2016

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Είπα να ανοίξω το ανάλογο νήμα για το 2016 ώστε να ενημερωνόμαστε για όλα τα καλούδια της φετινής χρονιάς.

Μέχρι τώρα έχω τσιμπήσει 2 νέες κυκλοφορίες. Καμία από τις δύο δε με έχει ξετρελλάνει, αλλά είναι πολύ νωρίς για τελικές εντυπώσεις:

Suede - Night Thoughts

https://www.youtube.com/watch?v=ZHQRz_15s3g&index=2&list=PLAQ7nLSEnhWRUX15epKiaNOXXoOiW49gM


Savages - Adore Life

https://www.youtube.com/watch?v=kvvhHT0B5ck
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
H πρωτη ροκ δισκαρα της χρονιας.

Ty Segall - Emotional Mugger
ty_segall_emotional_mugger_new_album_news_under_the_radar.jpg


...και το καλυτερο αλμπουμ εως τωρα.

David Bowie-Blackstar
Blackstar.jpg
 

NovaLacertae

Senior Member
18 July 2011
573
Όποιοι έχετε τον χρόνο και μπορείτε να έρθετε, θα χαρούμε να σας δούμε στην παρουσίαση
της πρώτης προσωπικής δουλειάς του συνθέτη Δημήτρη Δαμάσκου

12495039_1713081772272424_3841956847901607135_n.jpg
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Ετοιμαζόμουν να ποστάρω το ίδιο album! Ακούω ελάχιστα από το είδος, αλλά παρακολουθώ με τεράστιο ενδιαφέρον αυτή τη συγκροτηματάρα.

https://youtu.be/WDKuP1RiMp8


Υ.γ. τελικά πόσταρα και γω, δεν κρατήθηκα :D
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: 2016

Εγώ μετά από πάρα πολλά χρόνια θα αγοράσω βινύλιο metal.

https://www.youtube.com/watch?v=j7HR_oL6uqQ

Θα το ''ξεσκίσω'' λίγο το νήμα να με συμπαθάτε αλλά νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον.
Θεωρώ ότι το τελευταίο ενδιαφέρον άλμπουμ που έβγαλαν ήταν το Theogonia και αν πρέπει να 'χτυπήσεις' ένα βινύλιο τότε θα πρέπει να είναι αυτό.-γνώμη μου-
Τα μεταγενέστερα μου μοιάζουν για επαναλήψεις του ιδίου θέματος.
Και στα πιο σοβαρά τώρα..Έμαθα πρόσφατα ότι ο Γιώργος ο Ζαχαροπουλος,ο μπροστάρης των Necromantia είναι πρωτοκλασάτο μέλος της Χ.Α. και συνιδιοκτήτης της Arma Hellas,μιας εταιρείας που έχει λέει σαν σκοπό να ''μυήσει'' τον κόσμο σε μάχες με μεσαιωνικού τύπου όπλα (σπαθιά κλπ)...
Προφανώς την χρησιμοποιεί σαν μπροσταντζα για να εκπαιδεύει τα υπόλοιπα αυγά που είναι πιο γραφικά από τους Ιππότες που λένε ''Ν''...
Είναι γνωστό για όποιον ασχολείται με τον χώρο από παλιά ότι ο Σάκης των Rotting Christ, συνεργαζόταν από παλιά με τον Ζαχαροπουλο (πλήκτρα στο Non Serviam,το προτζεκτακι των Thou Art Lord κλπ) οπότε τέτοιου είδους φίλιες δεν τις βλέπω με καλό μάτι..Με τον Σακη βέβαια έχει κάτσει και έχουμε πιει μια τεκίλα μαζί και δεν τον έκοψα για τέτοιο άνθρωπο αλλά ποτέ δεν ξέρεις..
Πλέον είμαι σε φάση να πετάξω στον κάλαθο των αχρήστων ένα βινύλιο που υπεραγαπούσα το Scarlet Evil,Witching Black και τα υπόλοιπα των Necromantia,την κασέτα των Thou Art Lord κλπ και να καλύψω το ''κενό'' με το καινούργιο των Napalm Death που σπέρνει ούτως η άλλως και ξέρω και το υπόβαθρό τους.
Αρκετά με τους γραφικούς.
O Vigernes έστελνε λέει 'ραβασάκια' στον Νορβηγο μακελάρη..Προσωπικά δεν έχω σκοπό να υπερθεματίσω,στηρίζοντας τις άρρωστες ''ιδέες'' τους...
Αυτό τα ολίγα χωρίς καμιά πρόθεση καθοδήγησης.
Θεωρώ ότι καλό θα είναι να γνωρίζουμε που πηγαίνουν τα χρήματα μας...
Και κάτι άλλο άσχετο..Επικοινώνησα με τα παιδιά απ τους Νaxatras και μου είπαν ότι το ομώνυμο πρώτο άλμπουμ τους κυκλοφορεί σε βινύλιο τον Μάιο...
Νομίζω ότι το άλμπουμ από την μπάντα που προέρχεται από ένα χωριό της βόρειας Ελλάδας,αξίζει την προσοχή όλων. :bandit:

