Tο κορίτσι από την Δανία - Danish Girl

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
the-danish-girl-poster-405x600.jpg


τι να πω τώρα εγώ;

Ας μιλήσω λίγο για τον Tom Hooper, τον σκηνοθέτη της ταινίας έχτισε τη φήμη του με τον «Λόγο του Βασιλιά» και στο επικό «Les Miserables». Αγγίζοντας, όμως, την πραγματική ιστορία της transgender Λίλι Ελμπε, απέδειξε ότι μπορεί να τα καταφέρει και στ' αληθινά δύσκολα.

Βασισμένη στο ομότιτλο βιβλίο του Ντέιβιντ Εμπερσχοφ, η ταινία «Το Κορίτσι από τη Δανία» («The Danish Girl»), αφηγείται την ιστορία του ζωγράφου Αϊναρ Βέγκενερ (Eddie Redmayne), γνωστού ως Λίλι Ελμπε, την περίοδο που αποφάσισε να κάνει εγχείρηση επαναπροσδιορισμού φύλου, τη δεκαετία του '20, σοκάροντας τους ανθρώπους της εποχής.

Ως Αϊναρ ήταν παντρεμένος με τη ζωγράφο Γκέρντα Βέγκενερ (Αλίσια Βικάντερ) που στα έργα της τον παρουσίαζε, αρχικά, ως μυστηριώδη, μελαχρινή κοπέλα με όμορφα πόδια.
Ετσι ανακάλυψε τα θέματα σεξουαλικής ταυτότητας που είχε, αποφασίζοντας να προχωρήσει σε εγχείρηση αλλαγής φύλου και να αυτοπραγματωθεί.

Είναι η δεύτερη κοινή πορεία του Tom Hooper με τον με τον εκπληκτικό Eddie Redmayne, βραβευμένο για Oscar στον ρόλο του σαν Stephen Hawking στο The Theory of Everything.

Την γυναίκα του, ( Gerda), παίζει η Alicia Vikander, το νέο μεγάλο αστέρι του Hollywood, που είδαμε στο Ex Machina.

Γροθιά στο στομάχι η ταινία του Hooper. Δύσκολο θέμα και μια καλλιτεχνική προσέγγιση ιδιοφυές. Εκπληκτικά πλάνα, φωτογραφία, χρώματα, ερμηνείες συνθέτουν το απολυτο οπτικό κομψοτέχνημα.

Παρά την τολμηρότητα του θέματος, η τανία αναδυκνείει την τόλμη και την γενναιότητα των δύο κεντρικών ηρώων.

Εκπληκτικός ο Eddie Redmayne με ρόλο δύσκολο, κάνει θαύματα, σκιαγραφώντας την πορεία του ήρωα του από τον ανδρισμό στην θυληκότητα με εσωστρέφεια και ζηλευτή αυτοσυγκράτηση, πλάθοντας έναν βαθιά αυθεντικό χαρακτήρα αλλά νομίζω ότι η Αλίσια Βικάντερ είναι εκείνη που, με απίστευτη ζεστασιά, κλέβει την παράσταση στην ταινία. H ηρωίδα της, η Γκέρντα Βέγκενερ, αφοσιώνεται στην υποστήριξη του Αϊναρ- της Λίλι, ενώ βλέπει παράλληλα τον έρωτά της να γκρεμίζεται μπροστά στα μάτια της.

Δεν είμαι φαν των βιογραφικών ταινιών, όμως την απόλαυσα όσο καμία άλλη δείτε την.
 

mmanous13

New member
23 December 2008
92
αθηνα
Την ειδα και εγω την ταινια, πραγματι εξαιρετικη και η ερμηνεια των δυο ηθοποιων απιστευτη. Παρα το δυσκολο θεμα της. πραγματικα αγιζει να τη δει καποιος.
 

satyrum

New member
10 December 2009
66
Χανια
πολυ δυνατη ταινια εξαιρετικες ερμηνειες και δικαιως πρε και το οσκαρ β γυναικιου η κοπελα.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Αδιάφορη, βαρετή, παρόλο τις καλές ερμηνείες....
 

takmos

New member
22 October 2010
51
Καλές ερμηνείες αλλά δεν με κράτησε να την παρακολουθήσω με προσοχή, αδιάφορη.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Ενδιαφέρουσα ταινία με πολύ καλή προσέγγιση του θέματος της ,οι ερμηνείες καλές
Αναπαρέστησε την εποχή-συνθήκες επαρκώς και κυρίως χωρίς να καταφύγει σε εύκολους εντυπωσιασμούς
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Καλη σκηνοθεσια και φωτογραφια αλλα ως εκει.
Το θεμα της διαταραχης ταυτοτητας φυλου ειναι αδιαφορο
για οσους δεν εμπλεκονται επαγγελματικα με την ψυχικη υγεια.
 

s.l.

Established Member
15 November 2006
149
Παρότι άρτια σκηνοθετικά κόπιασα πολύ να την δώ.
Ο πρωταγωνιστής μου προκαλούσε ένα δυσάρεστο έως αποκρουστικό αίσθημα.
Εντυπωσιακή η ερμηνεία Alicia Vikander ενώ καλή ήταν η μουσική της ταινίας.