Ο εξωτερικός δίσκος αλλαξε serial number !

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Eιχα αγορασει πριν 3 χρονια εναν WD AV-25 του 1 TB για χρηση ως εξωτερικο δισκο.
Πειραζα λοιπον κατι υποτιτλους σε μια ταινια και ετυχε να κανω power off το PC
ενω ειχα ακομα συνδεδεμενο τον WD στην θυρα USB. Τον βγαζω απο το PC και
τον συνδεω στον home cinema player για να δω πως παιζαν οι υποτιτλοι στην ταινια.

Μετα απο περιπου 5 λεπτα συνεχους playback ... η ταινια freezαρει (χωρις να πατησω
τιποτα) και το Samsung μου βγαζει μυνημα "Your external drive is 63J6SY0", κατι που
ΔΕΝ μου εβγαζε επι τρια χρονια αφου το ιδιο external drive το εβλεπε ως WD10JUCT.
Αυτος ειναι ο σειριακος του αριθμος. Η τουλαχιστον, ηταν !

Το συνδεω στο laptop ... ο σειριακος αριθμος ειναι WD-63J6SY0.
Το συνδεω απευθειας στην LG ... ο σειριακος αριθμος ειναι JUCT-63J6SY0.
Τιποτα απο αυτα δεν θα ηταν ανησυχητικο εαν ... ο σειριακος αριθμος δεν ηταν WD10JUCT
ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ, τα τελευταια τρια χρονια. Δηλαδη, το ακριβως ιδιο S/N σε ολα !

Η χωρητικοτητα του δισκου δεν εχει αλλαξει (τουλαχιστον οπως δειχνει το laptop και το PC)
ειναι στα 931 GB (οπως ηταν παντα). Οι ταινιες παιζουν κανονικα και το WD Data Lifeguard
που ετρεξα δεν βρηκε τιποτα αξιοπεριεργο στο quick test (δηλαδη, σε SMART capability test).

Ολα βαινουν ομαλως ? ...... η ο WD ετοιμαζεται να μου ξεφουρνισει λαχταρες ? ....
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εχω 2 wd passports και ενω παλαιότερα τους έβλεπε το pc ως wd passport 500gb και wd passport 1tb αντίστοιχα, από τότε που πέρασε κανένας μήνας με windows 10 μου τους γράφει σαν wd102FAAEX και hds7230 όπως επίσης άρχισε να μου εμφανίζει τους εσωτερικούς σκληρούς ως εξωτερικούς (κατω δεξια μου βγάζει επιλογή να τους κάνω και safely remove :flipout: ) Οι σκληροί κατά τα άλλα δουλεύουν μια χαρά οπότε θα υποθέσω ότι είναι κάποιο glitch.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
... οπότε θα υποθέσω ότι είναι κάποιο glitch.

Aυτο υποθετω και εγω. Ομως, ας εχω και μια δευτερη γνωμη. Ποτε δεν ξερεις !

Model part numbers αλλαζαν σε στικακια (flash drives) απο την πρωτη στιγμη
που θα τυχαινε να ΜΗΝ κανω safely remove. Ομως, ολα τα στικακια συνεχιζουν
να δουλευουν ειτε με το νεο ονομα, ειτε με το παλιο ... ειτε και με κανενα.

Στους δισκους ..... χμμμμ :chinscratch:..... you never know !
 

ChrisKya

Established Member
28 November 2015
158
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα δεν πιστεύω ότι πρέπει να ανησυχείς Μάνο. Το Manufacturer part number έιναι WD10JUCT-63J6SY0, δηλαδή και οι δύο κωδικοί περιγράφουν το δίσκο σου.

Τώρα γιατί να άλλαξε; Ίσως το signature να "κόλλησε" και να σου το αναγνώρισε με το άλλο.

Προσωπικά σε περιπτώσεις που έχω αμφιβολία, "μηδενίζω" το δίσκο. Στη συγκεκριμένη μάλλον δεν θα το εφάρμοζα.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
ΝΑΙ ... το πληρες part number ειναι WD10JUCT-63J6SY0. To επαληθευσα τωρα που ανοιξα το HDD box.
Εαν ακουσω και καποιον τριτο να συμφωνει με τους προλαλησαντες ... θα ζητησω να σβηστει το ποστ ! :laugh:

Ακυρος ο συναγερμος (μαλλον :p)
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Εξακολουθει να υπαρχει ενα ανυσηχητικο στην ολη ιστορια ....
H ενημερωση της αλλαγης του part number εγινε ενω επαιζε η ταινια.
Κατι που δεν συνεβη με κανενα στικακι (η αλλο σκληρο δισκο) ενω διαβαζε
η εγραφε.

