Tronsmart Vega S95 Telos Review (2gb ram , 4K , Blu Ray menus, HD Audio)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Τα κάνει όλα και συμφέρει.
Μια φράση που μπορεί να συνοψίσει τις δυνατότητες του νέου media player της Tronsmart , Vegas s95 που έχουμε στα χέρια μας για παρουσίαση.

(edit: Την παρουσίαση του στα αγγλικά θα την βρείτε εδω )

Προδιαγραφές

Το S95 είναι όσο πιο σύγχρονα εξοπλισμένο γίνεται.
Φοράει τον προσφατο επεξεργαστή Amlogic Quad-core 64 bit Cortex A53 S905 , και ως GPU υπάρχει η αρκετά δυνατή Penta-Core Mali-450.
Τα 2gb Ram / 16gb Rom είναι το maximum αυτης της περιοδου στα media players , και θα σας εξασφαλίσουν εμπειρία χωρις διακοπές και σπασίματα και με αρκετό ελευθερο χώρο για παιχνίδια και εφαρμογές.
Από αποψη συνδέσεων και δικτύωσης , οι usb , η sata , η sd , η οπτική , το gigabit lan , το νέο 802.11ac Dual-Band Wi-Fi και το ΒΤ 4.0 είναι παραπάνω από ότι θα μπορούσε να ζητήσει κάποιος.Ολα αυτά μαζί με την HDMI 2.0 που είναι πολύ απαραίτητη για τα συγχρονα 4Κ που μας έρχονται.
Αναλυτικά β€¦

System
Operating SystemAndroid Lollipop 5.1.1(can be upgrade to Remix OS)
CPUAmlogic S905,Quad-core 64-bit Cortex-A53
GPUPenta-Core ARMΒ Mali-450
RAM2GB DDR3
ROM16GB eMMC 5.0 Storage
Communication
Wifi Connectivity802.11ac Dual-Band Wi-Fi(2.4GHz/5.0GHz)ap6335
Ethernet1000Mbps
BluetoothBluetooth 4.0
Media
Video SupportedDAT/MPEG/MPE/MPG/TS/TP/VOB/ISO/AVI/MP4/MOV/3GP/FLV/MKV/M2TS/MTS/M4V/WMV/ASF
Audio SupportedMP2/MP3/WMA/WAV/OGG/OGA/FLAC/ALAC/APE/AAC
Picture SupportedJPEG,BMP,GIF,PNG,TIFF,etc.
Interfaces
HDMI PortHDMIβ„’2.0,up to 4K @60Hz,Supports HDMI-CEC
Other Interfaces3*Standard USB 2.0
1*Standard HDMIβ„’ 2.0 Output
1*SD Card Slot
1*SATA interface
1*SPDIF
1*LAN interface(1000Mbps)
1*DC-IN


S95_Telos_151.jpg

Συσκευή

Το S95 έρχεται σε μια κλασσική και σχετικά compact συσκευασία , παρόμοια με του R68 που είχαμε δει στο παρελθόν.
Μέσα υπάρχει το ιδιο το S95, το remote , ο φορτιστής τοίχου , όπως και το hdmi καλώδιο μαζί με το sata cable για την απευθείας σύνδεση εξωτερικού δίσκου χωρίς enclosure.

To ιδιο το μηχανάκι είναι αρκετά μικρό με απλές γραμμές και ωραίο minimalistic design.Το μαύρο του χρώμα το κανει να χάνεται με ευκολία στο μέρος που θα το τοποθετήσετε.Το Led σε κατάσταση λειτουργίας είναι πολύ διακριτικό και δεν θα σας ενοχλήσει καθόλου.
Το S95 είναι κατασκευασμένο από πλαστικό , και η ποιότητα κατασκευής του δεν αφήνει καμία ανησυχία.

3.jpg

Χειριστήριο

Το χειριστήριο του είναι κλασσικό , χωρίς αριθμητικά πλήκτρα , και είναι αρκετά καλό σε αίσθηση και κράτημα.
Είναι τυπου IR.
Eδω να πούμε ότι το S95 υποστηρίζει και ελεγχο από το Android smartphone σας με δική του εφαρμογή , αρκει να είναι συνδεδεμένο στο ιδιο δικτυο με αυτό της συσκευής.Μάλιστα μεσω του interface υποστηριζει και keyboard για πιο ευκολη πληκτρολογηση , όπως και media center λειτουργία με επιλογές back/next , play/stop για να είναι πιο άνετη η χρήση σε ταινίες.

