Καινούργιο ψυγείο !

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Το παλιο χαλασε (παιρνει μπρος το μοτερ και μετα απο δυο δευτερολεπτα σβηνει, το φωτακι αναμμενο).
Εφερα ψυκτικο σημερα ... και τζαμπα του σκασα το εικοσαρικακι. Διεγνωσε τον θανατο του μοτερ !
Ετσι κι αλλιως το ψυγειο αγοραστηκε πριν 8 χρονια (ιταλικης μαρκας, Siltal).

Σκεφτομαι κατι μετριοπαθες (ειμαι εργενης, οχι πενταμελης οικογενεια) με διαστασεις Π x Y x B
60 cm x 190 cm x 50 cm. Ειδικα στο τελευταιο, υπαρχει τεραστιο ζορι (απο το λιγο που ειδα στο Skroutz)
επειδη ολα εχουν βαθος (minimum) τουλαχιστον 64 cm. Παιδες, δεν γινεται να το εχω να προεξεχει
14 ολοκληρα εκατοστα εξω απο την επιπλοδομη της κουζινας. Πρεπει να χωνευει ολο μεσα.
Ας ειναι χαμηλοτερο. Ομως το βαθος απο την εξωτερικη πλευρα των ξυλων μεχρι τον τοιχο ειναι
62 εκατοστα και απο καπου πρεπει να αναπνεει το ψυγειο. Ασε που θα βρει η σχαρα πανω στο φις
της πριζας, αμα τα κολλησω ολα.

Δεν με ενδιαφερει να ειναι No Frost. Ουτε αν ο καταψυκτης ειναι πανω η κατω. Ουτε αν υπαρχει
βρυσουλα για παγωμενο νερακι. Ουτε αν ξεπερναει τα 300 λιτρα. Εργενης ειμαι > ενα γαλα για
τον καφε, ενα χυμο, ενα ταπερακι με ντολμαδακια η φασουλαδα και κανα μηλο/πορτοκαλι.
Με ενδιαφερει λιγο και η καταναλωση αλλα οχι σε πρωταγωνιστικο ρολο.

Στο θεμα της τιμης, καλο θα ηταν να μην ξεπερασουμε τα 350 με 400 ευρω !
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,649
Around the world
Είχα και εγώ πρόσφατα προβλήματα με το ψυγείο και μετά από πολλά χρόνια .. αυτοκτόνησε, παρότι ήταν ένα ακριβό Miele. Οπως συνήθως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, δρομολογήθηλε η αντικατάσταση χωρις πολλά πολλά. Στις ίδιες διαστάσεις με το δικό σου, είχα μεγάλη αγωνία για πολλά θέματα (διαστασεις, αερισμό κλπ).

Η λύση ήταν λίγο απρόσμενη. Με πήραν από τον κοτσόβολο ότι ένα ψυγείο που είχα ενδιαφερθεί πριν 5-10 ημέρες και είχα αφήσει τα στοιχεία μου .. βγήκε σε προσφορά .. και ω του θαύματος μου το έδιναν για 430 ευρώ ΜΟΝΟ. Μιλάμε για αυτό εδώ. Το αγόρασα αμέσως και το καινούριο ψυγείο είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Σου προτείνω να ρωτήσεις για προσφορές του Κοτσόβολου και γιατί όχι να προτιμήσεις και το συγκεκριμένο
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Bρε Κωστα σ'ευχαριστω για την προταση αλλα ...

εαν αφησω 5 εκ. "αερα" απο τον τοιχο (μονο ? :blink:)
το ψυγειο πρεπει να βγει 20 ολοκληρα εκ. προς τα μπρος και εξω απο τα ξυλα.
Ε οκ ... θα δειχνει εξαιρετικα ασχημα σε μια κουζινα οπου ολα ειναι χωνευτα.

Aσε που αγγιζει και τα 600 ευρω, η τιμη (στο Skroutz) αλλα ας υποθεσω οτι
θα το βρω και εγω "σκοτωμενο" σε καποια προσφορα-χωμα !
 
