Torrent Client σε Zyxel 325 v2

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα .
Πρόσφατα απέκτησα το συγκεκριμένο "κουτάκι" και μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος , τουλάχιστον για τις εντελώς ερασιτεχνικές δουλειές που το χρειάζομαι.
Άρχισα να χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο torrent client (φυσικά μόνο για νόμιμο περιεχόμενο :) ) και ήθελα να ρωτήσω το εξής :
Μετά το κλείσιμο του pc και φυσικά και της εφαρμογής του torrent client αυτός συνεχίζει να κατεβάζει/ανεβάζει μόνος του.
Όταν ξανοίγω όμως το pc πολλές φορές βλέπω ότι τα torrent δεν είναι ενεργά και πρέπει να δώσω εντολή για να γίνουν.
Επειδή δεν με ενδιαφέρει μόνο ο όγκος του upload αλλά και ο χρόνος που μένει ένα torrent ενεργό (μετράει θετικά στο ratio του tracker μέσω πόντων που συλλέγονται) , ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω να μην απενεργοποιούνται τα torrents ?
Με ένα γρήγορο ψάξιμο στις ρυθμίσεις δεν βρήκα κάτι , ίσως όμως και να μου ξεφεύγει.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Εγω θα σου προτεινα να πας παλι στα packages και να εγκαταστήσεις τον transmission
Εχει περισσοτερες ρυθμισεις και χειριζεται πολύ ευκολα.
Επισης μπορεις να κατεβασεις το Transmission Remote GUI για το pc και να το χειρίζεσαι από εκει.
Αν εχεις android κινητο βαζεις την εφαρμογη Remote Transmission και το ελεγχεις από το κινητο.
Είναι πολύ βολικο. Εισαι καπου εξω, σου λενε καποια ταινια, μπαινεις στο κινητο και δινεις εντολη στον Transmission να την κατεβασει στον nas σου
Γυριζεις σπιτι και την εχεις ετοιμη (εξαρτάται φυσικα από την ταχυτητα σου)
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Εχει τον Deluge στα packages; Μήπως να βάλει αυτόν καλύτερα; Αν θυμάμαι καλά ο Transmission έχει όριο τα 2.2mbytes/sec και ο φίλος έχει VDSL.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Έχει έναν ενσωματωμένο , υπάρχει και ο transmission αλλά έχω VDSL και τώρα κατεβάζω με 4-5 + mb/sec ,θα με χαλάσει το 2.2 . :Banane0:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Θα δω γι αυτόν τον deluge , δεν τον είχα υπόψη μου.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Γιατι να εχει 2.2Mbytes/sec download ;
Είναι σιγουρο αυτό;

Στην τελικη δοκιμασε το να δεις αν κατεβασει με 5MB/sec
Δεν είναι τιποτα δυσκολο.
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
εχω και εγω το συγκεκριμενο nas και εχω εγκαταστησει απο τα packages τον transmission. Επισης εχω vdsl και τερματιζει την ταχυτητα μου στα 5.5ΜΒ/sec.
To χειροζομαι απο το pc με το remote gui και δουλευει αψογα.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Άρα δεν τερματίζει στα 2.2.θα το δοκιμάσω.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το έβαλα , αυτή την στιγμή κατεβάζει με 5mb/sec άρα δεν έχει όριο τα 2.2.
Δηλαδή όταν κλείσω το Transmission remote Gui και το pc , αυτό θα συνεχίσει το download και στην συνέχεια το upload του torrent ;
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Επίσης , μπορεί κάποιος να μου δώσει τις ρυθμίσεις για Android phone για το remote ?
Κλικάρω το HTPPS ; Τι βάζω στο host ?
Εγώ βάζω την διεύθυνση του NAS (σταθερή ip) αλλά μου βγάζει error.
 
Last edited:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
Επίσης , μπορεί κάποιος να μου δώσει τις ρυθμίσεις για Android phone για το remote ?
Κλικάρω το HTPPS ; Τι βάζω στο host ?
Εγώ βάζω την διεύθυνση του NAS (σταθερή ip) αλλά μου βγάζει error.
host=ip nas
port=9091
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Λογικο να κατεβαζε με 5.
Νομιζω το εχει αναφερει ξανα αυτό με το download ο baspav, μαλλον κατι λαθος εχει κανει.

----------

Ναι, θα συνεχιζει να δουλευει όπως το εχεις ορισει.
Μονο αν κλεισεις τον nas θα σταματησει ;)

----------

Όχι, δεν το κλικαρεις.
Στο host βαζεις την wan ip. Αν δεν εχεις static ip, τοτε ανοιξε ένα ddns λογαριασμο.
Με την εσωτερικη ip θα μπορεις να μπεις μονο τοπικα και όχι από εξω.
Δεν θα επρεπε να σου βγαζει error. Την πορτα 9091 την εχεις ανοιξει;
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Re: Απάντηση: Torrent Client σε Zyxel 325 v2

