Denon DL-103 vs Benz Micro ACE M

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spyhar

Established Member
27 November 2008
103
Λόγω της παράλογης αύξησης στις τιμές των Benz Micro και της κατάργησης της υπηρεσίας αναβελόνωσης που πρόσφερε η εταιρία, αποφάσισα να ξεκουράσω λίγο την ACE M μου. Πρόσφατα λοιπόν, κυρίως λόγω περιέργειας (από τα πολλά που γράφονται γι' αυτή), βρήκα και πήρα μια Denon DL-103 (160 καινούργια από USA). Η αλήθεια είναι ότι με ταλαιπώρησε αρκετά για να την τοποθετήσω επάνω στον RB-700 του P5 μου, αλλά τελικά, βασιζόμενος και στον έλεγχο με τον δίσκο του HFN, νομίζω ότι έκανα το καλύτερο δυνατό. Μετά από 50+ ώρες παιξίματος μπορώ να πω ότι δεν έχω ιδιαίτερα στερητικά σύνδρομα για την ACE που αναπαύεται. Ξέρω ότι πολλοί λένε πως η 103 δεν ταιριάζει με τους βραχίονες της Rega, όμως αυτό που ακούω είναι πραγματικά πολύ ευχάριστο στα αυτιά μου. Σαν ερασιτέχνης μουσικός και περιπλανώμενος στο χώρο για πάνω από 30 χρόνια, θεωρώ ότι η εκτίμησή μου έχει γερές βάσεις. Το επόμενο διάστημα θα πειραματιστώ με το loading της κεφαλής αφού εδώ οι απόψεις διίστανται. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι επί τούτου η άποψή του είναι πάντα ευπρόσδεκτη. Τελειώνοντας θα ήθελα να πω (αυτός είναι και ο κύριος λόγος της ανάρτησής μου) ότι η Denon φαίνεται να δικαιολογεί τη φήμη της και για ένα μέσο σύστημα, υπό προϋποθέσεις, μπορεί, κατά την άποψή μου, να αποτελέσει και το "end of the road" που λένε και οι Αγγλοσάξονες. Ιδίως αυτή την περίοδο της οικονομικής ασφυξίας που διανύουμε.

Υ.Γ. Έχοντας αυτή την εμπειρία με μια σχετικά φθηνή κεφαλή, μου μπαίνουν ιδέες να δοκιμάσω και κάποιες "διάσημες" φθηνές ΜΜ έτσι για να δω τι παίζει και με αυτές.

Το αναλογικό σύστημα αποτελείται από Πικάπ Rega P5 με Groovetracer subplatter, Clearaudio Turboweight, Phonomena II phono stage και Audience Au24 interconnect μεταξύ phono stage και προενισχυτή.
 

spyhar

Established Member
27 November 2008
103
Re: Απάντηση: Denon DL-103 vs Benz Micro ACE M

Νομίζω ότι ο κύριος λόγος είναι η αναβάθμισή τους, όσον αφορά στην βελόνα τους, που επισημαίνεται με το γράμμα "S". Από 480 περίπου που είχα αγοράσει τη δική μου πριν 5 χρόνια, οι τιμές των νέων πλησιάζουν πλέον το χιλιάρικο.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Θα παω λιγο κόντρα στα νερα αλλα οι Benz πρεπει να ειναι ανάμεσα στις δυο τρεις χειρότερες επώνυμες MC κεφαλές στην αγορα σήμερα. Καθε φορα που τις ακουω απορώ γιατι κάποιος τις προτίμησε και με ποιες αλλες τις σύγκρινε για να καταλήξει σε αυτές οταν με τα ιδια χρηματα υπάρχουν μακραν καλύτερες επιλογές απο σχεδιαστές που εχουν να προσθέσουν και κατι νεο/ διαφορετικό/ ουσιαστικό στον σχεδιασμό (ΖΥΧ, Lyra, Dyna, Ikeda) ή απλα εκτελούν τις ιδιες παλιες συνταγές οπως η Benz απλα τις κανουν καλύτερα (Shelter, Transfiguration, Denon, EMT, ktl). ΟΚ, υπαρχουν και χειρότερες (VdH, τελευταίες Ortofon) αλλα και πάλι..

