Τανίες πολεμικών τεχνών της Ανατολής!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Memories of the Sword (2015)

Επειδή είναι από τα αγαπημένα μου θέματα.. και κάπου το είχαμε συζητήσει στο άλλο γενικό θέμα για τις ταινίες που βλέπουμε,
το σκεφτόμουν κάποια στιγμή να φτιάξω ένα ειδικότερο θέμα για αυτές τις ταινίες.

Εγώ θέλω να αναφερθώ κυρίως στις ταινίες που έχουν βγει από το 2000 και μετά,
και που ακολούθησαν τα χαρακτηριστικά του Crouching Tiger, Hidden Dragon που είχε βγει τότε..
αλλά μπορούμε να αναφέρουμε και άλλες παλιότερες βέβαια..

Να πω λοιπόν ότι κατά πρώτον μου αρέσει πολύ η κουλτούρα των χωρών της Ανατολής,
και μου αρέσει πολύ η εικόνα και η φωτογραφία που συνοδεύει αυτήν την κουλτούρα τόσο στα άψυχα αντικείμενα όσο και στους ανθρώπους!
Και βέβαια μέσα σε αυτά είναι και το κυρίως θέμα των ταινίων αυτών, οι πολεμικές τέχνες της Ανατολής,
για το οποίο βέβαια πολλοί από εμάς είμαστε φαν από μικροί! :cool:

Αυτοί λοιπόν είναι οι κύριοι λόγοι που μου αρέσει να βλέπω ταινίες του είδους, και τις χαίρομαιακόμη περισσότερο
όταν οι σκηνοθέτες και οι παραγωγοί τους, δίνουν μια εξαιρετική και ποιητική θα έλεγα εικόνα και φωτογραφία μέσα από αυτές!

Το στοιχείο της υπερβολής στο κομμάτι των πολεμικών τεχνών που υπάρχει στις τελευταίες ταινίες δεν με ενοχλεί..
εξάλου αυτό υπήρχε και στις παλιότερες πολλές φορές..
Αντίθετα θα έλεγα ότι στις τελευταίες ταινίες απέκτησε ένα είδος μαγικής χορογραφίας που ταιριάζει απόλυτα στο είδος! :D

Η τελευταία ταινία που είδα λοιπόν και σας βάζω για αρχή εδώ είναι το Memories of the Sword!

Η ταινία έχει μία εξαιρετική φωτογραφία και εικόνα, και αυτό είναι κατ'εμέ το κύριο δυνατό στοιχείο της!

Επίσης να πω ότι δεν είναι τόσο γρήγορη όπως πιαθνόν φαίνεται στο trailer παραπάνω..
Έχει κάμποσες αργές σκηνές ή και αργή κίνηση οι οποίες μάλιστα έιναι ντυμένες με την κατάλληλη ωραία μουσική!

- Βαθμολογία μου :
8/10 ως εικόνα/παραγωγή
7/10 ως ιστορία

 
Last edited:

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Kαι γω μαζι σου, εκτος οτι το στοιχειο της υπερβολης με ενοχλει, με λιγα λογια αυτες οι σκνες οπου πετανε στον αερα και ουτε οι ιδιοι οι ασιατες (βλεπε Κινεζοι κυριως) δινουν σημασια και αναρωτιεμαι γιατι το επαναλαμβανουν.

Αλλα προσπαθω να κοιταξω αυτην την συνηθεια σαν μια αισθητικη εμμονη και παω παρακατω γιατι υπαρχουν πολυ ενδιαφεροντα στοιχεια.

Για να εγκαινιασω το νημα σου θα προτεινω την ταινια "Ο Αυτοκρατορας και ο δολοφόνος " σκηνοθετημενη απο τον Chen Kaige.

lempereuretlassassinaff.jpg


Οι ερμηνευτες ( Chen Kaige, Gong Li, Li Xuejian, Sun Zhou, Zhang Fengyi ) ειναι καταπληκτικοι και ο Gong Li αναδικνυεται ενας απο του κορυφαιους της υποκριτικης τεχνης της κιτρινης ηπειρου και απο τους σοουδαιους σημερινυς ηθοποιους παγκοσμιως κατα την γνωμη μου.

