Ο πιο ελαφρύς Browser για παλιό PC.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

anmark88

Senior Member
1 October 2013
323
GREECE / ΕΛΛΑΔΑ
Γειά σας. Ποιός είναι κατά τη γνώμη σας ο πιο ελαφρύς Browser για PC το οποίο είναι αγορασμένο τον Νοέμβριο του 2005 από Πλαίσιο?
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Η ερώτηση είναι δύσκολο να απαντηθεί. Πολλά εξαρτώνται από την εγκατεστημένη ραμ. Πολύ φοβάμαι ότι οποιοσδήποτε μοντέρνος browser είναι αργός γι' αυτό το μηχάνημα. Επισημαίνω ότι με ποσά της τάξης των 150 ευρώ (συχνά και μικρότερα, ακόμη και με 80 ευρώ) μπορεί κανείς να βρει διπύρηνο μηχάνημα core 2 duo κι άνω με 2 ή 4GB ram που σηκώνει άνετα και τα windows 7 κι επόμενα αλλά και οποιονδήποτε σύγχρονο browser.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Συμφωνώ με τον Σπύρο. Πες μας λίγο απο τι αποτελείται το πισί σου
 

vagelisda

New member
11 January 2012
80
Αν μπορέσεις να βάλεις κι άλλη ram, δε θα εχεις ιδιαίτερο θέμα ,αλλά θελει ιδανικά κανα 4αρι gb τουλάχιστον πλέον.
 

anmark88

Senior Member
1 October 2013
323
GREECE / ΕΛΛΑΔΑ
Ευχαριστώ παιδιά. Θα δοκιμάσω τους δύο browsers πρώτα που μου προτείνετε κι αν δεν ... θα κοιτάξω για μνήμη. Αν μπορείτε δώστε κάποια λινκ με τιμές. Να είστε καλά.
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Από πικρή πείρα με AMD Sempron του 2007 (μάλλον ταχύτερος του συγκεκριμένου) και με 2GB RAM, το μηχάνημα αυτό με τα συγκεκριμένα windows πρέπει να σέρνεται. Δοκίμασε τους browser που προτάθηκαν. Αλλιώς αναβάθμιση. Με windows xp κάτι γινόταν, αλλά μιλάμε για αρχαίες καταστάσεις πλέον. Νομίζω έχει παύσει εδώ και κάποιους μήνες η επίσημη υποστήριξη των xp...
 

anmark88

Senior Member
1 October 2013
323
GREECE / ΕΛΛΑΔΑ
Έβαλα midori δεν ανοίγει καθόλου. Το απεγκατέστησα κι έβαλα Opera, σέρνεται χειρότερα κι από Firefox. Λέω να δω για μνήμη. Ευχαριστώ πάλι όλους για τις οδηγίες. Αν έχετε να προτείνετε κάποιες μνήμες?
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Έχω έναν Acer με XP Home αγορασμένο το 2005 που τον χρησιμοποιώ σε λίγες και συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Επειδή είχα αντίστοιχα προβλήματα, αποφάσισα πέρυσι να αλλάξω τις μνήμες (2*512) σε αντίστοιχες (2*1) που μπορούσαν να τοποθετηθούν.

Δεν μπορώ να πω ότι πετάει αλλά βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση.

Μελέτησε το σύστημά σου, μάθε τις δυνατότητες που έχεις, για την επέκταση της μνήμης, σε σχέση με συχνότητες κλπ, και αγόρασε νέες όσο πιο οικονομικά μπορείς.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
θα πάει καλύτερα με περισσότερη μνήμη αλλά το πρόβλημα είναι οι βαριές σελίδες που χρησιμοποιούν πολύ flash. λογικά αρκετές φορές θα τερματίζει ο επεξεργαστής και αυτό επηρεάζει την ταχύτητα στο browsing.
 
σε p4 3.0 με 2 γίγα μνήμη έχω βάλει ubuntu και ενώ δε λες ότι πετάει κιόλας είναι αξιοπρεπές στο browsing.
Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω είναι οι σύγχρονες βαριές σελίδες του παγκοσμίου ιστού που καμιά φορά γονατίζουν τα παλιά συστήματα.

Πάντως είναι εξαιρετικά usable.
 

latinos__

New member
4 September 2009
27
Δοκιμασε και αυτον ---> SlimBrowser και ισως να εβαζες σε portable browser.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,590
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Μολις τον ετρεξα !

Μου εβγαλε μια υπεροχη μπλε οθονια με Fatal System Error ... ηταν ολο δικο μου, το καταφχαριστηθηκα. :proud:

(ειμαι απο τους ελαχιστους που τρεχουν WinXP 32-bit με Service Pack 1 ... ακομα -bye-)
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Ψηφίζω opera, browser δοκιμασμένο σε pc με :

amd athlon I στα 1 Ghz
512 ram
και 128άρα κάρτα γραφικών.

αλλά είχα απενεργοποιήσει το hardware acceleration και επέλεξα να ανοίγουν τα "πρόσθετα" κατ' απαίτησιν (τώρα νομίζω στο μενού το αναφέρει ως προσθήκες).