Welcome to the AVClub.
Page 27 of 27 FirstFirst ... 172324252627
Results 261 to 267 of 267
    Super Moderator

Re: ES9038PRO SABRE DAC

Εγώ πάντως δεν μπορώ να τον κατηγορήσω τον αχλάδα για κάτι.

Παρέχει ένα έτοιμο λειτουργικό προϊόν, το οποίο βγάζει αξιοπρεπέστατο ήχο με σχετικά λίγη δουλειά επιπέδου entry level diy.

Αυτό προφανώς το πληρώνεις.. ο χρόνος είναι χρήμα, και ο δικός σου για να το συναρμολογήσεις και του αχλάδα που το ανέπτυξε και το κατασκευάζει.

Όσοι μπορούν να σχεδιάσουν ένα dac από το μηδέν συνήθως το κάνουν από μεράκι, όχι για να εξοικονομήσουν χρήματα, μιας και ο χρόνος που απαιτείται στοιχίζει πολύ πάνω από τα οποιαδήποτε 200-300-400-500€.

Επίσης με το "έτοιμο" dac των 500€ ξέρεις ότι αν μη τι άλλο θα πιάσεις ένα α επίπεδο επιδόσεων, κάτι που δεν είναι εγγυημένο για μια σχεδίαση "από το μηδέν".

Συντονιστής κατηγορίας

Απάντηση: ES9038PRO SABRE DAC

Πρίν λίγες ώρες ήρθε το βουβάλι μου -9028 πλέον- το οποίο χαρη στον Δημήτρη και στη συνέχεια στον Σάββα ,επιτέλους ξαναλαλάει.
    Αυτό που αλλάχτηκε ήταν το 9018 με το 9028 καθώς και τα trident με τις νέες τροφοδοσίες που σχεδίασε ο Δημήτρης .
    Ολο το υπόλοιπο έμεινε το ίδιο ,δεν πειράχτηκε τίποτε .Προηγήθηκε μια διήμερη ακρόαση από τον Σάββα ,που με έβαλε στο <κλίμα> .
    Το βουβάλι μου είχε μία τάση πρός το γλυκό άκουσμα [όχι σιροπιαστό] και επίσης κάποιες ιδιαιτερότητες στο χαμηλό .
    Η αλλαγή είναι μάλλον σημαντική με τη χρήση του 9028 γιατί το άκουσμα απέκτησε μια μεγαλύτερη καθαρότητα σε όλο το φάσμα ,αλλά συγχρόνως και μια ουδετερότητα [έφυγε η γλυκάδα] .Σε καμμιά περίπτωση δεν είναι κλινικό -αποστειρωμένο -απόμακρο ,αλλά έχει μια παράξενη αίσθηση ουδετερότητας ,που μόλις άρχισα να την συνηθίζω .Στερεοφωνική εικόνα και διαχωρισμός οργάνων βελτιώθηκαν κατά πολύ .
    Και βέβαια το γνωστό<μικρόβιο> μπήκε αμέσως ,γνωρίζοντας τον σχετικά αδύναμο κρίκο που υπάρχει ,δηλαδή τους πυκνωτές εξόδου [ρώσικοι πολυεστιρίνης] + Κ72 [οι γνωστές Ουκρανές] .
    Βέβαια στη παρούσα φάση δεν πρόκειται να γίνει τίποτε μέχρι να μπεί το audruino και να ακούσω και τα φίλτρα .
    Αυτό πού εκτιμώ ότι μάλλον θα χρειαστεί ένα σεβαστο ποσό για τους πυκνωτές εξόδου ,ώστε να πάρω αυτά που μπορεί να δώσει .
    Αποψη μου είναι ότι οι υπόλοιποι πού έχουν βουβάλια 9018 ,ας αρχίσουν να το σκέφτονται ,με δεδομένο το σχετικά λογικό κόστος αναβάθμισης.
    Πάντως αν υπάρξει ενδιαφέρον καλό θα ήταν να υπάρξει μια ομαδική προσπάθεια γιά να μαζευτούν τα υλικά και να μην υπάρχουν καθυστερήσεις .
    Ευχαριστώ ξανά τον Δημ.Δημ για την πολύτιμη βοήθεια του και βέβαια τον Σάββα που παιδεύεται μ αυτό το βουβάλι κοντά στα 6 χρόνια.
    Επίσης απ ότι μου είπε ο παπα Τσάκωνας ,που έβαλε τις νέες τροφοδοσίες by Dim Dim στο δικό του 9018 ,η βελτίωση ήταν σημαντική .
    Προσεχώς ,αφού ο Σάββας βάλει το βουβάλι σε κάποιο κουτί ώστε να μεταφέρεται ,θα υπάρξει ακρόαση των 3 βουβαλιών .