Το πλαισιο του φιλμ ειναι ιστορικο και μαλιστα η περιοδος Qin (με λιγα λογια αυτη που ειναι στην βαση της ιδρυσης του εθνους και κρατους πυ οομαζουμε Κινα).
Για οποιον ειναι φιλος του ειδους, των πολεμικων τεχνων και της ιστοριας της απω Ανατολης την προτεινω χωρις κανενα ενδοιασμο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και θα αναφερω επισης την ανεπαναληπτη

"Τιγρης και Δρακος"

Το μονο ασιατικο φιλμ οπου οταν τα πλασματα πλανουνται στον αερα αναμεσα στις καλαμιες η ξεχυνονται στους τοιχους σαν αιλουριδη δεν με ενοχλει καθολουμ τοσο η ποιητικη διασταση του εργου συνεπαιρνει τν νου, και κανει να λησμονεις την πραγματικοτητα και τους νομους της βαρυτητας.

Τελικα το θεαμα της πολεμικης τεχνης μετατεπεται σε τεχνη εικαστικης ποιησης.

Η πρωταγωνίστρια, εκει, ακονησε τα αρματα της και υστερα εγινε πασιγνωστη στον διεθνη κινηματογραφο.

14-3--4-thumb-large.jpg
[/IMG]

Προκειται για την Zhang Ziyi που επαιξε και στο εξαιρετικο " Οι αναμηνησεις μιας Γκεϊσας" (2005)

Οι αλλο πρωταγονιστες ειναι η Michelle Yeoh και ο διεθνης πλεον Chow Yun-fat στο ιδιο επιπεδο με τον Jet Li με τον οποιον πολλοι τον συγχεουν.


sitesdefaultfilesarticle_imageshidden2_0.jpg


Σκηνοθετημενο απο τον ταλαντουχο Ang Lee....
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

The Emperor and the Assassin (1998)

Δεν την έχω δει αυτή.. thanks.. την κρατάω στα υπόψιν! ;)

Όπως βλέπω μαλλον δεν έχει γίνει κάποιo remaster για HD.. κρίμα..

--------

Παλιότερα με ενοχλούσε και μένα κάπου η υπερβολή της αγνόησης της βαρύτητας..
αλλά κάπου το συνήθησα.. ιδίως όταν είναι δοσμένη με ωραίο τρόπο! :cool:

Καταλαβαίνω ότι κάπου ήθελαν οι σκηνοθέτες ένα νέο στοιχείο εντυπωσιασμού,
ενώ παράλληλα χώραγε μία δόση υπερφυσικού και μαγείας στην όλη κουλτούρα! :cool:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

H Ziyi Zhang είναι και για μένα ίσως
η πιο αγαπημένη μου ηθοποιός από τον χώρο! ;)

Θα κάνω και εγώ μία αναφορά στην "τριλογία" Crouching Tiger, Hidden Dragon / Hero / House of Flying Daggers - 2000 / 2002 / 2004 !!

Ουσιαστικά ήταν οι ταινίες που άνοιξαν έναν νέο δρόμο για το είδος!
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
...
Οι ερμηνευτες ( Chen Kaige, Gong Li, Li Xuejian, Sun Zhou, Zhang Fengyi ) ειναι καταπληκτικοι και ο Gong Li αναδικνυεται ενας απο του κορυφαιους της υποκριτικης τεχνης της κιτρινης ηπειρου και απο τους σοουδαιους σημερινυς ηθοποιους παγκοσμιως κατα την γνωμη μου.
...

Aυτος... ο Gong Li, να πουμε οτι ειναι γυναικα και μαλιστα ιδιαιτερα γοητευτικη...
GONGLI-li-gong-15007347-1024-768.jpg


001ec94a26ba0ac3b49901.jpg
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000)

Συνεχίζω λοιπόν την αναφορά με αφετηρία το πολύ καλό Crouching Tiger, Hidden Dragon όπου ανέδειξε ιδιαίτερα για 1η φορά την Ziyi Zhang,
αλλά και γενικότερα κάποια άλλα μεγάλα ονόματα του είδους όπως την Michelle Yeoh και τον Yun-Fat Chow!