Last edited:

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,649
Around the world
Οι διαστάσεις του ψυγείου είναι 186Χ60Χ65 και εσύ που έχεις βάθος 62cm, δηλαδή αυτό που θα βγαίνει έξω από το κουτί σου θα είναι μόνο η πόρτα. Ο εξαερισμός του ψυγείου απαιτεί ελεύθερο χώρο από το επάνω μέρος και όχι προς τα πίσω οπότε μια χαρά είσαι. Για την τιμή τώρα όλα είναι σχετικά .. οι προφορές είναι πολλές και δελεαστικές
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Δεν μπορω να κολλησω την σχαρα στον τοιχο. Οσο καλο εξαερισμο και αν εχει απο πανω (που εχει !!!)
Η σχαρα πρεπει να απεχει τουλαχιστον 5 εκ απο τον τοιχο (αν θες και για να μην ακουμπαει στο φις της πριζας).

Τιποτα .... εχω τεραστιο προβλημα με το βαθος. Οσο και να ψαχνω το internet, θα αναγκαστω να βαλω κατι
που θα φαινεται πολυ ασχημα. Και θλιβομαι τα μεγιστα. Εβαλα πολυ κοπο και χρημα για να ειναι η κουζινα
οπως ειναι. Δεν μπορω να την ξηλωσω. Και δεν κυκλοφορει και το ιδιο μοντελο ψυγειο στην πιατσα.

:icon15:
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Μου πέρασε μια τρελή ιδέα... Γιατί δεν φτιάχνεις το χαλασμένο ? Φθηνότερα απο αγορά καινούργιου θα σου κοστίσει και θα είναι στις διαστυάσεις που θέλεις...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Γιατι ο ψυκτικος μου ζητησε 120 με 150 ευρω για καινουργιο μοτερ !
Το παλιο, αν το μαστορεψουμε (ειπε) οτι δεν θα βαστηξει πανω απο ενα διμηνο.
Το μοτερ εφαγε τα ψωμια του !
 
Και πάλι, γιατί όχι; Άλλο 150 άλλο 600. Εκτός φυσικά αν γουστάρεις ανανέωση οπότε άλλο αυτό.

Πάντως τι σου είναι οι Γερμαναράδες, το ψυγείο (Miele) στο ελληνικό μου σπίτι έχει την ηλικία μου (32), και συνεχίζει ακάθεκτο. Βεβαίως τη νύχτα ακούγεται 2 δωμάτια παραπέρα, αλλά ε και; :D
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Και πάλι, γιατί όχι; Άλλο 150 άλλο 600.

Δεν εχω προβλημα να παω απο τα 150 στα 350(-400).
Δεν θελω χαβαδακι σε ενα διμηνο με μια απο τα ιδια.
Κατι για ampere μου ειπε ο μαστορας (αλλα δεν καταλαβα).

Πειτε καμια αξιοπρεπη μαρκα .... (οχι Miele ! :laugh:)
Hoover, Whirlpool, Indesit, Zanussi, Bosch, Candy, Finlux, Pitsos, Morris .... Panasonic (ακουει ο JL_? :laugh:)
 
Last edited:

levono1

New member
8 January 2016
49
Τι αποστάσεις έχει το ψυγείο από τα πλαινά από πάνω και από πίσω; Τηρούσες τις αποστάσεις; Οι ιδιοκατασκευές στις κουζίνες που κλείνουν τα ψυγεία μέσα σε κουτιά είναι η χαρά των μαστόρων. Μήπως το μοτέρ τα έφτυσε το καλοκαίρι; Έκανες αποψύξεις;
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Απάντηση: Re: Καινούργιο ψυγείο !

