Adobe Flash Player

c1974

New member
1 December 2011
24
Καλησπέρα!

Έχω κάποια σοβαρά θέματα με το flash player σε όλους τους browser (ie, edge,mozila, chrome και opera).
Καταρχήν το htpc μου έχει ως εξής:
1. TV UE55ES7000SAMSUNG 3D 800hz
2. AMD FX SIX CORE PROCESSOR 3.90 GHZ
3. RAM 4 GB
4. VGA AMD 7750 2GB
5. WINDOWS 10 PRO 64 bit

έχω αγοράσει συνδρομή σε μια υπηρεσία που λέγεται NFL GAME PASS (αμερικάνικου ποδοσφαίρου), η οποία αναγκαστικά χρησιμοποιεί τεχνολογία adobe flash player για αναπαραγωγή βίντεο στους browser...
Το video playback είναι γεμάτο judder και σπασιματάκια στα κινούμενα πλάνα, με αποτέλεσμα να γίνεται πολύ κουραστικό! Σημειωτέον ότι όταν χρησιμοποιώ το unofficial app στο kodi (Game Pass λέγεται, με την κανονική μου συνδρομή), η εικόνα είναι άψογη, μιας και δε χρειάζεται το flash και παίζει το καθαρό h.264 βίντεο...Τα ίδια άψογη εικόνα και με plex, είτε στο pc μου, είτε στο ps4, με unofficial app πάλι...Απλά επειδή είναι unofficial είναι broken πολύ συχνά και δε μπορώ να βασιστώ σε αυτά! Στο apple tv μου, με official app, άψογη εικόνα πάλι και σε 60 fps! Η σύνδεσή μου είναι vdsl 50άρα και κατεβάζω με 4.5-5 ΜΒ/s (γιατί όταν μίλησα με την τεχνική τους υποστήριξη μου είπαν μήπως φταίει η σύνδεσή μου...). Γενικά με kodi είμαι πολύ καλά σε επιδόσεις ως προς τα video που αναπαράγω (mkv, mp4 κτλ), ακόμα και τα "κατεβασμένα" match είναι άψογα σε εικόνα...
όσον αφορά την υπηρεσία πάντως, δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα και γενικά είναι μια χαρά! Πάντα έχουν καλό bandwith...Η αλήθεια είναι ότι το μάτι μου είναι συνηθισμένο σε smooth εικόνα και η συγκεκριμένη ποιότητα μπορεί στο μέσο θεατή να μην προκαλεί κάτι αρνητικό...απλά τη συγκρίνω με όλα τα άλλα που βλέπω στο htpc μου...

Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει τρόπος βελτίωσης ή το flash player είναι προβληματική τεχνολογία; Έχω προσπαθήσει τα πάντα (motion plus off και όλους τους συνδυασμούς/ hardware acceleration on και off) χωρίς αποτελέσματα! YOUTUBE ΚΑΙ VIMEO βλέπω μια χαρά και με html5 και με flash on...Στο internet παρατήρησα ότι όσοι έχουν mac/safari δεν έχουν πρόβλημα και είναι μια χαρά το βίντεο..Το κακό είναι ότι η πλήρης υπηρεσία προσφέρεται μόνο στον browser και το apple tv app είναι ημιτελές...Μήπως χρειάζομαι πιο δυνατή κάρτα γραφικών;

Καμία ιδέα;

Ευχαριστώ!

Χρήστος.