Χαρακτηριστικές μας έμειναν στην μνήμη κάποιες σκηνές από την ταινία! :cool:

Το "περπάτημα" στην λίμνη ήταν σαφώς πιο ποιητική εικόνα! ;)

Βαθμολογία μου:
Φωτογραφία/Παραγωγή/Ιστορία 8.5/10

 
Last edited:

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: Τανίες πολεμικών τεχνών της Ανατολής!

Aυτος... ο Gong Li, να πουμε οτι ειναι γυναικα και μαλιστα ιδιαιτερα γοητευτικη...
GONGLI-li-gong-15007347-1024-768.jpg


001ec94a26ba0ac3b49901.jpg


Ναι οντως, ο Gong Li ειναι η Dame. Toν δολοφόνο εννοούσα

scene_003.jpg


που ειναι ο Zhang Fengyi.

201412041755030d50f.jpg


Και η Kong Li ειναι πολυ διασημη στον χωρο του Ασιατικου σινεμα επισης.

Ο "δολοφονος" ειναι αυτος που κρατουσε τον ενα απο τους δυο κυριους ρόλους στο εργο Adieu ma concubine του 93 το κινεζικο φιλμ που ανοιξε τον δρομο της κινεζικης φιλμογραφιας σε διεθνες επιπεδο. Και ηταν πολυ τολμηρο για την εποχη και τον χωρο. Αλλα δεν ηταν βεβαια πολεμικων τεχνων.

Μετα ο Φενγκι ειχε πρωταγονιστικο ρόλο στα "3 Βασιλεια" η "Red Cliff" στα Αγγλικα και επι της ευκαρίας να το παραθεσουμε και αυτο σαν ενα αριστουργημα.

Προσοχη η μακρα version κραταει πολυ πολυ ωρα...288' !!! Κινεζικο Επος γεματο πολεμικες τεχνες, στρατηγικη, και τεχνασματα και διαφορα αλλα τελειως ξωτικα πραγματα για μας.

les-3-royaumes-version-longue.html


Σκηνοθετησε ο John Woo γνωστος για τα πολυ βιαια αστνομικα του, και που μπορουμε να πουμε οτι εχει γινει πια σκηνοθετης του Χολλυγουντ.

arton1495-2d014.jpg



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

51fJq5WeHqL._AC_UL320_SR236,320_.jpg


royaumes_original.jpg


roya2umes_original.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

E
FA_image_00015341.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

article-les-3-royaumes-partie-1.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το βραδακι θα σας παραθεσω το φιλμ που θεωρειται οτι ειναι αυτο που εγκαινιασε το στυλ των ταινιων πολεμικων τεχνων "εποχης", δηλαδη με καποιο αρχαιο-ιστορικο καδρο.

Το ειδα προσφατα αλλα πρεπει να το βρω γιατι δεν θυμαμαι τον τιτλο.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

- Red Cliff (2008) - Chi bi (original title)

- Red Cliff II (2009) - Chi bi Part II: Jue zhan tian xia (original title)

Red Cliff 1 & 2!

Απ' ότι θυμάμαι ναι το είχα δει σε 2 μέρη..
σύνoλο όπως βλέπω 288 λεπτά όντως και τα 2!! :cool:

Μεγαλειώδης ταινία!
Ότι καλύτερο έχω δει, και έχει βγει τα τελευταία χρόνια!

Δεν πρέπει να το χάσει κανείς!

Βαθμολογία μου:
Παραγωγή/Φωτογραφία/Ιστορία 9/10

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---


Στην ταινία πρωταγωνιστεί η εκπληκτικής ομορφιάς Chiling Lin! ;)

 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Λοιπον βρηκα το φιλμ που σας ελεγα.

Ο τιτλος ειναι A touch of Zen και ειναι ταινια του 1969 !.

Ειδου η αφισα και ελπιζω να την βρειτε στην Ελλαδα σε καλες συνθηκες για να την δειτε

148543.jpg


Οπως ειπα θεωρειται σαν αυτη που λανσαρισε το ειδος.