Eαν απλα εβλεπα ενα διαφορετικο part number στο μενου του home cinema
η στο My Computer του Explorer .... απλα δεν θα του δινα σημασια.
Γιατι δεν θα μου διεκοπτε τιποτα.
 

ChrisKya

Established Member
28 November 2015
158
Θεσσαλονίκη
Εξακολουθει να υπαρχει ενα ανυσηχητικο στην ολη ιστορια ....
H ενημερωση της αλλαγης του part number εγινε ενω επαιζε η ταινια.
Κατι που δεν συνεβη με κανενα στικακι (η αλλο σκληρο δισκο) ενω διαβαζε
η εγραφε.

Eαν απλα εβλεπα ενα διαφορετικο part number στο μενου του home cinema
η στο My Computer του Explorer .... απλα δεν θα του δινα σημασια.
Γιατι δεν θα μου διεκοπτε τιποτα.

Αγαπητέ Μάνο, όπως προανέφερα ή το αφήνεις όπως έχει ή κάνεις "μηδενισμό" του σκληρού και επανεγκατάσταση του στις συσκευές που το χρησιμοποιούν αν νιώθεις ανασφάλεια.
"It's your call"
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Θελω περιπου δυο ωρες για να ξαναγραψω ταινιες και μουσικη απο τον backup δισκο μου .... πισω στον WD.
Γιαυτο και δεν σκεφτομαι μηδενισμο (δηλαδη, format) τοσο ευκολα. Οχι οτι το αποφευγω (τωρα που με ζωσαν
τα φιδια). Το format (ουσιαστικα quick format) ειναι διαρκειας 1-2 λεπτων. Το μετα ειναι το μανικι (και με
ταχυτητες 80-100 Mb/s και USB-3.0 συνδεση)

Ομως, ουτε αυτα με πολυαπασχολουν. Γιατι να μου βγαλει το μυνημα ΕΝΩ επαιζε η ταινια.
Αυτο ειναι που δεν μπορω να προσπερασω ευκολα. Εικαζω οτι ειναι κατι που θα μου ξεφουρνισει
και ΜΕΤΑ απο ενα καλο format. Γιατι εχει να κανει με το firmware του δισκου και οχι κατ'αναγκη
με bad sectors η αλλου ειδους μηχανικα failures.
 

ChrisKya

Established Member
28 November 2015
158
Θεσσαλονίκη
Θα μπορούσες να κάνεις, εφόσον υπάρχει διαθέσιμο, update το firmware του σκληρού δίσκου, γρήγορο format αν θες να να τελειώνεις γρήγορα.
Απλά το "μηδένισμα"(zero out) είναι ακόμα καλύτερο και της επιλογής format που προανέφερες και χρονοβόρο.

Στα μηχανικά failures ή αν έχεις κάποιο ιό που θες να είσαι σίγουρος ότι σβήστικε συνήθως προτείνετε το μηδένισμα (ή αν δε θές να κάνει κάποιος ανάκτηση τα αρχεία σου)
Απλά ποτέ δε ξέρεις γιατί και με το κούνημα της βελόνας στο Platter την ώρα που σταμάτησε να δουλεύει ο σκληρός μπορεί να πάθει κάτι (μικρές πιθανότητες).
Οπότε κάνε ένα καλό checkup να το αποκλέίσεις αυτό τουλάχιστον. Και προχώρα σε αναβαθμίσεις των λογισμικών.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Moλις τελειωσε το low level format του WD (μετα απο ΤΡΕΙΣ ωρες :icon15:)
.... και τωρα αντιγραφω μισο terra απο τον δισκο του Lenovo στον WD.

Κανα διωρο ! .... (την τρελλα μ :icon15:)

Tι θα γινει οταν αρχισουν (με το καλο) οι διανομες 4Κ ? Oταν αρχισουν οι διανομες 8Κ ?
Μαλλον (στις δευτερες) θα χουμε πεταξει τα παντα απαντα απο το μπαλκονι και επιτελους
θα απολαμβανουμε native ηλιοβασιλεματα (εκει να δεις Κ !!!!!). Καφεδακι, παρεουλα, μπαλκονακι
.... και αει σιχτιρ οι ατελειωτες μεταφορες αρχειων !
 

ChrisKya

Established Member
28 November 2015
158
Θεσσαλονίκη
Moλις τελειωσε το low level format του WD (μετα απο ΤΡΕΙΣ ωρες :icon15:)
.... και τωρα αντιγραφω μισο terra απο τον δισκο του Lenovo στον WD.