Για όποιον θέλει να το ακούσει,υπάρχει ολόκληρο στο γιουτουμπι.

ΥΓ..Σορρυ για το οφτοπικ.

hqdefault.jpg
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Μια που πάει εκεί το θέμα, ο Σάκης των Rotting Christ έχει δηλώσει τα πιστεύω του με κάθε ευκαιρία τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με το συγκεκριμένο χώρο που αναφέρεις.

Το να μην ψωνίσουμε έναν δίσκο επειδή κάποτε είχε εναν συνεργάτη που προέκυψε βαρεμένος, είναι κάπως ακραίο σε κάθε περίπτωση :grandpa:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Μια που πάει εκεί το θέμα, ο Σάκης των Rotting Christ έχει δηλώσει τα πιστεύω του με κάθε ευκαιρία τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με το συγκεκριμένο χώρο που αναφέρεις.

Το να μην ψωνίσουμε έναν δίσκο επειδή κάποτε είχε εναν συνεργάτη που προέκυψε βαρεμένος, είναι κάπως ακραίο σε κάθε περίπτωση :grandpa:

Ναι βρε δεν είπα πουθενά για τους RC...Το κυρίως θέμα ηταν ο Ζαχαροπουλος...Τον Σάκη τον έχω γνωρίσει και δεν μου άφησε τέτοια εντύπωση...Το γράφω πιο πάνω.
Απλα έγραψα ότι το τελευταίο τους που με ταρακούνησε θετικά ήταν το Theogonia...Βέβαια τα ακουστικά κριτήρια του καθενός είναι διαφορετικά.
 

NovaLacertae

Senior Member
18 July 2011
573
Γεια σας παιδιά, εάν σας είναι εύκολο κάντε ένα κλικ στο παρακάτω βιντεοκλίπ, :) είναι νέοι Έλληνες καλλιτέχνες και χρειάζονται την υποστήριξή μας. Για εσάς ένα κλικ δεν είναι τίποτα για αυτούς κάθε views μετράει .. και που ξέρετε... μπορεί και να σας αρέσει :rolleyes:
Thank you. :-D

https://www.youtube.com/watch?v=M0W8-jbppDs
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Κάτι τέτοιες κυκλοφορίες είναι ικανές να μου απομακρύνουν κάθε σοφιστικέ θεωρία που έτυχε να γαντζωθεί πάνω μου και να με μεταφέρουν πιο κοντά στην ωμή πραγματικότητα.

Η σάπια κυκλοφορία της χρονιάς..

Inter-Arma-%E2%80%93-The-Paradise-Gallows.jpg
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ωραιο εξωφυλοο παντως αυτο το τελευταιο...

Εχω συχνα μια ταση να παιρνω ενα δισκο απο το εξωφυλλο και μεχρι στιγμης δεν εχω απογοητευτει ποτέ...

Βεβαια πολλοι απο τους καλυτερους δισκους ειναι με χαλια εξωφυλλο. Οποτε το συναισθημα παει μονοσημαντα ( εξωφυλλο που λεει - αγοραζεις) οχι αμφιμονοσημαντα (αυτο πυ δεν λεει - δεν. Προσοχη οχι αυτο)