Η κλασσική 103 θελει να βλεπει (ιδανικά) 470 Ohm και βραχίονα με headhsell>20γρ στο σύνολο. Καθε γραμμάριο στον βραχίονα βελτιώνει αισθητά το χαμηλό. Την δικια μου 103R την εχω με το headshell της Jelco (14gr) πανω στον μακρυ SAEC 308L και παίζει παρα πολύ καλά για αυτο που εχει κοστίσει.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Θα παω λιγο κόντρα στα νερα αλλα οι Benz πρεπει να ειναι ανάμεσα στις δυο τρεις χειρότερες επώνυμες MC κεφαλές στην αγορα σήμερα. Καθε φορα που τις ακουω απορώ γιατι κάποιος τις προτίμησε και με ποιες αλλες τις σύγκρινε για να καταλήξει σε αυτές οταν με τα ιδια χρηματα υπάρχουν μακραν καλύτερες επιλογές απο σχεδιαστές που εχουν να προσθέσουν και κατι νεο/ διαφορετικό/ ουσιαστικό στον σχεδιασμό (ΖΥΧ, Lyra, Dyna, Ikeda) ή απλα εκτελούν τις ιδιες παλιες συνταγές οπως η Benz απλα τις κανουν καλύτερα (Shelter, Transfiguration, Denon, EMT, ktl). ΟΚ, υπαρχουν και χειρότερες (VdH, τελευταίες Ortofon) αλλα και πάλι..

Η κλασσική 103 θελει να βλεπει (ιδανικά) 470 Ohm και βραχίονα με headhsell>20γρ στο σύνολο. Καθε γραμμάριο στον βραχίονα βελτιώνει αισθητά το χαμηλό. Την δικια μου 103R την εχω με το headshell της Jelco (14gr) πανω στον μακρυ SAEC 308L και παίζει παρα πολύ καλά για αυτο που εχει κοστίσει.

+1000 Σε όλα!
 

spyhar

Established Member
27 November 2008
103
Λίγο δογματική μου ακούγεται η άποψη ότι οι Benz Micro είναι συλλήβδην κακές κεφαλές. Πριν είχα Grado σειράς Prestige, Sumiko BP 2, BPS III και στα δικά μου αυτιά η ACE (των 480 ) έπαιζε καλύτερα. Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για άλλες κεφαλές ή για συστήματα πολύ ακριβά γιατί εκεί ίσως τα δεδομένα αλλάζουν και οι αδυναμίες των πιο φθηνών κεφαλών να αναδεικνύονται...
 

nickperi

Established Member
14 March 2008
193
εχω την DL103R σε RB303, δοκιμασε να αλαξεις το headshell με ενα που θα προσθεσει μαζα. στην δικια μου εχω βαλει αλουμινιου αλλα υπαρχουν απο Γραφιτη ή ξυλο.
στην δικια μου περιπτωση εκανε μεγαλη διαφορα, προς το καλυτερο ενοειται!!
η διαδικασια δεν παιρνει πανω απο 15 λεπτα, και ειναι ποιο ευκολη απο οτι ακουγεται
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Οι Grado είναι ακόμα πιο "περίπτωση".

Και ναι, όλες οι Βενζ δεν δικαιολογούν τα χρήματα τους. Δογματική ξεδογματικη είναι η πραγματικότητα. Υποφέρουν από κωδωνισμους και σκληραίνουν ψηλά, δεν έχουν να πουν κάτι σε διαχωρισμό καναλιών ή άλλα τεχνικά Και το τελικό αποτέλεσμα είναι λίγο, πολύ λίγο για το κόστος.

Όταν θα σου δωθεί η ευκαιρία κανε μερικές συγκρίσεις και τα ξαναλέμε. Και συγνωμη αν τα λέω λίγο χύμα αλλά καιρός ειναι σε αυτό το χόμπι να προχωρησουμε και λιγάκι από τις αντίκες του παρελθόντος
 

spyhar

Established Member
27 November 2008
103
Έχω δει αυτές τις μετατροπές σε 103 και ίσως δοκιμάσω κάποια από αυτές. Το θέμα είναι ότι έτσι το κόστος ανεβαίνει και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να γίνει ζημιά. Για αλουμινένια κελύφη έχω δει ότι απαιτείται και κόλλα που με ξένισε. Για ξύλινα έχω δει ότι μπαίνει συρταρωτά και κουμπώνει έτσι. Αν υπάρχει κάποιο site θα ήθελα να το εξετάσω.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Οι Grado είναι ακόμα πιο "περίπτωση".

