Cinemag 1254

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Έχει δοκιμάσει κανείς τους εν λόγω step up? Αν ναι με τι κεφαλή; Ξέρει κανείς αν αξίζει το upgrade σε σχέση με τους 3440Η;
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Σε παλαιότερη επικοινωνία που είχα με τον David μου ειχε πει πως ουτε ο 1131 δεν ειναι ανώτερος απο τον "καλο" 3440 blue.. Εγω εχω φτιάξει με μπλε και ειναι εξαιρετiκο SUT.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Ευχαριστώ Παναγιώτη, Πέρα από τα χρώματα, έχει διαφορά ο 3440Η (κόκκινος)? Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί ξύπνησα με όρεξη σήμερα και άρχισα τους πειραματισμούς. Στο σχηματικό του 3440 δίνει το ζευγάρι μπλε-πορτοκαλί για 150 Ohm. Mετά από πολύ καιρό έβγαλα τα κολητήρια και έπαιξα με το κόκκινο-πράσινο ζευγάρι (θεωρητικά με βάση το σχηματικό 37.5Ohm). Το αποτέλεσμα έγινε το αντίθετο από αυτό που περίμενα. Η έξοδος νομίζω μειώθηκε λίγο. Ο ήχος έγινε πολύ πιο αέρινος, αυξήθηκαν οι υψηλές και τα χαμηλά καθάρισαν και μειώθηκαν. Η κεφαλή μου είναι η ortofon cadenza black, με εσωτερική αντίσταση 5Ohm και προτεινόμενη φόρτιση > 20 Ohm. Καταλαβαίνω κάτι λάθος;
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ναι, ανάμεσα στα κόκκινα και τα μπλε έχει διαφορά στον ήχο.

Οι μετρήσεις του David αμφισβητούνται από τον Μπομπ οπότε το 37.5 είναι μεγαλύτερο και παρα πολυ κοντά στο ιδανικό για την κεφαλή σου
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Περιμένω λίγο να συνηθίσω τις διαφορές για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, πάντως τώρα για την ώρα παίζει πολύ καλύτερα. Σε βαθμό που παίζει να ξαναχτίσω το phono από την αρχή για να λύσω και κάποια άλλα θεματάκια...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Φρόντισε να μην ξεμείνεις απο δυναμικά μειώνοντας πολυ το συνολικό κερδος του Phono
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Έχει χάσει λίγο σε δυναμικές όπως και στα χαμηλά, αλλά όχι σε βαθμό που να ενοχλεί. Βέβαια είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα. Αν μπορώ να το περιγράψω σωστά, μπορώ να πω ότι "ξεμπούκωσε". Το βασικό μου πρόβλημα τώρα είναι ότι ένας βόμβος που είχε παντα το phono μου και τώρα έχει βγει πιο μπροστά.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Boμβος τροφοδοσίας στους 50? Ισως να ειναι καλύτερα να ανοίξεις σχετικο νημα στην DIY για να το δουν και οι πιο διαβασμένοι. Το SUT δεν εχει λογο να μεγεθύνει βόμβο εκτός και αν δεν ειναι τροφοδοσίας αλλα κάποιο παράσιτο. Το εχεις με ολες τις κεφαλές???
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Θα βγάλω παλμογράφο να το δω. Αν θυμάμαι καλά την πρώτη φορά που άρχισα να το ψάχνω είχα δει κάτι στα 100 ή στα 150. Το έιχα και με MM. Δεν έχει να κάνει με το step up. Απλά πριν που η έξοδος ήταν πιο ψηλά ο βόμβος ήταν πολύ λιγότερο αισθητός. Τον μάσκαρε και το μάλλον υπερβολικό μπάσο στην προηγούμενη ρύθμιση του step up. Μόλις έχω κάτι πιο συγκεκριμένο θα το βγάλω στο DIY.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Έχει περάσει αρκετός καιρός πλέον για ασφαλή συμπεράσματα. Θα μείνω στα 37.5 ή όσο είναι. Το αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο σε όλα τα επίπεδα. Σχετικά με το βόμβο έχω ένα ripple 50Hz της τάξης των 7-10 mV στην έξοδο του phono. Η συνέχεια στο DIY τμήμα.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Τελευταία μέρα διακοπών και η φαγούρα ήταν μεγάλη. Τελικά μπήκε μια 100K παράλληλα με την 47κ στην είσοδο του phono, ξαναπήγα στο τύλιγμα 1:18 και παίζω με την κεφαλή να βλέπει περίπου 100Οhm. Θα μείνει λίγο έτσι το setup και βλέπουμε. Πιθανότατα έχω βγεί εκτός περιοχής καλής λειτουργίας των step up, ακουστικά όμως δεν υπάρχει κάποιο αισθητό πρόβλημα (για την ώρα). Το αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι λίγο λιγότερος αέρας/λεπτομέρειες, σαφώς ενισχυμένη η χαμηλή περιοχή και πιο γλυκιά αναπαραγωγή.
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Τελικά έκανα upgrade σε cinemag 1254. Η απόσταση από τον 3440Α (τον κόκκινο) είναι πολύ μεγάλη. Τους έχω μόλις 3 μέρες, δεν ξέρω αν θα αλλάξει ο ήχος τους με τον καιρό. Σε πρώτη φάση οι διαφορές είναι:
* Πολύ πιο σφιχτό χαμηλό.
* Πολύ περισσότερες λεπτομέρειες, τόσο στο κυρίως ακουστικό περιεχόμενο όσο και στο υπόβαθρο.
* Πολύ πιο καλές υψηλές. Πιο καθαρές, πιο ζωντανές, πιο γεμάτες.
* Βελτιωμένη ατάκα.
* Χαμηλότερος θόρυβος.

Η σύγκριση έγινε με την κεφαλή να βλέπει και στις δύο περιπτώσεις 115Ω, Ο 3440 είναι καλός, αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρότεινα σε κάποιον αν ενδιαφέρεται για cinemag, να πάει στην ακριβότερη λύση των 1254.