Εμενα με μαγεψε, γιατι...(ειναι τελειως προσωπικο και ισως κανεις δεν θα εχει την ιδια προσεγγιση) μου θυμησε παραγωγες της Hammer την ιδια περιπου περιοδο δηλ. μεσα στα 60ς.

Βεβαια το σεναριο καπου κανει ψαλιδα, δηλαδη εκει που νομιζεις οτι "δωθηκε τελος στο δραμα" παιρνει αλλο δρομο και συνεχιζει. Εκει καπου καποιος μπορει να πει οτι ειναι τραβηγμενο, αλλα μην ξεχναμε οτι για αυτην την κουλτουρα αυτη ειναι και η μυθιλογια τους.

Δεν λεω παραπανω για οποιον θελει να το δει χωρις να επιρροή.

Καποιες εικονες για να δειχτει η ιδιαιτερη μυστηρια και ομιχλοδης ατμοσφαιρα αυτου του φιλμ...

critique-a-touch-of-zen-hu4.jpg


the+grandmaster.jpg


227758.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στην ταινία πρωταγωνιστεί η εκπληκτικής ομορφιάς Chiling Lin!;)

Σε αυτα τα φιλμ πραγματικα υπαρχει μια γυναικεια παρουσια μεγαλης ομορφιας ευαισθησιας και επιδεξιοτητας. Σε καθε ενα απο αυτα τα φιλμ υπαρχει τουλαχιστον μια τετοια αιθερια υπαρξη. :HTEHEH56:

Πραγμα που δενει με την ποιηση της διήγησης αυτου του εδους κινημτογραφου.

Βεβαια μπερδευω ολα τα ονοματα τους και δεν θυμαμαι κανενα.. it's greek to me.

Μονο τον Τσακυ Τσαν θυμαμαι :firstprize:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

flyingdaggers05.jpg
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

A Touch of Zen

Πωπω.. αρκετά παλιά ταινία!
Όπως βλέπω και εδώ.. όντως από τότε είχαν σκεφτεί ωραίες σκηνές στα Bamboo!
Τότε κάνανε απλώς μεγάλα πηδηματάκια! :cool:

(O ήχος έχει πλάκα! :p)
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Γράφετε και κανένα σχόλιο, για να αλλάζουμε σελίδα..
την φορτώσαμε πολύ αυτή.. :p
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

To 2002 λοιπόν βγαίνει το υπέροχο Hero με σαφώς πιο επική διάθεση από το Τίγρης και Δράκος.

Στην ταινία έρχεται και ο Jet Li δίπλα στην Ziyi Zhang και πάλι..
ενώ την παρέα συμπληρώνει και η Maggie Cheung

Η ταινία μας έδωσε μερικές σκηνές αναφοράς, σε ομορφιά και αισθητική!

..και μία από τις πιο όμορφες σκηνές σε λίμνη, η οποία γυρίστηκε με κόπο και αρκετή υπομονή,
καθώς το συνεργείο έπρεπε να περιμένει μία μικρή και συκγεκριμένη στιγμή της ημέρας κατά την οποία επικρατούσε απόλυτη άπνοια!

