Crossover.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panhassiotis

New member
30 November 2011
44
Καλησπερα στην παρεα. Θελω να κανω την εξης ερωτηση. Φτιαχνω καποια ηχεια, στα οποια θα βαλω μεγαφωνα 100w rms. Το crossover που εχω βρει, λεει 150w. Ειμαι ενταξει να προχωρησω; Ευχαριστω εκ των προτερων!!
 

vgeorge

Established Member
21 January 2009
127
Καμία σχέση τα βαττ με το κροσσόβερ. Ψαξε λίγο στο δίκτυο πως σχεδιάζεται ένα κροσσόβερ να πάρεις μια ιδέα.
 

panhassiotis

New member
30 November 2011
44
Εχω ψαξει αρκετα και εχω παρει και τηλεφωνα σε καποια μαγαζια που πουλανε ηλεκτρονικα, πλην ομως δεν εβγαλα ακρη φιλε μου. Αλλος μου λεει οτι πρεπει να ειναι το cross λιγο μεγαλυτερο απο τα ηχεια, αλλος λεει οτι πρεπει να ειναι 3Χ των watt των μεγαφωνων κτλ κτλ.
 

vgeorge

Established Member
21 January 2009
127
Το crossover έχει σχέση με τη εμπέδηση του μεγαφώνου και όχι με τα βαττ. Αυτοί που σου λένε τέοια πράγματα είναι τελέιως ασχετοι.
 
Τα watt που αναφέρουν τα crossover υποδηλώνουν την αντοχή τους σε ισχύ. Γενικά το σωστό είναι αυτό το νούμερο να είναι ίσο ή μεγαλύτερο από την ισχύ των μονάδων που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις.

Αλλά το πρόβλημα που θέλουν να σου καταδείξουν οι παραπάνω φίλοι είναι άλλο.

Ένα crossover σχεδιάζεται ώστε να ταιριάζει με τις συγκεκριμένες μονάδες που έχεις διαλέξει. Αυτά που πουλάνε "έτοιμα" κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σου ταιριάξουν σωστά με τις μονάδες σου, εκτός αν είσαι εξαιρετικά τυχερός.

Το να σχεδιάσεις σωστό crossover δεν είναι εύκολο. Μπορείς να καταφέρεις τα βασικά ακολουθώντας κάποιον on-line (ή μη) σχεδιαστή crossover, π.χ.: http://ccs.exl.info/installation/crossovers-installation-tweaking/crossover-calculators/

Αλλά σε κάθε περίπτωση αν θέλεις να φτιάξεις κάτι που να παίζει έστω στοιχειωδώς καλά, πρέπει να ρίξεις κάποιο διάβασμα για εμπεδήσεις, ευαισθησίες, καμπύλες απόκρισης, κτλ.

Αν θέλεις να φτιάξεις κάτι που να παίζει πραγματικά σωστά, πρέπει να μπλέξεις με μετρητικά συστήματα.

Αυτή είναι δυστυχώς η αλήθεια για τα crossover.

Παρόμοια θέματα υπάρχουν και για τη σχεδίαση ενός σωστού κουτιού..
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
+1
Ρίξε μια ματιά σε όλο το αριστερό πεδίο που αφορά ηχεία και στο μεσαίο που αφορά το κρος για να καταλάβεις στο περίπου τι χρειάζεται γενικά.
http://www.mh-audio.nl/spk_calc.asp

Τα ηχεία που φτιάχνεις είναι επάνω σε έτοιμο σχέδιο;
 

panhassiotis

New member
30 November 2011
44
Τωρα το πιασαμε καλα το θεμα! Ισως λοιπον αυτος που μου το ειπε, να εννοουσε ακριβως αυτο. Οτι δηλαδη απο τη στιγμη που τα μεγαφωνα ειναι 100 rms, θα πρεπει να βαλω περιπου 200 crossover για να αντεξει! Και βασικα κι εγω αυτο εννοουσα...! Προς αποφυγην παρεξηγησεων λοιπον, να ξεκαθαρισω οτι δεν θελω να φτιαξω hi end ηχεια, απλα μια κατασκευη που θα ασχολουμαι τον ελευθερο χρονο μου, να ακουω συμπαθητικα τη μουσικουλα μου και φυσικα να μην "καψω" τα ηχεια μου! Τα μεγαφωνα ειναι της metro audio (και γουφερ κ τουιτερ) το μεν πρωτο απο 60-3,5 khz το δε δευτερο απο 3-18khz. Η καμπινα ειναι ιδιοκατασκευη, βασισμενη στη φαντασια μου και μονο... (Χαχαχα)! Αυτο λοιπον που ζηταω απο το cross,ειναι απλα να κοψει αυτα που πρεπει να κοψει (εστω στο περιπου) προκειμενου να μην τιναξω τα μεγαφωνα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πολύ ψηλά το γούφερ όμως...
Ας έβρισκες τουλάχιστον ένα τουιτ να πιάνει από πιο χαμηλά για να μην το αναγκάσεις να φτάσει εκεί.
Πρόσεξε να ταιριάξεις και τις ευαισθησίες όπως πρέπει,το κρος κάνει και αυτό εκτός του να είναι φίλτρο.

