The Deuce [HBO]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

s1u83a.jpg


HBO | Imdb | Wikipedia | Facebook | Cinemode


Το δίκτυο HBO παρήγγειλε το «The Deuce», την νέα δραματική τηλεοπτική σειρά του David Simon, του δημιουργού των σειρών «The Wire» και «Treme».

«Η σειρά καταγράφει την νομιμοποίηση και την άνοδο της βιομηχανίας του πορνό στην Νέα Υόρκη του 70′ και παρουσιάζει τον σκληρό και παρακμιακό κόσμο του Manhattan, μέχρι την εμφάνιση του ιού HIV, την βία απο την επιδημία της κοκαϊνης και την ανανεωμένη αγορά του real estate που έδωσε τέλος στην άσεμνη αναταραχή.»

Το σενάριο της σειράς έχουν γράψει οι David Simon και George Pelecanos («The Wire», «Treme»), ενώ την σκηνοθεσία του πιλότου έχει αναλάβει η Michelle MacLaren («Breaking Bad»).Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους βρίσκεται ο James Franco («127 Hours»), ο οποίος υποδύεται τα δίδυμα αδέλφια Vincent και Frankie Martino, δυο κεντρικούς παίκτες στον υπόκοσμο της Times Square και η Maggie Gyllenhaal («The Dark Knight»), η οποία υποδύεται την Candy, μια πόρνη της Times Square με επιχειρηματικές βλέψεις, που σύντομα θα εισέλθει στην ανερχόμενη βιομηχανία του πορνό. Πρωταγωνιστούν επίσης οι Emily Meade, Gary Carr, Margarita Levieva, Lawrence Gilliard Jr., Dominique Fishback, Zoe Kazan.

Το «The Deuce» έρχεται να προστεθεί σε ένα κύμα νέων σειρών που εστιάζουν στην ιδιαίτερα «τρελή» δεκαετία του 70, καθώς τόσο το «Vinyl» του HBO, όσο και το «The Get Down» του Netflix εξελίσσονται στην ίδια χρονική περίοδο. Η νέα σειρά που αναμένεται να διαθέτει αρκετή βία και άφθονο γυμνό, θα κάνει πρεμιέρα στα τέλη του 2016.



 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν και δεν με ενθουσιαζει η συγκεκριμενη περιοδος, βλεπω οτι κανουν τα αδελφια Gylenhaal :D
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Η σειρά πάει για το 2017.. αλλά δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες..

(Δεν έχει ανοίξει ούτε την σελίδα της το HBO..)
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Πρώτο Teaser Απο Το «The Deuce» Του HBO

Το HBO κυκλοφόρησε το πρώτο teaser απο το «The Deuce», την νέα δραματική τηλεοπτική σειρά του David Simon.
Το πρώτο teaser φανερώνει ένα υψηλό επίπεδο παραγωγής, ενώ δίνει και μια πρώτη γεύση απο τον τόνο της σειράς που αναμένεται hardcore.

«Η σειρά καταγράφει την νομιμοποίηση και την άνοδο της βιομηχανίας του πορνό στην Νέα Υόρκη του 70′ και παρουσιάζει τον σκληρό και παρακμιακό κόσμο του Manhattan,
μέχρι την εμφάνιση του ιού HIV, την βία απο την επιδημία της κοκαϊνης και την ανανεωμένη αγορά του real estate που έδωσε τέλος στην άσεμνη αναταραχή.»

Δημιουργός της σειράς είναι ο David Simon («The Wire», «Treme»), ο οποίος υπογράφει και το σενάριο μαζί με τον George Pelecanos («The Wire»).
Την σκηνοθεσία των επεισοδίων της σειράς έχουν αναλάβει οι Michelle MacLaren («Breaking Bad»), Uta Briesewitz («Orange Is the New Black «), Roxann Dawson («House of Cards»),
Ernest R. Dickerson («The Walking Dead»), Alex Hall («Treme») και James Franco.

Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους βρίσκεται ο James Franco («127 Hours»), ο οποίος υποδύεται τα δίδυμα αδέλφια Vincent και Frankie Martino,
δυο κεντρικούς παίκτες στον υπόκοσμο της Times Square και η Maggie Gyllenhaal («The Dark Knight»), η οποία υποδύεται την Candy,
μια πόρνη της Times Square με επιχειρηματικές βλέψεις, που σύντομα θα εισέλθει στην ανερχόμενη βιομηχανία του πορνό.


Πρωταγωνιστούν επίσης οι Emily Meade, Gary Carr, Margarita Levieva, Lawrence Gilliard Jr., Dominique Fishback, Zoe Kazan, Emily Meade,
Gbenga Akinnagbe, Emmanuel Akoto, Chris Bauer, Chris Coy .

Υστερα απο το «Vinyl» και το «The Get Down», έτσι και το «The Deuce» εξελίσσεται στην ιδιαίτερα «τρελή» δεκαετία του 70, με την νέα σειρά του HBO να φιλοδοξεί σε μια καλύτερη πορεία,
καθώς και οι δυο προαναφερθείσες παραγωγές είχαν άδοξο τέλος.

Η σειρά που αποτελείται απο οκτώ επεισόδια, θα κάνει πρεμιέρα στις 10 Σεπτεμβρίου στο HBO.

http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/proto-teaser-apo-the-deuce-tou-hbo.html
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Ηρθε ο σεπτεμβρης, ξεκινησαν τα σχολεια και εκοψα τα πολλα-πολλα :) ... αποφασισα να ασχοληθω με σιγουρατζες... οταν βρω χρονο θα ξεκινησω το Deuce που θεωρειται εγγυηση.