4.jpg
8.jpg


Λειτουργία

Μπαίνοντας μετά από σύντομο boot στο interface , δεν μπορούμε παρα να εντυπωσιαστούμε αφου η Tronsmart μπήκε στον κόπο να το κάνει να δειχνει πιο πολύ σαν αυτονομο media player ,παρά σαν tablet με το κλασσικό look της Google.
Το player δεν ερχεται root , αλλα ότι θα χρειαστείτε είναι εδώ.Kodi (VidOn εκδοση) , music player , media player , web browser , youtube , Netflix κ.α.
Οι ρυθμίσεις είναι σε εξαιρετικά καλαίσθητο περιβάλλον , και ρυθμίζοντας τα κλασσικά πλέον hdmi 1080p , hdmi bitstream , προχωρήσαμε στις κλασσικές πλέον δοκιμές μας.

10.jpg
14.jpg
13.jpg
16.jpg


Αναπαραγωγη αρχείων βίντεο

Το S95 εχει την αποκλειστικότητα ως το πρώτο Android media player που υποστηρίζει πλήρη αναπαραγωγή Full Blu Ray menu , όπως και 4Κ@60hz
Το δεύτερο το έχουμε δει και σε αλλα μηχανάκια, τα blu ray menu όμως ηταν κάτι που πάντα φάνταζε δύσκολο , ειδικά μετά την έλευση του cinavia.
Για να πετύχει την αναπαραγωγή Blu Ray menu , η Tronsmart συνεργάστηκε με την Vidon η οποία προσφέρει μια ειδικά τροποποιημένη έκδοση του Kodi 14.2 .Το μονο που θα χρειαστεί να κάνει ο χρήστης είναι ένα registration στο site της και μετα ένα login στο μενου του Kodi με τα ιδια στοιχεία όταν αυτό ζητηθεί.
Η υπηρεσία της Vidon συνήθως χρεώνεται με 14$/ετος , αλλα η Tronsmart το περιλαμβάνει δωρεάν ειδικά για το S95.
Στην πράξη αυτό επιβεβαιώθηκε.Για πρώτη φορά σε Android συσκευή ,είδαμε να εμφανίζονται σωστά τα πλήρη μενού ενός blu ray backup.
Η αναπαραγωγή δεν θα μπορούσε παρα να είναι αψεγάδιαστη , και μεσω usb αλλα και δικτύου , αφου είδε κανονικά τον server μεσω SMB πρωτοκόλλου.
4Κ βιντεάκια επίσης ετρεξαν νεράκι.
Μεσω του WiFi του , θα μπορέσετε να stream-αρετε ακόμα και 1080p βίντεο μέσου bitrate (τις τυπικές ματρόσκες των 6-8gb).

17.jpg

Αναπαραγωγή αρχείων μουσικής

Αναμενόμενα άριστη ηταν και η αναπαραγωγή αρχείων mp3/flac.
Αυτό μπορεί να γίνει και από το Kodi , όπως και από το προεγκατεστημένο music player το οποίο είναι πολύ απλο σε λειτουργία.
Φυσικά μπορείτε να εγκαταστήσετε και οποιον player επιθυμείτε από το Play Store.
Στον τομέα του bitstream μεσω Vidon Kodi , πήραμε κανονικά DTS-HD Master Audio .Απο αλλα players το μέγιστο που θα πάρετε είναι DD/DTS .
Εδώ να πούμε ότι σε αναπαραγωγή DD/DTS μεσω Vidon Kodi , υπήρξαν καποια audio glitches.Σε άλλα players (mxplayer pro) η αναπαραγωγή DD/DTS ηταν άριστη. Ειναι ένα ζήτημα το οποίο θα λυθεί σε μελλοντικό fw update.
Το θέμα αυτό δεν επηρεάζει καθόλου την αναπαραγωγή HD Audio.

18.jpg

Android OS


Μη ξεχνιόμαστε, το S95 πατάει πάνω στη δημοφιλή πλατφόρμα Android της Google.Αυτο σημαίνει ότι με τον Google λογαριασμό σας , θα μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε χιλιάδες εφαρμογές και παιχνίδια.
Σε δοκιμή του S95 με διάφορα 3d games , δεν παρατηρήθηκε το παραμικρό θέμα.
Φυσικά , η πλοήγηση στο διαδίκτυο και σε άλλες υπηρεσίες αυτού όπως youtube , Netflix , είναι επίσης στην διάθεση σας και πραγματοποιείται απροβλημάτιστα.