Για την καμπίνα έχει πολλά calc η σελίδα που σου έβαλα,αν βάλεις τα στοιχεία του γούφερ θα σου βγάλει κάπως έναν μπούσουλα.
Γενικώς διάβασε τα όλα πριν κόψεις,θα γλιτώσεις και χρόνο και χρήμα.
Και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο.
 

panhassiotis

New member
30 November 2011
44
Αρχικα φιλε μου, ποια η γνωμη σου για τα μεγαφωνα; Προς το παρον εχω βαλει ενα cross το οποιο εχει πανω μονο ενα πηνιο και ενα πυκνωτη. Τιποτα σοβαρο, απλα για δοκιμη το εβαλα. Ολα αυτα που ειπες, αν και δεν ειμαι επαγγελματιας, αρκετα κατανοητα. Αρα λοιπον, οσο αφορα την ποιοτητα του ηχου, δεν εχει να κανει μονο το μεγαφωνο, αλλα σε μεγαλο ποσοστο και το crossover;
 

vgeorge

Established Member
21 January 2009
127
Η ποιότητα του ήχου ίσως και σε μεγαλύτερο ποσοστό με το crossover.
Για αρχή μάθε να παίρνεις τις εμπεδήσεις των μεγαφώνων.
Κατέβασε ένα πρόγραμα όπως το ARTA, μάθε να το χρησιμοποιείς και δες τι κάνουν τα μεγάφωνά σου.
Ένα PC με κάρτα ήχου χρειάζεσαι μόνο.
Πόσταρε εδώ τις μετρήσεις σου και σίγουρα πολλοί θα σε βοηθήσουν.
Σε δεύτερη φάση ένα καλυμπρισμένο μικρόφωνο είναι απαραίτητο.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ξεκαθάρισε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
Να παίξεις και ταυτόγχρονα να μάθεις ή απλά να διασκεδάσεις φτιάχνοντας μια δική σου κατασκευή που απλά θα ακούγεται ή όπως λες "να ακουω συμπαθητικα τη μουσικουλα μου".

Κάποτε πιτσιρικάς είχα χώσει δύο full range ηχεία μέσα σε κλειστό κεφαλάρι κρεβατιού και την είχα καταβρεί για το "μπάσο" που είχα...αυτό δεν σήμαινε ότι άκουγα hi-fi αλλά δεν με απασχολούσε γιατί απλά μέχρι εκεί "έφτανα" και σε γνώσεις.

Νομίζω αυτά που σου έδωσαν τα λοιπά μέλη είναι υπεραρκετά για να ξεκινήσεις το δικό σου δρόμο. Η ποιότητα του ήχου που θα πάρεις είναι ένας πολυπαραγοντικός συνδυασμός πολλών μεταβλητών, δεν είναι θέμα μόνο ηχείων ή κροσόβερ.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
αφού πήρες τα μεγάφωνα φτιάξε και το κουτί συνέδεσε τα με το κρος (διάλεξε ένα με μεγάλη ισχύ γιατί κατά κανόνα αυτά έχουν ποιο αξιοπρεπή πηνία και πυκνωτές) και μετά βλέπεις τι σου αρέσει τι σε χαλάει και τότε μόνο μπορούμε να σου πούμε κανε αυτό ή εκείνο.
Πχ αν έχεις πολλά πρίμα ή λίγα μπάσα κλπ. Δεν κατάλαβα ποια μεγάφωνα ακριβώς πήρες?
 

panhassiotis

New member
30 November 2011
44
Σας ευχαριστω ολους οσοι ασχολειστε με τις αποριες μου...!
φιλε lemon αρχικα ξεκινησα το ολο project με σκοπο να βρω μια ασχολια μεσα στο σπιτι (εκτος απο το babysitting), για να περασω το χρονο μου και να ακουω τη μουσικουλα μου.
Στη συνεχεια μπηκα λιγο στο λουκι του να φτιαξω κατι καλο, πλην ομως λογω του οτι δεν ειμαι επαγγελματιας ηλεκτρονικος και γνωστης του θεματος, εμεινα απλα στο να φτιαξω κατι που θα παιζει αξιοπρεπως ( για τα δικα μου αυτια τουλαχιστον), χωρις ομως να χαλασει σε 1 εβδομαδα. Για αυτο το λογο ρωταω για το cross.