 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Με την επιτυχια του Τιγρη εγινε στη συνεχεια ο κακος χαμος με αυτες.Ενα rivival του ειδους που στα 60'ς-70'ς ειχε γνωρισει μεγαλες δοξες.Ο Ταραντινο σε εκεινες πατησε και εκανε τα Kill Bill.
Μονο που ενω μεχρι τοτε στη Δυση ηταν ενα καλτ ειδος ταινιων για λιγους απο τον Τιγρη και μετα αυτο το ειδος επιασε μεγαλα δυτικα ακροατηρια,που διψουσαν γι'αυτο το "εξωτικο" ειδος.
Βαλε οτι ασχοληθηκαν και σπουδαιοι σκηνοθετες με πολυ καλο ονομα στη Δυση (Ανγκ Λι,Τσεν Καιγκε,Ζαν Γιμου) που εφτιαξαν κατι πολυ παραπανω απο απλες ταινιες πολεμικων τεχνων.
Εχω δει αρκετες (αναφερθηκαν και πιο πανω) απο αυτες.Το επιπεδο της παραγωγης τους οπως και το αισθητικο μερος ειναι εξαιρετικο ακομα και στις μετριες.
Εκει που μου τα χαλασαν οι περισσοτερες ειναι στο αφηγηματικο.Ειτε λογω αδιαφορων-αδυναμων ιστοριων,ειτε λογω αδυναμιας ελεγχου του ρυθμου,ειτε λογω ελλειψης χαρακτηρων (ή και αδυναμιας στο να περιγραφουν σωστα αυτοι οι χαρακτηρες),οι πιο πολλες απο αυτες στο τελος μου αφηναν μια αισθηση ανολοκληρωτου (για να το πω ευγενικα γιατι μερικες ηταν απλα εντυπωσιακες μπουρδες).
Ισως φταει και η ποσοτητα με την οποια εβγαιναν για ενα διαστημα,χωρις μετρο για να εκμεταλευτουν μια κατασταση.Σημεια των καιρων,παραλληλα με τους ξεφρενους ρυθμους αναπτυξης της Κινας i guess.
Αλλα εχουν αυτη την οπτικη πανδαισια που σε κανουν να τις συγχωρεις.Ακομα και αν βγαζουν-καποιες (αρκετες ειναι αληθεια)-μια αυταρεσκεια και μια επιδειξιομανια που λειτουργει σε βαρος της ισορροπιας.
Χωρια που πολλες ειχαν και μια σοβαροφανεια ενοχλητικη,σε αντιθεση με τις παλιες που δεν επαιρναν τον εαυτο τους πολυ σοβαρα και ειχαν χιουμορ.

Η αγαπημενη μου ειναι ο Ηρωας του Ζαν Γιμου.Hardcore ακροβασιες,απιστευτη βιρτουοζιτε με μια φωτογραφια που καθηλωνει αλλα εχει και ενα ωραιο στορυ που δεν θυσιαζεται για χαρη των αεροπλανικων.
Ο Γιμου εφτιαξε μετα και τα Ιπταμενα Στιλεττα,το οποιο αισθητικα ηταν κι αυτο υπερανω κριτικης αλλα η ιστορια ηταν πολυ πιο αδυναμη.To ιδιο και στο Curse of the Golden Flower,που ενω ως ιστορια ηταν πιο ενδιαφερουσα πνιγηκε εξ´αιτιας του βαρους που δοθηκε στην επιδειξη .

large_vJdaozPTIAtgkYEF4Gxy4dz0v39.jpg


Εdit:Τωρα ειδα το ποστ του Μπλε που τον αναφερει καθως εγραφα,την ωρα που ανεβασε το ποστ του.Για μενα η καλυτερη απ'ολες.
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Κανένα πρόβλημα.. μπορούμε να τις επανασχολιάζουμε όλες! ;)

Όντως υπήρξε μία "έκρηξη" από το 2000 και μετά..
η οποία έδωσε πολλά και διάφορα δείγματα!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

House of Flying Daggers (2004)

H Ziyi Zhang επιστρέφει ξανά το 2004 στο House of Flying Daggers
και μας δίνει μία υπέροχη χορογραφία! :D

Και εδώ η ταινία είχε μερικές υπέροχες σκηνές!

Βαθμολογία μου:
Hero : 8.5/10
House of Flying Daggers : 8/10


The Echo Game / Dance Scene
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302

A Touch of Zen

Πωπω.. αρκετά παλιά ταινία!
Όπως βλέπω και εδώ.. όντως από τότε είχαν σκεφτεί ωραίες σκηνές στα Bamboo!
Τότε κάνανε απλώς μεγάλα πηδηματάκια! :cool:

(O ήχος έχει πλάκα! :p)

Ναι ο ηχος ειναι μυστηριος, ακομα και η μουσικη.

Αυτο το αποσπασμα ειναι απο αυτο που ελεγα το "δευτερο" μερος της ταινιας (χωρις να χωριζεται βεβαια η ταινια αλλα η πορεια που παιρνει εκει ου νμιζες οτι ο μυθος "εχει λυθει").

Επισης κατι συμπαθητικο ειναι οτι ο κυριος πρωταγονιστης, ο ηρωας, ειναι ουσιαστικά αντι-ηρωας.
Περισοτερο φοβισμενος και περιεργος, και ειναι η γυναικα που "καθαριζει".