Και ναι, όλες οι Βενζ δεν δικαιολογούν τα χρήματα τους. Δογματική ξεδογματικη είναι η πραγματικότητα. Υποφέρουν από κωδωνισμους και σκληραίνουν ψηλά, δεν έχουν να πουν κάτι σε διαχωρισμό καναλιών ή άλλα τεχνικά Και το τελικό αποτέλεσμα είναι λίγο, πολύ λίγο για το κόστος.

Όταν θα σου δωθεί η ευκαιρία κανε μερικές συγκρίσεις και τα ξαναλέμε. Και συγνωμη αν τα λέω λίγο χύμα αλλά καιρός ειναι σε αυτό το χόμπι να προχωρησουμε και λιγάκι από τις αντίκες του παρελθόντος

Πραγματικά χρήσιμο ποστ! Go on Panagiotis...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να μην παρεξηγηθώ ότι υποστηρίζω κάποιον χωρίς να έχω άποψη, εκτιμώ ειλικρινή ποστς σαν αυτά του Παναγιώτη περισσότερο απ' ότι εκτιμήσεις και απόψεις άλλων πάνω σε ένα τόσο δύσκολο θέμα.

Ο συγκεκριμένος πιστεύω ότι γνωρίζει σφαιρικά το ζήτημα της βινυλιακής αναπαραγωγής, κάτι πολύ σημαντικό...
 

spyhar

Established Member
27 November 2008
103
Δεν υπάρχει παρεξήγηση Dr Pan K. Υπάρχουν και άρθρα που λένε ότι με μια ΑΤ-95Ε είσαι τελειωμένος και δεν χρειάζεται να ξοδέψεις παραπάνω λεφτά για κεφαλή. Άντε για μια καλύτερη βελόνα ίσως. Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να συγκρίνεις κεφαλές γιατί πρέπει να εξασφαλίσεις μια ομοιότητα συστημάτων που είναι πρακτικά αδύνατον. Κεφαλές κανείς δεν δανείζει για τεστ. Ούτε μπορείς να δίνεις εκατοντάδες απλά για να δοκιμάσεις. Εν πάσει περιπτώσει, εγώ πάντα επέλεγα κομμάτια για τα οποία, αν δεν μπορούσα να τα ακούσω στο χώρο μου, τουλάχιστον διασταύρωνα από πολλές διαφορετικές πηγές ότι ήταν "τίμια" για τα χρήματα που ζητούσαν. Μπορεί να μην έχω πετύχει το απόλυτο value for money αλλά τουλάχιστον δεν έχω μετανιώσει χοντρά για κάποια αγορά.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Εγώ μετά από μια θα έλεγα "δύσκολη" συμβίωση με μια Benz Micro L2 Wood, πήγα (τελικά) σε μια Denon 103R και βρήκα την υγειά μου.

Απλά η L2 δεν είχε λεπτομέρεια, είχε ένα παραφουσκωμένο μεσαία - χαμηλομεσαίο χωρίς ατάκα, και πολύ λίγο αέρα για την τιμή της, συν παρουσία σκληρότητας ψηλά (παρόμοιο ήχο είχε και σε ένα σύστημα φίλου που ξέρω καλά η Benz LPS, και τσεκαρισμένο το στήσιμο από μένα).

Και εγώ ήμουν λίγο δύσπιστος στην αρχή με την 103R αλλά μετά το στρώσιμο της (πάνω από 50 ώρες) καταφέρνει να είναι η καλύτερη κεφαλή που είχα μέχρι τώρα (ΑΤ-OC9, AT-33EV, Benz L2, και άλλες ΜC παλαιότερα).

Βέβαια είναι πολύ σημαντικός ο βραχίονας να έχει μάζα μεγάλη (ιδανικά 22γρ) και να υπάρχει ένα πολύ καλό phono με σωστό loading.

Στον δεύτερο βραχίονα μου θα κινηθώ σε μεσαίο μοντέλο ZYX στο μέλλον.

Δεν σκέπτομαι ποτέ να ξαναγοράσω Benz.

