Firewire και νέοι υπολογιστές

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
καλημερα
Θα ηθελα να ρωτησω αν βγαίνουν πλεον υπολογιστές με firewire.
Εχω μια εξωτερική κάρτα ήχου (ακριβή) 7 ετίας, που την είχα παρει για να ασχοληθω με ηχογραφήσεις.

Τελικα δεν ασχολήθηκα και λεω τωρα να ξεκινησω. Δυστυχως δε βρίσκω πλεον λαπτοπ με firewire αλλα μόνο με usb3.
Καλωδιο μετατροπης δε δουλευει. Το εχω ψαξει, αυτο λένε όλοι...

Σε desktop διαβασα οτι υπαρχουν καρτες pci που μπορεις να αποκτησεις firewire αλλα σε laptop ;
μητρικές με firewire και αυτες τερμα;

Αυτη τη στιγμή εχω ενα desktop 10 ετιας που κανει σαν τρενο οταν είναι ανοιχτος (διορθωνεται αυτο; ), οποτε περνάει ο ήχος και στις ηχογραφήσεις και ενα λαπτοπ που λειτουργεί σε δυο μερη (η οθόνη κρατιεται απο ενα καλωδιο με το υπολοιπο. Αλλα ακομα δουλευει το καημενο, υπαρχουν περιοχές που η οθόνη κανει γραμμες κλπ). Και τα δυο εχουν firewire, αλλα έχουν ημερομηνία λήξης μαλλον...

Ανησυχώ μηπως πρεπει αμεσα να αγοράσω κατι (αν υπάρχει) μη μείνω με ... την καρτα στο χέρι... :smash:
ευχαριστω !

η κάρτα...

TH476_screen1.jpg

Saffire_angle_hr_1-1ddaa5d6306d638c15f0a156b27e0dff.jpg
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: firewire και νέοι υπολογιστές

Για laptop δε νομίζω να βρεις κάτι
Για pc θες με TI chipset
Νομίζω αυτή κάνει http://www.amazon.co.uk/PCIE-FIREWIRE-IEEE1394a-CONTROLLER-CARD/dp/B002VA84E6
ΚΑτσε να το δεί και κανένας άλλος το θέμα, να επιβεβαιώσει το ΤΙ, γιατί πάνε χρόνια και ξεχνάω
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Re: firewire και νέοι υπολογιστές

ευχαριστω για την απάντηση
Για λαπτοπ μαλλον ετσι είναι... Ψαχνω ψαχνω αλλα τίποτα

Μητρική με firewire; χωρίς pci δηλαδή...
Επομένως, λογικα θα υπαρχει δυνατότητα σύνδεσης firewire τουλαχιστον τα επομενα χρόνια σε desktop...
να 'σαι καλά. Ευχαριστώ