Επίλογος

Είναι μικρό , ομορφο , αριστα εξοπλισμένο και με αριστη απόδοση.
Είναι το πρώτο android media player που θα σας δώσει Full Blu ray Menu + HD Audio μαζί.Κάτι που μεχρι τώρα ηταν προνόμιο μόνο στα htpc και σε media players προηγούμενης γενιάς με σημαντικά μεγαλύτερο κόστος.
Δείχνει κιόλας να έχει και άριστη υποστήριξη , αφου ήδη κατά την διάρκεια των δοκιμών , είδαμε δύο ΟΤΑ ειδοποιήσεις.
Είναι ότι καλύτερο μπορεί να βρει κάποιος στον τομέα του Audio και ειδικά του Video και έρχεται σε φυσιολογική τιμή αφού κυκλοφορεί σε 3 εκδόσεις για όλα τα βαλάντια.
Προτιμήστε άφοβα.Ανήκει στα κορυφαία.

To Tronsmart S95 μπορείτε να το βρείτε στο Geekbuying
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ωραίο φαίνεται

Διάφορες με Dune προηγούμενης γενιάς;

3D?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ωραίο φαίνεται

Διάφορες με Dune προηγούμενης γενιάς;

3D?

Στο website αναφέρει "Vega S95 are pre-installed customized Vidon XBMC and is default as the premium membership.

We can enjoy DTS-HD, Dolby True HD, 7.1 Pass through;

3D MKV, 3D BDMV and 3D ISO Playback and BD-J Menu Navigation.

With such features, Vega S95 is a true Media Player. "

Στην πράξη δεν το γνωρίζω μιας και δεν εχω 3d μεσο απεικόνισης.

Σε σχέση με dune προηγούμενης γενιάς , δεν δείχνει να κάνει λιγότερα πράγματα.Τουλάχιστον στα χαρτιά.
 

akis73

Established Member
30 September 2009
167
Thessaloniki
Επιτέλους full bd iso υποστήριξη σε Android box.

Δεν ξέρω αν η συνδρομή στο Vidon είναι εφ' όρου ζωής ή για 1 χρόνο μόνο.

Όντως στο σαιτ λέει ότι υποστηρίζει και 3d bd iso.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Επιτέλους full bd iso υποστήριξη σε Android box.

Δεν ξέρω αν η συνδρομή στο Vidon είναι εφ' όρου ζωής ή για 1 χρόνο μόνο.

Όντως στο σαιτ λέει ότι υποστηρίζει και 3d bd iso.

Ειναι νομιζω μεχρι το 2025 η συνδρομή ...
Δεν κανεις κατι αλλο εκτος απο register.Απλά βαζεις στο Kodi το username και το password.
 

alambi

Established Member
30 November 2006
294
Αθήνα - Γλυφάδα
vadegr ευχαριστούμε για τον πολύτιμο χρόνο που αφιερώνεις για να μας ενημερώσεις.

- Υπάρχει σε κανένα μαγαζύ στην ευρώπη το Tronsmart Vega S95 Telos (για γρηγορότερη αποστολή και αποφυγή πιθανών δασμών όταν η αποστολή γίνει από Κίνα) ;;;;

- Υπάρχει σε κανένα μαγαζύ στην ευρώπη το GeekBox (για γρηγορότερη αποστολή και αποφυγή πιθανών δασμών όταν η αποστολή γίνει από Κίνα) ;;;;


- Εχοντας δοκιμάσει το Tronsmart Vega S95 Telos και το GeekBox ποιό από τα δύο θα πρότινες ;;;;
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Σαν media player μάλλον το S95.
Για πιο all around χρήση και για extra ανησυχίες (linux) τοτε το geekbox.
 

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Ναι μια καλή ερώτηση είναι πόσο κοστίζει και από που μπορούμε να το βρούμε στην Ελλάδα ή κάπου στο εξωτερικό με έξοδα αποστολής κ.τ.λ.

Μπορεί να παίξει και bd-iso με φουλ bluray menu ακόμα και ας δεν είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ?

Λογικά θα υποστηρίζει τα πάντα από βίντεο και φώτος.
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση....
Αναρωτιέμαι διάφορα ζητήματα και θέλω να τα θέσω διότι θα με ενδιέφερε πολύ η αγορά ενός τέτοιου εργαλείου...