@spyhar βάλε ένα βαρίδι και βίδες ατσάλινες πάνω στο headshell της Rega και θα δεις αρκετή διαφορά, θα ακούσεις την κεφαλή να ανθίζει μετά τις 50 ώρες. Καλό είναι να μην βάλεις κέλυφος καραδοκεί κίνδυνος να την χαλάσεις ανεπανόρθωτα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
H AT95e ειναι καλη κεφαλη για τα χρήματα της, την γνωρίζω καλα (εχω κανει και μια δωρο). Υποφερει εκει που υποφέρουν ολες οι ΑΤ αλλα αυτο ειναι αλλη κουβέντα.

Η Denon DL 103 εχει κλεισει 50+ χρονια στην αγορα και αυτο κατι λεει για την επιτυχία της.
 

spyhar

Established Member
27 November 2008
103
Dr Pan K πραγματικά με έχει βάλει σε πειρασμό η ΑΤ-95 και αφού είναι φθηνή τρώγομαι να τη δοκιμάσω.... Όσο για την 103, όπως έγραψα και στην αρχή, φαίνεται ότι όντως δικαιολογεί τη φήμη της. Chris όταν λες βαρίδι και ατσάλινες βίδες τι ακριβώς εννοείς? Ξέρω ότι υπάρχουν κάποια μεταλλικά shims ειδικά για τις 103 που μπαίνουν μεταξύ κεφαλής και headshell.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Γιατρέ δεν ξέρω αν βγαίνω εντελώς off topic αλλα θα με ενδιέφερε να γράψεις λίγα πράγματα για το πού υποφέρουν οι AT μιάς και με τρώει κάποια στιγμή να δοκίμαζα μια 440Μlb ή μια 150Μlx σαν φτηνότερη εναλλακτική για την κατοστάρα η (και) για το δεύτερο πικάπ μου. Ευχαριστώ.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Στην περίπτωση των Rega είσαι στα 11,5 gr μαζας.

Προσθέτεις κάτι τέτοιο http://www.ebay.com/itm/TECHNICS-SF...228147?hash=item3cfb5d37f3:g:-C0AAMXQlUNRUZSQ

για μένα και δύο μπορείς να βάλεις,

συν αυτές τις βίδες http://www.ebay.com/itm/Cartridge-S...718263?hash=item1c4ae6b677:g:gq4AAOSw0HVWBOMA

Οι ατσάλινες βίδες έχουν περισσότερο βάρος από τις απλές αλουμινένιες που έχουν συνήθως οι κεφαλές στην συσκευασία τους.

Σημείωσε ότι στα Rega που δεν έχουν δυνατότητα ρύθμισης VTA το βαρίδι καλό είναι να τοποθετηθεί από το πάνω μέρος του headshell και όχι ανάμεσα σε αυτό και την κεφαλή, για να μην σου αλλάξει το VTA.

Προσθέτοντας δύο βαριδάκια και βίδες θα έχεις δώσει περίπου 7γρ μάζα στον βραχίονα σου, και θα έχεις πλησιάσει αρκετά τα 22γρ ιδανικής μάζας που χρειάζεται η 103 για να παίξει σωστά.

Μικρό κόστος, πολύ μεγάλη βελτίωση στον ήχο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Έχοντας στο ενεργητικό μου AudioTechnica: AT-F5, AT-OC9, AT-EV33, AT-91. AT-95E θα συμφωνήσω με τον Πάνο ότι έχουν μια πολύ μεγάλη ιδιαιτερότητα στα πρίμα κυρίως.

Αλλά θα το αφήσω να σας τα πει ο ίδιος, το έχουμε συζητήσει και έχει μεγάλο ενδιαφέρον.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Η ΑΤ95e ειναι υποδεεστερη των προαναφερθεντων οποτε δεν ξερω αν εχει νοημα. Οπως και να εχει για τα 35-40 ευρω της ειναι μια χαρα με ουσιαστικο μειονέκτημα τις κουραστικες μεσαιοψηλες οκταβες. Για εισαγωγικά συστήματα κατω απο τα 50 ευρω ειναι σχεδον μονόδρομος αλλα αν κάποιος μπορει να ανέβει στα 80-90 καλύτερα μια Shure 97xE.

H ιεραρχία κεφαλών (σε παραγωγή) όπως την εχω στο μυαλο μου εδω και μερικα χρόνια και φυσικά ανάλογα με την τσεπη του καθενός ειναι:

Red ed< AT95e< Shure 97xE< Denon 103/103R< Nagaoka 500< Shelter 501< ZYX 100