Πειτε καμια αξιοπρεπη μαρκα .... (οχι Miele ! :laugh:)
Hoover, Whirlpool, Indesit, Zanussi, Bosch, Candy, Finlux, Pitsos, Morris .... Panasonic (ακουει ο JL_? :laugh:)


Δυστυχώς σοβαρά με τα ψυγεία ασχολούνται μόνο οι Αμερικάνοι GE (General Electrics), Frigidaire, Kenmore κτλ
Ευρώπη ξεχωρίζουν τα Liebherr και τα Μiele κυρίως λόγω αξιοπιστείας.
Έπαιζε πολύ καλή προσφορά από MM τις γιορτές αλλά τώρα οι τιμές πάλι είναι πολύ ψηλά.
Τελευταία πάιζουν πολύ και τα Smeg αλλά νομίζω ότι είναι μόδα καθαρά λόγω εμφάνισης.
Ελλάδα εγώ θα σου έλεγα να ασχοληθείς μόνο με LG και Samsung. Έχουν πολύ καλά μοντέλα σε όλες τις κατηγορίες τιμής.
H κινέζικη Haier έχει αρχίσει και ανεβαίνει ειδικά από όταν αγόρασε την Fisher & Paykel αλλά ούτε αυτά τα βρίσκεις εύκολα.
Πάντως το βάθος 50cm μου φαίνεται πολύ λίγο. Δεν νομίζω να βρεις κάτι.
Κοίταξε σε κάποιο μαγαζί που να πουλάει σε ξενοδοχεία/ενοικιαζόμενα δωμάτια ή ψυγειάκια για φοιτητικά σπίτια.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Δεν εχω προβλημα να παω απο τα 150 στα 350(-400).
Δεν θελω χαβαδακι σε ενα διμηνο με μια απο τα ιδια.
Κατι για ampere μου ειπε ο μαστορας (αλλα δεν καταλαβα).

Πειτε καμια αξιοπρεπη μαρκα .... (οχι Miele ! :laugh:)
Hoover, Whirlpool, Indesit, Zanussi, Bosch, , Finlux, Pitsos, Morris .... Panasonic (ακουει ο JL_? :laugh:)

Μακρυα απο Indesit, Zanussi, Candy....

Η Whirlpool ειναι αξιοπρεπεστατη μαρκα και αξιόπιστη με σχετικα με την ποιοτητα τις καλες τιμες της.

Για Whirlpool και διαστασεις σπεσιαλ για φτιαγμενες κουζινες κοιττα και στην ΙΚΕΑ και οχι (μονο) στα καταστηματα ηλεκτρικων.
Γιατι εχουν ειδικη συμβαση και μπορεις να βρεις κατι ιδιαιτερο.
Εμεις πριν 9 χρονια οταν αλλαξαμε σπιτι εκει βρηκαμε την ευτυχια μας :ernaehrung004: με διαστασεις που μας πεφταν γαντι, και επειτα ας χτυπησω ξυλο, και με αξιοπιστια-αποδωση.

Παντως οταν βλεπω τον συμφορουμιτη που λεει οτι ειχε Miele και χαλασε...πεφτω απο τα συννεφα.

Η μανα μου εχει ακομα ενα Αμερικανικο Kelvinator απο τα τελη των 60ς.

Επισης νομιζω οτι 5 εκ. απο τον τοιχο ειναι υπερβολη. Αρκει η σχαρα να μην ακουμπαει την πριζα σου τσιμα-τσιμα (δηλ 2,5-3 εκ.).

Εγω αυτο το προβλημα βαθους το εχω με το πληντυριο στο μπανιο. Πηρα ενθουσιασμενος ενα γ°μ°το κορεατικο προσεχοντας μονο υψος και πλατος για το επιπλο και οταν το συνεδεσα ειδα οτι βγαινει καποιους ποντους πιο εξω.

Εσυ πρεπει να ψαχνεις για βαθος 55 εκ. Σε μεταχειρησμενο θα βρεις σιγουρα.

Αλλα νομιζω οτι η ιδεα να αλλαξεις μοτερ θα σου ερθει πιο οικονομικα αφ ενος και θα κρατησει τον χωρο της κουζινας σου οπως εχει. Και για μενα ειναι η καλτερη λυση.

