Μου τελείωσαν οι θύρες usb!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Ο πύργος μου έχει 4 δυάδες usb .στο ένα usb έχω ένα usb hub πάνω στο οποιο βάζω στικακια,πριντερ κλπ. Και στο άλλο κατευθείαν στον πύργο το σκανερ.Στις άλλες τρεις δυάδες έχω πάνω σκληρούς για ταινίες αρχεία κλπ.όλους αυτούς τους σκληρούς μέσω wifi τους βλέπουν τρία media player WDTV που έχω στα τρία δωμάτια.
επειδή οι σκληροί γεμίζουν και άλλα usb δεν έχω(!) τι μπορώ να κάνω για να έχω είτε πιο πολλά ελεύθερα usb είτε με κάποιον τρόπο οι σκληροί να μπορούν να συνδεθούν σε λιγότερα usb?
Ευχαριστώ!
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
το θέμα είναι ότι μια φορά δοκίμασα στην ίδια δυάδα να βάλω δύο μεγάλους σκληρούς και παρατήρησα ότι ο ένας δεν τράβαγε.Μήπως δεν έφτανε το ρεύμα που έγινε η δυάδα usb? μόλις τους μοιρασα σε διαφορετικές δυαδες όλα οκ.
γι'αυτό λέω μήπως ένα hub με πέντε σκληρούς πάνω σε ΈΝΑ usb του πύργου αυτό το usb δεν αντέξει να τους "σηκώσει";
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: Απάντηση: Μου τελείωσαν οι θύρες usb!

Πιθανότατα, αλλά, να ρωτήσω κάτι? Γιατί πρέπει ντε και καλά να είναι και οι 5 αναμμένοι ταυτόχρονα?

γιατι παντα η εγω η η γυναικα μου η τα παιδια θελω να δουν κατι.τι θα κανω θα τους βγαζω απο το usb καθε φορα?
 
19 June 2006
35,671
Δεν χρειάζεται να βγάζεις τίποτα. Αν είναι απλοί 2,5δες ή 3,5δες, αν δεν χρησιμοποιούνται, μπαίνουν σε sleep mode από τα windows οπότε, δεν τραβούν ρεύμα. Αν είναι εξωτερικοί, οι περισσότεροι έχουν κουμπί on/off. Με λίγα λόγια, κάθε φορά, ένας σκληρός θα δουλεύει...εκτός, αν εννοείς ότι έχεις πολλές συσκευές (μόνιτορ, οθόνες) συνδεδεμένες και όταν π.χ. κάτσουν τα παιδιά να δουν, μπορεί να θέλεις να δεις και 'συ κάτι ή η γυναίκα σου σε άλλη συσκευή.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Re: Απάντηση: Μου τελείωσαν οι θύρες usb!

σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο αλλα το ερωτημα ειναι με 5-6 σκληρους πανω που μπορει να δουλευουν καποιοι και ταυτοχρονα,θα αντεξει το ΕΝΑ usb του πισι που θα εχει πανω το hub?
 

basilis5

New member
4 October 2010
28
Αν παρεις usb hub, θα πρεπει να ειναι με εξωτερικη τροφοδοσια, κοινως να τονεχεις στην μπριζα, εκτος απο συμεδεμμενο στο pc.
Btw εχεις ελευθερες pci θυρες στην μητρικη σου; Το καλυτερο θα ηταν να βαλεις καμια καρτα αν μπορεις pci σε usb.
Επισης το κουτι σου εχει front usb θυρες; Αν ναι, τις εκμεταλλευεσαι;ειναι συμεδεμμενες συην μητρικη;
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μου τελείωσαν οι θύρες usb!

σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο αλλα το ερωτημα ειναι με 5-6 σκληρους πανω που μπορει να δουλευουν καποιοι και ταυτοχρονα,θα αντεξει το ΕΝΑ usb του πισι που θα εχει πανω το hub?

Τα έβαλα γιατί από όσο είδα, αυτά παίρνουν επιπλέον και εξωτερική τροφοδοσία.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
ενα usb hub με δικο του ρευμα αντεχει 4-5 σκληρους πανω του?μιλαω για σκληρους 2.5' χωρις δικο τους ρευμα περιπου στο 1tb ο καθενας
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
ενα usb hub με δικο του ρευμα αντεχει 4-5 σκληρους πανω του?

Ως συνηθως ναι. Και λεω "ως συνηθως" γιατι η ακριβεστερη απαντηση ειναι η εξης:
Αναλογα με την τροφοδοσια του HUB και τις απαιτησεις ρευματος των δισκων.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μάλλον χρειάζεσαι USB bracket. Είναι ένα καλώδιο που στην μια άκρη έχει υποδοχές USB τις οποίες στηρίζεις στο case του pc όπως μια κάρτα επέκτασης, ενώ στην άλλη έχει ένα βύσμα το οποίο συνδέεται στις αντίστοιχες ακίδες της μητρικής. Όλες οι μητρικές έχουν, συνήθως στην κάτω πλευρά τους, κοντά στις ακίδες των καλωδίων του case. Αναφέρονται στο εγχειρίδιο της μητρικής.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Πάντως αν οι θύρες είναι usb 3 δεν θα έχεις κανένα θέμα με το να συνδέσεις 2, 3 οι και περισσότερους σκληρούς ταυτόχρονα με ένα καλό usb3 hub. To bandwidth της USB3 ξεπερνάει κατα πολύ την ταχύτητα που μπορεί να δώσει ένα εξωτερικός σκληρός.