Δε θελω να μπω στη διαδικασια με πινακες και δοκιμες.
Δεκτα ολα αυτα που γραφουν τα υπολοιπα μελη και τους ευχαριστω πολυ, αλλα δε θελω να "μπω" τοσο βαθια...!
Φιλε kontr, τα εχω σχεδον ολα ετοιμα, απλα πριν τα συνδεσω, ειπα να ρωτησω ολους εσας τη γνωμη σας για το crossover.
Να ξεκαθαρισω οτι ειναι αυτονοητο πως αν ηθελα κατι καλο, ποιοτικο, ετοιμο, θα επαιρνα απο αγγελια και θα ειχα το κεφαλι μου ησυχο.
Επειδη τα φτιαχνω μονος μου ομως, δε θελω εννγνωση μου να πληρωσω αρκετα.
Τα μεγαφωνα ειναι τα m-audio της metro audio. Pl8 το woofer,pl8 και το τουιτερ!
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεκτά ότι έγραψες και το πως πορεύεσαι.
Ο καθένας οριοθετεί τους δρόμους του και τα όριά του.

Καλή συνέχεια στην ενασχόλησή σου και να ξέρεις ότι η κοινότητα του diy δίνει πάντα απλόχερα, τη γνώμη της και τη συμβουλή της ενίοτε, αποτελείται κυρίως από χομπίστες παρά από επαγγελματίες.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τα βρήκα τα μεγάφωνα αλλά δεν έχουν στοιχεία που θα βοηθούσαν,τα .pdf με τις παραμέτρους τους είναι νεκρά.
Πρόκειται πάντως για ανταλλακτικά μεγάφωνα PA ηχείου (του ίδιου ηχείου ).
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
μια χαρά είναι τα μεγάφωνα ( M-drive όχι m-audio μάλλον εννοείς). Προχώρα σε αγορά κρος, μόνταρε τα και τα άλλα έρχονται μόνα τους σιγά σιγά. Τρώγοντας ανοίγει η όρεξη. Για αρχή απλά πρέπει να παίζουνε. Δοκιμάζεις σε χαμηλές εντάσεις και αν όλα είναι εντάξει τότε προχωράς σε βελτιώσεις στο κρος κατόπιν υποδείξεων που όπως καταλαβαίνεις θα είναι πολλές όρεξη να έχεις.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,639
Πάτρα

panhassiotis

New member
30 November 2011
44
Φιλε kontr αυτα ειναι. Δικο μου λαθος! Crossover εχω βρει της koda-react το sec 101. Φθηνο βεβαια, αλλα ειπαμε, για τη δουλεια που το θελω. Τσεκαρε το μια αν μπορεις και πες μου τη γνωμη σου. Απο οτι βλεπω εχει και λαμπες για προστασια! Αν στη συνεχεια, μετα το cross, βαλω κι ενα πυκνωτη σε σειρα για το τουιτερ, καλου κακου, ειναι λαθος; Θα καταστρεψω εντελως τον ηχο;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Την ερευνα αγορας την εκανα μεσω skroutz. Αν μπορεις να διαθεσεις ελαχιστο απο το χρονο σου, πατα crossover, δες τι βγαζει και προτεινε μου κατι να ξεμπερδευω. Σε ευχαριστω για αλλη μια φορα
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
το κρος ειναι μια χαρά και αυτό. Δυστυχώς η φωτογραφία που βρήκα είναι πολύ μικρή και δεν βγάζω άκρη αλλά μάλλον είναι 6db/oct στο τουίτερ άρα δεν χρειάζεται να βάλεις άλλο πυκνωτή (δεν θα χρειάζονταν έτσι κι αλλιώς) ίσως το μόνο που θα χρειαστεί είναι να αλλάξεις κάνα εξάρτημα από τα είδη υπάρχοντα αλλά αυτό αφού πάρεις τις πρώτες εντυπώσεις. Για να δούμε τι λέει θα πρέπει να μας βγάλεις μια φώτο πάνω και μια κάτω για να δούμε λίγο το κύκλωμα του πως είναι. Εσυ μην σταματάς - μόνταρε και πες μας τι ακούς.
Απλα για αρχή χαλαρά.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

http://www.k73.gr/p.React-SEC-101-Crossover-2-Dromon-8-Ohm-200W.1239952.html
αυτό εδώ το λέει sec101 αλλά είναι άλλο και πολύ καλύτερο (είναι τουλάχιστον 12db/oct) για δες το λίγο γιατί αν είναι στα λεφτά που λέει είναι πολύ καλύτερο.