1. Για το output της εικόνας, υπάρχει κάποια κριτική; Είναι εξαιρετικό; Μιλάμε για πιστότητα στην απεικόνιση χρωμάτων/framerate κλπ σε ποιο βαθμό;
2. Από απόδοση σε 23.976 fps (24p) πώς τα πάει; Για απόλυτη κινηματογραφική εμπειρία, το σωστό framerate είναι must...
3. Υπάρχει επιλογή αυτόματης αλλαγής output framerate ανάλογα με το framerate του source που δίνουμε;
4. Φαντάζομαι πως δεν υπάρχει πρόβλημα streaming μέσω powerline devolo 650+ των network shares, σωστά; Έχει δοκιμαστεί καθόλου;
Είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και θα ήταν λίγο πρόβλημα να αλλαχτεί τώρα...
Το συγκεκριμένο το ρωτάω γιατί ψάχνω για νέο media player λόγω του ότι το WDTV Live που έχω αυτή τη στιγμή, εμφανίζει dropped frames από τότε που του έβαλα το powerline και έτσι ψάχνω για αντικαταστάτη...
6. Μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ android media player, θα ήθελα να μάθω, μπορούμε κανονικά να αλλάξουμε launchers αν θέλουμε να ξεφορτωθούμε αυτό τον laucnher που έρχεται stock;
Φαντάζομαι πως ναι...


Γενικά μου φάνηκε ένα πολύ καλό value for money εργαλείο που θα μείνει για αρκετό καιρό κοντά μας κι όχι μια συσκευή του 6μηνου... Κάνω λάθος;
Αυτά για την ώρα και επιστρέφω για περισσότερα...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δύο ακόμη ερωτήσεις που μου προέκυψαν:

7. Φαντάζομαι πως το καλύτερο app για playback είναι το kodi; Αν λοιπόν δε θέλουμε να κάνει library και απλά να παίζει τα αρχεία που έχουμε σε shared golders στο δίκτυο, είναι δυνατό ή πάμε για άλλες εφαρμογές; Και γενικά ποια είναι η πιο προτιμώμενη εφαρμογή για movie playback;
8. Γενικά αναφέρθηκε στο review πως υπήρχαν κάποια θέματα με αναπαραγωγή DD/DTS... Θα μπορούσες μήπως να πεις ποια είναι αυτά τα ζητήματα;
Εγώ προσωπικά θέλω να το χρησιμοποιήσω έτσι ώστε να στέλνει είτε μέσω hdmi στην TV, είτε μέσω bluetooth στα ηχεία μου, είτε μέσω jack πάλι στα ηχεία... Υπάρχει αυτή η δυνατότητα όταν ο ήχος είναι DD/DTS ή πρέπει να μη χρησιμοποιείται το Kodi και να πάμε σε mxplater κλπ;


Συγνώμη αν κούρασα, αλλά μου φάνηκε πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και μιας και δε μας περισσεύουν και τα λεφτά τελευταία, καλό είναι να ρωτήσω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Με βαση απ' οτι ειδα τιμες στο εξωτερικο κοστιζει περιπου 100 δολαρια.

Αν λοιπον κοστιζει τοσο λογικα θα ειναι πολυ value for money αν κανει εστω και τα μισα απ' οτι λετε εδω οτι κανει, ετσι δεν ειναι?

Μονο με τον στοκ launcer θα μπορεις να παιζεις bd-iso αρχεια με τα μενου και ολα τους ή θα μπορεις και με αλλα προγραμματα εκτος αυτο που εχει αρχικα το μηχανημα?


Πρεπει να βρουμε ενα ελληνικο μαγαζι ή εναν αξιοπιστο τροπο να μπορεσουμε να το παραγγειλουμε και στην Ελλαδα και αν ειναι δυνατον να καλυπτεται και απο εγγυηση οτι καλυτερο.
 

akis73

Established Member
30 September 2009
167
Thessaloniki
Νομίζω full bd iso + 3d + menus λογικά μόνο μέσω του Kodi και συγκεκριμένα της έκδοσης της Vidon όπως λέει και ο vaderg στο review.

Φαίνεται ότι υπάρχουν κάποια θέματα με τον ήχο ακόμα. έχει περισσότερες λεπτομέρειες στο φόρουμ της vidon.

http://forum.vidon.me/index.php?/forum/47-vidon-xbmc-on-other-devices/

Δε νομίζω στην παρούσα φάση να είναι διαθέσιμο εντός Ελλάδος, ούτε καν εντός Ευρώπης.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Hd audio και bd menu μονο απο το Vidon Kodi 14.2.Με αλλα players δεν θα τα καταφερετε.
Μη ξεχασετε βεβαια στο Vidon Kodi να αλλαξετε το output σε Vidon (δειτε την φωτογραφία στην παρουσίαση)
Μονο το DD/DTS κανει καποια dropouts στο Vidon Kodi.Το hd audio παιζει κανονικά.Με αλλο ομως προγραμμα τα DD/DTS θα σας παιξουν κανονικά.Δεν ειναι θεμα του μηχανήματος , αλλα του Vidon Kodi , και θα το φτιάξουν λογικά σε επομενο update.

