Chord Dave

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Chord Hugo DAC

Δεν ξέρω για απόδοση αλλα this is an ugly μαδαφακα....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Αισθητικά μ αρέσει
Την οθόνη γιατί τήν έχει ; υπάρχει περίπτωση να δείς τις ενδείξεις από τη θέση ακρόασης ;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Πολύ ιδιέταιρο αλλά δεν θα έλεγα πως δεν μου αρέσει...
Αν "έπαιζα" στην κατηγορία τιμής του και μου άρεσε πως παίζει δεν θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας η εμφάνιση.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Δεν δικαιολογεί με τίποτα τα λεφτά του (περί τα 11-12k).

Ευελπιστώ όμως ότι θα έχει ξεχωριστό ήχο...

Βέβαια είναι προκλητική η δήλωση του σχεδιαστή για το ότι κανένα άλλο dac - ανεξαρτήτου τιμής - δεν μπορεί να το συναγωνιστεί ηχητικά... :)
 

orkino

Established Member
21 June 2008
141
Με αυτή την βάση, μετατρέπεται σε τηλεχειριστήριο για το playstation...? :driver: :idea: :aetsch:

chord-1142.jpg
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Το να έχεις τον τρόπο να κάνεις ότι σχέδιο θέλεις (δεν είναι καθόλου εύκολο σαν κατασκευή ομολογουμένως ) και να καταλήγεις σε αυτό...
Μάλλον είναι της σχολής 'διαφορετικό κι αναγνωρίσιμο κι ας είναι άσχημο' .
Κι αν σκεφτεί κανείς το πόσα κυκλοφορούν δεν τους ρίχνω κι άδικο.

(Για την έπαρση του Rob του Μάστορα δεν το ανοίγω,θα παραβώ κανονισμό και δεν θέλω. )
 
26 June 2006
14,830
Athens
Για μένα είναι σαφές.

Αν ο Rob ήθελε (και είχε το χρόνο) θα έφτιαχνε άριστα εμφανίσιμη συσκευή.

Υπάρχουν πολλές προχειρότητες¨η "ατσούμπαλη" οθόνη, η "περίεργη" γραμματοσειρά, το πρόχειρο τηλεχειριστήριο, το γωνιακό IEC που "κοιτάει" προς τα κάτω... :)

Είμαι βέβαιος όμως ότι ο Rob εισάκουσε τις προσταγές του Franks αναφορικά με τη σπουδαιότητα του να ρίξει γρήγορα το dave στην αγορά.

Υπήρχε κόσμος που περίμενε να πετάξει το [dCS / MSB Select II] dac stack του και να γίνει μάρτυρας των σπουδαίων ηχητικών χαρακτηριστικών του φίλτρου με τα "unlimited" taps... :)

Προτιμήθηκε λοιπόν η γρήγορη προώθηση στην αγορά? Ποιος ξέρει?

Η ιστορία με το Hugo προφανώς τους δίδαξε αρκετά...

Αλλά ο χρόνος θα είναι ο τελικός κριτής. Δηλαδή το κατά πόσο αυτή η καραμέλα με τα "taps" είναι παραμύθι ή όχι...

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει που θα καταλήξει, αλλά αν διέθετα τα απεριόριστα χρήματα για dac, αυτό - από περιέργεια, αλλά και λόγω της εμπειρίας μου με το μικρότερο αδελφάκι - θα ήταν το πρώτο στη λίστα μου.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Chord Dave

συγγνωμη,αλλα με τοσα λεφτα που ζηταει,δεν θα επρεπε να δινει κι ενα μονοκυαλο δωρο,για να βλεπουμε την οθονη;

Όποιος μπορεί να στάξει 11χιλ. για dac τη σήμερον μπορεί να δώσει και ένα 50άρικο για ένα ζευγάρι κιάλια.
 
Για μένα είναι σαφές.

Αν ο Rob ήθελε (και είχε το χρόνο) θα έφτιαχνε άριστα εμφανίσιμη συσκευή.

Υπάρχουν πολλές προχειρότητες¨η "ατσούμπαλη" οθόνη, η "περίεργη" γραμματοσειρά, το πρόχειρο τηλεχειριστήριο, το γωνιακό IEC που "κοιτάει" προς τα κάτω... :)

Είμαι βέβαιος όμως ότι ο Rob εισάκουσε τις προσταγές του Franks αναφορικά με τη σπουδαιότητα του να ρίξει γρήγορα το dave στην αγορά.

Υπήρχε κόσμος που περίμενε να πετάξει το [dCS / MSB Select II] dac stack του και να γίνει μάρτυρας των σπουδαίων ηχητικών χαρακτηριστικών του φίλτρου με τα "unlimited" taps... :)

Προτιμήθηκε λοιπόν η γρήγορη προώθηση στην αγορά? Ποιος ξέρει?

Η ιστορία με το Hugo προφανώς τους δίδαξε αρκετά...

Αλλά ο χρόνος θα είναι ο τελικός κριτής. Δηλαδή το κατά πόσο αυτή η καραμέλα με τα "taps" είναι παραμύθι ή όχι...

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει που θα καταλήξει, αλλά αν διέθετα τα απεριόριστα χρήματα για dac, αυτό - από περιέργεια, αλλά και λόγω της εμπειρίας μου με το μικρότερο αδελφάκι - θα ήταν το πρώτο στη λίστα μου.

Εγώ πιστεύω ότι το αισθητικό το έκαναν έτσι επίτηδες, από άποψη, γιατί ταιριάζει με την αισθητική που έχουν γενικά σαν εταιρεία (βλέπε Hugo / Mojo). Ίσως το έκαναν ακόμα πιο "extreme" λόγω του Hi End χαρακτήρα του.

Για το θέμα με τα infinite taps στο φίλτρο, αν ήταν τόσο απλό θα το είχαμε λύσει με τα PC μας.. Πρέπει και όλα τα άλλα "συστατικά" να είναι hi end..