Format windows 7

dimitra1967

Senior Member
11 December 2008
698
θεσσαλονικη
Πως είναι δυνατών να κάνεις format σε ενα pc και όταν πας να ενεργοποιήσεις τα windows να σου λέει ότι είναι ήδη ενεργοποιημένα; τονίζω ότι εκεί που επιλέγουμε type of installation, επέλεξα custom (advanced). και ότι ο σκληρός μου έχει 4 partitions, απ τα οποία μου αφήνει να κάνω format μόνο το ένα. Μήπως θα έπρεπε να μπω και στα άλλα 3 και να πατήσω drive options και μετά delete;
 
Last edited by a moderator:

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: format windows 7

Eννοείς, έκανες φορμάτ και επανεγκατέστησες τα windows7 ? H έκανες φορμάτ κι εγκατέστησες τα windows10 ?
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: format windows 7

Καλά, τα 10 θα είναι ενεργοποιημένα για πάντα απο εδώ και πέρα, εκτός αν αλλάξεις motherboard.
Τα 7 , θα έπρεπε να σου ζητήσουν ενεργοποίηση - εκτός αν τώρα τελευταία ενεργοποιούνται όπως και τα 10 (υπόθεση κάνω).
Μήπως δεν έσβησες τα προηγούμενα windows7 και τα επανεγκατέστησες σε κάποιο άλλο partition ?
 

dimitra1967

Senior Member
11 December 2008
698
θεσσαλονικη
Re: format windows 7

Οχι! και την προηγούμενη φορά που τα έκανα, πάλι στο μεγαλύτερο το έβαλα. μήπως όμως επειδή κάποια στιγμή έκανα ενοποίηση των partitions έγινε κάτι εκεί;
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Λάθος προτροπή να μεταφερθεί το θέμα εδώ.όπως είδες BIOS,μόνο εσύ έδωσες απάντηση και εγώ που είδα το θέμα στην εκτός.
Του Αγίου ανήμερα θα δοθεί απάντηση.
 

latinos__

New member
4 September 2009
27
Eχεις ξανακανει format και σου ζητησε ενεργοποιηση; Dsp αδεια εχεις σε ξεχωριστο cd ή εχεις το cd με την αδεια που δινουν οταν αγοραζεις μαζι και το μηχανημα? Eχει το cd serial number?
Εχω συναντησει μηχανηματα εδω και λιγα χρονια που κανεις εγκατασταση και παιρνουν απο το bios τον σειριακο και την ενεργοποιηση την κανουν αυτοματα.
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Ναι, αν έβαλες την ίδια έκδοση που ήρθε μαζί με το μηχάνημα, παίρνουν τις πληροφορίες απ'το BIOS και ενεργοποιούνται αυτόματα. Αλλά αν έβαζες Ultimate ενώ είχες πληρώσει Premium θα ζητούσε serial σίγουρα. Εκτός αν κατέβασες καμιά προ-ενεργοποιημένη κόπια από το internet...
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Εγκατέστησα win 10 σε δεύτερο partition ... Το product key μου ειναι πολυ φθαρμένο και δεν μπορω να κάνω activate. Αυτο που βρίσκει στη registry δεν ειναι το κανονικό


Sent from my iPad using Tapatalk