Αυτό θα το βλέπεις όταν πάνε οι άλλοι για ύπνο.. :cool:

Το έχω και εγώ στο πρόγραμμα!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Είδα περίπου τα 3/4 από το πρώτο. ΠΟΛΎ καλό! Απίστευτη ατμόσφαιρα. Υπόψιν ότι υπάρχει αρκετό αντρικό γυμνό, οπότε οι ομοφοβικοί ας μην πλησιάσουν :)
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Τελευταία μου την σπάει αυτό, σε κάποιες σειρές..
εκεί που περιμένουμε κανονικά να δούμε καμιά γκόμενα γυμνή, μας δείχνουν άνδρες πιο πολύ.. :p
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Τωρα που το τελειωσα να γραψω μερικα πραγματακια ακομα. Για αρχη να πω οτι οι κριτικες ειναι φοβερα καλες. Στο metacritic βρισκεται στο 86%. Κρινοντας αποκλειστικα απο το 1ο επεισοδιο, η σειρα ενδιαφερεται περισσοτερο με το να μεταφερει την ατμοσφαιρα ενος συγκεκριμενου γεωγραφικου σημειου της νεα υορκης, την συγκεκριμενη εποχη, παρα με το να πει μια απολυτως στεγνα δομημενη ιστορια. Πιθανως, οσο προχωρουν τα επεισοδια τα πραγματα να ειναι πιο ξεκαθαρα (και μου εχουν πει οτι και στο wire καπως ετσι εγινε, αλλα επειδη δεν το εχω δει, δεν εχω αποψη), αλλα στην αρχη "χανεσαι" λιγο καθως η σειρα πηδαει (pun intended ;) ) απο χαρακτηρα σε χαρακτηρα.

Οι χαρακτηρες ειναι ολοι τους εξαιρετικα γραμμενοι και το καστ δεν εχει αμεσα ορατες αδυναμιες. Ειδικα οι νταβατζηδες και οι πορνες ειναι ενας προς ενας φανταστικοι! Ο Φρανκο με ενοχλησε λιγο, αλλα γενικα με ενοχλει σαν ηθοποιος και μαλλον θα προτιμουσα καποιον αλλον στη θεση του, αλλα αυτο ειναι θεμα καθαρα προσωπικης προτιμησης.

Οποιος πιστευει οτι θα δει ψιλο-τσοντουλα, ας κοιταξει προς αλλου. Το GoT στο λιγο που το εχω δει, ειχε πολυ πιο πολυ γυμνο. Πρωτα απο ολα, μεχρι στιγμης στο πρωτο επεισοδιο, εχω δει πιο πολλα πουλια απο οτι κλουβια :) . Εν τω μεταξυ δεν ειναι μονο ο αριθμος σκηνων γυμνου, αλλα και ο τροπος που το γυμνο παρουσιαζεται. Ο φωτισμος, αλλα και η γενικοτερη ατμοσφαιρα μεταδιδουν τον κυνισμο και την ελλειψη παθους που εχει ο αγοραιος ερωτας. Τις λιγες φορες που το σεξ δεν ειναι επι πληρωμη, τα πραγματα ειναι διαοφορετικα, αλλα το ματι του σκηνοθετη δεν βλεπει τη σκηνη με αισθησιασμο, κατι το οποιο λεει και ενας χαρακτηρας με μια ατακα της.

Γενικα πιστευω οτι αξιζει να της ριξετε μια ματια και, εγω, πρεπει επιτελους να δω το Wire!

ΥΓ: Πως στο διαολο αυτη η γυναικα ειναι 37 χρονων;;;;; http://www.imdb.com/name/nm1760272/?ref_=tt_cl_t7
 
17 June 2006
14,350
The Deuce (2017)

20170907101306_3229.gif


Ο David Simon είναι εγγύηση, τόσο για το The Wire όσο και για εκείνο το διαμάντι, το Show Me A Hero που πέρασε λίγο "στο ντούκου".
Ο πιλότος δείχνει πολύ promising.
 
18 June 2006
720
Λέει διαρκώς τα ίδια. Έχω δει τα 5 πρώτα. Φοβερή αναπαράσταση ατμόσφαιρας και εποχής αλλά πολύ αργή στην ανάπτυξη της ιστορίας. Οι χαρακτήρες είναι ενδιαφέροντες αλλά και εκεί υπάρχει ένα βάλτωμα και μία επανάληψη (Πόσες φορές θα δούμε τους σκληρούς νταβατζήδες, την "ανεξάρτητη" πόρνη να ταλαιπωρείται, την αργή είσοδο του Βίνσεντ στη Μαφία κλπ). Δε λέω είναι η πρώτη μου προτεραιότητα από σειρές αυτή την εποχή, μου αρέσει η ενήλικη ματιά στην εποχή και στα ήθη αλλά αρχίζω να βαριέμαι κάτι που δεν συνέβη στο wire
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
467
Ναι αν δεν αργουσε να φτασει στο ζουμι που ειναι η βιομηχανια του πορνο στα 70ς θα ηταν ακομη καλυτερη.
Και ειναι και λιγα επεισοδια συνολο.
Απο την αλλη εχει μερικες ενδιαφερουσες σκηνες για την προ-νετ προ-vhs πορνο εποχη,κατι καταγωγια με φιλμακια κατω απο το τραπεζι,κατι παρακμιακα σινεμα,καλο καλο.