Κανα διωρο ! .... (την τρελλα μ :icon15:)

Tι θα γινει οταν αρχισουν (με το καλο) οι διανομες 4Κ ? Oταν αρχισουν οι διανομες 8Κ ?
Μαλλον (στις δευτερες) θα χουμε πεταξει τα παντα απαντα απο το μπαλκονι και επιτελους
θα απολαμβανουμε native ηλιοβασιλεματα (εκει να δεις Κ !!!!!). Καφεδακι, παρεουλα, μπαλκονακι
.... και αει σιχτιρ οι μεταφορες αρχειων !

Πλέον με τα 80-110 Mb/sec (εξ.δίσκο) διαμεταγωγή δεν είναι και άσχημα, αν αναλογιστούμε πριν μερικά χρόνια ήμασταν στα 20-40 Mb/s.
Οπότε μην δυσανασχετείς, και μέχρι να χουμε τα 4Κ αρχεία κάτι θα βγεί πάλι, αρκεί να χουμε τα λεφτά να αναβαθμίσουμε στα καινούργια πρωτόκολλα.
Απο κει και πέρα μέχρι να κάνει την αντιγραφή μπορείς να δεις μια ταινία, να διαβάσεις ενα βιβλίο, κτλ.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Moλις τελειωσε το low level format του WD (μετα απο ΤΡΕΙΣ ωρες :icon15:)
.... και τωρα αντιγραφω μισο terra απο τον δισκο του Lenovo στον WD.

Κανα διωρο ! .... (την τρελλα μ :icon15:)

Tι θα γινει οταν αρχισουν (με το καλο) οι διανομες 4Κ ? Oταν αρχισουν οι διανομες 8Κ ?
Μαλλον (στις δευτερες) θα χουμε πεταξει τα παντα απαντα απο το μπαλκονι και επιτελους
θα απολαμβανουμε native ηλιοβασιλεματα (εκει να δεις Κ !!!!!). Καφεδακι, παρεουλα, μπαλκονακι
.... και αει σιχτιρ οι ατελειωτες μεταφορες αρχειων !

Τι εννοείς με το τι γίνεται όταν αρχίσουν οι διανομές 4Κ?και τώρα υπάρχουν διανομές 4Κ,πχ ένα επεισόδιο από την σειρά Jessica Jones σε 4Κ έχει μέγεθος περίπου 14 γίγα με κωδικοποίηση x264 αλλά το ίδιο αρχείο με κωδικοποίηση κωδικοποίηση x265 έχει μέγεθος λιγότερο από 2 γίγα
 

ChrisKya

Established Member
28 November 2015
158
Θεσσαλονίκη
Τι εννοείς με το τι γίνεται όταν αρχίσουν οι διανομές 4Κ?και τώρα υπάρχουν διανομές 4Κ,πχ ένα επεισόδιο από την σειρά Jessica Jones σε 4Κ έχει μέγεθος περίπου 14 γίγα με κωδικοποίηση x264 αλλά το ίδιο αρχείο με κωδικοποίηση κωδικοποίηση x265 έχει μέγεθος λιγότερο από 2 γίγα

Μιλάς για webrip διανομή leo06, γιατί δισκάκι δεν υπάρχει ακόμη σωστά?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Είναι ψυχολογικό το θέμα, υπάρχει π.χ κόσμος που βάζει να κάνει μια ανασυγκρότηση και πάει για καφέ και άλλος που κάθεται και κοιτάει τα κουτάκια (εγώ ανήκω στην δεύτερη κατηγορία και ξέρω). Χρήστο το usb type c θα είναι γρηγορότερο πρακτικά η μόνο στην θεωρία; (έψαξα λίγο online αλλά δεν έβγαλα άκρη)
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Eννοω οτι ασυμπιεστα τα 4Κ ... δεν παλευονται (για ριπαρισμα).
Τα 8Κ δεν θα παλευονται ΟΥΤΕ συμπιεσμενα (ουτε φυσικα, ασυμπιεστα).

Δεν πρεπει να αλλαξει μονο το πρωτοκολο (USB 4.0 ?) και η ταχυτητα.
Πρεπει να φτασουμε σε σκληρους των 20 Tb για να χωρανε ολα μεσα.
Αλλιως οι τωρινοι σκληροι (των 2 Tb) θα καταντησουν μεγαλουτσικα BD disks.

Εκτος αν μονο εγω το βλεπω ετσι ...