Με το εκπτωτικό κουπόνι , η καλή εκδοση απο τις 3 βγαινει στα 85$ απο το Geekbuing , καθόλου άσχημα.
 

akis73

Established Member
30 September 2009
167
Thessaloniki
...τελικα το παρήγγειλα πριν από λίγο μέσω geekbying.

Θεωρώ ότι υπάρχει βούληση για διόρθωση των προβλημάτων σε DD/DTS, πιστεύω είναι θέμα χρόνου όπως λέει και ο vadegr να εξαλειφθούν τα όποια (μικρά) προβλήματα.
 

dimxr

Established Member
3 January 2014
177
Μερικές από τις ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί, οπότε επιστρέφω με λιγότερες...

1. Για το output της εικόνας, υπάρχει κάποια κριτική; Είναι εξαιρετικό; Μιλάμε για πιστότητα στην απεικόνιση χρωμάτων/framerate κλπ σε ποιο βαθμό;
Γενικά το output ως ποιότητα εικόνας σε σχέση με εφαρμογές όπως το mxplayer μπορεί να έχεις διαφορά ή θα μπορούσε κανέις να πει πως είναι πανομοιότυπο;

2. Γενικά αναφέρθηκε στο review πως υπήρχαν κάποια θέματα με αναπαραγωγή DD/DTS... Θα μπορούσες μήπως να πεις ποια είναι αυτά τα ζητήματα;
Εγώ προσωπικά θέλω να το χρησιμοποιήσω έτσι ώστε να στέλνει είτε μέσω hdmi στην TV, είτε μέσω bluetooth στα ηχεία μου, είτε μέσω jack πάλι στα ηχεία... Υπάρχει αυτή η δυνατότητα όταν ο ήχος είναι DD/DTS ή πρέπει να μη χρησιμοποιείται το Kodi και να πάμε σε mxplayer κλπ;


Συγνώμη αν κούρασα, αλλά μου φάνηκε πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και μιας και δε μας περισσεύουν και τα λεφτά τελευταία, καλό είναι να ρωτήσω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Μερικές από τις ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί, οπότε επιστρέφω με λιγότερες...

1. Για το output της εικόνας, υπάρχει κάποια κριτική; Είναι εξαιρετικό; Μιλάμε για πιστότητα στην απεικόνιση χρωμάτων/framerate κλπ σε ποιο βαθμό;
Γενικά το output ως ποιότητα εικόνας σε σχέση με εφαρμογές όπως το mxplayer μπορεί να έχεις διαφορά ή θα μπορούσε κανέις να πει πως είναι πανομοιότυπο;

2. Γενικά αναφέρθηκε στο review πως υπήρχαν κάποια θέματα με αναπαραγωγή DD/DTS... Θα μπορούσες μήπως να πεις ποια είναι αυτά τα ζητήματα;
Εγώ προσωπικά θέλω να το χρησιμοποιήσω έτσι ώστε να στέλνει είτε μέσω hdmi στην TV, είτε μέσω bluetooth στα ηχεία μου, είτε μέσω jack πάλι στα ηχεία... Υπάρχει αυτή η δυνατότητα όταν ο ήχος είναι DD/DTS ή πρέπει να μη χρησιμοποιείται το Kodi και να πάμε σε mxplayer κλπ;


Συγνώμη αν κούρασα, αλλά μου φάνηκε πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και μιας και δε μας περισσεύουν και τα λεφτά τελευταία, καλό είναι να ρωτήσω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1)Δεν παρατηρηθηκε κατι μυστήριο σε οτι ειχε να κανει με την εικόνα και την κίνηση.
2)Ειναι audio dropouts.Μονο στο modified kodi και οχι σε αλλα προγραμματα (mxplayer).Το dts hd master audio επαιζε μια χαρά στο modified kodi.Συνοπτικά , ταινιες με dd/dts θα παιζεις με αλλο player μεχρι να βγει καποιο update.
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Αναμενόμενα άριστη ηταν και η αναπαραγωγή αρχείων mp3/flac.
Το flac ειναι ολοκληρωμενος ηχος:music-smiley-004: και οχι το mp3, το οποιο ειναι απωλεστικο:sleepey:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Tronsmart Vega S95 Telos Review (2gb ram , 4K , Blu Ray menus, HD Audio

Το flac ειναι ολοκληρωμενος ηχος:music-smiley-004: και οχι το mp3, το οποιο ειναι απωλεστικο:sleepey:

Άριστη αναπαραγωγή έγραψα...
 

elamnte

Banned
9 May 2015
203
Μιας και ειναι android media player λογικα θα μπορει να γινει και ρουτ.

Οπως να περαστει και αλλη τροποποιημένη rom