Εκτος αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στον ψυκτικο οποτε αλαζει το θεμα.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Τι αποστάσεις έχει το ψυγείο από τα πλαινά από πάνω και από πίσω; Τηρούσες τις αποστάσεις; Οι ιδιοκατασκευές στις κουζίνες που κλείνουν τα ψυγεία μέσα σε κουτιά είναι η χαρά των μαστόρων. Μήπως το μοτέρ τα έφτυσε το καλοκαίρι; Έκανες αποψύξεις;

Του ψυγειου οι διαστασεις ειναι (Π x Υ x Β) 59.5 x 140 x 62.5 cm.
Σε Βαθος το πορτακι ετρωγε τα 8 cm και η σχαρα της πλατης τα 2.5 cm.

Της κασας οι διαστασεις ειναι (Π x Υ x Β) 62.5 x 190 x 60 cm.
Ειχα αφησει εναν αερα (πισω) στα 2.5 cm (απο την σχαρα μεχρι τον τοιχο).
Και το πορτακι του ψυγειου (τα 8 cm) προεξειχε ολο εξω απο την κασα (μπροστα).
To 1 cm της πριζας δεν δημιουργουσε προβλημα (μαζι με το φις πανω απο 4 cm)
γιατι βρισκοταν πανω απο τα 140 cm υψους του ψυγειου, περιπου στα 155 cm.

Αρα αυτα που εγραψα για αερα 5 cm στην πλατη του ψυγειου .... ψευδη ασυστολα.
Τωρα μετρησα τις διαστασεις και ... ειναι αυτες που ειναι !
The socket ... is the new MAJOR obstacle !

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εκτος αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στον ψυκτικο οποτε αλαζει το θεμα.

Ο ψυκτικος θα το δωσει σε μοτεριτζη, δεν θα το μαστορεψει ο ιδιος.
Επειδη στην παλια γειτονια (που ζουσα πριν 5 χρονια) ειχαμε εναν μοτεριτζη στο ισογειο ... ΑΣΕ !!!
ΞΥΛΟ ΑΡΚΟΥΔΙΣΙΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ. Ειτε ηταν των 5 κιλων ... ειτε των 155 κιλων.
Ιδια μεταχειριση (μουσουλμανικη) σε ολα. Λυπηθηκα ολα τα μοτερ .... εξαιτιας του !
Ηθελα να τα σωσω απο τον δυναστη τους.
 
Last edited:

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Μάνο ρίξε μια ματιά http://www.topten.eu/english/household/refrigerator_freestanding/2-door-2.html έχω ένα GE πολύ καλό αμερικάνικο( με μετασχηματιστη τα καινουργια δεν εχουν)σκυλί μου βγήκε τα ευρωπαϊκά έλεγε φίλος τεχνικός ότι είναι παγωνιερες,πήρε το ίδιο συγγενής καί χάλασε σε 2,5 χρόνια,από τι έμαθα τα καινούρια μοντέλα πού κυκλοφορούν κατασκευαζονται εκτός ΗΠΑ καί είχαν πολλά προβλήματα, εννοείται υπάρχουν και γνήσια α πο ΗΠΑ,οι Αμερικανοί είναι πρώτοι στην ψύξη γενικά και στα επαγγελματικα,φίλος συνεργάζεται με εργοστάσιο κατεψυγμένων και νοπων (ψάρια,όστρακα)και όταν φτιάχνανε τα συστήματα ψύξης και ψυκτικών θαλαμων οι τεχνικοί ητανΙταλοι καί τα μηχανήματα ήταν Ιταλικά αν σου λέει κάτι,όταν τον ρώτησα μου είπε ότι οι Ιταλοί είναι πολύ μπροστά.Τώρα προσέξεις χώρα κατασκευής(γέμισε η αγορά με τούρκικες SIEMENS,BOSH,εννοείται τα φθηνά μοντέλα)και καλό θα είναι να προσέξεις το σέρβις,LG, siemens,bosh έχουν πολύ καλό και την κατανάλωση,καλά το δικό μου καίει πάρα πολύ και έχει θόρυβο που σκέφτομαι να το αλλάξω,οι σύγχρονες συσκευές οι καλές είναι εντελώς αθόρυβες και πρωτίστως οικονομικές,όσο για τον φίλο τον JLπιστεύω ότι θα χαρεί αν πάρεις το LG με τηλεόραση απίστευτο μοντέλο,πέρα από την πλάκα καλή επιτυχία στην αναζητηση σου.Παρέλειψα να αναφέρω ότι η Samsung είναι πρώτοι σε πωλήσεις στν Ευρώπη για το σέρβις πρέπει να ρωτήσεις.Δες την ιστοσελίδα πού έβαλα είναι πολύ χρήσιμη για όλους μας.
 