Λογικο να κατεβαζε με 5.
Νομιζω το εχει αναφερει ξανα αυτό με το download ο baspav, μαλλον κατι λαθος εχει κανει.
Το είχα αναφέρει γιατί στο mede8er που είχα "κόλλαγε" το down στο 2.2 (17,6 Mbps) ότι και να του έβαζα ακόμη και από private tracker ενώ έχω καθαρή 24αρα adsl και με άλλα torrent clients στο pc είχα πιάσει 2,6 σταθερά από private. Ψάχνοντας τότε κάπου διάβασα για τον περιορισμό του transmission. Εκτός κ αν τον είχε μόνο στον mede8er (νομίζω σε forum του med το βρήκα) τον περιορισμό. Θα τον δοκιμάσω στον synology. Με downloadstation πιάνω πάλι 2,6 σταθερά από private.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Α, οκ.
Στο med είναι πολύ πιθανο να συμβαινει.
Και με 1 MB που κατεβαζε όταν το δοκιμαζα, παλι ηθελε μειωση γιατι κολλουσε καποιες φορες.
Ισως το ειχαν κοψει από το firmware για να παιζει καλυτερα.
Αλλα είναι αποκλειστικα θεμα με το chip που φοραει το med
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Περίεργο. Από το PC έχω πρόσβαση κανονικά. Από το κινητό επίσης. Όταν όμως προσπαθώ να κάνω το ίδιο με την εφαρμογή μου βγάζει μήνυμα loading και τίποτε άλλο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Λογικο να κατεβαζε με 5.
Νομιζω το εχει αναφερει ξανα αυτό με το download ο baspav, μαλλον κατι λαθος εχει κανει.

----------

Ναι, θα συνεχιζει να δουλευει όπως το εχεις ορισει.
Μονο αν κλεισεις τον nas θα σταματησει ;)

----------

Όχι, δεν το κλικαρεις.
Στο host βαζεις την wan ip. Αν δεν εχεις static ip, τοτε ανοιξε ένα ddns λογαριασμο.
Με την εσωτερικη ip θα μπορεις να μπεις μονο τοπικα και όχι από εξω.
Δεν θα επρεπε να σου βγαζει error. Την πορτα 9091 την εχεις ανοιξει;

Ενδιαφέρον αυτό με το ddns.
Να καταφέρω να συνδεθώ τοπικά όμως πρώτα και μετά θα βάλω μπροστά και το άλλο.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Δεν μπορω να σκεφτω κατι.
Κανε ένα restart το κινητο σου, μηπως εχει κολλησει κατι
Εφόσον μπαινεις από τον browser του κινητου, δεν επρεπε να εχεις θεμα
Δες μηπως εχεις κανει κανενα λαθος στις ρυθμισεις του προγράμματος.
Να εχεις βαλεις κανενα space στην ip κατά λαθος κλπ
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Μετά το κλείσιμο του pc και φυσικά και της εφαρμογής του torrent client αυτός συνεχίζει να κατεβάζει/ανεβάζει μόνος του.
Όταν ξανοίγω όμως το pc πολλές φορές βλέπω ότι τα torrent δεν είναι ενεργά και πρέπει να δώσω εντολή για να γίνουν.
Επειδή δεν με ενδιαφέρει μόνο ο όγκος του upload αλλά και ο χρόνος που μένει ένα torrent ενεργό (μετράει θετικά στο ratio του tracker μέσω πόντων που συλλέγονται) , ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω να μην απενεργοποιούνται τα torrents ?

Διαβάζοντας λίγο το manual του NAS σου και συγκεκριμένα στις σελίδες 198, 199 από εδώ βλέπω πως ο ενσωματωμένος client έχει δυνατότητα να seedάρει και να του ορίσεις εσύ τις συνθήκες. Λέει λοιπόν κάπου "Keep Sharing While" και του ορίζεις από ration μέχρι και χρόνο.
Keep Sharing While --> Seeding Time is ....... αυτό θες εσύ. Αν του βάλεις -1 που λέει δεν σταματάει καθόλου. Μήπως του έχεις 60 λεπτά όπως το παράδειγμα στο manual;
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Torrent Client σε Zyxel 325 v2

Δεν μπορω να σκεφτω κατι.
Κανε ένα restart το κινητο σου, μηπως εχει κολλησει κατι
Εφόσον μπαινεις από τον browser του κινητου, δεν επρεπε να εχεις θεμα
Δες μηπως εχεις κανει κανενα λαθος στις ρυθμισεις του προγράμματος.
Να εχεις βαλεις κανενα space στην ip κατά λαθος κλπ

Θα το ξανακοιτάξω. Ευχαριστώ πολύ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Διαβάζοντας λίγο το manual του NAS σου και συγκεκριμένα στις σελίδες 198, 199 από εδώ βλέπω πως ο ενσωματωμένος client έχει δυνατότητα να seedάρει και να του ορίσεις εσύ τις συνθήκες. Λέει λοιπόν κάπου "Keep Sharing While" και του ορίζεις από ration μέχρι και χρόνο.
Keep Sharing While --> Seeding Time is ....... αυτό θες εσύ. Αν του βάλεις -1 που λέει δεν σταματάει καθόλου. Μήπως του έχεις 60 λεπτά όπως το παράδειγμα στο manual;

Είχα δει λίγο τη συγκεκριμένη ρύθμιση αλλά δεν κατάλαβα ότι εκτός χρονικών ορίων υπάρχει και αυτή η δυνατότητα. Ευχαριστώ πολύ.