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

House of Flying Daggers (2004)[/URL]

H Ziyi Zhang επιστρέφει ξανά το 2004 στο House of Flying Daggers
και μας δίνει μία υπέροχη χορογραφία! :D

Και εδώ η ταινία είχε μερικές υπέροχες σκηνές!

Τα "Ιπταμενα Εγχειρίδια " ειναι μια χρωματικη πανδαισία.

Ετσι καταλαβαινουμε την μεγαλη διαφορα κουλτουρας μεταξυ Κινεζων και Ιαπωνων.

Οι Κινεζοι ειναι ενας χρωματικός οργασμός, που παει μεχρι και στις αντιθεσεις χρωματων στο ιδιο καδρο.

Οι Ιαπωνες ειναι πιο καθαροι και λιτοι λακωνικοι θα ελαγα απο χρωματική παλετα και χωρις γιρλαντες και διακοσμητικά.

Το χρωματικο τους απαύγασμα επικεντρωνεται στην πανωπλια του Σαμουραϊ...

Καποια παραδειγματα Ιαπωνικης Αισθητικης

samourai.jpeg


post+apo.jpg

(απο το death Trance)

photo.jpg

(13 δολοφωνοι)

blood-and-bones-trailer.jpg

( "Αιμα και κόκαλα" οπου η μεσαιωνικη πολεμικη παραδωση μεταφερεται στην μοντερνα εποχη )

Προσεξτε επισης οτι υπαρχουν φιλμ Κινεζικα που φερνουν Γιαπωνεζους μαχητες στην ιστορια και φερνουν την Νηισωτικη αισθητικη στο εργο οπως αυτο...
ba-swordidentity.jpg

( "Η ταυτοτητα του σπαθιου" )

Εχουμε να πουμε πολλα ακομα επι του θεματος και να δειξουμε και ωαραιες φωτογραφιες που μας βαουν στο πνευμα.

Παρατηρησατε οτι ακομα κανεις δεν μιλησε για...Bruce Lee...Ισως να μην πολυ-τολμαμε ν πιασουμε τον "θεό" ακομα...

Αργοτερα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και το προσφατο φιλμ που μου αρεσε παρα πολυ...

47-ronin-poster1.jpg


Καποιοι θα φωναξουν σκανδαλο επειδη ειναι αμερικανικη παραγωγη και σκηνοθεσια, ομως ο κοσμος o θρυλος του και τα προσωπα του ειναι μεσα απο την καθαρη παραδωση Bushido.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γιατι μου θυμιζουν Σπαρτιατες ;;;

21061816_20131128140828057.jpg
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Μιας και μίλησες για την χρωματική αλλά και γενικότερη υπερβολή των κινέζων,
το περισσότερο χρώμα και υπερβολή το έχω δει σίγουρα στο Curse of the Golden Flower (2006)

Ταινία αναφοράς για τα οπτικά συστήματα! :D

 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Mιλωντας για Γιαπωνεζους...

ran2.jpg


ran-1985-.jpg


ran.jpg


38049.jpg


Ran.Fujimaki.Ayabe.jpg


Ran - Akira Kurosawa (1985).
Δειτε το σε μια καλη κοπια και μετα ξαναμιλαμε για χρωμα...Βεβαια απεχει μιλια απο το να θεωρηθει "πολεμικων τεχνων".

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

hero_EB19800101REVIEWS1010319AR.jpg


kagemusha.jpg


akirasan.jpg


25045a42.png


Kagemusha - Akira Kurosawa (1980)

To αυτο...
 
Last edited:

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
IMHO από τις κορυφαίες ταινίες πολεμικών τεχνών είναι τα Ip man και το Shaolin.
Βιογραφικές οι πρώτες, αναφέρονται στον δάσκαλο που ανέδειξε το Wing Chun.

Η δεύτερη, ιστορική κατά κύριο λόγο, αναφέρεται σε μία (από τις πολλές) καταστροφές που έγιναν στον ναό των Shaolin στη Henan.


Και τα Ip Man και το Shaolin είναι ταινίες που βλέπονται ακόμη και με γυναικεία παρέα. :smile: