Ασιατικός & Αφρικανικός κινηματογράφος

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
γνωριζουμε για το εργο του Kurosawa, Mizoguchi, Ozu
ισως και των λιγοτερο γνωστων, (αλλα εξισου εξαιρετικων) Naruse και Hiroshi Shimizu.

ευκαιρια να γνωρισουμε μερικους μεταγενεστερους δημιουργους.
ανατρεπτικους, ευφανταστους και συναρπαστικα πρωτοποριακους, πολυ μακρια απο τον δυτικο πολιτισμο.


20 Essential Films From The Japanese New Wave

20. The Sun Legend Of The End Of The Tokugawa Era (YΓ»zΓ´ Kawashima, 1957)

19. A Wife Confesses (Yasuzo Masumura, 1961)

18. God Speed You! Black Emperor (Mitsuo Yanagimachi, 1976)

17. Punishment Room (Kon Ichikawa, 1956)

16. Woman In The Dunes (Hiroshi Teshigahara, 1964)

15. Branded To Kill (Seijun Suzuki, 1967)

14. Intentions Of Murder (Shohei Imamura, 1964)

13. Thirst For Love (Koreyoshi Kurahara, 1966)

12. A Fugitive From The Past (Tomu Uchida, 1965)

11. Crazed Fruit (Kō Nakahira, 1956)

10. Go, Go Second Time Virgin (Koji Wakamatsu, 1969)

9. Pale Flower (Masahiro Shinoda, 1964)

8. Throw Away Your Books, Rally In The Streets (Shuji Terayama, 1971)

7. Summer In Narita (Shinsuke Ogawa, 1968)

6. Death By Hanging (Nagisa Oshima, 1968)

5. Funeral Parade Of Roses (Toshio Matsumoto, 1969)

4. Mandara (Akio Jissoji, 1971)

3. Bad Boys (Susumu Hani, 1961)

2. The Naked Island (Kaneto Shindo, 1960)

1. Eros Plus Massacre (Yoshishige Yoshida, 1969)


Hiroshi Teshigahara, Nagisa Oshima, Kaneto Shindo, Shohei Imamura & Seijun Suzuki ειναι αρκετα γνωστοι
οι φιλοι του Ταραντινο ας τσεκαρουν τον ενα και μοναδικο Suzuki

o Shoji Terayama (ισως ο πιο αντισυμβατικος, μαζι με τον Yoshishige Yoshida) εφτασε μεχρι το MOMA
ενω ενα μεγαλο μερος του εργου του εχει κυκλοφορησει σε bluray

https://www.youtube.com/watch?list=PLfdgWehpHM375W0V0jEiOSYFtAjbDN-S5&v=Pfi4plqs6_w

 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Ασιατικος & Αφρικανικος κινηματογραφος

Εγω μια ιαπωνικη θα προτεινω, γιατι οι κλασσικες ειναι πανω κατω γνωστες, και επειδη εχει και πολυ μουφα παραλληλα η ασια και δη η Ιαπωνία (οπως ειπα καπου αλλου τα δυο χειροτερα φιλμσ που εω δει στη ζωή μου ηταν Γιαπωνεζικα ππου οταν ειναι κακα ξεπερνανε και τα χονκονγνεζικα ).

Αυτην ->

19253299.jpg


" O Αχιλλεας και η Χελωνα "

Πραγματικό απερκατ νοηματος, αναζητησης του, αισθησης, και αισθητικης.

Σημειοτεον ο Τακεσι Κιτανο ειναι και πραγματικος ζωγραφος, οπως ο Greenway, o Pialat, ο Stalone etc.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Ασιατικος & Αφρικανικος κινηματογραφος

Εγω μια ιαπωνικη θα προτεινω, γιατι οι κλασσικες ειναι πανω κατω γνωστες, και επειδη εχει και πολυ μουφα παραλληλα η ασια και δη η Ιαπωνία (οπως ειπα καπου αλλου τα δυο χειροτερα φιλμσ που εω δει στη ζωή μου ηταν Γιαπωνεζικα ππου οταν ειναι κακα ξεπερνανε και τα χονκονγνεζικα ).

ε πες μας ποιες ειναι;



Φεστιβάλ Ιαπωνικού Κινηματογράφου 2016
http://flix.gr/cinema/japanese-ffest-2016.html
αν και περασε..
 
Last edited:

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Ασιατικος & Αφρικανικος κινηματογραφος

ε πες μας ποιες ειναι;
.....



Τα εχω ξεχασει.

Το ενα ηταν ενα ειδους αστυνομικου και μυησης σε πολεμικες τεχνες. Τελεια μπουρδα.

Το αλλο ενα υποτιθεται με ζομπι και σχολειαροπαιδα... Απολυτη βλακεια συν εμετικό.

Πραγματικα τα δυο χειροτερα μου φιλμ, ειναι Ιαπωνικα (και εχω δει βλακειες στη ζωη μου)...
 
17 June 2006
14,350
Re: Ασιατικος & Αφρικανικος κινηματογραφος

poster.jpg



heathcliffisabella.jpg



Arashi Ga Oka (1988)


η γιαπωνέζικη βερσιόν του "Ανεμοδαρμένα Υψη" από τον Yoshishige Yoshida.
Εικαστικά, η ταινία είναι σκέτο Ποίημα: τα εξωτερικά στο Ιερό Βουνό σου φέρνουν στο νού σεληνιακό τοπίο, στα εσωτερικά ένας αυστηρός μινιμαλισμός φορτίζει την ατμόσφαιρα με παγανιστικό μυστικισμό.
Ψάχνω το soundtrack του Takemitsu: ηχοποιεί υπέροχα τις εικόνες αλλά δεν ξέρω Αν (και Πως) θα στέκει χωρίς αυτές. Ελπίζω να μη την πατήσω σαν εκείνο που έγραψε ο Neil Young για τον Jarmusch ("Dead Man"): συνόδευε εξαίσια τις εικόνες αλλά αδυνατώ να το ακούσω χωρίς αυτές.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Ασιατικος & Αφρικανικος κινηματογραφος

Ειδα 2 Ινδικα φιλμ απανωτα, (με μια μερα διαφορα) γιατι στην βραση κολαει το σιδερο που λεμε.

Αρχικα δεν ειμαι καθολου φαν του ειδους και κυριως του Μπολυγουντ, αλλα αυτα τα δυο ειναι αρκετα ενδιαφεροντα τοσο απο χαρακτηρες και ψυχολογια οσο και απο καποιο ενδωτερο μυνημα.

Προκειται για τα :
_Mazaan
Masaan_poster.jpg


&

_Lunchbox
The_Lunchbox_poster.jpg


Αλλα προσοχη, ειναι αρκετα ψυχοπλακωτικές. Χωρις ποτε να πεσουν στην καρικατουρα του μελό.

Το προτεινω για οποιον θελει να δει "κατι αλλο" αλλα που διαδραματιζεται σε λεπτα ψυχικα ορια.

Αρεσει η δεν αρεσει η αισθητικη, αλλα αμα ξεπερστει τα φιλμ θα δωσουν κατι που μενει.

Οποτε... τα προτεινω. Αλλα οχι για "ψυχαγωγία"
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Ασιατικος & Αφρικανικος κινηματογραφος

Το lunchbox το είχα στα υπόψιν. Στο άλλο, βλεπω un certain regard, όπου τις περισσότερες φορές είναι πολύ αξιόλογες, ισως και καλύτερες απο τον χρυσό φοίνικα.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Ασιατικος & Αφρικανικος κινηματογραφος

Eιναι καλες και οχι επιφανιακες. Εγω που δεν ειμαι φιλος του ινδικου σινεμα τις ειδα με ενδιαφερον και μπορω να πω με κατεκτησαν. Κατι κυριως που με ενδιαφερει οταν βλεπω ενα φιλμ ειναι να μου μεινει κατι.
Νομιζω το εκαναν.
Πιστευω εσενα θα σου πουν κατι.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,715
Αθηνα
Απάντηση: Ασιατικος & Αφρικανικος κινηματογραφος

Ε, πες μας και πως σου φανηκε...
Εμενα δε με ειχε ξετρελανει... αλλα ειχε τα θετικα του.
Θα επανελθω αργοτερα...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Ασιατικός & Αφρικανικός κινηματογράφος

https://youtu.be/eY2xBY0Lw4k

Ενα διαμάντι εθνογραφικου κινηματογραφου. Αν όλα αυτά που γίνονται σας φαίνονται λίγο περίεργα, κάπως έτσι δεν θα αισθάνονται και αυτοί παρακολουθωντας άλλες θρησκείες που κατοικούν σε άλλες μεριές του πλανήτη; Η θρησκεία αλλάζει ανάλογα με το μέρος στο οποίο κατοικουμε, αλλάζει άραγε η ζωή και η άνθρωπινη συμπεριφορά;