Super Moderator

Με γεια λοιπόν, και επισήμως!

Αν κατάλαβα καλά, παίζεις χωρίς Arduino? Αν ναι, ακούς το 1/4 του dac.. κυριολεκτικά.. μην σκεφτείς να αλλάξεις τίποτα άλλο στο σύστημά σου αν δεν τελειώσετε το arduino πρώτα.

Συντονιστής κατηγορίας

Απάντηση: Re: ES9038PRO SABRE DAC

Quote Originally Posted by Δημήτρης Δημητρακούδης View Post
    Με γεια λοιπόν, και επισήμως!

Αν κατάλαβα καλά, παίζεις χωρίς Arduino? Αν ναι, ακούς το 1/4 του dac.. κυριολεκτικά.. μην σκεφτείς να αλλάξεις τίποτα άλλο στο σύστημά σου αν δεν τελειώσετε το arduino πρώτα.
    Δημήτρη ,επειδή το https://www.ebay.co.uk/itm/SainSmart...53.m2749.l2649 του adruino έχει αργήσει
    ,ο Σάββας το μοντάρισε μαζί με τις νέες τροφοδοσίες και παίζει .
    Σίγουρα δεν θα γίνουν αλλαγές στους πυκνωτές πρίν την εγκατάσταση του adruino .Πιθανόν να δοκιμάσω να βγάλω τους bypass k72 , γιατί ο Σάββας που το δοκίμασε είπε ότι είχε καλύτερο αποτέλεσμα

Established Member

Ακούγοντας και το δικό μου DAC, δεν μπορώ να αποδώσω τις αλλαγές στον ήχο του DAC του Πέτρου στο 9028. Τα ίδια αποτελέσματα είχα στον ήχο είχα και εγώ αλλάζοντας μόνο τις τροφοδοσίες από Trident σε LT3042. Επειδή την αλλαγή στο δικό μου την έκανα σταδιακά, μπορώ να πω πως ακόμα και αλλάζοντας μόνο τις 3 τροφοδοσίες (χωρίς το AVCC) έκανε την διαφορά όπως την περιέγραψε και ο Πέτρος.
    Επικεντρώνονται κυρίως στην χωρική πληροφορία παράλληλα με πιο σαφή σκηνική παρουσία όλων των οργάνων. Η άρθρωση των φωνών είναι σαφέστατα σε ανώτερο επίπεδο. Στον Πέτρο και σε μένα έχουμε ένα πιο ουδέτερο άκουσμα χωρίς την γλυκήτητα που είχα συνηθήσει από το Legato και το αναλογικό άκουσμα του δικού μου NTD1. Επιπλέον ο relax χαρακτήρας του legato έφυγε, έγινε σαφέστατα πιο ζωντανό το άκουσμα.
    Του Βασίλη όλα αυτά τα είχε και πριν (όντως το πιο ουδέτερο και ισορροπημένο απ' όλα), τώρα με την αλλαγή στις τροφοδοσίες, έχει γεμίσει η μεσαία και υψηλή περιοχή και ακούγονται πιο αρμονικά πλέον τα όργανα.
    Είναι σαν έχουν πλησιάσει μεταξύ τους ηχητικά τα τρία αυτά DAC. Είναι ενδιαφέρον πως αυτό έγινε χωρίς την αλλαγή των πυκνωτών εξόδου που έχουν τα DAC του Πέτρου και το δικό μου επειδή τους θεωρούσα υπεύθυνους για τα όποια ψεγάδια είχαν αυτά.

Συντονιστής κατηγορίας

Απάντηση: ES9038PRO SABRE DAC

Αυτό δηλαδή που περιγράφει ο Σάββας είναι ότι επήλθε <ομογενοποίηση> των 3 βουβαλιών με την αλλαγή τροφοδοσίας σε τέτοιο σημείο που τα τρία διαφορετικά στάδια εξόδου ,να φέρνουν σχεδόν το ίδιο ακουστικό αποτέλεσμα .Χρησιμοποιώντας μια ακραία τοποθέτηση μάλλον <αχρηστεύθηκαν> αφού βγήκαν εκτός ακουστικών διαφορών στην αναπαραγωγή.
    Μένει να γίνει το σχετικό τέστ ,όπου θα βγούν και πιό ολοκληρωμένα συμπεράσματα αν καταφέρουμε και τα έχουμε και τα τρία μαζί ,καθώς του Σάββα έχει προβλημα μεταφοράς .

Established Member

Πέτρο, δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό στον βαθμό που αναφέρεις, αυτή την εντύπωση έχω με πρώτη ακρόαση. Όπως έγραψες, για να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα πρέπει όταν στρώσουν να γίνει κοινή ακρόαση.

Page 27 of 27 FirstFirst ... 172324252627

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)