά χαμηλές (λόγω του ότι δε θα'μαι για πολύ καιρό στας Αμερικάς δεν ήθελα πολύ σοβαρές επενδύσεις που θα αναγκαστώ να σκοτώσω πουλώντας φεύγοντας).

Η εικόνα σε 4Κ είναι συγκλονιστική, σε βαθμό που δεν περίμενα ότι μπορεί να υπάρχει τέτοιο περιθώριο πάνω απ'τα 1080. Δεν είναι τόσο η ευκρίνεια που αλλάζει, όσο η αίσθηση του βάθους, τα πάντα είναι πιο ζωντανά, έχεις την αίσθηση περισσότερων layers να παρεμβάλλονται μεταξύ focus και background. Αυτό, σε συνδυασμό και με την καταπληκτική (και πλήρως παραμετροποιήσιμη) κίνηση, τελικά σου αλλάζει όλη την εμπειρία θέασης (σε σχέση ξαναλέω με μια απλή τηλεόραση χωρίς τίποτα από τα παραπάνω). Σημειώνω πάντως εδώ ότι δεν έχω ακόμα κάνει blind test 4Κ/1080 με το ίδιο υλικό, για να δω πόσο φαίνονται οι διαφορές εκτός placebo, οι παραπάνω εντυπώσεις στηρίζονται σε όσα (διαφορετικά προγράμματα) έχω δει σε 4K και σε 1080 αντίστοιχα.
Ο scaler πάντως (1080 σε 4Κ) είναι ικανοποιητικότατος.

Out of the box δεν την είδα καθόλου, αφού έβαλα κατευθείαν της ρυθμίσεις του rtings, και ξεκίνησα από εκεί τις θεάσεις. Προφανώς δεν είναι ό,τι ιδανικότερο (αφού κάθε κομμάτι μπορεί να έχει ιδιαιτερότητες), αλλά γενικά μου έδωσαν εικόνα που μου φαίνεται σωστή, χωρίς υπερκορεσμούς, με εξαιρετικό κόντραστ, φυσική οξύτητα, και κίνηση που ταυτόχρονα εξομαλύνει το judder χωρίς να σου γκρεμίζει την κινηματογραφική αίσθηση. Η μόνη αλλαγή που έκανα είναι ότι αύξησα λίγο τη φωτεινότητα (από 5 σε 13). Θα ψαχτώ παραπάνω με test patterns αργότερα, για την ώρα μια χαρά.

Σε gaming πάλι έχω καλές εντυπώσεις (PS4), με input lag που προσωπικά δεν καταλαβάινω. Βέβαια εδώ να πω ότι δεν είμαι online-shooterάς (όπου το input lag μπορεί να κάνει τη διαφορά), οπότε μη βασιστείτε πολύ σ'αυτό, καλύτερα κοιτάξτε τα νούμερα.

Για ήχο δεν έχω ιδέα αφού συνδέθηκε απ'την πρώτη στιγμή στη soundbar. Tα reviews παντως γραφουν τα χειρότερα, που είναι και λογικό λόγω έλλειψης woofer.

Επίσης, καμία ιδέα για τηλεοπτικό σήμα και κεραία, αφού δεν έχω, παίζω μόνο από online (netflix, amazon, hulu, κλπ) και bluray ή στικάκια.

Προβλήματα: Μόνο οι τέσσερις σκοτεινές γωνίες. Είναι αισθητά σκοτεινότερες σε σχεση με την υπόλοιπη οθόνη, σε βαθμό που φαίνεται ακόμη και στη θέαση (όχι μόνο σε test patterns). Πάντως αυτό είναι και το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα ανομοιομορφίας ή clouding, κατά τα άλλα είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Απ'όσα είδα σε reviews δε, σε αυτή την κατηγορία δεν υπάρχει άλλη τηλεόραση που να μην έχει παρόμοια θέματα, οπότε μου έφυγε ένα βάρος.


Ερωτήσεις:
  1. Υπάρχει κάπου αναλυτική εξήγηση για όλες τις ρυθμίσεις της κίνησης (να καταλαβαίνουμε τι ακριβώς αλλάζει κάθε φορά για να μάθουμε και τίποτα) ;
  2. Αντίστοιχα κάποια εξήγηση των ρυθμίσεων του Reality Creation, mastered in 4K κλπ;
  3. Σύνδεσα το laptop (PC) και το ΜacBook για να δω πως είναι να δουλεύεις σε 4Κ. Το μακάκι δούλεψε μια χαρά, το PC όμως μου "έτρωγε" μεγάλο κομμάτι της οθόνης από αριστερά. Είναι θέμα PC αυτό, ή αλλάζει από την τηλεόραση η ωφέλιμη επιφάνεια;
 
Last edited:

Terastios

Established Member
21 May 2008
289
Για το 3, λογικά είναι θέμα driver ή ρύθμισης της κάρτας γραφικών.

Σε ευχαριστούμε για το mini review.
 

GoldenEye

Established Member
19 December 2009
129
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το review που ήταν περιεκτικοτατο και με βρισκει συμφωνο όσο την ειδα στα καταστηματα να παιζει dvd, 4k και mkv απο usb.
 

lostregr

New member
29 November 2015
19
μεταξύ αυτής σε 49" που την έχουν 699 σε προσφορά και Sony LED TV KDL-50W808C στα 799 σε ποια θα πηγαίνατε;

ταινείες βλέπω και σειρές. αλλά ειναι και τα 100 διαφορά.

Μονες διαφορές που εχω δει ότι η 808C εχει στα +

Περισσότερα HZ
Καλύτερο Υλικό κατασκευής
+1 ίντσα (πόση πια διαφορά να κάνει όμως;)


από κοντά πους τις είδα πλάισιο εικονα ίδια μου φάνηκαν αλλά τι να καταλάβεις σε 10 λεπτά και με αλλες 10 τηλεορασεις και χιλια φώτα.

Τι με πρωτείνετε;
 

skar1983

New member
17 January 2016
7
μεταξύ αυτής σε 49" που την έχουν 699 σε προσφορά και Sony LED TV KDL-50W808C στα 799 σε ποια θα πηγαίνατε;

ταινείες βλέπω και σειρές. αλλά ειναι και τα 100 διαφορά.

Μονες διαφορές που εχω δει ότι η 808C εχει στα +

Περισσότερα HZ
Καλύτερο Υλικό κατασκευής
+1 ίντσα (πόση πια διαφορά να κάνει όμως;)


από κοντά πους τις είδα πλάισιο εικονα ίδια μου φάνηκαν αλλά τι να καταλάβεις σε 10 λεπτά και με αλλες 10 τηλεορασεις και χιλια φώτα.

Τι με πρωτείνετε;

Ημουν και γω αναμεσα στις 2 και τελικα κατεληξα στην x8005c.

Αυτο γιατι υποστηριζει και 4k και -100ευρω, αλλα δεν εχει 3d (που για μενα ειναι πονοκεφαλος και καψιμο ματιων).

Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την τηλεοραση αν και στην αρχη μεχρι να μαθω android tv ψιλο με παραξενεψε αλλα αποζημειωθηκα.

Αυτο γιατι πηγα απο απλη hd ready σε 4κ σε smart tv (android).

Οσον αφορα το υλικο το πλαισιο της ειναι 1 με 1.5 εκατοστο που ουτε του δινεις σημασια.