Last edited:

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Καλό είναι να ρωτήσεις στο σέρβις BOSH siemens ποια μοντέλα είναι φτιαγμένα στην Γερμανία.Εάν αποφασίσεις για τις συγκεκριμενες μάρκες.


 
Last edited:

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Βάλε εδώ που θέλεις τις διαστάσεις, θα βρείς κάτι.
Δε το κάνω διαφήμηση αλλά τα θεωρώ αξιόπιστα.
Να κοιτάξεις να είναι απλό, με λίγα ή ως καθόλου μπιχλιμπίδια.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
άμα βρεις κανένα kelvinator 50ετίας χτύπα το.
Θα πάει άλλα 30 σίγουρα.
(έχω δύο τέτοια, αλλά είναι σε χρήση...)
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Μανο εχω ακριβως αυτο που θες (ειδα τις διαστασεις) .
Το 2007 στο καινουριο μας σπιτι η κουζινα ηταν επιπλωμενη, στημενη.

και υπηρχε χωρος τσιμα τσιμα μονο για αυτο που βλεπεις :

WP_20160202_09_41_46_Pro%20B_zpsll7utsxc.jpg


Ακριβως σ'αυτον τον χωρο σε προσεγγιση χιλιοστων.

Και απο οτι βλεπεις την μαρκα...

WP_20160202_09_18_15_Pro%20C_zpsaz0ixnnz.jpg


Ψαχναμε πολυ αν και παει καποιος καιρος απ'οτι καταλαβαινω... ( 9 χρονια !!! πως περνανε...) και τελικα βρηκαμε την λυση στην ΙΚΕΑ.

Αμα προσεξεις η μαρκα δεν ειναι Ικεα αλλα Whirlpool αν και σε πρωτη φαση φαινεται σαν μαρκα Ikeq...

Ειδαλως το αλλο που θα μπορουσες να ψαξεις και που προτινει ο Σουπερσονικ, δεν το εχω εγω αλλα η μανα μου...και δεν θελει να το δωσει :flipout:
Εχει την ηλικια μου και δουλευει παντα ρολοϊ.

Πριν το Whirlrpool επερνα καποια αλλα φτηνα ( Indesit, Candy, ) με το σκεπτικο "ολα ιδια ειναι", οποτε τα αλλαζα και συχνα γιατι ειχαν ζωη 4-5 χρονια.

Οποτε η προαισθηση μου ηταν σωστη...δες σε Ikea τι παιζεται. Μπορει να εχουν ακομα το ιδιο.

Και για το ανεκδοτο, η μανα μου εκτος απο το Kelvinator, εχει και μια ηλεκτρικη σκουπα της ιδιας εποχης αμερικανικη Generql Electric. Kαι που και αυτη δουλευει ακομα (και δεν την πουλαει ουτε αυτην :smash:)


Πιστευω θα βρεις λυση.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
GE και Kelvinator (Electrolux δηλαδη) ειναι απλησιαστα (τιμολογιακα).

Προσανατολιζομαι ειτε σε Whirlpool ειτε σε Samsung.
Θα περιμενω προτασεις σας μεχρι και Πεμπτη βραδυ.
Παρασκευη απογευμα θα παω να το αγορασω.
Δεν θα φαμε δεκαπενθημερο χωρις ψυγειο.
Ηδη εχω λαλησει χωρις γαλα (στον καφε).